TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$25K+H ITF Men's 4-week satellites (Leg1, Leg2, Leg3, Leg4, Circuit/ATP pts)

Leg 2, November 15-20, 2004, Gurgaon (clay)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
Final update, Nov 20: Greul continues his run with another title. Same with the Kedriouk/Krotiouk pair in doubles.

Main Draw:

Round 1:

1 Sunil Kumar (IND)         d.   Ajay Ramaswami (IND)      64 61
Q Rick Schalkers (NED)      d.   Pathanjali Ravishankar    63 46 62
Q Sarvar Ikramov (UZB)      d. Q Sherif Sabry (EGY)        60 61
8 Stefano Ianni (ITA)       d. Q Hiu-Tung Yu (HKG)         64 61
3 Simon Greul (GER)         d.   Konstantin Gruber (AUT)   63 75
  Sascha Kloer (GER)        d. Q Marcel Miron (ROM)        61 62
  Vishal Punna (IND)        d.   Peter Mayer-Tischer (GER) 75 62
6 Vishal Uppal (IND)        d. W Tushar Liberhan (IND)     76(5) 63
7 Tobias Koeck (AUT)        d. W Karan Rastogi (IND)       64 57 63
  Sergei Krotiouk (RUS)     d. W Arindam Datta (IND)       63 64
  Adam Fass (USA)           d.   Ashutosh Singh (IND)      76(5) 67(4) 64
4 Alexey Kedriouk (KAZ)     d. Q Mohammed Shaaban (EGY)    63 61
5 Vijay Kannan (IND)        d.   Mustafa Ghouse (IND)      61 75
  Andreas Fasching (AUT)    d.   Kamala Kannan (IND)       46 63 62
Q Rupesh Roy (IND)          d. Q Dmitri Makeyev (KAZ)      36 64 63
2 Norikazu Sugiyama (JPN)   d. W Vivek Shokeen (IND)       63 46 64

Rond 2:

Q Rick Schalkers (NED)      d. 1 Sunil Kumar (IND)         64 76(5)
8 Stefano Ianni (ITA)       d. Q Sarvar Ikramov (UZB)      62 63
3 Simon Greul (GER)         d.   Sascha Kloer (GER)        36 64 62
6 Vishal Uppal (IND)        d.   Punna Vishal (IND)        62 76(2)
7 Tobias Koeck (AUT)        d.   Sergei Krotiouk (RUS)     63 64
  Adam Fass (USA)           d. 4 Alexey Kedriouk (KAZ)     76(1) 67(3) 62
  Andreas Fasching (AUT)    d. 5 Vijay Kannan (IND)        76(7) 63
2 Norikazu Sugiyama (JPN)   d. Q Rupesh Roy (IND)          63 61

Quarterfinals:

8 Stefano Ianni (ITA)       d. Q Rick Schalkers (NED)      60 62
3 Simon Greul (GER)         d. 6 Vishal Uppal (IND)        76(6) 63
  Adam Fass (USA)           d. 7 Tobias Koeck (AUT)        62 31 (Ret.)
2 Norikazu Sugiyama (JPN)   d.   Andreas Fasching (AUT)    61 64

Semifinals:

3 Simon Greul (GER)         d. 8 Stefano Ianni (ITA)       51 (Ret.)
2 Norikazu Sugiyama (JPN)   d.   Adam Fass (USA)           61 75

Final:

3 Simon Greul (GER)         d. 2 Norikazu Sugiyama (JPN)   62 62


Doubles Doubles Round 1: 1 M.Ghouse/ V.Uppal d. S.Ianni/ T.Koeck 64 62 K.Kannan/ P.Ravishankar d. A.Fasching/ K.Gruber 67(6) 76(4) 76(5) 4 V.Kannan/ N.Sugiyama d. A.Fass/ S.Kloer 63 76(5) S.Greul/ P.Mayer-Tischer d. W R.Gide/ S.P.Gupta 60 62 Ash.Singh/ Gur.Singh d. W R.Roy/ D.Sharan 76(6) 76(3) 3 A.Kedriouk/ S.Krotiouk d. T.Liberhan/ V.Shokeen 62 76(3) V.Punna/ K.Rastogi d. W A.Madkekar/ P.Vikas 63 62 2 A.Ramaswami/ S.K.Sipaeya d. Q S.Ikramov/ D.Makeyev 64 60 Doubles QF: 1 M.Ghouse/ V.Uppal d. K.Kannan/ P.Ravishankar 76(3) 60 S.Greul/ P.Mayer-Tischer d. 4 V.Kannan/ N.Sugiyama 67(8) 63 63 3 A.Kedriouk/ S.Krotiouk d. Ash.Singh/ Gur.Singh 65 76(7) 2 A.Ramaswami/ S.K.Sipaeya d. V.Punna/ K.Rastogi 64 46 64 Doubles SF: S.Greul/ P.Mayer-Tischer d. 1 M.Ghouse/ V.Uppal 62 36 75 3 A.Kedriouk/ S.Krotiouk d. 2 A.Ramaswami/ S.K.Sipaeya 67(2) 76(4) 76(8) Doubles Final: 3 A.Kedriouk/ S.Krotiouk d. S.Greul/ P.Mayer-Tischer 61 16 76(5)
Qualifying Rounds Qualifying Round 1: 1 Sarvar Ikramov (UZB) (WC) d. WC Kunal Pawa (SIN) 63 60 J Vishnu Vardhan (IND) d. Rohan Gide (IND) 64 63 Aditya madkekar (IND) d. Yoann Villar (BEL) 64 63 11 Boris Kurtovic (CRO) d. Vishal Gaur (IND) 60 60 2 Marcel Miron (Rom) d. Ranjeet V Murugesan (IND) 64 76(5) Vignesh Pernamaloor C IND d. Manchit Madan (IND) 62 57 76(5) Sandeep Choudhary (IND) d. Prabhjit Singh (IND) 61 62 Saurav Sukul (IND) d. 14 Kris Nathan (USA) 36 63 31 (conc.) 3 Hiu-Tung Yu (HKG) d. Karthik Raju (IND) 64 76(1) Pratim Parekh (IND) d. Honey Rana (IND) 63 62 Sumit Prakash Gupta (IND) d. Suresh Kumar (IND) 61 64 13 Raju Anand Anumaganti IND d. WC Sohan Patrick (SRI) 62 61 4 Nomi Qamar (PAK) d. Pawan Polvarapu (IND) 63 62 WC Patrick John Tierro (PHI) d. Izreek Singh Randhawa IND 61 63 Rupesh Roy (IND) d. WC Scott Spencer (USA) 63 62 15 Davor Kuseta (CRO) d. Chetan Dutt (IND) 60 61 Mohammed Shaaban (EGY) d. 5 Gurmehar Singh (IND) 61 64 Sabin Tigu (NED) d. Gursharan Singh (IND) 63 76(3) Shivang Mishra (IND) d. Prashant Sawant (IND) 60 61 Divij Sharan (IND) d. 9 Scott Paltrowitz (USA) 76(4) 63 6 Wasif Cheema (PAK) d. Wrik Ganguly (IND) 63 76(3) Rahil Makharia (IND) d. Siddharth Gulati (IND) 64 36 75 Sherif Sabry (EGY) d. Stefan Oswald (AUT) 61 62 12 Alin A. Simion (ROM) d. Sujay V Reddy (IND) 62 64 7 Punna Vikas (IND) d. Alon Moses (IND) 61 64 Vlastislav Slama (CZE) d. WC Vikram Chitkara Jr (IND) 63 62 Moh'd Yasser Arafat (IND) d. Divyanshu Singh (IND) 63 61 10 Dmitri Makeyev (KAZ) d. Rafiq Parathi (IND) 62 60 8 Joseph Huber (AUT) d. WC Nishank Mishra (IND) 64 61 Devinder Singh Bhusari IND d. Bharath Parthasarathy IND 61 63 WC Pravin Anthony (IND) d. Prateek Kumar (IND) 63 62 16 Rick Schalkers (NED) d. Sandeep Kumar (IND) 63 61 Qualifying Round 2: 1 Sarvar Ikramov (UZB) (WC) d. J Vishnu Vardhan (IND) 76(3) 75 11 Boris Kurtovic (CRO) d. Aditya Madkekar (IND) 36 63 76(7) 2 Marcel Miron (Rom) d. Vignesh Pernamaloor C IND 75 63 Saurav Sukul (IND) d. Sandeep Choudhary (IND) 57 64 62 3 Hiu-Tung Yu (HKG) d. Pratim Parekh (IND) 62 62 13 Anand Kumar Anumaganti IND d. Sumit Prakash Gupta (IND) 36 64 63 WC Patrick John Tierro (PHI) d. 4 Nomi Qamar (PAK) 64 61 Rupesh Roy (IND) d. 15 Davor Kuseta (CRO) 36 76(1) 62 Mohammed Shaaban (EGY) d. Sabin Tigu (NED) 63 63 Divij Sharan (IND) d. Shivang Mishra (IND) 76(4) 62 6 Wasif Cheema (PAK) d. Rahil Makharia (IND) 76(4) 64 Serif Sabry (EGY) d. 12 Alin A. Simion (ROM) 63 75 Vlastislav Slama (CZE) d. 7 Punna Vikas (IND) 62 64 10 Dmitri Makeyev (KAZ) d. Moh'd Yasser Arafat (IND) 64 64 8 Joseph Huber (AUT) d. Devinder Singh Bhusari 61 61 16 Rick Schalkers (NED) d. WC Pravin Anthony (IND) 60 60 Qualifying event (third and final round): 1 Sarvar Ikramov (UZB) (WC) d. 11 Boris Kurtovic (CRO) 64 76(9) 2 Marcel Miron (Rom) d. Saurav Sukul (IND) 64 62 3 Hiu-Tung Yu (HKG) d. 13 Anand Kumar Anumaganti IND 60 60 Rupesh Roy (IND) d. WC Patrick John Tierro (PHI) 62 64 Mohammed Shaaban (EGY) d. Divij Sharan (IND) 63 36 64 6 Serif Sabry (EGY) d. Wasif Cheema (PAK) 62 61 10 Dmitri Makeyev (KAZ) d. Vlastislav Slama (CZE) 62 46 64 16 Rick Schalkers (NED) d. 8 Joseph Huber (AUT) 63 60 --------------------------------- Qualifying Round 1: S.Ikramov/ D.Makeyev d. M.Miron/ A.A.Simion Walkover S.Paltrowitz/ R.Schalkers d. W.Cheema/ H-T.Yu 64 64 Qualifying Final Round: S.Ikramov/ D.Makeyev d. S.Paltrowitz/ R.Schalkers 46 63 64
This page made by R. Jayakrishnan ..