TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$25K ITF Men's 4-week satellites (Leg1, Leg2, Leg3, Leg4, Circuit/ATP pts)

Leg 1, June 2-7, 2003, Mumbai (hard)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
Final update, June 7 -- Kiernan over Simpatiaji in the final. Ajay-Kiernan win doubles.

Main Draw:

Round 1: (May 26 ranks shown - entry based on ranks 3 weeks back)

1 Sunil-Kumar Sipaeya (IND,538) d.   Manoj Mahadevan (IND,712)     61 61
Q Parantap Chaturvedi (IND,NR)  d. W Stephen Amritraj (USA,NR)     62 64
  Rohan Gajjar (IND,926)        d.   Febi Widhiyanto (INA,760)     64 26 61
Q Takeshi Itoh (JPN,1345)       d. 5 Tomer Suissa (ISR,631)        vs 75 61
3 Vijay Kannan (IND,591)        d.   Sanchai Ratiwatana (THA,852)  67(4) 63 61
  Mustafa Ghouse (IND,899)      d.   Hayato Furukawa (JPN,1084)    63 76(3)
  Sonchat Ratiwatana (THA,767)  d.   Rishi Sridhar (IND,863)       62 62
  Prima Simpatiaji (INA,905)    d. 8 Eliran Dooyev (ISR,701)       62 63
Q Dong Whee Choi (KOR,1345)     d. 7 Katsushi Fukuda (JPN,682)     46 63 64
Q Daniel Kiernan (GBR,1345)     d.   Sandeep Kirtane (IND,NR)      61 36 76(3)
Q Richard Crabtree (GBR,NR)     d. W Rishi Behl (IND,NR)           76(5) 46 76(1)
4 Ajay Ramaswami (IND,602)      d. W Kamala Kannan (IND,945)       64 63
6 Vinod Sridhar (IND,681)       d. W Aditya Madkekar (IND,NR)      60 62
Q Saurav Panja (IND,1345)       d. Q Yew-Ming Si (MAS,949)         16 63 64
  Vishal Uppal (IND,1023)       d.   Vishal Punna (IND,942)        62 46 64
2 Prakash Amritraj (IND,586)    d. Q Janosch Blaha (GER,NR)        60 60

Round 2:

1 Sunil-Kumar Sipaeya (IND,538) d. Q Parantap Chaturvedi (IND,NR)  76(6) 62
  Rohan Gajjar (IND,926)        d. Q Takeshi Itoh (JPN,1345)       75 62
  Mustafa Ghouse (IND,899)      d. 3 Vijay Kannan (IND,591)        67(3) 76(5) 76(5)
  Prima Simpatiaji (INA,905)    d.   Sonchat Ratiwatana (THA,767)  61 36 63
Q Daniel Kiernan (GBR,1345)     d. Q Dong Whee Choi (KOR,1345)     36 61 76(3)
Q Richard Crabtree (GBR,NR)     d. 4 Ajay Ramaswami (IND,602)      36 76(6) 75
6 Vinod Sridhar (IND,681)       d. Q Saurav Panja (IND,1345)       64 64
2 Prakash Amritraj (IND,586)    d.   Vishal Uppal (IND,1023)       76(3) 63

Quarterfinals:

  Rohan Gajjar (IND,926)        d. 1 Sunil-Kumar Sipaeya (IND,538) 64 64
  Prima Simpatiaji (INA,905)    d.   Mustafa Ghouse (IND,899)      76(4) 61
Q Daniel Kiernan (GBR,1345)     d. Q Richard Crabtree (GBR,NR)     76(6) 63
2 Prakash Amritraj (IND,586)    d. 6 Vinod Sridhar (IND,681)       62 76(2)

Semifinals:

  Prima Simpatiaji (INA,905)    d.   Rohan Gajjar (IND,926)        76(4) 61
Q Daniel Kiernan (GBR,1345)     d. 2 Prakash Amritraj (IND,586)    62 76(4)

Final:

Q Daniel Kiernan (GBR,1345)     d.   Prima Simpatiaji (INA,905)    75 76(4)


