TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Sania Mirza Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$25K+H ITF Men's 4-week satellites (Leg1, Leg2, Leg3, Leg4, Circuit/ATP pts)

"NTA" Leg 2, June 06-11, 2005, Gurgaon (hard)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
Final update, June 11: Clarke beats Bopanna in the final ..

Main Draw:

Round 1:

1 Rohan Bopanna (IND)          d. Q Xiao-Peng Lai (HKG)          62 62
  Hayato Furukawa (JPN)        d.   Dmitry Ivanov (UZB)          63 31 Ret.Med.
Q Yann Dupuy (FRA)             d.   Gurmehar Singh (IND)         62 62
Q Shivang Mishra (IND)         d. 8 Ravishankar Pathanjali (IND) 46 76(4) 60
3 Vinod Sridhar (IND)          d.   Kamala Kannan (IND)          60 63
S Prima Simpatiaji (INA)       d.   David Brewer (GBR)           64 46 61
Q J. Vishnu Vardhan (IND)      d. L Anjan Viplav (IND)           63 63    (Viplav replaced S.Mohammed)
7 Jaco Mathew (IND)            d. W Tushar Liberhan (IND)        57 64 62
5 Stephen Mitchell (RSA)       d. Q Nitin Kirtane (IND)          76(2) 76(4)
W Ashutosh Singh (IND)         d.   Varun Walia (IND)            62 57 62
Q Dmitri Makeyev (KAZ)         d.   Ranjeet V-Murugesan (IND)    75 60
4 Vishaal Uppal (IND)          d. Q Saketh Sai Myneni (IND)      63 16 75
  Peter Clarke (IRL)           d. 6 Richard Irwin (GBR)          63 62
W Vijay S. Prashanth (IND)     d. Q Luke Cambell Sr. (GBR)       76(7) 63
W Navdeep Singh (IND)          d.   Syed Rahil (IND)             60 63
2 Vijay Kannan (IND)           d.   Tetsuhiro Yamamoto (JPN)     63 60

Round 2:

1 Rohan Bopanna (IND)          d.   Hayato Furukawa (JPN)        63 76(3) 
Q Shivang Mishra (IND)         d. Q Yann Dupuy (FRA)             57 61 61 
3 Vinod Sridhar (IND)          d. S Prima Simpatiaji (INA)       76(6) 62 
7 Jaco Mathew (IND)            d. Q J. Vishnu Vardhan (IND)      60 46 75 
5 Stephen Mitchell (RSA)       d. W Ashutosh Singh (IND)         63 61
Q Dmitri Makeyev (KAZ)         d. 4 Vishaal Uppal (IND)          76(5) 64 
  Peter Clarke (IRL)           d. W Vijay S. Prashanth (IND)     63 60 
2 Vijay Kannan (IND)           d. W Navdeep Singh (IND)          60 46 76(3)

Quarterfinals:

1 Rohan Bopanna (IND)          d. Q Shivang Mishra (IND)         61 62 
3 Vinod Sridhar (IND)          d. 7 Jaco Mathew (IND)            61 63 
5 Stephen Mitchell (RSA)       d. Q Dmitri Makeyev (KAZ)         62 76(8) 
  Peter Clarke (IRL)           d. 2 Vijay Kannan (IND)           64 63 

Semifinals:

1 Rohan Bopanna (IND)          d. 3 Vinod Sridhar (IND)          64 36 62
  Peter Clarke (IRL)           d. 5 Stephen Mitchell (RSA)       64 60

Final:

