TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Sania Mirza Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$25K+H ITF Men's 4-week satellites (Leg1, Leg2, Leg3, Leg4, Circuit/ATP pts)

"NTA" Leg 1, May29-Jun04, 2005, Gurgaon (hard)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
Final update, June 4: Rohan takes the title! .. Jaco/Ashutosh in doubles.

Main Draw:

Round 1:

1 Rohan Bopanna (IND)          d.   David Brewer (GBR)           61 62
Q Ranjeet V-Murugesan (IND)    d.   Dmitry Ivanov (UZB)          64 62
Q J. Vishnu Vardhan (IND)      d. Q Yannick Nelord (IND)         62 67(3) 62
6 Stephen Mitchell (RSA)       d.   Rahil Syed (IND)             61 61
Q Vijay S. Prashant (IND)      d. 3 Vinod Sridhar (IND)          64 57 62
Q Dmitri Makeev (KAZ)          d.   Carl-Henrik Hansen (SWE)     36 75 10 Ret.
  Salifu Mohammed (GHA)        d. Q Nitin Kirtane (IND)          76(4) 75
Q Nima Roshan (USA)            d. L Saurav Sukul (IND)           63 62
7 Richard Irwin (GBR)          d. W Navdeep Singh (IND)          76(5) 64
  Tetsuhiro Yamamoto (JPN)     d.   Kamala Kannan (IND)          63 64
W Tushar Liberhan (IND)        d. L Yew-Ming Si (MAS)            60 62
  Gurmehar Singh (IND)         d. 4 Vishaal Uppal (IND)          76(3) 75
W Prima Simpatiaji (INA)       d. 8 Jaco Mathew (IND)            67(1) 76(4) 63
  Hayato Furukawa (JPN)        d.   Peter Clarke (IRL)           76(6) 61
  Ravishankar Pathanjali (IND) d. Q Guillaume Tarralle (FRA)     76(5) 67(0) 63
2 Vijay Kannan (IND)           d. W Ashutosh Singh (IND)         63 64

Round 2:

1 Rohan Bopanna (IND)          d. Q Ranjeet V-Murugesan (IND)    61 64
6 Stephen Mitchell (RSA)       d. Q J. Vishnu Vardhan (IND)      63 36 75
Q Vijay S. Prashant (IND)      d. Q Dmitri Makeev (KAZ)          64 64
  Salifu Mohammed (GHA)        d. Q Nima Roshan (USA)            62 36 62
7 Richard Irwin (GBR)          d.   Tetsuhiro Yamamoto (JPN)     64 64
  Gurmehar Singh (IND)         d. W Tushar Liberhan (IND)        26 63 76(8)
W Prima Simpatiaji (INA)       d.   Hayato Furukawa (JPN)        63 75
  Ravishankar Pathanjali (IND) d. 2 Vijay Kannan (IND)           60 31 Ret.

Quarterfinals:

1 Rohan Bopanna (IND)          d. 6 Stephen Mitchell (RSA)       61 64
  Salifu Mohammed (GHA)        d. Q Vijay S. Prashant (IND)      64 46 75
  Gurmehar Singh (IND)         d. 7 Richard Irwin (GBR)          64 61
W Prima Simpatiaji (INA)       d.   Ravishankar Pathanjali (IND) 61 62

Semifinals:

1 Rohan Bopanna (IND)          d.   Salifu Mohammed (GHA)        57 63 64
W Prima Simpatiaji (INA)       d.   Gurmehar Singh (IND)         76(4) 63

Final:

