TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$25K+H ITF Men's 4-week satellites (Leg1, Leg2, Leg3, Leg4, Circuit/ATP pts)

Leg 1, November 8-13, 2004, Gurgaon (clay)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
Final update, Nov 13: Greul wins the title .. Sunil falls in the semis.

Main Draw:

Round 1:

W Divij Sharan (IND)         d. 1 Norikazu Sugiyama (JPN)    63 63
  Konstantin Gruber (AUT)    d.   Ravishankar Pathanjali IND 64 64
  Andreas Fasching (AUT)     d.   Vishal Punna (IND)         67(6) 63 76(5)
6 Vijay Kannan (IND)         d. W Karan Rastogi (IND)        36 75 62
4 Alexey Kedriouk (KAZ)      d. W Patrick John Tierro (PHI)  64 62
Q Davor Kuseta (CRO)         d.   Srinath Prahlad (IND)      54(conceded)
Q Joseph Huber (AUT)         d. W Arindam Datta (IND)        60 62
7 Tobias Koeck (AUT)         d. Q Kamala Kannan (IND)        76(4) 60
9 Stefano Ianni (ITA)        d. Q Adam Fass (USA)            57 64 62 
  Sascha Kloer (GER)         d. Q Marcel Miron (ROM)         62 62
  Ajay Ramaswami (IND)       d.   Peter Mayer-Tischer (GER)  62 61
3 Simon Greul (GER)          d. Q Mohammed Shaaban (EGY)     63 61
8 Vishal Uppal (IND)         d. Q Alin A. Simion (ROM)       64 64
  Sergei Krotiouk (RUS)      d. Q Sherif Sabry (EGY)         62 61
L Vivek Shokeen (ITA)        d. L Varun Walia (IND)          62 60
2 Sunil Kumar Sipaeya (IND)  d.   Mustafa Ghouse (IND)       36 75 60 

Round 2:

  Konstantin Gruber (AUT)    d. W Divij Sharan (IND)         76(0) 61
6 Vijay Kannan (IND)         d.   Andreas Fasching (AUT)     63 62
4 Alexey Kedriouk (KAZ)      d. Q Davor Kuseta (CRO)         26 76(5) 61
7 Tobias Koeck (AUT)         d. Q Joseph Huber (AUT)         62 75
9 Stefano Ianni (ITA)        d.   Sascha Kloer (GER)         61 64
3 Simon Greul (GER)          d.   Ajay Ramaswami (IND)       60 61
8 Vishal Uppal (IND)         d.   Sergei Krotiouk (RUS)      63 76(5)
2 Sunil Kumar Sipaeya (IND)  d. L Vivek Shokeen (ITA)        76(5) 63

Quarterfinal:

  Konstantin Gruber (AUT)    d. 6 Vijay Kannan (IND)         60 76(0)
4 Alexey Kedriouk (KAZ)      d. 7 Tobias Koeck (AUT)         63 61
3 Simon Greul (GER)          d. 9 Stefano Ianni (ITA)        75 67(4) 64
2 Sunil Kumar Sipaeya (IND)  d. 8 Vishal Uppal (IND)         61 62

Semifinal:

4 Alexey Kedriouk (KAZ)      d.   Konstantin Gruber (AUT)    61 75
3 Simon Greul (GER)          d. 2 Sunil Kumar Sipaeya (IND)  76(5) 62

Final:

3 Simon Greul (GER)          d. 4 Alexey Kedriouk (KAZ)      64 64


Doubles Round 1: 1 M.Ghouse/ V.Uppal d. W R.Roy/ V.Shokeen 75 36 63 Q D.Makeyev/ V.Walia d. Vishal.Punna/ Vikas.Punna 36 76(2) 76(8) 4 V.Kannan/ N.Sugiyama d. K.Kannan/ R.Pathanjali 64 60 S.Ianni/ T.Koeck d. W T.Liberhan/ K.Rastogi 62 64 A.Fass/ S.Kloer d. W S.Panja/ S.Sukul 64 64 3 A.Kedriouk/ S.Krotiouk d. Ash.Singh/ Gurm.Singh 76(4) 63 A.Fasching/ K.Gruber d. S.Ikramov/ H-T.Yiu 64 61 2 A.Ramaswami/ S.K.Sipaeya d. S.Gruel/ P.Mayer-Tischer 76(5) 64 Quarterfinals: 1 M.Ghouse/ V.Uppal d. Q D.Makeyev/ V.Walia 62 62 S.Ianni/ T.Koeck d. 4 V.Kannan/ N.Sugiyama 64 64 3 A.Kedriouk/ S.Krotiouk d. A.Fass/ S.Kloer 61 61 A.Fasching/ K.Gruber d. 2 A.Ramaswami/ S.K.Sipaeya 75 36 76(5) Semifinals: 1 M.Ghouse/ V.Uppal d. S.Ianni/ T.Koeck 63 62 3 A.Kedriouk/ S.Krotiouk d. A.Fasching/ K.Gruber 46 44 (retd.) Final: 3 A.Kedriouk/ S.Krotiouk d. 1 M.Ghouse/ V.Uppal 63 76(2)
Qualifying Rounds Qualifying Round 1: 1 Kamala Kannan (IND) d. WC Scott Spencer (USA) 62 75 Sabin Tigu (NED) d. Sandeep Kumar (IND) 62 61 Rafiq Paruti (IND) d. Bharat Srinivasan (IND) 26 62 60 Ranjeet V.Murugesan (IND) d. 10 Tushar Liberhan (IND) 63 76(4) Saurav Panja (IND) d. 2 Jaco Mathew (IND) 64 64 Aditya Madkekar (IND) d. Izreek Singh Randhawa 62 61 Dmitri Makeyev (KAZ) d. Rick Shalkers (NED) 62 63 Davor Kuseta (CRO) d. 16 Scott Paltrowitz (USA) 63 63 3 Ashutosh Singh (IND) d. Stefan Feywald (AUT) 63 76(4) Mohammed Shaaban (EGY) d. WC Nishank Mishra (IND) 63 64 Moh'd Yasser Arafat (IND) d. Anant Kumar Anumaganti 63 64 12 Varun Walia (IND) d. WC Vikram Chitkara (IND) 61 36 61 4 Adam Fass (USA) d. J. Vishnu Vardhan (IND) 64 76(8) Shivang Mishra (IND) d. Manchit Madan (IND) 61 62 Pavan Polavarapu (IND) d. Vignesh Pernamaloor C IND 16 75 63 Yannick Nelord (IND) d.ALT Prashant Sawant (IND) 60 61 5 Marcel Miron (ROM) d. Wrik Ganguly (IND) 63 63 Rohan Gide (IND) d. Vishal Gaur (IND) 61 60 Gursharan Singh (IND) d. Sandeep Choudhary (IND) 63 16 75 11 Gurmehar Singh (IND) d. Pratim Parekh (IND) 75 63 6 Vivek Shokeen (IND) d. WC Pravin Anthony (IND) 63 63 Prabhjit Singh (IND) d. WC Kunal Pawa (SIN) 63 75 Rupesh Roy (IND) d. Allan Moses (USA) 63 61 14 Joseph Huber (AUT) d. Siddharth Gulati (IND) 60 60 Alin A. Simion (ROM) d. 7 Hiu Tung Yu (HKG) 63 63 Sujai V. Reddy (IND) d. Suresh Kumar (IND) 63 64 WC Sumit Prakash Gupta (IND) d. Saurav Sukul (IND) 61 76(4) 13 Wasif Cheema (PAK) d. Yoann Villar (BEL) 76(5) 36 63 8 Nomi Qamar (PAK) d. Rahil Makharia (IND) 64 61 Sherif Sabry (EGY) d. Boris Kurtovic (CRO) 75 26 62 WC Sohan Patrick (SRI) d. Kris Nathan (USA) 61 60 15 Punna Vikas (IND) d. WC Karthik Raju (IND) 64 64 Qualifying Round 2: 1 Kamala Kannan (IND) d. Sabin Tigu (NED) 62 75 Ranjeet V.Murugesan (IND) d. Rafiq Paruti (IND) 62 76(4) Aditya Madkekar (IND) d. Saurav Panja (IND) 61 16 62 Davor Kuseta (CRO) d. Dmitri Makeyev (KAZ) 75 76(6) Mohammed Shaaban (EGY) d. 3 Ashutosh Singh (IND) 64 64 12 Varun Walia (IND) d. Moh'd Yasser Arafat (IND) 64 62 4 Adam Fass (USA) d. Shivang Mishra (IND) 62 61 Pavan Polavarapu (IND) d. Yannick Nelord (IND) 76(4) 26 75 5 Marcel Miron (ROM) d. Rohan Gide (IND) 61 62 Gursharan Singh (IND) d. 11 Gurmehar Singh (IND) 64 64 6 Vivek Shokeen (IND) d. Prabhjit Singh (IND) 60 61 14 Joseph Huber (AUT) d. Rupesh Roy (IND) 62 36 76(3) Alin A. Simion (ROM) d. Sujai V. Reddy (IND) 64 36 61 13 Wasif Cheema (PAK) d. WC Sumit Prakash Gupta (IND) 75 61 Sherif Sabry (EGY) d. 8 Nomi Qamar (PAK) 57 62 61 15 Punna Vikas (IND) d. WC Sohan Patrick (SRI) 61 62 Qualifying Final: 1 Kamala Kannan (IND) d. Ranjeet V.Murugesan (IND) 64 64 Davor Kuseta (CRO) d. Aditya Madkekar (IND) 61 61 Mohammed Shaaban (EGY) d. 12 Varun Walia (IND) 62 75 4 Adam Fass (USA) d. Pavan Polavarapu (IND) 61 60 5 Marcel Miron (ROM) d. Gursharan Singh (IND) 76(3) 76(2) 14 Joseph Huber (AUT) d. 6 Vivek Shokeen (IND) 61 63 Alin A. Simion (ROM) d. 13 Wasif Cheema (PAK) 67(3) 75 63 Sherif Sabry (EGY) d. 15 Punna Vikas (IND) 62 63 --------------- Doubles Qualifying Round 1: D.Makeyev/ V.Walia d. 1 M.Miron/ A.Simion 63 63 2 A.K.Anumaganti/ A.Dutta d. W.Cheema/ N.Qamar 26 76(4) 63 Doubles Qualifying Final: D.Makeyev/ V.Walia d. 2 A.K.Anumaganti/ A.Dutta 64 63
This page made by R. Jayakrishnan ..