TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Sania Mirza Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$25K+H ITF Men's 4-week satellites (Leg1, Leg2, Leg3, Leg4, Circuit/ATP pts)

"NTA" Leg 2, Sep 26-30, 2005, Gurgaon (hard)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
Final update, Oct 2: Kedriouk over Sunil Kumar in the final. Ghous-Uppal again doubles champs.

Main Draw:

Round 1:

1 Peter Clarke (IRL)            d. W Aditya Madkekar (IND)         60 63
Q Rahil Makharia (IND)          d.   Tushar Liberhan (IND)         64 36 75
  Jaco Mathew (IND)             d. Q Sumit Prakash Supta (IND)     60 63
6 Karan Rastogi (IND)           d.   Mustafa Ghouse (IND)          64 62
3 Alexey Kedriouk (KAZ)         d. W Arindam Datta (IND)           61 60
  Benjamin Dracos (FRA)         d. Q Amod Wakalkar (IND)           61 62
W Divij Sharan (IND)            d.   Vijay Sunder Prashanth (IND)  63 64
  Vivek Shokeen (IND)           d. 8 Salifu Mohammed (GHA)         63 76(5)
7 Vishal Uppal (IND)            d.   Dmitriy Makeev (KAZ)          46 64 76(4)
Q Arjun Goutham (IND)           d.   Ashutosh Singh (IND)          63 16 61
Q Clement Rousseau (FRA)        d. Q Guillaume Tarralle (FRA)      61 75
4 Vinod Sridhar (IND)           d.   Kamala Kannan (IND)           75 62
Q Ravishankar Pathanjali (IND)  d. 5 Vijay Kannan (IND)            64 64
L Purav Raja (IND)              d. Q Ranjeet Viralimurugesan (IND) 63 63      [Raja replaces Gur.Singh]
  J. Vishnu Vardhan (IND)       d. W Navdeep Singh (IND)           16 64 76(2)
2 Sunil Kumar Sipaeya (IND)     d.   Vishal Punna (IND)            06 75 75

Round 2:

1 Peter Clarke (IRL)            d. Q Rahil Makharia (IND)          61 63
6 Karan Rastogi (IND)           d.   Jaco Mathew (IND)             63 76(8)
3 Alexey Kedriouk (KAZ)         d.   Benjamin Dracos (FRA)         75 62
  Vivek Shokeen (IND)           d. W Divij Sharan (IND)            61 63
Q Arjun Goutham (IND)           d. 7 Vishal Uppal (IND)            64 61
Q Clement Rousseau (FRA)        d. 4 Vinod Sridhar (IND)           64 61
L Purav Raja (IND)              d. Q Ravishankar Pathanjali (IND)  26 63 62
2 Sunil Kumar Sipaeya (IND)     d.   J. Vishnu Vardhan (IND)       46 76(3) 61

Quarterfinals

6 Karan Rastogi (IND)           d. 1 Peter Clarke (IRL)            26 61 61
3 Alexey Kedriouk (KAZ)         d.   Vivek Shokeen (IND)           60 75
Q Arjun Goutham (IND)           d. Q Clement Rousseau (FRA)        60 61
2 Sunil Kumar Sipaeya (IND)     d. L Purav Raja (IND)              61 64

Semifinals:

3 Alexey Kedriouk (KAZ)         d. 6 Karan Rastogi (IND)           62 64
2 Sunil Kumar Sipaeya (IND)     d. Q Arjun Goutham (IND)           62 36 62

Final:

3 Alexey Kedriouk (KAZ)         d. 2 Sunil Kumar Sipaeya (IND)     63 36 63


Doubles Doubles Round 1: 1 M.Ghouse/ V.Uppal d. D.Makeev/ R.Viralimurugesan 62 63 R.Pathanjali/ V.Sridhar d. W A.Madkekar/ A.Viplav 36 63 63 3 J.Mathew/ Ash.Singh d. P.Polvarpu/ J.V.Vardhan 36 60 62 Q A.Goutham/ Kiran Nandakumar d. T.Liberhan/ N.Singh 64 26 63 B.Dracos/ C.Rousseau d. Q Y.Nelord/ S.Sukul 64 63 4 S.K.Sipaeya/ J.Zimmermann d. W S.P.Gupta/ V.Shokeen 63 64 S.Mohammed/ G.Tarralle d. W A.Datta/ V.Punna 62 64 2 V.Kannan/ A.Kedriouk d. K.Kannan/ V.S.Prashanth 63 76(4) Doubles QF: 1 M.Ghouse/ V.Uppal d. R.Pathanjali/ V.Sridhar 61 64 3 J.Mathew/ Ash.Singh d. Q A.Goutham/ Kiran Nandakumar 63 63 4 S.K.Sipaeya/ J.Zimmermann d. B.Dracos/ C.Rousseau 63 6 3 2 V.Kannan/ A.Kedriouk d. S.Mohammed/ G.Tarralle 63 76(3) Doubles SF: 1 M.Ghouse/ V.Uppal d. 3 J.Mathew/ Ash.Singh 64 64 2 V.Kannan/ A.Kedriouk d. 4 S.K.Sipaeya/ J.Zimmermann 63 63 Doubles Final: 1 M.Ghouse/ V.Uppal d. 2 V.Kannan/ A.Kedriouk 64 57 76(2)
Qualifying Rounds Qualifying Round 1: (Others had byes) Pawan Polvarpu (IND) d. Kiran Nanda Kumar (IND) 36 76(5) 60 Gajapathy Pillai (IND) d. Vishal Gaur (IND) 64 61 Rafique Paruthi (IND) d. Bharath Parthasarathy (IND) 75 62 Partha Bhattacharya (IND) d. D. Pritish Kumar (IND) 63 63 Fariz Mohammed (IND) d. Anirudh Thammanna (IND) 61 62 Sidharth Gulati (IND) d. Nikhil Murali (IND) 57 63 75 Vignesh Perna (IND) d. Nikunj Siwach (IND) 60 64 Divyanshu Singh (IND) d. Sree-Shamsol Roy (BAN) 62 63 Deepak Singh (IND) d. Himanshu Bharadwaj (IND) 60 63 Jitin Bishnoi (IND) d. Varman Mahendra (IND) 61 62 Yogesh Phogat (IND) d. Rahul Bharadwaj (IND) 60 61 Purav Raja (IND) d. Kedar Tembe (IND) 76(4) 64 Prashant Sawant (IND) d. W Mayank Valecha (IND) 63 60 Saurav Sukul (IND) d. Akshay Kohli (IND) 62 60 Guillaume Tarralle (FRA) d. Deny Eldo (IND) 61 62 W Shrikant Rathi (IND) d. W Balhara Sanchit (IND) 62 64 Honey Rana (IND) d. Faridul Haq Usmani (IND) 64 40 Ret. Amod Wakalkar (IND) d. Javed Akbar Hazary (IND) 62 60 Wasif Cheema (PAK) d. Vijay Siwach (IND) 64 76(2) Sumit Prakash Gupta (IND) d. W Deepander Singh (IND) 60 60 Adrian Venturi (AUS) d. Jigar Jetly (IND) 60 62 Varun Walia (IND) d. Tapabrata Neogi (IND) 62 61 Navnoor Kang (IND) d. Rohit Choudhary (IND) 76(6) 6-4 Jason Zimmermann (USA) d. Yannick Nelord (IND) 64 67(7) 64 Rahil Makharia (IND) d. Gokulakrishna Pillai (IND) 61 61 Qualifying Round 2: 1 Ravishankar Pathanjali (IND) d. Pawan Polvarpu (IND) 63 64 Rafique Paruthi (IND) d. Gajapathy Pillai (IND) 36 64 10 Ret. 2 Clement Rousseau (FRA) d. Partha Bhattacharya (IND) 64 64 Sidharth Gulati (IND) d. Fariz Mohammed (IND) 63 61 3 Ranjeet Viralimurugesan (IND) d. Vignesh Perna (IND) 64 63 Divyanshu Singh (IND) d. Deepak Singh (IND) 62 60 4 Arjun Goutham (IND) d. Jitin Bishnoi (IND) 63 63 Purav Raja (IND) d. Yogesh Phogat (IND) 62 62 Prashant Sawant (IND) d. 5 Michael Levens (AUS) Walkover Guillaume Tarralle (FRA) d. Saurav Sukul (IND) 62 61 P. Vivek Reddy (IND) d. W Shrikant Rathi (IND) 61 60 Amod Wakalkar (IND) d. Honey Rana (IND) 61 61 Sumit Prakash Gupta (IND) d. Wasif Cheema (PAK) 60 63 Adrian Venturi (AUS) d. Varun Walia (IND) 62 62 Navnoor Kang (IND) d. Miguel Soares (POR) 61 60 Rahil Makharia (IND) d. Jason Zimmermann (USA) 54 Ret. Qualifying Round 1 Ravishankar Pathanjali (IND) d. Rafique Paruthi (IND) 61 60 2 Clement Rousseau (FRA) d. Sidharth Gulati (IND) 61 63 3 Ranjeet Viralimurugesan (IND) d. Divyanshu Singh (IND) 62 61 4 Arjun Goutham (IND) d. Purav Raja (IND) 62 16 63 Guillaume Tarralle (FRA) d. Prashant Sawant (IND) 60 62 Amod Wakalkar (IND) d. P. Vivek Reddy (IND) 63 62 Sumit Prakash Gupta (IND) d. Adrian Venturi (AUS) 63 63 Rahil Makharia (IND) d. Navnoor Kang (IND) 62 63 ---------------------------------------------------------------------------- Doubles Qualifying Round 1: W Y.Nelord/ S.Sukul d. H.Rana/ D.Singh 63 67(1) 64 A.Goutham/ K.N.Kumar d. W.Cheema/ A.Wakalkar 67(5) 61 76(5) Both teams into the main draw, due to an MD withdrawal.
This page made by R. Jayakrishnan ..