.. Leander Paes Page ... Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page

Fan Club .. Daily News/Notes .. Indian Tournament Results .. Indian-Tennis Chat ..


National Games V - Imphal, Manipur. Feb 15-24, '99 (Hardcourt)

Men's Team Event  Women's Team Event  Singles 

(Update after the Sunday 21st .. Courtesy: The official website, Indian Newspapers)




Men's Team Event:

Group A: 

Maharashtra bt Arunachal Pradesh, 3-0
   Mustafa Ghouse (Mah)       bt Duggan Atte (Man)      6-0, 6-0
   Vijendra Laad (Mah)        bt Anand Lamcham (Man)    6-0, 6-0
   Asif Ismail/ Gaurav Natekar (Mah)
   bt  A.Lamcham/ S.Paul (Man)                          6-0, 6-0
Delhi bt Andhra Pradesh, 3-0
   Vijay Kannan (Del)         bt Vasudev Reddy (AP)     6-2, 6-2
   Vishal Uppal (Del)         bt Anjan Viplav (AP)      6-1, 7-5
   Vijay Kannan/ Vishal Uppal (Del)
   bt  Yasser Arafat/ A.Viplav (AP)                     6-1, 6-1
Maharashtra bt Andhra Pradesh, 3-0
   Vijendra Ladd (Mah)        bt Vinay Karia (AP)       6-3, 6-2
   Mustafa Ghouse (Mah)       bt Vasudev Reddy (AP)     3-6, 6-3, 7-5
   Asif Ismail/ Gaurav Natekar (Mah)
   bt  Yaser Arafat/ Anjan Viplav (AP)                  walkover
Delhi  bt Arunachal Pradesh, 2-1
Andhra Pradesh bt Arunchal Pradesh, 2-1
Maharashtra bt Delhi, 3-0
   Asif Ismail (Mah)          bt Vijay Kannan (Del)     Score unknown

Maharashtra tops the group.  Delhi also advances to semifinal

Group B

Karnataka  bt Manipur, 3-0
   S K Shivshankar (Kar)      bt David L (Man)          6-0, 6-0
   Ravikiran Bhat (Kar)       bt Deepak A (Man)         6-1, 6-1
   Praveen Kumar/ Keerthi Basapparaju (Kar)
   bt  Magan Singh/ Karan Golmei (Man)                  6-4, 6-1
Karnataka  w/o Assam
Tamil Nadu bt Manipur, 3-0
   Manoj Mahadevan (TN)       bt Karan Gome (Man)       6-0, 6-0
   Vinod Sridhar (TN)         bt Megan Singh (Man)      6-0, 6-0
   Rishi Sridhar/ S. Ganesh (TN)
   bt  Y.Ibotomba/ Deepak A. (Man)                      6-3, 6-0
Tamil Nadu bt Assam, 3-0
Tamil Nadu bt Karnataka, 3-0.
Assam bt Manipur, 3-0

Tamil Nadu tops the Group.  Karnataka also reaches semifinal.

SEMIFINAL

Maharastra bt Karnataka 2-0
   Mustafa Ghouse (Mah)       bt S K Shivshankar (Kar)  Score unknown
   Asif Ismail (Mah)          bt Ravikiran Bhatt (Kar)  Score unknown
Tamil Nadu bt Delhi 2-1
   Vishal Uppal (Del)         bt Manoj Mahadevan (TN)   6-3, 4-6, 6-4
   Vinod Sridhar (TN)         bt Vijay Kannan (Del)     6-3, 7-5
   M. Mahadevan/ V. Sridhar (TN)
   bt V. Kannan/ V. Uppal (Del)                         6-4, 6-4

FINAL

Tamil Nadu  d.  Maharashtra, 2-0
   Manoj Mahadevan (TN)       bt Mustafa Ghouse (Mah.)  6-3, 7-5
   Vinod Dridhar (TN)         bt Asif Ismail (Mah.)     4-6, 7-6(3), 6-1
   Doubles not played.

