TENNIS INDIA -  tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Home Page .. Mahesh Bhupathi Home Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..

.. News/ Notes .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Fan Club .. Indian-Tennis Chat .. 


$25K ITF Men's Satellites (Leg1, Leg2, Leg3, Leg4, Circuit/ATP pts)

Leg 1, June 5-10/2000,G.A.Ranade Stadium., Mumbai

 Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds 

(Final Update - Sandeep has it easy! .. Majmudar-Chadha win doubles Courtesy: ITF, Steve Gocha, Indian Newspapers)


Main Draw :

1 Danai Udomchoke (THA)        d. L Patril Stalbark (SWE)        6-0 6-3 [Stalbark replaced A.Graveson]
Q Amod Wakalkar (IND)          d. Q Abhishek Jagnani (IND)       7-6(3) 6-0
Q Kedar Shah (IND)             d. L Avinash Arun (IND)           6-2 6-2 [Arun replaced K.Shukla]
8 Kunj Majmudar (USA)          d. Q Ravishankar Pathanjali (IND) 6-2 6-2
4 Harsh Mankad (IND)           d.   Vijay Kannan (IND)           6-4 6-2
  Alexandre Sikanov (RUS)      d. Q Phoemphon Atabut (THA)       6-1 6-0
W Saurav Panja (IND)           d. W Kamala Kannan (IND)          6-4 6-4
5 Barry Fulcher (GBR)          d.   Mustafa Ghouse (IND)         7-6(4) 7-5
6 Sandeep Kirtane (IND)        d. W Chandrasekhar Mohanty (IND)  6-1 6-0
  Gwenael Gueit (FRA)          d.   Akshay Vishal Rao (IND)      6-3 6-1
  Marian Leysek (SVK)          d. Q Alexey Gavrilov (RUS)        6-3 5-7 7-6(6)
L Rishi Sridhar (IND)          d. 3 Vishal Uppal (IND)           7-5 6-7(4) 7-6(2) [Sridhar replaced R.Nita]
7 Vinod Sridhar (IND)          d. W Tushar Gautam (IND)          6-1 6-1
Q John Rom (USA)               d.   Vijendra Laad (IND)          6-2 6-1
  Manoj Mahadevan (IND)        d. Q Vikrant Chadha (IND)         6-1 6-3
2 Per Thornadtsson (SWE)       d.   Rohan Bopanna (IND)          6-4 6-3

Round 2

1 Danai Udomchoke (THA)        d. Q Amod Wakalkar (IND)          6-0 6-0
8 Kunj Majmudar (USA)          d. Q Kedar Shah (IND)             6-4 6-1
4 Harsh Mankad (IND)           d.   Alexandre Sikanov (RUS)      6-4 6-0
5 Barry Fulcher (GBR)          d. W Saurav Panja (IND)           2-6 7-5 6-4
6 Sandeep Kirtane (IND)        d.   Gwenael Gueit (FRA)          3-6 6-3 6-0
L Rishi Sridhar (IND)          d.   Marian Leysek (SVK)          7-5 1-6 6-4
7 Vinod Sridhar (IND)          d. Q John Rom (USA)               6-3 2-6 6-1
2 Per Thornadtsson (SWE)       d.   Manoj Mahadevan (IND)        6-2 6-4

Quarterfinals

1 Danai Udomchoke (THA)        d. 8 Kunj Majmudar (USA)          6-3 6-3
4 Harsh Mankad (IND)           d. 5 Barry Fulcher (GBR)          6-4 6-3
6 Sandeep Kirtane (IND)        d. L Rishi Sridhar (IND)          6-2 6-4
2 Per Thornadtsson (SWE)       d. 7 Vinod Sridhar (IND)          6-2 6-4

Semifinals

1 Danai Udomchoke (THA)        d. 4 Harsh Mankad (IND)           6-3 6-7(5) 6-2
6 Sandeep Kirtane (IND)        d. 2 Per Thornadtsson (SWE)       6-3 6-0