Doubles Round 1: 1 P.Amritraj/ S.Amritraj (WC) d. J.Mathew/ Y-M.Si 63 57 64 D.Kiernan/ A.Ramaswami d. Q B.Hung/ L.Lu 61 63 4 Sanchai R./ Sonchat R. d. A.Dalodom/ P.Simpatiaji 63 75 H-S.Pramono/ F.Widhiyanto d. K.Kannan/ V.Sridhar 62 57 61 W S.Kohli/ R.Gajjar d. W R.Behl/ A.Madkekar 61 61 3 V.Kannan/ S.Panja d. M.Maaravi/ T.Suissa 64 76(4) M.Mahadevan/ R.Sridhar d. K.Fukuda/ T.Ito 75 76(1) 2 M.Ghouse/ V.Uppal d. S.Mishra/ P.Vishal 76(1) 61 Doubles QF: D.Kiernan/ A.Ramaswami d. 1 P.Amritraj/ S.Amritraj (WC) 62 61 H-S.Pramono/ F.Widhiyanto d. 4 Sanchai R./ Sonchat R. 64 67(4) 64 W S.Kohli/ R.Gajjar d. 3 V.Kannan/ S.Panja 62 75 M.Mahadevan/ R.Sridhar d. 2 M.Ghouse/ V.Uppal 62 36 63 Doubles SF: D.Kiernan/ A.Ramaswami d. H-S.Pramono/ F.Widhiyanto 62 57 61 M.Mahadevan/ R.Sridhar d. W S.Kohli/ R.Gajjar 64 06 64 Doubles F: D.Kiernan/ A.Ramaswami d. M.Mahadevan/ R.Sridhar 76(2) 63
Qualifying Rounds Qualifying Round 1 Yew-Ming Si (MAS) d. Saurabh Kohli (IND) 63 46 76(5) Richard Crabtree (GBR) d. Vasudeva Reddy Mummadi (IND) 63 62 12 Takeshi Itoh (JPN) d. WC Abedin Sham (IND) 63 61 13 Daniel Kiernan (GBR) d. 4 Hendri Susilo Pramono (INA) 75 60 14 Saurav Panja (IND) d. 5 Moti Maaravi (ISR) 76(4) 64 9 Dong-Whee Choi (KOR) d. 6 Kedar Tembe (IND) 64 61 Janosch Blaha (GER) d. Chatwinder Singh (IND) 64 64 Parantap Chaturvedi (IND) d. Hiu-Tung Yu (HKG) 62 75 Round 2: 1 Yew-Ming Si (MAS) d. Vivek Jhaveri (IND) 63 60 Saurabh Kohli (IND) d. Yohan Samawi (INA) 62 63 Vasudeva Reddy Mummadi (IND) d. Ritesh Chitlangiya (IND) 62 63 Richard Crabtree (GBR) d. Shivshankar Kanbargimath (IND) 26 62 61 WC Abedin Sham (IND) d. Anjan Viplav (IND) 62 46 76(4) 12 Takeshi Itoh (JPN) d. Sujay Reddy (IND) 61 60 4 Hendri Susilo Pramono (INA) d. Devinder Singh Bhusari (IND) 64 60 13 Daniel Kiernan (GBR) d. Arjun Gautam (IND) 61 61 5 Moti Maaravi (ISR) d. Gurmehar Singh (IND) 64 63 14 Saurav Panja (IND) d. Ravikrishna Palivela (IND) 46 75 62 6 Kedar Tembe (IND) d. WC J. Vishnu Vardhan (IND) 60 62 9 Dong-Whee Choi (KOR) d. Wrik Ganguly (IND) 62 75 Janosch Blaha (GER) d. Kiran Kumar (IND) 61 26 76(3) Chatwinder Singh (IND) d. 10 Anuwat Dalodom (THA) 26 64 63 Parantap Chaturvedi (IND) d. 8 Ashutosh Singh (IND) 36 76(5) 60 Hiu-Tung Yu (HKG) d. 11 Tobias Huelsen (GER) 75 62 Round 1: 1 Yew-Ming Si (MAS) d. Ranjeet V Murugesan (IND) 62 76(5) Vivek Jhaveri (IND) d. WC Nihai Advani (IND) 63 64 Yohan Samawi (INA) d. Shryansh Sacheti (IND) 57 64 62 Saurabh Kohli (IND) d. Nipun Gupta (IND) 16 63 61 Vasudeva Reddy Mummadi (IND) d. 2 Ling Lu (CHN) 76(3) 62 Ritesh Chitlangiya (IND) d. Jaiyakar Mahalingam (IND) 61 64 Richard Crabtree (GBR) d. Benjamin Xavier (IND) 60 46 64 Shivshankar Kanbargimath (IND) d. Akash Sharma (IND) 63 61 Anjan Viplav (IND) d. 3 Jaco Mathew (IND) 63 75 WC Abedin Sham (IND) d. Pavan Polavarapu (IND) 62 75 Sujay Reddy (IND) d. Udaykumar Reddy (IND) 76(2) 62 12 Takeshi Itoh (JPN) d. Narendran Ranganathan (IND) 60 60 4 Hendri Susilo Pramono (INA) d. Vikramaditya Menon (IND) 62 61 Devinder Singh Bhusari (IND) d. WC Shashank Kulkarni (IND) 75 76(3) Arjun Gautam (IND) d. Ashwin Sivaranakrishnan (IND) 76(1) 61 13 Daniel Kiernan (GBR) d. Yasser Arafat Mohammed (IND) 62 36 61 5 Moti Maaravi (ISR) d. Sanjay Salian (IND) 36 75 61 Gurmehar Singh (IND) d. Amod Wakalkar (IND) 67(4) 62 75 Ravikrishna Palivela (IND) d. Kripakar Mahalingam (IND) 76(2) 63 14 Saurav Panja (IND) d. Saurabh Singh (IND) 61 64 6 Kedar Tembe (IND) d. WC Sidharth Patil (IND) 60 62 WC J. Vishnu Vardhan (IND) d. Bharath Parthasarathy (IND) 60 62 Wrik Ganguly (IND) d. Anantha L.S. Bhaskara (IND) 62 62 9 Dong-Whee Choi (KOR) d. Manchit Madan (IND) 60 60 Janosch Blaha (GER) d. 7 Shivang Mishra (IND) 75 62 Kiran Kumar (IND) d. Rafique Paruthi (IND) 60 63 Chatwinder Singh (IND) d. WC Saurav Sukul (IND) 64 67(4) 40 (retd.) 10 Anuwat Dalodom (THA) d. WC Amit Karunakaran (IND) 60 64 8 Ashutosh Singh (IND) d. Takehito Suzuki (JPN) 60 63 Parantap Chaturvedi (IND) d. WC Rohan Gide (IND) 62 61 Hiu-Tung Yu (HKG) d. Sandeep Choudhary (IND) 76(4) 61 11 Tobias Huelsen (GER) d. Vijayendra Laad (IND) 63 63
This page made by R. Jayakrishnan ..