TENNIS INDIA -  tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Home Page .. Mahesh Bhupathi Home Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..

.. News/ Notes.. Indian Calendar/Results/Rankings .. Fan Club .. Indian-Tennis Chat .. 

$10K ITF Womens Satellite, Dec27 99 to Jan01 - Chandigarh, India (hard)

 Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
(Final update on Dec 31st - Double crown for Urska !)


Main Draw :  

click here for acceptance list below ..

Round 1

1 Katarine Daskovic (Yug)   d.   Katherine Turinsky (Ger)  6-1 6-4
L Vishika Chhetri (Ind)     d.   Nikita Bharadwaj (Ind)    6-4 6-3 5-3 (conc.)
  Urska Vesenjak (Slo)      d.   Arathi Venkatraman (Ind)  6-1 6-0
Q Isha Chopra (Ind)         d. 5 Keiko Tameishi (Jpn)      6-1 5-1 (conc.)
4 Rushmi Chakravarthi (Ind) d. Q Anna Anikanova (Ukr)      6-3 0-1
  Radhika Tulpule (Ind)     d. Q Ayako Suzuki (Jpn)        6-4 6-0
  Svetlana Mossiakova (Rus) d. Q Yamini Thukkaiandi (Ind)  6-1 6-3
6 Olga Kaliojnaja (Rus)     d. W Jasleen Randhawa (Ind)    6-2 6-2
8 Anna Nefedova (Rus)       d.   Harsimran Kaur Bedi (Ind) 6-3 6-4
  Maria Kondratieva (Rus)   d.   Simmi Rani (Ind)          6-0 6-2
  Antonia Matic (Cro)       d. W Karishma Patel (Ind)      6-3 6-2
3 Sai J Jayalakshmi (Ind)   d. W Nandini Perumal (Ind)     6-0 6-1
7 Archana Venkatraman (Ind) d.   Tara S Kanbargimath (Ind) 6-1 6-1
  Masa Vesenjak (Slo)       d. L Stutti Smit (Ind)         6-1 6-0
  Shalini Thakur (Ind)      d.   Geeta Manohar (Ind)       6-4 6-1
2 Manisha Malhotra (Ind)    d.   Sheetal Goutham (Ind)     6-1 6-4

Round 2

1 Katarina Daskovic (Yug)   d. L Vishika Chhetri (Ind)     6-0 6-0
  Urska Vesenjak (Slo)      d. Q Isha Chopra (Ind)         6-0 6-2
4 Rushmi Chakravarthi (Ind) d.   Radhika Tulpule (Ind)     6-1 6-1
6 Olga Kaliojnaja (Rus)     d.   Svetlana Mossiakova (Rus) 6-4 3-1 (retd.)
8 Anna Nefedova (Rus)       d.   Maria Kondratieva (Rus)   6-3 6-4
  Antonia Matic (Cro)       d. 3 Sai J Jayalakshmi (Ind)   6-4 1-6 6-2
  Masa Vesenjak (Slo)       d. 7 Archana Venkatraman (Ind) 6-2 4-6 6-1
2 Manisha Malhotra (Ind)    d.   Shalini Thakur (Ind)      7-5 6-1

Quarterfinal

  Urska Vesenjak (Slo)      d. 1 Katarina Daskovic (Yug)   6-3 7-6(6)
4 Rushmi Chakravarthi (Ind) d. 6 Olga Kaliojnaja (Rus)     6-4 6-2
  Antonia Matic (Cro)       d. 8 Anna Nefedova (Rus)       4-6 6-4 7-6(5)
2 Manisha Malhotra (Ind)    d.   Masa Vesenjak (Slo)       4-6 6-1 6-0

Semifinal

  Urska Vesenjak (Slo)      d. 4 Rushmi Chakravarthi (Ind) 6-0 6-0
  Antonia Matic (Cro)       d. 2 Manisha Malhotra (Ind)    6-7(6) 7-6(5) 6-2

