TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Sanjeev Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$140K WTA Tier-IV "Hyderabad Open", Feb 7-13, 2005, Hyderabad, India (hard)
Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds

6th Update, Feb 12: SANIA MIRZA WINS THE FINAL!!!! ..


Main Draw :

Round 1:

1 Na Li (CHN)                d.   Marie-Gaynay Mikaelian SUI 63 63
  Maria Emilia Salerni (ARG) d.   Roberta Vinci (ITA)        63 61
  Mara Santangelo (ITA)      d.   Jelena Dokic (SCG)         76(2) 63
8 Maria Kirilenko (RUS)      d. L Tatiana Poutchek (BLR)     63 61    [Poutchek replaced Mouhtassine]
4 Jie Zheng (CHN)            d.   Galina Voskoboeva (RUS)    64 62
W Sania Mirza (IND)          d.   Delia Sescioreanu (ROM)    62 75 
  Evie Dominikovic (AUS)     d. L Shiho Hisamatsu (JPN)      60 63
  Tzipora Obziler (ISR)      d. 7 Lubomira Kurhajcova (SVK)  62 62
9 Alyona Bondarenko (UKR)    d. W Ankita Bhambri (IND)       63 62    [Domachovska withrew; AB got seeded]
  Melinda Czink (HUN)        d.   Shikha Uberoi (IND)        67(5) 63 62
  Marie-Eve Pelletier (CAN)  d.   Ekaterina Bychkova (RUS)   26 75 75
W Shahar Peer (ISR)          d. 3 Tatiana Panova (RUS)       63 76(2) 
6 Tamarine Tanasugarn (THA)  d. Q Akgul Amanmuradova (UZB)   64 46 61
  Tian-Tian Sun (CHN)        d.   Lenka Nemeckova (CZE)      62 64
Q Jarmila Gajdosova (SVK)    d. Q Ting Li (CHN)              63 62
2 Anna-Lena Groenefeld (GER) d. Q Mandy Minella (LUX)        63 64

Round 2:

1 Na Li (CHN)                d.   Maria Emilia Salerni (ARG) 62 75
8 Maria Kirilenko (RUS)      d.   Mara Santangelo (ITA)      36 63 76(4)
W Sania Mirza (IND)          d. 4 Jie Zheng (CHN)            61 26 63
  Tzipora Obziler (ISR)      d.   Evie Dominikovic (AUS)     63 62
9 Alyona Bondarenko (UKR)    d.   Melinda Czink (HUN)        63 67(2) 64
  Marie-Eve Pelletier (CAN)  d. W Shahar Peer (ISR)          64 63
  Tian-Tian Sun (CHN)        d. 6 Tamarine Tanasugarn (THA)  62 61
2 Anna-Lena Groenefeld (GER) d. Q Jarmila Gajdosova (SVK)    63 62

Quarterfinals:

8 Maria Kirilenko (RUS)      d. 1 Na Li (CHN)                64 63
W Sania Mirza (IND)          d.   Tzipora Obziler (ISR)      46 63 76(5)
9 Alyona Bondarenko (UKR)    d.   Marie-Eve Pelletier (CAN)  76(5) 64
2 Anna-Lena Groenefeld (GER) d.   Tian-Tian Sun (CHN)        76(5) 63

Semifinals:

W Sania Mirza (IND)          d. 8 Maria Kirilenko (RUS)      64 76(4)
9 Alyona Bondarenko (UKR)    d. 2 Anna-Lena Groenefeld (GER) Walkover (injury)

Final:

W Sania Mirza (IND)          d. 9 Alyona Bondarenko (UKR)    64 57 63


Doubles Doubles Round 1: 1 A-L.Groenefeld/ M.Navratilova d. S.Hisamatsu/ R.Tezuka 62 61 Q A.Amanmuradova/ T.Panova d. A.Bondarenko/ K.Bondarenko 60 64 3 Z.Yang/ J.Zheng d. M.Czink/ L.Nemeckova 64 61 W S.Mirza/ S.Uberoi d. C-W.Chan/ N.Li 64 75 M.Santangelo/ A.Vanc d. E.Bychkoca/ T.Poutcheck 62 16 63 4 M.Kirilenko/ T.Tanasugarn d. N.Bratchikova/ E.Dominikovic 36 75 75 A.Rodionova/ M.Salerni d. T.Obziler/ S.Peer 62 62 2 T.Li/ T.T.Sun d. M.Adamczak/ N.Kriz 26 60 61 Quarterfinals: Q A.Amanmuradova/ T.Panova d. 1 A-L.Groenefeld/ M.Navratilova 32 (Ret.) 3 Z.Yang/ J.Zheng d. W S.Mirza/ S.Uberoi 75 61 4 M.Kirilenko/ T.Tanasugarn d. M.Santangelo/ A.Vanc 62 46 64 2 T.Li/ T.T.Sun d. A.Rodionova/ M.Salerni 64 63 Semifinals: 3 Z.Yang/ J.Zheng d. Q A.Amanmuradova/ T.Panova 61 64 2 T.Li/ T.T.Sun d. 4 M.Kirilenko/ T.Tanasugarn 61 60 Final: 3 Z.Yang/ J.Zheng d. 2 T.Li/ T.T.Sun 64 61
Qualifying Rounds 1 Ting Li (CHN) d. Sheethal Goutham (IND) 64 62 Andreea Vanc (ROM) d. W Iroda Tulyaganova (UZB) Walkover Julia Vorobieva (RUS) d. Sanaa Bhambri (IND) 63 64 5 Nina Bratchikova (RUS) d. Chin-Wei Chan (TPE) 64 63 2 Olha Lazarchuk (UKR) d. Angelika bachmann (GER) 62 76(4) Mandy Minella (LUX) d. Geeta Manohar (IND) 63 75 Monique Adamczak (AUS) d. Sandy Gumulya (INA) 64 61 6 Anastassia Rodionova(RUS) d. Zi Yan (CHN) 61 62 3 Shiho Hisamatsu (JPN) d. Rushmi Chakravarthi (IND) 64 67(5) 75 Archana Venkatraman (IND) d. Sai Jayalakshmy (IND) 76(7) 64 Shruti Dhawan (IND) d. W Isha Lakhani (IND) 75 63 8 Jarmila Gajdosova (SVK) d. Montinee Tangphong (THA) 63 64 4 Tatiana Poutchek (BLR) d. A Oormila Ram (IND) 60 61 (Ram replaced K.Liggan) Remi Tezuka (JPN) d. Punam Reddy (IND) 61 64 Katarina Bondarenko (UKR) d. Sonal Phadke (IND) 63 61 Akgul Amanmuradova (UZB) d. 7 Ivana Abramovic (CRO) 63 64 Qualifying Round 2: 1 Ting Li (CHN) d. Andreea Vanc (ROM) 62 62 Julia Vorobieva (RUS) d. 5 Nina Bratchikova (RUS) 64 06 64 Mandy Minella (LUX) d. 2 Olha Lazarchuk (UKR) 54 Retd. 6 Anastassia Rodionova(RUS) d. Monique Adamczak (AUS) 64 76(3) 3 Shiho Hisamatsu (JPN) d. Archana Venkatraman (IND) 60 61 8 Jarmila Gajdosova (SVK) d. Shruti Dhawan (IND) 57 62 60 4 Tatiana Poutchek (BLR) d. Remi Tezuka (JPN) 75 76(4) Akgul Amanmuradova (UZB) d. Katarina Bondarenko (UKR) 63 60 Qualifying Round 3: 1 Ting Li (CHN) d. Julia Vorobieva (RUS) 76(5) 64 Mandy Minella (LUX) d. 6 Anastassia Rodionova(RUS) 64 63 8 Jarmila Gajdosova (SVK) d. 3 Shiho Hisamatsu (JPN) 76(3) 36 64 Akgul Amanmuradova (UZB) d. 4 Tatiana Poutchek (BLR) 63 64 ---------------------------------------------------------------------- Doubles Qualifying Round 1: 1 M-E.Pelletier/ D.Sescioreanu d. R.Chakjravarthi/ S.Jayalakshmy 8-3 2 A.Amanmuradova/ T.Panova d. W A.Bhambri/ S.Bhambri 8-1 Doubles Qualifying Final: 2 A.Amanmuradova/ T.Panova d. 1 M-E.Pelletier/ D.Sescioreanu 75 64
This page made by R. Jayakrishnan ..