TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Sania Mirza Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$25K+H ITF Men's 4-week satellites (Leg1, Leg2, Leg3, Leg4, Circuit/ATP pts)

"NTA" Leg 1, Sep 19-24, 2005, Gurgaon (hard)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
First update, Sep 25: Karan wins the title!! .. Uppal-Ghouse in doubles.

Main Draw:

Round 1:

1 Peter Clarke (IRL)           d.   J. Vishnu Vardhan (IND)      62 64
  Vivek Shokeen (IND)          d.   Kamala Kannan (IND)          63 64
  Ashutosh Singh (IND)         d. Q Ravishankar Pathanjali (IND) 64 64
7 Vishal Uppal (IND)           d.   Tushar Liberhan (IND)        16 64 63
3 Alexey Kedriouk (KAZ)        d. Q Kiran Nanda Kumar            60 75
  Dmitri Makeyev (KAZ)         d.   Ranjeet V-Murugesan (IND)    62 63
  Vijay S. Prashanth (IND)     d. Q Partha Bhattacharya (IND)    64 63
5 Vijay Kannan (IND)           d.   Gurmehar Singh (IND)         61 62
6 Karan Rastogi (IND)          d.   Jaco Mathew (IND)            62 62
  Vishal Punna (IND)           d.   Mustafa Ghouse (IND)         76(6) 26 62 
  Benjamin Dracos (FRA)        d. W Navdeep Singh (IND)          60 14 Ret.
Q Clement Rousseau (FRA)       d. 4 Vinod Sridhar (IND)          36 64 Ret.
Q Kedar Tembe (IND)            d. 8 Salifu Mohammed (GHA)        63 64 
W Divij Sharan (IND)           d. Q Varun Walia (IND)            61 64
Q Devinder Singh Bhusari (IND) d. W Arindam Dutta (IND)          62 26 62
Q Aditya Madkekar (IND)        d. 2 Sunil-Kumar Sipaeya (IND)    67(1) 63 62

Round 2:

1 Peter Clarke (IRL)           d.   Vivek Shokeen (IND)          64 64
7 Vishal Uppal (IND)           d.   Ashutosh Singh (IND)         63 62
3 Alexey Kedriouk (KAZ)        d.   Dmitri Makeyev (KAZ)         75 76(5)
5 Vijay Kannan (IND)           d.   Vijay S. Prashanth (IND)     63 61
6 Karan Rastogi (IND)          d.   Vishal Punna (IND)           64 63
Q Clement Rousseau (FRA)       d.   Benjamin Dracos (FRA)        61 61
W Divij Sharan (IND)           d. Q Kedar Tembe (IND)            64 64
Q Aditya Madkekar (IND)        d. Q Devinder Singh Bhusari (IND) 76(1) 62

Quarterfinals:

7 Vishal Uppal (IND)           d. 1 Peter Clarke (IRL)           76(4) 62
3 Alexey Kedriouk (KAZ)        d. 5 Vijay Kannan (IND)           62 62
6 Karan Rastogi (IND)          d. Q Clement Rousseau (FRA)       63 61
W Divij Sharan (IND)           d. Q Aditya Madkekar (IND)        76(2) 62

Semifinals:

3 Alexey Kedriouk (KAZ)        d. 7 Vishal Uppal (IND)           67(8) 76(4) 61
6 Karan Rastogi (IND)          d. W Divij Sharan (IND)           75 61

Final:

6 Karan Rastogi (IND)          d. 3 Alexey Kedriouk (KAZ)        36 75 75


Doubles Doubles Round 1: 1 M.Ghouse/ V.Uppal d. T.Liberhan/ N.Singh 62 63 D.makeyev/ R.V-Murugesan d. A.Dutta/ V.Punna 64 63 K.Kannan/ V.S.Prashanth d. 3 J.Mathew/ Ash.Singh 64 64 B.Dracos/ C.Rousseau d. L M.Levens/ A.Venturi 63 63 R.Pathanjali/ V.Sridhar d. S.Mohammed/ G.Tarralle 46 63 64 Q K.N.Kumar/ A.Goutham d. W J.Bishnoi/ S.Gulati 62 64 D.Sharan/ G.Singh d. W A.Madkekar/ A.Viplav 36 64 64 2 V.Kannan/ A.Kedriouk d. W S.P.Gupta/ V.Shokeen 61 61 Doubles QF: 1 M.Ghouse/ V.Uppal d. D.makeyev/ R.V-Murugesan 63 67(4) 63 K.Kannan/ V.S.Prashanth d. B.Dracos/ C.Rousseau 61 64 R.Pathanjali/ V.Sridhar d. Q K.N.Kumar/ A.Goutham 61 61 2 V.Kannan/ A.Kedriouk d. D.Sharan/ G.Singh 63 62 Semifinals: 1 M.Ghouse/ V.Uppal d. K.Kannan/ V.S.Prashanth Score later 2 V.Kannan/ A.Kedriouk d. R.Pathanjali/ V.Sridhar Score later Final: 1 M.Ghouse/ V.Uppal d. 2 V.Kannan/ A.Kedriouk 76(5) 67(2) 76(0)
Qualifying Rounds Qualifying Round 1: 1 Pathanjali Ravishankar (IND) d. Jitin Bishnoi (IND) 60 63 Guillaume Tarralle (FRA) d. Rohit Choudhary (IND) 60 61 Wasif Cheema (PAK) d. Mahndra Varman (IND) 63 63 Sumit Prakash Gupta (IND) d. Yasser Arafat Moh'd (IND) 62 76(3) Jason Zimmermann (USA) d. Dany Eldo (IND) 60 61 Mithun Murali (IND) d. Vishal Gaur (IND) 61 61 Devinder Singh Bhusari (IND) d. Vijay Siwach (IND) 60 62 Miguel Soares (RSA) d. W Ramesh Rozra (IND) 61 62 3 Arjun Goutham (IND) d. Vignesh Pernamallur C. (IND) 64 62 Aditya Madkekar (IND) d. Javed Akbar Hazary (IND) 61 61 W Purab Raja (IND) d. W Krishank Shah (IND) 61 61 Yannick Nelord (IND) d. Tapabrata Neogi (IND) 60 60 4 Jeffrey Das (USA) d. Gokulakrishnan Pillai (IND) 61 60 Nishank Mishra (IND) d. Siddharth Gulati (IND) 64 60 Kiran Nandakumar (IND) d. W Amol Roy (BAN) 63 61 Navnoor Kang (USA) d. Rahu Bharadwaj (IND) 60 60 5 Michael Levens (AUS) d. Bharath S Parthasarathy IND 61 60 Divyanshu Singh (IND) d. Balhara Sanchit (IND) 60 60 Yogesh Phogat (IND) d. Rafiqu Paruti (IND) 76(3) 62 Partha Bhattacharya (IND) d. Honey Rana (IND) 62 62 6 Clement Rousseau (FRA) d. Gajapathy Pillai (IND) 61 60 Saurav Sukul (IND) d. Vivek Reddy (IND) 75 60 Rahil Makharia (IND) d. Fariz Mohammed (IND) 61 62 Vikram Aditya Menon (IND) d. Farid Usmani (IND) 64 64 7 Kedar Tembe (IND) d. Prashant Sawant (IND) 60 61 Adrian Ventur (AUS) d. Alon Moses (IND) 46 63 62 Amod Wakalkar (IND) d. D. Pritish Kumar (IND) 61 63 Anjan Viplav (IND) d. Akshay Kohli (IND) 76(1) 61 Anirudh Thammanna (IND) d. Jigar Jetly (IND) 61 61 Deepak Singh (IND) d. Himanshu Bharadwaj (IND) 61 61 Pawan Polavarapu (IND) d. Mayank Valecha (IND) 60 60 Varun Walia (IND) d. Nikunj Siwach (IND) 63 75 Qualifying Round 2: 1 Pathanjali Ravishankar (IND) d. Guillaume Tarralle (FRA) 63 75 Sumit Prakash Gupta (IND) d. Wasif Cheema (PAK) 62 36 61 Jason Zimmermann (USA) d. NIkhil Murali (IND) 64 62 Devinder Singh Bhusari (IND) d. Miguel Soares (RSA) 61 60 Aditya Madkekar (IND) d. 3 Arjun Goutham (IND) 62 62 W Purab Raja (IND) d. Yannick Nelord (IND) 61 64 Nishank Mishra (IND) d. 4 Jeffrey Das (USA) 62 60 Kiran Nandakumar (IND) d. Navnoor Kang (USA) 62 61 5 Michael Levens (AUS) d. Divyanshu Singh (IND) 76(0) 62 Partha Bhattacharya (IND) d. Yogesh Phogat (IND) 61 62 6 Clement Rousseau (FRA) d. Saurav Sukul (IND) 76(5) 64 Rahil Makharia (IND) d. Vikram Aditya Menon (IND) 61 62 7 Kedar Tembe (IND) d. Adrian Ventur (AUS) 64 62 Amod Wakalkar (IND) d. Anjan Viplav (IND) 61 64 Anirudh Thammanna (IND) d. Deepak Singh (IND) 61 61 Varun Walia (IND) d. Pawan Polavarapu (IND) 60 61 Qualifying Round 3: (8 to main draw) 1 Pathanjali Ravishankar (IND) d. Sumit Prakash Gupta (IND) 63 46 64 Devinder Singh Bhusari (IND) d. Jason Zimmermann (USA) 64 Ret. Med. Aditya Madkekar (IND) d. W Purab Raja (IND) 76(4) 62 Kiran Nandakumar (IND) d. Nishank Mishra (IND) 63 64 Partha Bhattacharya (IND) d. 5 Michael Levens (AUS) 62 63 6 Clement Rousseau (FRA) d. Rahil Makharia (IND) 61 61 7 Kedar Tembe (IND) d. Amod Wakalkar (IND) 63 62 Varun Walia (IND) d. Anirudh Thammanna (IND) 62 63 --------- Doubles Qualifying Round 1: A.Goutham/ K.Nandakumar d. P.Polavarapu/ J.V.Vardhan 36 76(3) 76(6) M.Levens/ A.Ventur vs W P.Bhattacharya/ N.Mishra 76(6) 26 61 Doubles Qualifying Final: A.Goutham/ K.Nandakumar d. M.Levens/ A.Ventur 76(3) 63
This page made by R. Jayakrishnan ..