Final

  Urska Vesenjak (Slo)      d.   Antonia Matic (Cro)       6-2 6-0


Doubles  

Round 1

1 K.Daskovich/ M.Malhotra       d.   I.Chopra/ N.Perumal           6-1 6-2
  Archana V./ Arthi V.          d.   S.Thakur/ S.Goutham           6-2 4-6 7-6(3)
  O.Kaliojnaja/ M.Kondratieva   d.   A.Matic/ G.Manohar            6-3 6-3
  A.Nefedova/ A.Anikanova       d.   K.Tameishi/ S.Mossiakova      6-1 6-2
  U.Vesenjak/ M.Vesenjak        d.   S.Smit/ C.Turinsky            6-3 6-1
  R.Tulpule/ K.Patel            d.   V.Chhetri/ Satvika Saboo      6-0 6-2 
  N.Chandrashekar/ T. Yamini    d.   S.Rani/ J.Randhawa            2-6 7-6(3) 7-5
2 R.Chakravarthi/ S.Jayalakshmy d.   T.S.Kanmargimath/ H.Kaur      6-3 6-4

Quarterfinal

1 M.Malhotra/ K.Daskovich       d.   Archana V./ Arthi V.          6-1 6-0
  O.Kaliojnaja/ M.Kondratieva   d.   A.Nefedova/ A.Anikanova       7-6(3) 6-2
  U.Vesenjak/ M.Vesenjak        d.   R.Tulpule/ K.Patel            6-3 6-2 
2 R.Chakravarthi/ S.Jayalakshmy d.   N.Chandrashekar/ T. Yamini    6-1 6-1

Semifinal

1 M.Malhotra/ K.Daskovich       d.   O.Kaliojnaja/ M.Kondratieva   6-4 6-1
  U.Vesenjak/ M.Vesenjak        d. 2 R.Chakravarthi/ S.Jayalakshmy 7-5 7-5

Final

  U.Vesenjak/ M.Vesenjak        d. 1 M.Malhotra/ K.Daskovich       6-3 6-7(2) 6-0


Qualifying Rounds
Qualifying Final Round

Isha Chopra           bt Vishika Chhetri       6-1 6-2
Anna Anikanova (Ukr)  bt Neetu Batra           6-0 6-0
T. Yamini             bt Stutti Smit           6-3 6-1
Ayako Suzuki (Jpn)    bt Nandita Chandrashekar 6-2 6-1

Qualifying Second Round

Vishika Chhetri       bt Tarminder Grover      6-0 6-0
Isha Chopra           bt T. Sricharanya        6-0 6-0
Anna Anikanova (Ukr)  bt Anita Gupta           6-3 6-2
Neetu Batra           bt Ridhi Sharma          5-7 6-2 7-5
T. Yamini             bt M. Vishnu Preetham    2-6 6-3 7-6(4)
Stutti Smit           bt Pragya Yadav          6-0 6-1
Nandita Chandrashekar bt Monika Goel           6-2 6-1
Ayako Suzuki (Jpn)    bt Satvika Saboo         6-4 6-1

Qualifying First Round

Isha Chopra           bt M. Padma Preetham     6-2 6-0
Satvika Saboo         bt Nishitha Yadav        6-2 6-1