  Peter Clarke (IRL)           d. 1 Rohan Bopanna (IND)          64 36 64


Doubles Doubles Round 1: 1 R.Bopanna/ V.Kannan d. R.Pathanjali/ G.Singh 64 63 N.Kirtane/ V.Uppal d. Y-M.Si/ P.Simpatiaji 64 63 3 D.Brewer/ R.Irwin d. W S.P.Gupta/ S.Sukul 64 63 W N.Singh/ T.Liberhan d. Q R.Gide/ R.Makharia 61 61 Q A.Goutham/ A.Madkekar d. D.Makeyev/ V.Walia 63 75 H.Furukawa/ T.Yamamoto d. 4 K.Kannan/ V.Sridhar 16 64 76(4) S.Mishra/ R.V-Murugesan d. W S.Gulati/ Sandeep Kumar 75 61 L V.S.Prashanth/ A.Viplav d. 2 J.Mathew/ A.Singh 64 41 Ret. Doubles QF: 1 R.Bopanna/ V.Kannan d. N.Kirtane/ V.Uppal 61 76(4) W N.Singh/ T.Liberhan d. 3 D.Brewer/ R.Irwin Walkover (Brewer Med.) H.Furukawa/ T.Yamamoto d. Q A.Goutham/ A.Madkekar 60 64 L V.S.Prashanth/ A.Viplav d. S.Mishra/ R.V-Murugesan 63 61 Doubles SF: 1 R.Bopanna/ V.Kannan d. W N.Singh/ T.Liberhan 67(7) 76(2) 63 H.Furukawa/ T.Yamamoto d. L V.S.Prashanth/ A.Viplav 76(5) 64 Doubles Final: 1 R.Bopanna/ V.Kannan d. H.Furukawa/ T.Yamamoto 46 61 62
Qualifying Rounds Qualifying Round 1: (The 6 seeds had byes) Saketh Sai Myneni (IND) d. Alon Moses (IND) 62 57 64 Sidharth Gulati (IND) d. Srikanth Turlapati (IND) 60 61 Pavan Polvarpu (IND) d. Parus Jetli (USA) 62 75 Anantha L.S. Bhaskara (IND) d. Mayank Valecha (IND) 60 61 Farid Alam (IND) d. Yannick Nelord (IND) 64 63 Rohan Gide (IND) d. Bharath Parthasarathy (IND) 61 60 Sandeep Choudhary (IND) d. Vikram Menon (IND) 62 36 76(12) Purav Raja (IND) d. Devinder Singh Bhusari (IND) 61 61 Rahil Makharia (IND) d. Honey Rana (IND) 63 63 J. Vishnu Vardhan (IND) d. Mahendra Varman (IND) 61 61 Raj Sheoran (IND) d. Tapabrata Neogi (IND) 60 60 Prateek Shantharaju (IND) d. Vishal Gaur (IND) 62 60 Nima Roshan (USA) d. Sumit Prakash Gupta (IND) 64 62 Rohit Choudhary (IND) d. Fariz Mohammed (IND) 16 63 62 W Anjan Viplav (IND) d. Sanchit Balhara (IND) 60 60 Aniket Ghaskadvi (IND) d. Prashant Sawant (IND) 61 62 W Victor Maleev (RUS) d. Rafique Paruthi (IND) 62 76(1) Guillaume Tarralle (FRA) d. Billy Mertz (USA) 46 64 64 Gajapathy Pillai (IND) bye Divyanshu Singh (IND) d. W Ramesh Rozra (IND) 60 62 Yann Dupuy (FRA) d. Vignesh Perna (IND) 61 61 Saurav Sukul (IND) d. Gokulakrishnan Pillai (IND) 61 60 Manchit Madan (IND) d. Ankit Patel (IND) 64 63 Krishna Karsolia (IND) d. Chetan Dutt (IND) 60 60 Boris Fetbroyt (USA) d. Aditya Madkekar (IND) 76(3) 46 63 Michael Lai (HKG) d. Sandeep Kumar (IND) 63 63 Qualifying Round 2: Saketh Sai Myneni (IND) d. 1 Arjun Gautam (IND) 62 75 Sidharth Gulati (IND) d. Pavan Polvarpu (IND) 63 36 64 2 Luka Campbell (GBR) d. Anantha L.S. Bhaskara (IND) 63 60 Rohan Gide (IND) d. Farid Alam (IND) 61 63 3 Shivang Mishra (IND) d. Sandeep Choudhary (IND) 75 64 Purav Raja (IND) d. Rahil Makharia (IND) 61 60 J. Vishnu Vardhan (IND) d. 4 Yew-Ming Si (MAS) 61 64 Prateek Shantharaju (IND) d. Raj Sheoran (IND) 63 62 5 Nitin Kirtane (IND) d. Nima Roshan (USA) 57 60 62 W Anjan Viplav (IND) d. Rohit Choudhary (IND) 76(5) 36 62 6 Dmitriy Makeev (KAZ) d. Aniket Ghaskadvi (IND) 64 64 Guillaume Tarralle (FRA) d. W Victor Maleev (RUS) 63 61 Divyanshu Singh (IND) d. Gajapathy Pillai (IND) 64 76(6) Yann Dupuy (FRA) d. Saurav Sukul (IND) 60 63 Krishna Karsolia (IND) d. Manchit Madan (IND) 63 62 Michael Lai (HKG) d. Boris Fetbroyt (USA) 64 75 Qualifying Final Round: Saketh Sai Myneni (IND) d. Siddharth Gulati (IND) 62 62 2 Luke Cambell Sr. (GBR) d. Rohan Gide (IND) 76(3) 75 3 Shivang Mishra (IND) d. Purav Raja (IND) 57 62 64 J. Vishnu Vardhan (IND) d. Prateek Shantaraju (IND) 61 60 5 Nitin Kirtane (IND) d. Anjan Viplav (IND) 62 62 6 Dmitri Makeyev (KAZ) d. Guillaume Tarralle (FRA) 64 64 Yann Dupuy (FRA) d. Divyanshu Singh (IND) 60 62 Xiao-Peng Lai (HKG) d. Krishna Karsolia (IND) 16 63 63 ---------------------------------------------------------------------------- Doubles Qualifying Round 1: A.Gautam/ A.Madkekar d. W V.S.Prasanth/ A.Viplav 64 36 62 R.Gide/ R.Makharia d. G.Pillai/ G.Pillai 62 75 Doubles Qualifying Round 2 Not played. Both teams made main draw.
This page made by R. Jayakrishnan ..