TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA^M

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$10K ITF "NECC" Women's Satellite, Dec 2-8, 2002, Pune (Hard)

Singles main draw Doubles main draw Qualifying rounds
Final update, Dec 7: 16 yr old K.Bondarenko wins double crown .. Senoglu injured and not able to do much in final.

Main Draw :

Round 1: (Nov 25 ranks shown)

1 Rushmi Chakravarthi IND,388   d.   Archana Venkatraman IND,995  61 64
  Radhika Tulpule IND,685       d.   Chantal Coombs GBR,658       63 64
  Kateryna Bondarenko UKR,812   d. Q Geeta Manohar IND,789        61 75
  Ankita Bhambri IND,768        d. 7 Keiko Tameishi JPN,626       75 63
L Preeti Rao IND                d. Q Lata Assudani IND            63 26 61
  Akgul Amanmuradova UZB,663    d. W Kartiki Bhat IND             61 60
Q Varana Marie Beller GER       d.   Natalie Neri GBR,795         62 63
8 Sonal Phadke IND,641          d.   Shruti Dhawan IND,920        64 46 64
5 Ipek Senoglu TUR,558          d. W Sanaa Bhambri IND            61 64
Q Krushmi Chheda IND            d. Q Vishika Rani Chhetri IND     75 63
Q Pemra Ozgen TUR,1100          d. Q Iciri Rai IND                62 62
3 Suchanan Viratprasert THA,519 d.   Karen Paterson GBR,709       61 64
6 Sania Mirza IND,600           d.   Sheetal Goutham IND,676      63 62
W Isha Lakhani IND              d. Q Yamini Thukkaiandi IND       62 61
  Megha Vakharia IND,760        d.   Samrita Sekar IND,995        62 63
2 Jennifer Schmidt AUT,489      d.   Liza Pereira IND,1000        62 60

Round 2:

  Radhika Tulpule (IND)       d. 1 Rushmi Chakravarthi (IND)   63 16 63
  Kateryna Bondarenko (UKR)   d.   Ankita Bhambri (IND)        61 64
  Akgul Amanmuradova (UZB)    d. L Preeti Rao (IND)            61 61
Q Varana Marie Beller (GER)   d. 8 Sonal Phadke (IND)          61 62
5 Ipek Senoglu (TUR)          d. Q Krushmi Chheda (IND)        61 64
3 Suchanan Viratprasert (THA) d. Q Pemra Ozgen (TUR)           61 61
6 Sania Mirza (IND)           d. W Isha Lakhani (IND)          60 61
2 Jennifer Schmidt (AUT)      d.   Megha Vakharia (IND)        06 64 64

Quarterfinals:

  Kateryna Bondarenko (UKR)   d.   Radhika Tulpule (IND)       60 62
Q Varana Marie Beller (GER)   d.   Akgul Amanmuradova (UZB)    64 61
5 Ipek Senoglu (TUR)          d. 3 Suchanan Viratprasert (THA) 63 64
2 Jennifer Schmidt (AUT)      d. 6 Sania Mirza (IND)           36 63 76(3)

Semifinals:

  Kateryna Bondarenko (UKR)   d. Q Varana Marie Beller (GER)   62 64
5 Ipek Senoglu (TUR)          d. 2 Jennifer Schmidt (AUT)      63 62

Final:

  Kateryna Bondarenko (UKR)   d. 5 Ipek Senoglu (TUR)          61 61


Doubles   Round 1: 1 R.Chakravarthi/ S.Viratprasert d. Q N.Perumal/ Y.Thukkaiandi 63 61 K.Bondarenko/ A.Amanmuradova d. P.Ozgen/ I.Senoglu 63 76(2) S.Dhawan/ S.Goutham d. 3 N.Neri/ J.Schmidt 64 46 75 Q S.Bhambri/ I.Rai d. W L.Assudani/ R.Kumar 64 75 L.Pereira/ K.Tameishi d. G.Manohar/ P.Rao 63 64 4 S.Mirza/ R.Tulpule d. Archana V./ Arthi V. 75 63 A.Bhambri/ I.Lakhani d. S.Phadke/ M.Vakharia 26 64 63 K.Bhat/ S.Sekar d. 2 C.Coombs/ K.Paterson 64 76(5) Quarterfinals: K.Bondarenko/ A.Amanmuradova d. 1 R.Chakravarthi/ S.Viratprasert 64 63 S.Dhawan/ S.Goutham d. Q S.Bhambri/ I.Rai 61 75 4 S.Mirza/ R.Tulpule d. L.Pereira/ K.Tameishi 63 62 A.Bhambri/ I.Lakhani d. K.Bhat/ S.Sekar 60 64 Semifinals: K.Bondarenko/ A.Amanmuradova d. S.Dhawan/ S.Goutham 61 62 4 S.Mirza/ R.Tulpule d. A.Bhambri/ I.Lakhani 62 46 61 Final: K.Bondarenko/ A.Amanmuradova d. 4 S.Mirza/ R.Tulpule 63 76(1)
Qualifying Rounds Round 2: (Eight players to the main draw) 1 Geeta Manohar (IND) d. Shraddha Lodha (IND) 62 64 Yamini Thukkaiandi (IND) d. 2 Preeti Rao (IND) 61 67(2) 64 Vishika Rani Chhetri (IND) d. 3 Femi Odeyemi-Musa (WC) (NGR) Walkover 4 Pemra Ozgen (TUR) d. Nandini Perumal (IND) 62 62 Varana Marie Beller (GER) d. 5 Arthi Venkataraman (IND) 61 62 Lata Assudani (IND) d. Parul Goswami (IND) 76(4) 46 63 Iciri Rai (IND) d. Priyanka Mehta (IND) 62 62 Krushmi Chheda (IND) d. Sonali Sanap (IND) 61 61 Round 1: 1 Geeta Manohar (IND) BYE Shraddha Lodha (IND) BYE 2 Preeti Rao (IND) BYE Yamini Thukkaiandi (IND) d. Nivedita Venkatesh (IND) 63 63 3 Femi Odeyemi-Musa (WC) (NGR) BYE Vishika Rani Chhetri (IND) d. Anuja Parikh (IND) 63 60 4 Pemra Ozgen (TUR) BYE Nandini Perumal (IND) d. Deepa Engade (IND) 61 61 5 Arthi Venkataraman (IND) BYE Varana Marie Beller (GER) d. Sharanya Pattabi (IND) 64 61 Lata Assudani (IND) BYE Parul Goswami (IND) d. Rati Kumar (IND) 64 67(5) 63 Priyanka Mehta (IND) BYE Iciri Rai (IND) d. Vandana Murali (IND) 63 63 Sonali Sanap (IND) BYE Krushmi Chheda (IND) d. Ashlesha Lokhande (IND) 64 62
This page made by R. Jayakrishnan ..