TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$25K+H ITF Men's 4-week satellites (Leg1, Leg2, Leg3, Leg4, Circuit/ATP pts)

Leg 3, November 22-26, 2004, Gurgaon (clay)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
Final update, Nov 27: Gruel unstoppable - wins his 3rd title in a row .. Ghouse-Uppal win doubles.

Main Draw:

Round 1:

1 Simon Greul (GER)         d. Q Karan Rastogi (IND)       62 64 
  Rick Schalkers (NED)      d.   Joseph Huber (AUT)        63 62 
W Divij Sharan (IND)        d.   Vishal Punna (IND)        62 64 
6 Vishal Uppal (IND)        d. W Rupesh Roy (IND)          63 61 
3 Norikazu Sugiyama (JPN)   d. W Tushar Liberhan (IND)     64 64 
  Vivek Shokeen (IND)       d.   Sergei Krotiouk (RUS)     64 75 
Q Kamala Kannan (IND)       d.   Davor Kuseta (CRO)        76(4) 63 
7 Tobias Koeck (AUT)        d. Q Mohammed Shaaban (EGY)    63 62 
Q Vlastislav Slama (CZE)    d. 5 Sunil Kumar (IND)         60 61 
  Konstantin Gruber (AUT)   d. W Arindam Datta (IND)       61 60 
  Ajay Ramaswami (IND)      d.   Marcel Miron (ROM)        64 64 
4 Stefano Ianni (ITA)       d. Q Sherif Sabry (EGY)        64 64 
Q John Patrick Tierro (PHI) d.   Adam Fass (USA)           76(9) 36 64 
  Andreas Fasching (AUT)    d. Q Sarvar Ikramov (UZB)      76(4) 63 
  Vijay Kannan (IND)        d.   Sascha Kloer (GER)        75 20 Ret. 
2 Alexey Kedriouk (KAZ)     d. Q Dmitri Makeyev (KAZ)      62 64

Round 2:

1 Simon Greul (GER)         d.   Rick Schalkers (NED)      61 61
6 Vishal Uppal (IND)        d. W Divij Sharan (IND)        64 36 62
3 Norikazu Sugiyama (JPN)   d.   Vivek Shokeen (IND)       63 64
7 Tobias Koeck (AUT)        d. Q Kamala Kannan (IND)       75 63
  Konstantin Gruber (AUT)   d. Q Vlastislav Slama (CZE)    64 63
4 Stefano Ianni (ITA)       d.   Ajay Ramaswami (IND)      62 62
Q John Patrick Tierro (PHI) d.   Andreas Fasching (AUT)    61 64
2 Alexey Kedriouk (KAZ)     d.   Vijay Kannan (IND)        62 61

Quarterfinals:

1 Simon Greul (GER)         d. 6 Vishal Uppal (IND)        62 61
7 Tobias Koeck (AUT)        d. 3 Norikazu Sugiyama (JPN)   63 75
  Konstantin Gruber (AUT)   d. 4 Stefano Ianni (ITA)       76(5) 46 75
2 Alexey Kedriouk (KAZ)     d. Q John Patrick Tierro (PHI) 61 76(6)

Semifinals:

1 Simon Greul (GER)         d. 7 Tobias Koeck (AUT)        64 61
  Konstantin Gruber (AUT)   d. 2 Alexey Kedriouk (KAZ)     64 26 64

Final:

1 Simon Greul (GER)         d.   Konstantin Gruber (AUT)   63 63


Doubles Doubles Round 1: 1 A.Kedriouk/ S.Krotiouk d. W K.Gruber/ Stefan Seywald 62 63 W R.Gide/ R.Madkekar d. W R.Roy/ D.Sharan 62 76(7) 3 S.Greul/ P.Mayer-Tischer d. Ash.Singh/ Gur.Singh 64 63 V.Punna/ K.Rastogi d. T.Liberhan/ V.Shokeen 60 36 63 K.Kannan/ H-T.Yu d. A.Fass/ S.Kloer 64 63 4 A.Ramaswami/ S.K.Sipaeya d. Q R.Schalkers/ S.Tigu 63 64 S.Ianni/ T.Keck d. D.Makeyev/ S.Ikramov 75 63 2 M.Ghouse/ V.Uppal d. V.Kannan/ N.Sugiyama 76(5) 76(4) Quarterfinal: 1 A.Kedriouk/ S.Krotiouk d. W R.Gide/ R.Madkekar 60 75 3 S.Greul/ P.Mayer-Tischer d. V.Punna/ K.Rastogi 64 75 K.Kannan/ H-T.Yu d. 4 A.Ramaswami/ S.K.Sipaeya 20 (Ret. SKS, groin) 2 M.Ghouse/ V.Uppal d. S.Ianni/ T.Keck 32 (Ret. Ianni, stomach) Semifinals: 1 A.Kedriouk/ S.Krotiouk d. 3 S.Greul/ P.Mayer-Tischer 63 64 2 M.Ghouse/ V.Uppal d. K.Kannan/ H-T.Yu 41 (Ret. Yu, stomach) Final: 2 M.Ghouse/ V.Uppal d. 1 A.Kedriouk/ S.Krotiouk 76(4) 64
Qualifying Rounds Qualifying Round 1: 1 Sarvar Ikramov (WC) BYE Vignesh Pernamalore C IND d. Izreek Singh Randhawa IND 61 63 Pratim Parekh (IND) d. Pravin Anthony (IND) 61 60 10 Alin A. Simion (ROM) BYE 2 Sherif Sabry (EGY) BYE Rohan Gide (IND) BYE Ranjeet Virali Murugesan d. Raj Sheoran (IND) 62 60 13 Boris Kurtovic (CRO) BYE 3 Mohammed Shabaan (EGY) BYE Yasser A. Mohammed (IND) d. WC Yannick Nelord (IND) 75 63 Gurmehar Singh (IND) d. Karthik Raju (IND) 62 62 15 Aditya madkekar (IND) BYE 4 Kamala Kannan (IND) BYE J. Vishnu Vardhan (IND) d. Kunal Pawa (SIN) 61 62 WC Honey Rana (IND) d. Bharath parthasarathy IND 67(3) 60 63 14 Pawan Polavarapu (IND) BYE 5 Mustafa Ghouse (IND) BYE Sabin Tigu (ROM) d. Rahil Makharia (IND) 64 46 76(4) Sumeet prakash Gupta IND d. Prabhjit Singh (IND) 64 64 16 Vlastislav Slama (CZE) BYE 6 Peter Mayer-Tischer (GER) BYE Siddharth Gulati (IND) d. Chetan Dutt (IND) 60 60 Stefan Seywald (AUT) d. WC Sandeep Kumar (IND) 64 62 11 John Patrick Tierro (PHI) BYE 7 Karan Rastogi (IND) BYE Scott Paltroiwitz (USA) d. Sandeep Choudhary (IND) 75 46 64 Sohan Patrick (SRI) d. Prateek Kumar (IND) 75 64 12 Ashutosh Singh (IND) BYE 8 Hiu-Tung Yu (HKG) BYE WC Sryansh Sacheti (IND) d. Suresh Kumar (IND) 62 63 Rafique Parut (IND) d. Prashant Sawant (IND) 62 61 9 Dmitri Makeyev (UZB) BYE Qualifying Round 2: 1 Sarvar Ikramov (WC) d. Vignesh Pernamalore C IND 60 63 10 Alin A. Simion (ROM) d. Pratim Parekh (IND) 75 63 2 Sherif Sabry (EGY) d. Rohan Gide (IND) 62 64 13 Boris Kurtovic (CRO) d. Ranjeet Virali Murugesan 63 64 3 Mohammed Shabaan (EGY) d. Yasser A. Mohammed (IND) 62 64 Gurmehar Singh (IND) d. 15 Aditya madkekar (IND) 76(5) 61 4 Kamala Kannan (IND) d. J. Vishnu Vardhan (IND) 63 63 14 Pawan Polavarapu (IND) d. WC Honey Rana (IND) 46 63 64 5 Mustafa Ghouse (IND) d. Sabin Tigu (ROM) 63 63 16 Vlastislav Slama (CZE) d. Sumeet prakash Gupta IND 64 75 6 Peter Mayer-Tischer (GER) d. Siddharth Gulati (IND) 61 61 11 John Patrick Tierro (PHI) d. Stefan Seywald (AUT) 61 60 7 Karan Rastogi (IND) d. Scott Paltroiwitz (USA) 61 60 12 Ashutosh Singh (IND) d. Sohan Patrick (SRI) 61 60 8 Hiu-Tung Yu (HKG) d. WC Sryansh Sacheti (IND) 63 61 9 Dmitri Makeyev (UZB) d. Rafique Parut (IND) 61 75 Qualifying Round 3: 1 Sarvar Ikramov (WC) d. 10 Alin A. Simion (ROM) 64 75 2 Sherif Sabry (EGY) d. 13 Boris Kurtovic (CRO) 62 76(5) 3 Mohammed Shabaan (EGY) d. Gurmehar Singh (IND) 62 76(8) 4 Kamala Kannan (IND) d. 14 Pawan Polavarapu (IND) 75 64 16 Vlastislav Slama (CZE) d. 5 Mustafa Ghouse (IND) 63 63 11 John Patrick Tierro (PHI) d. 6 Peter Mayer-Tischer (GER) 63 76(3) 7 Karan Rastogi (IND) d. 12 Ashutosh Singh (IND) 76(3) 57 64 9 Dmitri Makeyev (UZB) d. 8 Hiu-Tung Yu (HKG) 26 75 63 ------------------------- Doubles Qualifying Round 1: R.Schalkers/ S.Tigu d. S.Patrick/ Gennady Pritisyum (SRI) 60 62 S.P.Gupta/ S.Paltrowitz d. J.Huber/ S.sabry 64 46 62 Doubles Qualifying Round 2: R.Schalkers/ S.Tigu d. S.P.Gupta/ S.Paltrowitz 63 36 62
This page made by R. Jayakrishnan ..