TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Sanjeev Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$140K WTA Indian Open, Feb 3-9, 2003, Hyderabad, India (hard)
Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds

Final update, Feb 8: Tammy wins the title (Thai Sweep in Indian big events!)


Main Draw :

Round 1:

  Akiko Morigami (JPN)           d. 1 Clarisa Fernandez (ARG)        62 64
  Adreea Vanc (ROM)              d.   Julia Vakulenko (UKR)          64 62
L Tian Tian Sun (CHN)            d.   Renata Voracova (CZE)          62 62 [Sun replaced Schaul]
8 Silvija Talaja (CRO)           d.   Wynne Prakusya (INA)           63 64
  Tzipora Obziler (ISR)          d. 3 Elena Likhovtseva (RUS) (WC)   62 63
  Antonella Serra Zanetti (ITA)  d.   Evegenia Koulikovskaya (RUS)   67 75 60
  Saori Obata (JPN)              d.   Adriana Serra Zanetti (ITA)    75 63
5 Iroda Tulyaganova (UZB)        d.   Katalin Marosi (HUN)           63 63
6 Christina Torrens-Valero (ESP) d.   Mi-Ra Jeon (KOR)               75 60
  Flavia Pennetta (ITA)          d.   Martina Sucha (SVK)            16 63 62
  Evie Dominikovic (AUS)         d. W Sania Mirza (IND)              26 61 62
4 Mary Pierce (FRA)              d. Q Jie Zheng (CHN)                63 06 63
7 Angelique Widjaja (INA)        d.   Jelena Kostanic (CRO)          16 64 63
Q Maria Kirilenko (RUS)          d.   Anastassia Rodionova (RUS)     64 63
  Tatiana Poutchek (BLR)         d. Q Manisha Malhotra (IND)         62 46 75
2 Tamarine Tanasugarn (THA)      d. Q Yulia Beygelzimer (UKR)        64 46 64

Round 2:

  Akiko Morigami (JPN)           d.   Adreea Vanc (ROM)              63 64
8 Silvija Talaja (CRO)           d. L Tian Tian Sun (CHN)            62 62
  Tzipora Obziler (ISR)          d.   Antonella Serra Zanetti (ITA)  76(2) 60
5 Iroda Tulyaganova (UZB)        d.   Saori Obata (JPN)              75 63
  Flavia Pennetta (ITA)          d. 6 Christina Torrens-Valero (ESP) 62 60
4 Mary Pierce (FRA)              d.   Evie Dominikovic (AUS)         61 63
Q Maria Kirilenko (RUS)          d. 7 Angelique Widjaja (INA)        57 75 63
2 Tamarine Tanasugarn (THA)      d.   Tatiana Poutchek (BLR)         63 63

Quarterfinals:

  Akiko Morigami (JPN)           d. 8 Silvija Talaja (CRO)           64 62
5 Iroda Tulyaganova (UZB)        d.   Tzipora Obziler (ISR)          46 62 60
  Flavia Pennetta (ITA)          d. 4 Mary Pierce (FRA)              76(4) 63
2 Tamarine Tanasugarn (THA)      d. Q Maria Kirilenko (RUS)          76(6) 63

Semifinals:

5 Iroda Tulyaganova (UZB)        d.   Akiko Morigami (JPN)           26 63 62
2 Tamarine Tanasugarn (THA)      d.   Flavia Pennetta (ITA)          75 64

Final:

2 Tamarine Tanasugarn (THA)      d. 5 Iroda Tulyaganova (UZB)        64 64


Doubles Round 1 1 E.Likhovtseva/ I.Tulyagnova d. Q A.Morigami/ S.Obata 76(3) 63 W S.Mirza/ M.Pierce d. W R.Chakravarti/ J.S.Jayalakshmy 61 64 4 J.Kostanic/ K.Marosi d. Z.Yan/Jie Zheng 62 62 F.Pennetta/ A.Vanc d. C.Fernandez/ M.Vento-Kabchi 61 36 63 Y.Beygelzimer/ A.Rodionova d. K.Grant/ M.Malhotra 76(3) 64 3 E.Koulikovskaya/ T.Poutchek d. S.Talaja/ R.Voracova 64 63 T.Li/ T.T.Sun d. Adriana.S-Z/ Antonella.S-Z 62 63 T.Musgrave/ T.Tanasugarn d. 2 W.Prakusya/ A.Widjaja 26 76(5) 64 Quarterfinals: 1 E.Likhovtseva/ I.Tulyagnova d. W S.Mirza/ M.Pierce 36 61 64 4 J.Kostanic/ K.Marosi d. F.Pennetta/ A.Vanc 64 61 3 E.Koulikovskaya/ T.Poutchek d. Y.Beygelzimer/ A.Rodionova 63 63 T.Li/ T.T.Sun d. T.Musgrave/ T.Tanasugarn 61 63 Semifinals: 1 E.Likhovtseva/ I.Tulyagnova d. 4 J.Kostanic/ K.Marosi 64 46 76(2) 3 E.Koulikovskaya/ T.Poutchek d. T.Li/ T.T.Sun 64 67(7) 76(3) Final: 1 E.Likhovtseva/ I.Tulyagnova d. 3 E.Koulikovskaya/ T.Poutchek 64 64
Qualifying Rounds Qualifying Round 1: Olga Kalyuzhnaya (RUS) d. Natallia Dziamidzenka (BLR) 36 63 75 Ryoko Takemura (JPN) d. Anna M Foldenyi (HUN) 62 63 Rushmi Chakravarthi (IND) d. Maki Arai (JPN) 61 63 6 Jie Zheng (CHN) d. W Ankita Bhambri (IND) 64 62 2 Yulia Beygelzimer (UKR) d. Trudi Musgrave (AUS) 63 63 Alena Yaryshka (BLR) d. J. Sai Jayalakshmy (IND) 62 75 W Archana Venkatraman (IND) d. Valeria Bondarenko (UKR) 26 61 62 8 Tian Tian Sun (CHN) d. Kokoro Takehara (JPN) 63 61 W Isha Lakhani (IND) d. 3 Maria Vento-Kabchi (VEN) 64 76(1) Manisha Malhotra (IND) d. Ekaterina Kozhokina (RUS) 63 62 Jin-Hee Kim (KOR) d. Keiko Tameishi (JPN) 60 61 Akiko Kinebuchi (JPN) d. 7 Yuka Yoshida (JPN) 67(6) 61 75 4 Sunitha Rao (USA) d. W Megha Vakharia (IND) 62 63 Zi Yan (CHN) d. Katerina Bondarenko (UKR) 46 61 60 Ting Li (CHN) d. Kim Grant (RSA) 64 61 Maria Kirilenko (RUS) d. 5 Alyona Bondarenko (UKR) 64 63 Qualifying Round 2: Olga Kalyuzhnaya (RUS) d. Ryoko Takemura (JPN) 64 26 63 6 Jie Zheng (CHN) d. Rushmi Chakravarthi (IND) 64 63 2 Yulia Beygelzimer (UKR) d. Alena Yaryshka (BLR) 66 (retd.) 8 Tian Tian Sun (CHN) d. W Archana Venkatraman (IND) 62 60 Manisha Malhotra (IND) d. W Isha Lakhani (IND) 63 63 Jin-Hee Kim (KOR) d. Akiko Kinebuchi (JPN) 61 64 Zi Yan (CHN) d. 4 Sunitha Rao (USA) 63 16 63 Maria Kirilenko (RUS) d. Ting Li (CHN) 63 63 Qualifying Round 3: (Final) 6 Jie Zheng (CHN) d. Olga Kalyuzhnaya (RUS) 60 64 2 Yulia Beygelzimer (UKR) d. 8 Tian Tian Sun (CHN) 63 46 61 Manisha Malhotra (IND) d. Jin-Hee Kim (KOR) 76(5) 64 Maria Kirilenko (RUS) d. Zi Yan (CHN) 36 64 64 -------------------------------------------------------------------------- Doubles Qualifying Round 1: 1 A.Morigami/ S.Obata d. M-R.Jeon/ R.Takemura 8-4 2 A.Bondarenko/ V.Bondarenko d. W I.Lakhani/ M.Vakharia 8-3 Doubles Qualifying Round 2: 1 A.Morigami/ S.Obata d. 2 A.Bondarenko/ V.Bondarenko 26 62 64 This page made by R. Jayakrishnan ..