TENNIS INDIA -  tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Home Page .. Mahesh Bhupathi Home Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..

.. News/ Notes.. Indian Calendar/Results/Rankings .. Fan Club .. Indian-Tennis Chat .. 

$10K ITF Womens Satellite, Dec 20-26, 1999 - Lucknow, India (grass)

 Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
(Final update on Dec 25 - Urska wins!  Manisha-Tong win! .. Courtesy: Indian newspapers)


Main Draw :  

click here for acceptance list below ..

Round 1 .. I believe this is in the draw order now!

1 Katarina Daskovic (YUG)     d. Q Anna Anikanova (RUS)        6-1 6-4
  Arthi Venkatraman (IND)     d. W Vishika Chhetri (IND)       6-3 6-4
  Anna-Euginia Nefedova (RUS) d.   Tarminder Grover (IND)      6-0 6-0
7 Olga Kaliouynaia (RUS)      d. W Karishma Patel (IND)        6-4 7-6(9)
3 Sai Jayalakshmi (IND)       d. Q Nandini Perumal (IND)       6-0 6-1
  Catherine Turinsky (GER)    d. Q Ayako Suzuki (JPN)          3-6 6-1 6-3
  Nikita Bhardwaj (IND)       d.   Simmi Rani (IND)            6-2 6-2
  Sheetal Gautham (IND)       d. 6 Keiko Tameishi (JPN)        4-6 6-3 5-1 (conc.)
8 Archana Venkatraman (IND)   d.   Radhika Tulpule (IND)       6-3 6-2
  Urska Vesenjak (SLO)        d. W Stutti Smit (IND)           6-2 6-0
  Antonia Matic (CRO)         d.   Masa Vesenjak (SLO)         6-4 5-3 (conc.)
4 Ka-Po Tong (HKG)            d.   Svetlana Mossiakova (RUS)   6-1 6-1
5 Rushmi Chakravarti (IND)    d.   Shalini Thakur (IND)        6-2 6-3
  Maria Kondratieva (RUS)     d. L Jasleen Randhawa (IND)      6-1 6-2
  Geeta Manohar (IND)         d.   Harsimran Bedi (IND)        6-3 6-1
2 Manisha Malhotra (IND)      d. Q Tara S. Kambargimath (IND)  6-4 6-2

Round 2

1 Katarina Daskovic (YUG)     d.   Arthi Venkatraman (IND)     6-0 6-1
7 Olga Kaliouynaia (RUS)      d.   Anna-Euginia Nefedova (RUS) 7-6(8) 6-3
3 Sai Jayalakshmi (IND)       d.   Catherine Turinsky (GER)    6-2 6-3 \
  Sheetal Gautham (IND)       d.   Nikita Bhardwaj (IND)       6-1 6-4 /
  Urska Vesenjak (SLO)        d. 8 Archana Venkatraman (IND)   6-1 6-3 \
4 Ka-Po Tong (HKG)            d.   Antonia Matic (CRO)         6-3 6-2 /
  Maria Kondratieva (RUS)     d. 5 Rushmi Chakravarti (IND)    7-5 6-3
2 Manisha Malhotra (IND)      d.   Geeta Manohar (IND)         6-4 6-2
Quarterfinals

1 Katarina Daskovic (YUG)     d. 7 Olga Kaliouynaia (RUS)      1-6 6-2 6-2
3 Sai Jayalakshmi (IND)       d.   Sheetal Gautham (IND)       6-2 6-0
  Urska Vesenjak (SLO)        d. 4 Ka-Po Tong (HKG)            6-3 6-2
2 Manisha Malhotra (IND)      d.   Maria Kondratieva (RUS)     6-1 6-3

Semifinals

1 Katarina Daskovic (YUG)     d. 3 Sai Jayalakshmi (IND)       6-2 6-3
  Urska Vesenjak (SLO)        d. 2 Manisha Malhotra (IND)      6-2 6-2

Final

  Urska Vesenjak (SLO)        d. 1 Katarina Daskovic (YUG)     4-6 6-2 6-1


Doubles  

Round 1

1 R.Chakravarthi/ S.Jayalakshmy d.   J.Randhawa/ G.Manohar         6-1 6-0
  T.S.Kambargimath/ C.Turinsky  d.   N.Karsolia/ S.Thiagarajan     6-3 6-0
  N.Chandrasekar/ T.Yamini      d.   S.Rani/ N.Bhardwaj            6-1 6-0
  U.Vesenjak/ M.Vesenjak        d.   H.Kaur/ O.Kaliouynaia         6-0 6-0
  K.Daskovic/ A.Matic           d.   K.Patel/ R.Tulpule            7-6(9) 6-0
3 A.Nefedova/ K.Tameishi        d.   S.Thakur/ S.Goutham           6-7(5) 7-6(6) 6-1
  Arathi V./ Archana V.         d.   A.Suzuki/ S.Smit              7-6(1) 6-3
2 M.Malhotra/ K-P.Tong          d.   S.Mossiakova/ M.Kondratieva   6-2 4-6 6-1

Quarterfinals

1 R.Chakravarthi/ S.Jayalakshmy d.   T.S.Kambargimath/ C.Turinsky  6-1 6-1
  U.Vesenjak/ M.Vesenjak        d.   N.Chandrasekar/ T.Yamini      6-0 6-3
  K.Daskovic/ A.Matic           d. 3 A.Nefedova/ K.Tameishi        6-4 6-3
2 M.Malhotra/ K-P.Tong          d.   Arathi V./ Archana V.         6-3 6-0