Bronze Play-off

Delhi d. Karnataka, 2-1
   Praveen Kumar S. (Kar)     bt Vijay Kannan (Del)     3-6, 1-6, 0-2 (conc.)
   Vishal Uppal (Del)         bt S K Shivshankar (Kar)  6-3, 6-3
   V. Kannan/ V. Uppal (Del)
   bt Praveen Kumar/ Ravikiran Bhat (Kar)               6-2, 4-6, 7-5

Gold - Tamil Nadu,  Silver - Maharashtra,  Bronze - Delhi


Women: Group A Maharashtra bt Manipur, 3-0 Janaki Krishnamurthy (Mah) bt Jai Prabhadevi (Man) 6-0, 6-0 Radhika Tulpule (Mah) bt Vunglian Kim (Man) 6-0, 6-0 J.Krishnamurthy / R.Tulpule (Mah) bt Jai Prabhadevi/ V.Kim (Man) 6-0, 6-0 Maharashtra bt Karnataka, 3-0 Karnataka bt Manipur, 2-1 Group B Tamil Nadu bt Andhra Pradesh, 3-0 Rushmi Chakarvarthi (TN) bt Geeta Manohar (AP) 6-1, 6-0 Tukknandi Yamini (TN) bt Vadali Kameshwari (AP) 6-2, 6-0 T.Rashmi / Sumitra (TN) bt G.Manohar/ V.Kameshwari (AP) Walkover Tamil Nadu bt Arunachal Pradesh, 3-0 SEMIFINAL Tamil Nadu bt Karnataka, 2-0 Maharashtra bt Arunachal Pradesh (Walkover) FINAL Maharashtra d. Tamil Nadu, 2-1 Sonal Phadke (Mah) bt Tukkanandi Yamini (TN) 6-3, 6-0 Rushmi Chakravarthi (TN) bt Janaki Krishnamurthi 6-0, 2-6, 6-3 Janaki Krishnamurthi/ Radhika Tulpule bt Rushmi Chakravarthi/ Sumithra Rao (TN) 7-6, 6-3 Bronze Playoff - Karnataka bt Arunachal Pradesh (walkover!) Gold - Maharashtra, Silver - Tamil Nadu, Bronze - Karnataka
INDIVIDUAL EVENTS Women Singles ------------- Quarterfinalists: T.Yamini (TN), Nandita Chandrasekhar (TN), Geeta Manohar (AP), Sonal Phadke (Mah), Janaki Krishnamurthi (Mah), Rushmi Chakravarti (TN), Radhika Tulpule (Mah) Final: Rushmi Chakravarti (TN) d. Janaki Krishnamurthi (Mah) 6-2, 7-6 Bronze playoff: Sonal Phadke (Mah) d. Radhika Tulpule (Mah) 6-1, 6-2 Gold - Rushmi Chakravarti (TN) Silver- Janaki Krishnamurthi (Mah) Bronze- Sonal Phadke (Mah) Men singles ----------- Semifinals: Vinod Sridhar (TN) d. Mustafa Ghouse in 3 sets Vasudev Reddy (AP) d. Manoj Mahadevan (TN) 6-1, 6-1 Finals (Sunday) Vinod Sridhar (TN) d. Vasudev Reddy (AP) 7-5, 6-3 Bronze playoff: Mustafa Ghouse (Mah) d. Manoj Mahadevan (TN) 7-6(3), 6-1 Gold - Vinod Sridhar (TN) Silver- Vasudev Reddy (AP) Bronze- Mustafa Ghouse (Mah) --------------------------------- Doubles --------------------------------- Women's final Janaki Krishnamurthi and Radhika Tulpule (Mah) won Gold. Men's final for Gold and Silver Asif Ismail/ Gaurav Natekar (Mah) d. Vijay Kannan/ Vishal Uppal (Del) 6-2, 6-1
Courtesy: Indian Newspapers .. This page made by R. Jayakrishnan ..