Final

6 Sandeep Kirtane (IND)        d. 1 Danai Udomchoke (THA)        6-0 6-2

Updated Entry list - Official    (May 29 Ranks shown - entry cut is based
                                  on ranks 2 weeks before)
-------------------------------------------------------------
1 Danai Udomchoke        (THA,306)
2 Per Thornadtsson       (SWE,463)
3 Vishal Uppal           (IND,634)
4 Harsh Mankad           (IND,690)
5 Barry Fulcher          (GBR,748)
6 Sandeep Kirtane        (IND,779)
7 Vinod Sridhar          (IND,791)
8 Kunj Majmudar          (USA,841)
  Rohan Bopanna          (IND,844)
  Mustafa Ghouse         (IND,862)
  Vijay Kannan           (IND,875)
  Alexandre Sikanov      (RUS,909)
  Manoj Mahadevan        (IND,961)
  Marian Leysek          (SVK,983)
  Gwenael Gueit          (FRA,1008)
  Vijendra Laad          (IND,1049) 
  Kamlesh Shukla         (IND,1110) - No show
  Akshay Vishal Rao      (IND,1156)
  Robert Nita            (ROM,1156) - No show
  Aidan Graveson                    - No show
  Saurav Panja           (IND,970)  - wildcard
  Tushar Goutam          (IND,NR)   - wildcard
  Chandrasekhar Mohanty  (IND,NR)   - wildcard
  Kamala Kannan          (IND,NR)   - wildcard
  Vikrant Chadha         (IND,1330) - qualifier
  Kedar Shah             (IND,NR)   - qualifier
  Ravishankar Pathanjaly (IND,NR)   - qualifier
  Amod Wakalkar          (IND,NR)   - qualifier
  Abhishek Jagnani       (IND,NR)   - qualifier
  Alexey Gavrilov        (RUS,NR)   - qualifier
  John Rom               (USA,NR)   - qualifier
  Phoemphan Atabut       (THA,NR)   - qualifier
  Patril Stalbark        (SWE,1330) - lucky loser
  Rishi Sridhar          (IND)      - lucky loser
  Avinash Arun           (IND)      - lucky loser