Semifinals

3 U.Vesenjak/ M.Vesenjak        d. 1 R.Chakravarthi/ S.Jayalakshmy 6-3 6-2
2 M.Malhotra/ K-P.Tong          d.   K.Daskovic/ A.Matic           6-4 6-4

Final

2 M.Malhotra/ K-P.Tong          d.   U.Vesenjak/ M.Vesenjak        6-3 5-7 6-1


Qualifying Rounds
Final Qualifier round:

Ayako Suzuki (JPN)         d.  Monika Goel                6-3 6-2
Nandini Perumal            d.  Sricharnaya Thiagarajan    5-7 6-3 7-6(10)
Anna Anikanova (UKR)       d.  Jasleen Randhawa           6-4 4-6 6-2
Tara S. Kanbargimath       d.  Yamini Thukkaiandi         6-4 6-4

Second round:

Ayako Suzuki (JPN)         d.  Nandita Chandrasekhar      6-4 6-2
Monika Goel                d.  Nishtha Yadav              6-1 6-0
Nandini Perumal            d.  Pragya Yadav               6-0 6-1
Sricharanya Thiagarajan    d.  Anita Gupta                6-0 6-0
Anna Anikanova (UKR)       d.  Padma Preetham Mahalingam  6-2 6-2
Jasleen Randhawa           d.  Naina Karsolia             6-1 6-3
Tara S. Kanbargimath       d.  Saima Khan                 6-0 6-0
Yamini Thukkaiandi         d.  Vishnu Preetham Mahalingam 1-6 6-4 2-0 (conc.)

First round:

Vishnu Preetham Mahalingam d.  Nidhi Mishra               6-2 6-1


Acceptance List Acceptance List (as of Nov 30, 1999) -------------------------------------------------------------- Name Country WTA-Rank DOB ---------------------- ------- -------- -------- 1 DASKOVIC, Katarina YUG 263 5.02.76 2 SROMOVA, Hana CZE 311 10.04.78 3 MALHOTRA, Manisha IND 320 19.09.76 4 TORDOFF, Abigail GBR 326 18.07.79 5 SANGARAM, Benjamas THA 388 11.01.75 6 OTAKEYAMA, Riei JPN 395 21.05.74 7 JAYALAKSHMY, Jayaram-Sai IND 437 16.02.77 8 TONG, Ka-Po HKG 462 17.03.81 9 CHAKRAVARTHI, Rushmi IND 590 9.10.77 10 SAWONDARI, Wurtraish INA 616 20.11.80 11 TAMEISHI, Keiko JPN 628 22.04.77 12 KALIOJNAJA, Olga RUS 639 13 VENKATARAMAN, Archana IND 642 11.10.78 14 STUECKLE, Anne GER 657 8.02.78 15 VESENJAK, Urska SLO 675 12.09.82 16 NEFEDOVA, Anna-Eugenia RUS 675 26.10.82 17 KONDRATIEVA, Maria RUS 756 17.01.82 18 TALLO, Lucia SUI 771 17.04.82 19 MITTERLEHNER, Isabella AUT 777 27.06.79 20 MOSSIAKOVA, Svetlana RUS 781 29.01.82 21 PAVLOVA, Biliana BUL 792 20.01.78 mdo 22 VENKATARAMAN, Arthi IND 796 23.07.74 23 CADDICK, Vanessa GBR 829 8.12.77 24 VESENJAK, Masa SLO 851 12.09.82 25 MLAKAR, Maja SLO 1028 7.10.82 mdo 32 QUALIFYING WTA pts 1 TURINSKY, Catherine GER 2.0000 6.12.72 2 GOUTHAM, Sheetal IND 2.0000 6.06.81 3 MATIC, Antonia CZE 1.7500 31.12.84 4 TULPULE, Radhika IND 1.5000 9.02.82 5 THAKUR, Shalini IND 1.5000 18.02.78 6 MANOHAR, Geeta IND 1.5000 7 BHARADWAJ, Nikita IND 1.0000 7.08.83 8 RANI, Simmi IND 1.0000 11.11.81 9 BEDI, Harsimran IND 1.0000 10 GROVER, Tarminder IND 1.0000 15.07.79 11 KANBARGIMATH, Tara IND 1.0000 4.02.80 12 SUZUKI, Ayako JPN .7500 26.08.81 13 PATEL, Karishna IND 28.02.81 14 VAN DER MERWE, Natasha RSA 5.06.81 15 SMIT, Stutti IND WITHDRAWALS 1 DHAWAN, Shruti IND 2.5000 28.03.82 W28.11.99 2 SUBERTOVA, Veronika SVK 2.2500 30.08.82 W29.11.99 3 ENGADE, Deepa IND 23.10.76 W29.11.99 4 LAMARRE, Magali FRA 354 24.02.78 w25.11.99 5 NEKVAPILOVA, Milena CZE 375 9.05.77 W29.11.99 6 LAZAROVSKA, Marina MKD 446 29.07.78 mdoW29.11. 7 ATAKA, Miyako JPN 742 5.04.69 W29.11.99 8 GOLOPENCZA, Zsofia HUN 811 25.10.78 w22.11.99 9 ZSIROS, Gyorgyi HUN 826 25.02.82 w26.11.99 10 TARJAN, Rita GER 1014 4.11.82 w15.11.99 11 KOUZNETCHENKOVA, EkaterinUKR 29.11.82 w22.11.99
This page made by R. Jayakrishnan ..