TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$25K ITF Men's 4-week satellites (Leg1, Leg2, Leg3, Leg4, Circuit/ATP pts)

Leg3, May 21-26, 2001, Ahmedabad (hard)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds

Final update on May 26th -- Or Dekel wins it .. Mustafa and Doran in doubles..


Main Draw:

Seeds:

1. Lars Uebel (GER)
2. James Auckland (GBR)
3. Anton Kokurin (UZB)
4. John Doran (IRL)
5. Mustafa Ghouse (IND)
6. Nitin Kirtane (IND)
7. Phillip Harboe (CHI)
8. Fazaluddin Syed (IND)

Round 1

1 Lars Uebel (GER)           d. Q Dhananjay Kawade (IND)     63 61
  Vinod Sridhar (IND)        d. Q Vishal Punna (IND)         57 64 61
  Rishi Sridhar (IND)        d.   Rohan Bopanna (IND)        62 63
7 Phillip Harboe (CHI)       d. Q Ibrahim Kimmerling (GER)   63 62
4 John Doran (IRL)           d. W Neil Shah (IND)            60 62
Q Colin Bennett (GBR)        d. Q Mathew Snowdon (AUS)       61 64
  Daniel Lesske (GER)        d. Q Nipun Gupta (IND)          62 60
  Giunior Ghedina (GER)      d. 5 Mustafa Ghouse (IND)       62 75 60
8 Fazaluddin Syed (IND)      d.   Kamala Kannan (IND)        76(4) 63
Q Manoj Mahadevan (IND)      d. W Davinder Bhusari (IND)     61 64
Q Anant Sitaram (IND)        d.   Barry Fulcher (GBR)        62 46 61
  Or Dekel (ISR)             d. 3 Anton Kokurin (UZB)        64 63
  David Sherwood (GBR)       d. 6 Nitin Kirtane (IND)        62 26 76(8)
  Eliran Dooyev (ISR)        d. L Shivshankar Kanbargimath   76(0) 63
W Shivang Mishra (IND)       d.   Timo Nigri (GER)           63 26 62
2 James Auckland (GBR)       d.   Alexander Brudermann (AUT) 61 62

Round 2:

1 Lars Uebel (GER)           d.   Vinod Sridhar (IND)        46 75 64
  Rishi Sridhar (IND)        d. 7 Phillip Harboe (CHI)       76(3) 26 75
4 John Doran (IRL)           d. Q Colin Bennett (GBR)        61 63
  Giunior Ghedina (GER)      d.   Daniel Lesske (GER)        64 62
Q Manoj Mahadevan (IND)      d. 8 Fazaluddin Syed (IND)      26 62, 6-3
  Or Dekel (ISR)             d. Q Anant Sitaram (IND)        60 62
  Eliran Dooyev (ISR)        d.   David Sherwood (GBR)       61 10 (retd.)
2 James Auckland (GBR)       d.   Alexander Brudermann (AUT) 61 63

Quarterfinals:

1 Lars Uebel (GER)           d.   Rishi Sridhar (IND)        64 60
4 John Doran (IRL)           d.   Giunior Ghedina (GER)      75 61
  Or Dekel (ISR)             d. Q Manoj Mahadevan (IND)      62 60
2 James Auckland (GBR)       d.   Eliran Dooyev (ISR)        62 64

Semifinals:

4 John Doran (IRL)           d. 1 Lars Uebel (GER)           63 76(5)
  Or Dekel (ISR)             d. 2 James Auckland (GBR)       75 75

Final:

  Or Dekel (ISR)             d. 4 John Doran (IRL)           64 61


Doubles Seeds: 1. Rohan Bopanna/ Nitin Kirtane 2. James Auckland/ Barry Fulcher 3. Rishi Sridhar/ Fazaluddin Syed 4. Daniel Lesske/ Lars Uebel First Round 1 R.Bopanna/ N.Kirtane d. O.Dekel/ E.Dooyev 62 63 P.Harboe/ A.Kokurin d. Q N.Mishra/ S.Mishra 60 60 J.Doran/ M.Ghouse d. 4 D.Lesske/ L.Uebel 64 62 I.Kimmerling/ D.Tegg d. W D.Bhusari/ N.Shah 61 61 C.Bennett/ D.Sherwood d. W P.Chaturvedi/ V.Punna 61 62 3 R.Sridhar/ F.Syed d. M.Mahadevan/ T.Nigri 63 62 A.Brudermann/ G.Ghedina d. W N.Gupta/ V.Laad 62 46 63 2 J.Auckland/ B.Fulcher d. K.Kannan/ V.Sridhar 63 63 Round 2: P.Harboe/ A.Kokurin d. 1 R.Bopanna/ N.Kirtane 64 36 63 J.Doran/ M.Ghouse d. I.Kimmerling/ D.Tegg 62 64 3 R.Sridhar/ F.Syed d. C.Bennett/ D.Sherwood 63 67(7) 75 2 J.Auckland/ B.Fulcher d. A.Brudermann/ G.Ghedina 63 62 Semifinals: J.Doran/ M.Ghouse d. P.Harboe/ A.Kokurin 63 76(3) 3 R.Sridhar/ F.Syed d. 2 J.Auckland/ B.Fulcher 36 75 76(4) Final: J.Doran/ M.Ghouse d. 3 R.Sridhar/ F.Syed 46 64 61
Qualifying Rounds Qualifying Round 1 Colin Bennett (GBR) d. 11 Daniel Tegg (GBR) 63 61 2 Manoj Mahadevan (IND) d. 14 Vijayendra Laad (IND) 75 61 9 Nipun Gupta (IND) d. 3 Shivshankar Kanbargimath 76(6) 64 4 Ibrahim Kimmerling (GER) d. Ravi Krishna Palivela (IND) 63 26 61 Dhananjay Kawade (IND) d. 5 Daniel Tjondronegoro (NED) 76(7) 64 6 Vishal Punna (IND) d. Prithvi Vishwanath (IND) 60 76(4) 7 Anant Sitaram (IND) d. 13 Joshua Fonseca (IND) 60 63 8 Matthew Snowdon (AUS) d. 12 Kunal Bhojwani (IND) 61 62 First Round (Others had byes) 11 Daniel Tegg (GBR) d. Harshit Sharma (IND) 63 64(2) 14 Vijayendra Laad (IND) d. WC Kshitij Gujarati (IND) 60 64 9 Nipun Gupta (IND) d. WC Gautham Dhar (IND) 50 (retd.) Ravikrishna Palivela (IND)d. 10 Nishank Mishra (IND) 64 62 Dhananjay Kawade (IND) d. Sidharth Sharma (IND) 62 26 64 Prithvi Vishwanath (IND) d. Rafique Paruthi (IND) 60 62 7 Anant Sitaram (IND) d. Parantap Chaturvedi (IND) 64 36 64 13 Joshua Fonseca (IND) d. WC Gajapathi Pillay (IND) 63 62 8 Matthew Snowdon (AUS) d. Ritesh Chitlangiya (IND) 76(6) 62 12 Kunal Bhojwani (IND) d. Naga Pritish Lagauaraen (IND) 61 61 -------------------------------------- Doubles Qualifying Round (First Round) N.Mishra/ S.Mishra d. D.Kawade/ A.Sitaram 64 26 62
This page made by R. Jayakrishnan ..