TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA^M

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$10K "McDowell" ITF Women's Satellite, Sep 9-14 Mysore (Clay)

Singles main draw Doubles main draw Qualifying rounds
Final update on Sep 14: Rushmi with a grand double!

Main Draw :

Seeds:

1. Rushmi Chakravarthi (IND)
2. Sai Jayalakshmi (IND)
3. Radhika Tulpule (IND)
4. Sonal Phadke (IND)
5. Chin-Bee Khoo (MAS)
6. Prariyawan Ratanakrong (THA)
7. Sheethal Goutham (IND)
8. Diana Costa (POR)

Round 1:

1 Rushmi Chakravarthi (IND)   d.   Shruthi Dhawan (IND)        62 62
  Mi-Ran Shin (KOR)           d. Q Preeti Rao (IND)            62 64
Q Diana Julianto (INA)        d.   Megha Vakharia (IND)        63 62
  Ji-Young Kim (KOR)          d. L Yamini Thukkaiandi (IND)    62 64  [Yamini replaced #6 Ratanakrong]
4 Sonal Phadke (IND)          d.   Montinee Tangphong (THA)    63 76(6)
Q Akgul Amanmuradova (UZB)    d. Q Rati Kumar (IND)            60 61
Q Heesun Lyoo-Suh (KOR)       d.   Tara Kanbargimath (IND)     75 64
7 Sheethal Goutham (IND)      d.   Catherine Turinsky (GER)    63 60
  Wilawan Choptang (THA)      d. 8 Diana Costa (POR)           62 64
  Archana Venkataraman (IND)  d. Q Eun Hee Sung (KOR)          76(1) 75
  Geeta Manohar (IND)         d.   Samrita Sekar (IND)         75 36 76(3)
3 Radhika Tulpule (IND)       d. W Arthi Venkataraman (IND)    61 61
5 Chin-Bee Khoo (MAS)         d.   Thassha Vittayaviroj (THA)  61 62
Q Anastasia Dvornikova (RUS)  d. W Nandini Perumal (IND)       63 61
Q Kamini Murugaboopathy (IND) d.   Medhini Sharma (IND)        16 61 61
2 Sai Jayalakshmi (IND)       d. W Iciri Rai (IND)             61 63

Round 2:

1 Rushmi Chakravarthi (IND)   d.   Mi-Ran Shin (KOR)           63 61
Q Diana Julianto (INA)        d.   Ji-Young Kim (KOR)          64 64
Q Akgul Amanmuradova (UZB)    d. 4 Sonal Phadke (IND)          64 46 60
Q Heesun Lyoo-Suh (KOR)       d. 7 Sheethal Goutham (IND)      64 63
  Wilawan Choptang (THA)      d.   Archana Venkataraman (IND)  76(2) 63
  Geeta Manohar (IND)         d. 3 Radhika Tulpule (IND)       63 62
Q Anastasia Dvornikova (RUS)  d. 5 Chin-Bee Khoo (MAS)         61 62
2 Sai Jayalakshmi (IND)       d. Q Kamini Murugaboopathy (IND) 61 64

Quarterfinals:

1 Rushmi Chakravarthi (IND)   d. Q Diana Julianto (INA)        60 64
Q Akgul Amanmuradova (UZB)    d. Q Heesun Lyoo-Suh (KOR)       36 63 63
  Geeta Manohar (IND)         d.   Wilawan Choptang (THA)      64 62
2 Sai Jayalakshmi (IND)       d. Q Anastasia Dvornikova (RUS)  75 63

Semifinals:

1 Rushmi Chakravarthi (IND)   d. Q Akgul Amanmuradova (UZB)    64 63
2 Sai Jayalakshmi (IND)       d.   Geeta Manohar (IND)         60 62

Final:

1 Rushmi Chakravarthi (IND)   d. 2 Sai Jayalakshmi (IND)       62 61


Doubles   Doubles Round 1: 1 R.Chakravarthi/ S.Jayalakshmi d. C.Turinsky/ G.Manohar 60 62 S.Sekar/ M.Vakharia d. Archana.V/ Arthi.V 62 75 4 R.Tulpule/ S.Phadke d. P.Rao/ S.Abraham 61 62 D.Costa/ T.Kanbargimath d. A.Joy/ K.Murugaboopathy 62 61 W A.Rajur/ C.Rajur d. L.Assudani/ R.Kumar 63 36 75 A.Dvornikova/ E.Dvornikova d. 3 S.Goutham/ S.Dhawan 62 64 R.Parekh/ A.Amanmuradova d. J-Y.Kim/ M-R.Shin 76(3) 64 M.Tangphong/ T.Vittayaviroj d. 2 W.Choptang/ C.B.Khoo 64 62 Doubles QF: 1 R.Chakravarthi/ S.Jayalakshmi d. S.Sekar/ M.Vakharia 62 61 4 R.Tulpule/ S.Phadke d. D.Costa/ T.Kanbargimath 62 62 A.Dvornikova/ E.Dvornikova d. W A.Rajur/ C.Rajur 75 60 R.Parekh/ A.Amanmuradova d. M.Tangphong/ T.Vittayaviroj 46 61 75 Doubles SF: 1 R.Chakravarthi/ S.Jayalakshmi d. 4 R.Tulpule/ S.Phadke 26 64 64 A.Dvornikova/ E.Dvornikova d. R.Parekh/ A.Amanmuradova 57 62 62 Doubles Final: 1 R.Chakravarthi/ S.Jayalakshmi d. A.Dvornikova/ E.Dvornikova 63 63
Qualifying Rounds Qualifying Round 1: (Other players had byes) S.Sashidharan (IND) d. N.Venkatesh (IND) 61 62 L.Assudani (IND) d. Vishika Chhetri (IND) 67(8) 60 76(3) Eun-Hee Sung (KOR) d. Sonali Sanap (IND) 61 64 Rati Kumar (IND) d. Pavani Patil (IND) 60 60 W Sasha Abraham (IND) d. Sonia Shelar (IND) 64 62 Anastasia Dvornikova (RUS) d. Anupama Rajur (IND) 60 62 Alice Joy (IND) d. Ashlesha Lokhande (IND) 62 62 W Diana Julianto (INA) d. Priyanka Parekh (IND) 76(1) 62 Akgul Amanmuradova (UZB) d. Ridhina Parekh (IND) 62 63 Alena Dvornikova (RUS) d. Chirashanthi Rajur (IND) 26 63 61 Yamini Thukkaiandi (IND) d. Kalpita Raje (IND) 60 61 Kamini Murugaboothy (IND) d. Soon-Mi Seo (KOR) 61 64 Final Qualifying: 1 Heesun Lyoo-Suh (KOR) d. Sandra Sasidharan (IND) 61 61 2 Preeti Rao (IND) d. Lata Assudani (IND) 60 76(5) Eue Hee Sung (KOR) d. Monika Goel (IND) 62 62 Rati Kumar (IND) d. Preethi Subramaniam (IND) 76(4) 26 64 Anastasia Dvornikova (RUS) d. W Sasha Abraham (IND) 62 60 W Diano Julianto (Ina) d. Alice Joy (IND) 62 60 Akgul Amanmuradova (UZB) d. Alena Drornikova (RUS) 61 75 Kamini Murugaboothy (IND) d. Yamini Thukkaiandi (IND) 63 64
This page made by R. Jayakrishnan ..