TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$25K ITF Men's 4-week satellites (Leg1, Leg2, Leg3, Leg4, Circuit/ATP pts)

Leg 2, March 12-17, 2001, Nagpur (clay)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
Final update on Mar 16 -- Marach to good .. Nitin-Saurav fall in final ..

Main Draw:

Seeds:

1. Artem Derepasko (RUS,288)
2. Ivan Vajda (CRO,304)
3. Oliver Marach (AUT,305)
4. Aisam Qureshi (PAK,325)
5. Tomas Cakl (CZE,378)
6. Konstantinos Economidis (GRE,401)
7. Donovan September (RSA,433)
8. Radim Zitko (CZE,438)

Round 1:

1 Artem Derepasko (RUS)     d. Q Or Dekel (ISR)            61 63
W Nitin Kirtane (IND)       d.   Rishi Sridhar (IND)       63 61
  Simon Dickson (GBR)       d.   Justin Layne (GBR)        76(4) 63
5 Tomas Cakl (CZE)          d.   Sergei Krotiouk (RUS)     63 62
3 Oliver Marach (AUT)       d.   Alexey Gavrilov (RUS)     61 61
Q Bart Beks (NED)           d. W Vinod Sridhar (IND)       64 75
  Fred Hemmes (NED)         d. Q Rohan Bopanna (IND)       61 60
6 Konstantinos Economidis   d. Q Saurav Panja (IND)        46 62 76(4)
7 Donovan September (RSA)   d. W Vishal Uppal (IND)        61 63
  Tero Vilen (FIN)          d. Q Alexander Jakupovic (Gre) 75 63
Q Vijay Kannan (IND)        d. W Mustafa Ghouse (IND)      36 62 63
4 Aisam Qureshi (PAK)       d.   Jonathan Marray (GBR)     64 64
8 Radim Zitko (CZE)         d. Q Lauri Kiiski (Fin)        64 64
  Anton Kokurin (UZB)       d.   Evgueni Smirnov (RUS)     64 60
  Nikos Rovas (GRE)         d.   James Auckland (GBR)      64 57 63
2 Ivan Vajda (CRO)          d. Q Michail Elgin (RUS)       63 64

Round 2:

1 Artem Derepasko (RUS)     d. W Nitin Kirtane (IND)       62 62
5 Tomas Cakl (CZE)          d.   Simon Dickson (GBR)       61 61
3 Oliver Marach (AUT)       d. Q Bart Beks (NED)           62 60
  Fred Hemmes (NED)         d. 6 Konstantinos Economidis   62 62
7 Donovan September (RSA)   d.   Tero Vilen (FIN)          61 62
Q Vijay Kannan (IND)        d. 4 Aisam Qureshi (PAK)       57 63 75
8 Radim Zitko (CZE)         d.   Anton Kokurin (UZB)       75 76(5)
2 Ivan Vajda (CRO)          d.   Nikos Rovas (GRE)         61 76(4)

Quarterfinals:

1 Artem Derepasko (RUS)     d. 5 Tomas Cakl (CZE)          36 62 63
3 Oliver Marach (AUT)       d.   Fred Hemmes (NED)         16 64 61
Q Vijay Kannan (IND)        d. 7 Donovan September (RSA)   63 64
2 Ivan Vajda (CRO)          d. 8 Radim Zitko (CZE)         61 63

Semifinals:

3 Oliver Marach (AUT)       d. 1 Artem Derepasko (RUS)     16 61 63
2 Ivan Vajda (CRO)          d. Q Vijay Kannan (IND)        62 62

Final:

3 Oliver Marach (AUT)       d. 2 Ivan Vajda (CRO)          67 61 64


Doubles Round 1: 1 J.Auckland/ S.Dickson d. K.Economidis/ N.Rovas 75 76(0) Q M.Deri/ H.Srugo d. W A.Tamhane/ K.Tembe 64 61 4 A.Derepasko/ M.Elgin d. W K.Kannan/ M.Nandakumar 62 62 F.Hemmes/ I.Vajda d. W M.Mahadevan/ R.Sridhar 61 63 N.Kirtane/ S.Panja d. A.Gavrilov/ D.September 75 64 A.Kokurin/ J.Layne d. 3 S.Krotiouk/ E.Smirnov 61 75 R.Bopanna/ V.Kannan d. J.Marray/ D.Sherwood 63 57 75 L.Kiiski/ T.Vilen d. L B.Beks/ R.Pondman 75 46 63 (BB-RP replaced #2 Ghouse-Uppal) Round 2: 1 J.Auckland/ S.Dickson d. Q M.Deri/ H.Srugo 61 64 4 A.Derepasko/ M.Elgin d. F.Hemmes/ I.Vajda 62 63 N.Kirtane/ S.Panja d. A.Kokurin/ J.Layne 16 64 63 L.Kiiski/ T.Vilen d. R.Bopanna/ V.Kannan 46 61 64 Semifinals: 4 A.Derepasko/ M.Elgin d. 1 J.Auckland/ S.Dickson 62 64 N.Kirtane/ S.Panja d. L.Kiiski/ T.Vilen 75 46 63 Final: 4 A.Derepasko/ M.Elgin d. N.Kirtane/ S.Panja 36 64 62
Qualifying Rounds Qualifying Round 1 Vijay Kannan (IND) d. Remco Pondman (NED) 76(2) 63 2 Or Dekel (ISR) d. 15 Harel Srugo (ISR) 64 36 63 3 Bart Beks (NED) d. Oleg Ouchakov (RUS) 60 60 4 Michail Elgin (RUS) d. Philippe Cassiers (BEL) 64 64 5 Lauri Kiiski (FIN) d. David Sherwood (GBR) 63 62 10 Alex Jakupovic (GRE) d. 6 Manoj Mahadevan (IND) 75 64 7 Rohan Bopanna (IND) d. 13 Shivshankar Kanbargimath 63 30 ret. 8 Saurav Panja (IND) d. 11 Martin Rammal (FIN) 64 63 Second Round 1 Vijay Kannan (IND) d. Vishal Punna (IND) 75 64 Remco Pondman (NED) d. 14 Kamala Kannan (IND) 63 63 2 Or Dekel (ISR) d. Vladimir Bistryachus (UZB) 62 67(5) 75 15 Harel Srugo (ISR) d. Jakub Ondrias (SVK) 36 75 63 3 Bart Beks (NED) d. Anjan Viplav (IND) 64 31 ret. Oleg Ouchakov (RUS) d. 9 Kedar Shah (IND) 46 63 32 ret. 4 Michail Elgin (RUS) d. Marcin Losinski (AUS) 64 06 62 Philippe Cassiers (BEL) d. Vadim Sergueev (RUS) 61 61 5 Lauri Kiiski (FIN) d. Joshua Fonseca (IND) 63 60 David Sherwood (GBR) d. Tomer Swissa (ISR) 26 76(8) 76(6) 6 Manoj Mahadevan (IND) d. Rafique Paruthi (IND) 61 61 10 Alex Jakupovic (GRE) d. Dheeraj Shetty (IND) 63 61 7 Rohan Bopanna (IND) d. Laith Salim (SYR) 64 64 13 Shivshankar Kanbargimath d. Timur Lomtatidze (RUS) 61 26 64 8 Saurav Panja (IND) d. Jason Torpey (GBR) 67(5) 75 63 11 Martin Rammal (FIN) d. Yasser Arafat Moh'd (IND) 60 61 First Round 1 Vijay Kannan bye Vishal Punna (IND) d. Vijendra Laad (IND) 63 62 Remco Pondman (NED) d. Ryo Oki (JPN) 63 64 14 Kamala Kannan (IND) d. WC Shryansh Sacheti (IND) 63 61 2 Or Dekel (ISR) bye Vladimir Bistryachus (UZB) d. Ajay Chowdapalli D. (IND) 76(4) 63 Jakub Ondrias (SVK) d. Alexander Maltsev (UZB) 62 63 15 Harel Srugo (ISR) d. Rabie Bou Hassoum (SYR) walkover 3 Bart Beks (NED) bye Anjan Viplav (IND) d. WC Pranav Sharma (IND) 62 62 Oleg Ouchakov (RUS) d. WC Shailesh Dhoble (IND) 62 64 9 Kedar Shah (IND) d. WC Siddhesh Sharma (IND) 60 60 4 Michail Elgin (RUS) bye Marcin Losinski (AUS) d. Meir Deri (ISR) 76(5) 16 61 Vadim Sergueev (RUS) d. Mukundan Nandakumar (IND) 63 76(1) Philippe Cassiers (BEL) d. 16 Kedar Tembe (IND) 60 62 5 Lauri Kiiski (FIN) d. Yevgeny Kanishchev (RUS) 61 60 Joshua Fonseca (IND) d. Emmanuel John (USA) 61 63 David Sherwood (GBR) d. Davor Baretic (AUS) 63 64 Tomer Swissa (ISR) d. 12 Richard Brooks (GBR) 76(3) 62 6 Manoj Mahadevan (IND) d. Maxim Batioukine (RUS) 75 63 Rafique Paruthi (IND) d. WC Aayush Lohia (IND) 61 60 Dheeraj Shetty (IND) d. Nipun Gupta (IND) 61 64 10 Alex Jakupovic (GRE) d. Anant Sitaram (IND) 64 61 7 Rohan Bopanna (IND) d. Akshay-Vishal Rao (IND) 64 63 Laith Salim (SYR) d. Ilyar Khammadov (UZB) 61 60 Timur Lomtatidze (RUS) d. Tushaar Gautam (IND) 57 61 76(4) 13 Shivshankar Kanbargimath d. Erez Zari (ISR) 62 62 8 Saurav Panja (IND) d. Ram Belliappa (IND) 63 63 Jason Torpey (GBR) d. Abhishek Tamhane (IND) 61 76(7) Yasser Arafat Moh'd (IND) d. James Thomas (GBR) 76(2) 63 11 Martin Rammal (FIN) d. Prithvi Vishwanath (IND) 61 60
This page made by R. Jayakrishnan ..