Doubles Round 1 1 S.Kirtane/ S.Panja d. P.Chaturvedi/ C.S.Mohanty 6-2 6-3 P.Stalbark/ P.Thornadtsson d. W S.Chapekar/ V.Laad (Ind) 6-3 6-1 W H.Mankad/ A.Ramaswami d. 3 R.Bopanna/ R.Sridhar 6-3 3-6 6-3 V.Chadha/ K.Majmudar d. K.Shah/ G.Gueit 6-4 6-4 P.Khamsaman/ D.Udomchoke d. Q A.Jagdale/ V.Sridhar 7-5 6-2 A.Gavrilov/ A.Sikanov d. 4 B.Fulcher/ V.Kannan 6-4 6-4 M.Murali/ M.Nandakumar d. W A.Arun/ S.Kanbargimath 1-6 6-1 7-6(7) 2 M.Ghouse/ V.Uppal d. M.Mahadevan/ A.Wakalkar 6-3 6-7(3) 6-3 Quarterfinal 1 S.Kirtane/ S.Panja d. P.Stalbark/ P.Thornadtsson 2-6 6-3 6-2 V.Chadha/ K.Majmudar d. W H.Mankad/ A.Ramaswami 7-6(1) 6-3 A.Gavrilov/ A.Sikanov d. P.Khamsaman/ D.Udomchoke 6-4 3-6 7-6(4) 2 M.Ghouse/ V.Uppal d. M.Murali/ M.Nandakumar 6-3 7-6(6) Semifinals V.Chadha/ K.Majmudar d. 1 S.Kirtane/ S.Panja 6-3 7-6(5) A.Gavrilov/ A.Sikanov d. 2 M.Ghouse/ V.Uppal 6-2 6-7(5) 6-1 Final V.Chadha/ K.Majmudar d. A.Gavrilov/ A.Sikanov 3-6 7-5 7-5
Qualifying Rounds Qualifying First Round W Akshay Jagdale (IND) d. 1 Shivashankar Kanbargimath 6-3 6-3 Arun Prakash Rajagopalan d. Karan Doctor 6-3 6-4 W Ajay Ramaswamy (IND) d. Saif Ali (IND) 6-2 6-1 Alexey Gavrilov (Rus) d. Rohan Kranti (IND) 6-2 6-0 2 Patril Stalbark (SWE) d. W Harshit Sharma (IND) 6-2 6-1 Rahul Gandhi (IND) d. Prithyi Vishwanath (IND) 6-1 6-3 Phoemphan Atabut (THA) d. Akash Sharma (IND) 6-0 6-1 Ajay Chowdapalli (IND) d. Irfan Sheikh (IND) 6-0 6-1 3 Vikrant Chadha (IND) d. Kedar Tembe (IND) 6-1 7-5 Mahesh Sivaramakrishnan d. Ashok Raju (USA) 6-4 6-4 Rishi Sridhar (IND) d. Sanzaruz Zaman (IND) 6-1 6-2 Sangram Chapekar (IND) d. Vivek Bhakuni (IND) 6-7(1) 6-0 7-6(5) Parantap Chaturvedi (IND) d. Velmurugan Annamalai (IND) 6-1 6-1 Anjan Viplav (IND) d. Vimal Kirthi (IND) 6-4 6-2 John Ram (USA) d. Desh Gaurav Sekhri (IND) 6-4 6-0 Arpan Lakhani (IND) d. Joshua Fonseca (IND) 7-6(1) 6-4 Kedar Shah (IND) d. Nathan McLain (USA) 6-4 6-0 Jaidev Punjabi (IND) d. Sajid Lodi (IND) 6-2 6-1 W Gavryl Fernandes (IND) d. Aditya Bajaj (IND) 6-4 6-4 Yasser Mohammed (IND) d. Allen Dunn (USA) 6-0 6-1 Ravi Krishna Palivela (IND) d. Amoga Sivaram (IND) 6-2 6-2 Avinash Arun (IND) d. Alok Bhide (IND) 6-1 6-3 Ravishankar Pathanjali (IND) d. W Rohan Dalvi (IND) 6-3 6-3 Mukundan Nandakumar (IND) d. Ishraque Gulrays (IND) 6-1 6-2 W Avinash Reddy (IND) d. Gurmehar Singh (IND) 7-5 6-3 Abhishek Jagnani (IND) d. Nipun Gupta (IND) 6-1 6-4 Pracharapol Khamsaman (THA) d. Prashant Sawant (IND) 6-0 6-0 Anup Minda (IND) d. Jacco Mathew (IND) 6-1 6-7(3) 6-3 W Mithun Murali (IND) d. Sourav Boral (IND) 6-0 6-0 Abhishek Tamhane (IND) d. Mohana Rasan (MAS) 7-6(4) 6-1 W Amod Wakalkar (IND) d. Vijay Rajagopal (IND) 6-4 6-3 Benjamin Xavier (IND) d. Vipin Sirpaul (IND) 4-6 6-1 6-1 Qualifying Round 2 W Akshay Jagdale (IND) d. Arun Prakash Rajagopalan 6-2 6-1 Alexey Gavrilov (Rus) d. W Ajay Ramaswamy (IND) 4-6 7-6(5) 6-1 2 Patril Stalbark (SWE) d. Rahul Gandhi (IND) 6-1 6-2 Phoemphan Atabut (THA) d. Ajay Chowdapalli (IND) 6-4 6-0 3 Vikrant Chadha (IND) d. Mahesh Sivaramakrishnan 6-1 6-0 Rishi Sridhar (IND) d. Sangram Chapekar (IND) 6-2 7-6(2) Parantap Chaturvedi (IND) d. Anjan Viplav (IND) 6-2 6-3 John Ram (USA) d. Arpan Lakhani (IND) 6-2 6-1 Kedar Shah (IND) d. Jaidev Punjabi (IND) 6-2 6-1 Yasser Mohammed (IND) d. W Gavryl Fernandes (IND) 6-1 6-1 Avinash Arun (IND) d. Ravi Krishna Palivela (IND) 6-3 6-3 Ravishankar Pathanjali (IND) d. Mukundan Nandakumar (IND) 7-5 6-3 Abhishek Jagnani (IND) d. W Avinash Reddy (IND) 6-7(3) 6-3 6-4 Pracharapol Khamsaman (THA) d. Anup Minda (IND) 6-4 4-6 6-2 W Mithun Murali (IND) d. Abhishek Tamhane (IND) 6-4 6-3 W Amod Wakalkar (IND) d. Benjamin Xavier (IND) 7-5 6-3 Qualifying Final Round Alexey Gavrilov (RUS) d. Akshay Jagdale (IND) 6-4 6-3 Phoemphan Atabut (THA) d. 2 Patrll Stalbark (SWE) 3-6 6-1 6-0 3 Vikrant Chadha (IND) d. Rishi Sridhar (IND) 7-6 7-5 John Rom (USA) d. Parantap Chaturvedi (IND) 6-4 6-2 Kedar Shah (IND) d. Yasser Mohammad (IND) 6-4 6-3 Ravishankar Pathanjaly (IND) d. Avinash Arun (IND) 7-5 6-2 Abhishek Jagnani (IND) d. Pracharapol Khamsaman (THA) 6-3 6-0 W Amod Wakalkar (IND) d. W Mithun Murali (IND) 6-2 6-4 ----------------------- Doubles Qualifying Qualifying Round A.Jagdale/ V.Sridhar d. K.Doctor/ A.V.Rao 6-0 6-2 Narendranath/ A.Tamhane d. Anand Mukherjee/ A.Jagnani 6-3 7-6
Courtesy: Indian Newspapers .. This page made by R. Jayakrishnan ..