Acceptance List Acceptance List (as of Nov 30, 1999) -------------------------------------------------------------- Name Country WTA-Rank DOB ---------------------- ------- -------- -------- 1 DASKOVIC, Katarina YUG 267 5.02.76 2 SROMOVA, Hana CZE 300 10.04.78 3 MALHOTRA, Manisha IND 317 19.09.76 4 SANGARAM, Benjamas THA 388 11.01.75 5 OTAKEYAMA, Riei JPN 396 21.05.74 6 JAYALAKSHMY, Jayaram-Sai IND 443 16.02.77 7 TONG, Ka-Po HKG 473 17.03.81 8 SAWONDARI, Wurtraish INA 616 20.11.80 9 TAMEISHI, Keiko JPN 622 22.04.77 10 VENKATARAMAN, Archana IND 637 11.10.78 11 KALIOJNAJA, Olga RUS 641 12 STUECKLE, Anne GER 650 8.02.78 13 NEFEDOVA, Anna-Eugenia RUS 673 26.10.82 14 KONDRATIEVA, Maria RUS 755 17.01.82 15 TALLO, Lucia SUI 769 17.04.82 16 MITTERLEHNER, Isabella AUT 775 27.06.79 17 MOSSIAKOVA, Svetlana RUS 778 29.01.82 18 PAVLOVA, Biliana BUL 791 20.01.78 mdo 19 VENKATARAMAN, Arthi IND 795 23.07.74 20 MLAKAR, Maja SLO 1018 7.10.82 mdo 21 DHAWAN, Shruti IND 2.5000 28.03.82 22 VIELE, Monique USA 2.0000 23 TURINSKY, Catherine GER 2.0000 6.12.72 24 CADDICK, Vanessa GBR 2.0000 8.12.77 25 GOUTHAM, Sheetal IND 2.0000 6.06.81 32 QUALIFYING 1 MATIC, Antonia CZE 1.7500 31.12.84 2 MANOHAR, Geeta IND 1.5000 3 THAKUR, Shalini IND 1.5000 18.02.78 4 TULPULE, Radhika IND 1.5000 9.02.82 5 RANI, Simmi IND 1.0000 11.11.81 MDO 6 BHARADWAJ, Nikita IND 1.0000 7.08.83 7 BEDI, Harsimran IND 1.0000 8 KANBARGIMATH, Tara IND 1.0000 4.02.80 9 GROVER, Tarminder IND 1.0000 15.07.79 10 SUZUKI, Ayako JPN .7500 26.08.81 11 CHAKRAVARTHI, Rushmi IND 9.10.77 12 PATEL, Karishna IND 28.02.81 13 PANAJOTOVA, Tzveta BUL 30.10.79 14 SMIT, Stutti IND 24.09.80 15 RANDHAWA, Jasleen IND 15.07.79 16 SHEALES, Loretta AUS 6.07.67 17 PREETHAM, Padma IND 4.09.78 18 PREETHAM, Vishnu IND 5.05.81 19 YADAV, Pragya IND 1.05.82 20 YADAV, Nishtha IND 10.05.83 21 BADU, Utkalika IND 31.10.81 22 ANIKANOVA, Anna UKR 1.12.83 23 CHANDRASHEKAR, Nandita IND 9.01.84 24 GUPTA, Anita 4.09.73 25 KAMESWARI, Vadali IND 11.01.82 26 MILETA, Mojca SLO 24.04.84 27 REDDY, Boda Nischila IND 28 SAIAWAPNA, R IND 29 SHARMA, Ridhi IND 9.08.80 ALTERNATES 30 THIAGARAJAN, Sricharanya IND 17.03.82 31 THUKKAIANDI, Yamini IND 24.05.83 32 VAN DER MERWE, Natasha RSA 5.06.81 33 VESENJAK, Masa SLO 12.09.82 34 VESENJAK, Urska SLO 12.09.82 35 YABE, Yukiko JPN 16.11.81 WITHDRAWALS 1 SUBERTOVA, Veronika SVK 2.2500 30.08.82 w29.11.99 2 NEKVAPILOVA, Milena CZE 371 9.05.77 w29.11.99 3 LAZAROVSKA, Marina MKD 447 29.07.78 w28.11.99 4 ATAKA, Miyako JPN 744 5.04.69 w29.11.99 5 ZSIROS, Gyorgyi HUN 822 25.02.82 w26.11.99 6 GOLOPENCZA, Zsofia HUN 904 25.10.78 w22.11.99 7 TARJAN, Rita GER 1004 4.11.82 w15.11.99 8 ENGADE, Deepa IND 23.10.76 w29.11.99 9 KOUZNETCHENKOVA, EkaterinUKR 29.11.82 w22.11.99
This page made by R. Jayakrishnan ..