1 Rohan Bopanna (IND)          d. W Prima Simpatiaji (INA)       63 62


Doubles Doubles Round 1: 1 R.Bopanna/ V.Kannan d. S.Choudhary/ A.Goutham 62 62 H.Furukawa/ T.Yamamoto d. D.Ivanov/ D.Makeyev 62 63 4 K.Kannan/ V.Sridhar d. T.Liberhan/ N.Singh 76(5) 62 N.Kirtane/ V.Uppal d. C-H.Hansen/ S.Mitchell 64 63 R.Pathanjali/ G.Singh d. Q S.S.Myneni/ V.Peranamallur-C 63 61 S.Mohammed/ G.Tarralle d. 3 D.Brewer/ R.Irwin 46 64 60 S.Mishra/ R.V-Murugesan d. W Rohan Gide/ Aditya Madkekar 76(3) 61 2 J.Mathew/ A.Singh d. W S.P.Gupta/ S.Sukul 76(4) 36 64 Doubles QF: 1 R.Bopanna/ V.Kannan d. H.Furukawa/ T.Yamamoto 62 62 N.Kirtane/ V.Uppal d. 4 K.Kannan/ V.Sridhar 63 63 S.Mohammed/ G.Tarralle d. R.Pathanjali/ G.Singh 63 63 2 J.Mathew/ A.Singh d. S.Mishra/ R.V-Murugesan 75 61 Doubles SF: 1 R.Bopanna/ V.Kannan d. N.Kirtane/ V.Uppal 57 62 75 2 J.Mathew/ A.Singh d. S.Mohammed/ G.Tarralle 62 67(3) 63 Doubles Final: 2 J.Mathew/ A.Singh d. 1 R.Bopanna/ V.Kannan 46 76(2) 64
Qualifying Rounds Qualifying Round 1: 1 Ranjeet V-Murugesan (IND) d. W Chetan Dutt (IND) 60 60 W Saketh Sai Myneni (IND) d. Bhaskar LS ANANTHA (IND) 62 64 Sandeep Choudhary (IND) d. Raghav Deep Singh (IND) 61 60 W Aniket Ghaskadvi (IND) d. Bhavdish Saxena (IND) 61 60 2 Arjun Goutham (IND) d. Gajapathy Pillai (IND) 63 61 W Guillaume Tarralle (FRA) d. Rahul Bharadwaj (IND) 61 60 Xiao Peng Lai (HKG) d. W Sher Shekhawat (IND) 60 60 Prateek Kumar (IND) d. Sagar Kashyap (IND) 64 46 61 3 Nitin Kirtane (IND) d. Siddharth Gulati (IND) 61 62 Sumit Prakash Gupta (IND) d. Manchit Madan (IND) 64 63 Purav Raja (IND) d. Aditya Madkekar (IND) 64 76(5) Boris Fetbroyt (USA) d. Rafique Paruti (IND) 63 62 Farid Alam (IND) d. 4 Kris Nathan (USA) 76(8) Ret. Med. Jitender Mehlda (IND) d. W Sanchit Balhara (IND) 62 61 Sandeep Kumar (IND) d. Mahendra Varman (IND) 62 63 Nima Roshan (USA) d. Vikram-Aditya Menon (IND) 62 64 5 Luke Campbell Sr. (GBR) d. Srikanth Turlapati (IND) 60 63 Yannick Nelord (IND) d. William Mertz (USA) 36 63 60 Saurav Sukul (IND) d. Bharath-S. Parthasarathy 60 60 Fariz Mohammed (IND) d. W Divyanshu Singh (IND) 63 63 6 Shivang MISHRA (IND) d. Yann Dupuy (FRA) 64 62 J. Vishnu Vardhan (IND) d. Pavan Polavarapu (IND) 64 64 Honey Rana (IND) d. Vishal Gaur (IND) 61 60 Rohan Gide (IND) d. Tapabrata Neogi (IND) 60 60 7 Dmitri Makeyev (KAZ) d. Rahil Makharia (IND) 62 76(1) Krishna Karsolia (IND) d. Aditya Kohli (USA) 62 60 Porus Jetli (USA) d. Faridul Haq Usmani (IND) 62 62 Rohit Choudhary (IND) d. Prashant Sawant (IND) 61 60 8 Yew Ming Si (MAS) d. Devinder-Singh Bhusari 36 64 76(5) Alon Moses (IND) d. Shrikani Rathi (IND) 60 60 Ankit Patel (IND) d. Raj Sheoran (IND) 62 62 Vijay S. Prashant (IND) d. Vignesh Peranamallur-C. 64 64 Qualifying Round 2: 1 Ranjeet V-Murugesan (IND) d. W Saketh Sai Myneni (IND) 64 46 62 Sandeep Choudhary (IND) d. W Aniket Ghaskadvi (IND) 62 46 76(5) Guillaume Tarralle (FRA) d. 2 Arjun Goutham (IND) 64 61 Xiao Peng Lai (HKG) d. Prateek Kumar (IND) 60 60 3 Nitin Kirtane (IND) d. Sumit Prakash Gupta (IND) 62 62 Boris Fetbroyt (USA) d. Purav Raja (IND) 06 63 62 Farid Alam (IND) d. Jitender Mehlda (IND) 26 62 75 Nima Roshan (USA) d. Sandeep Kumar (IND) 61 62 Yannick Nelord (IND) d. 5 Luke Campbell Sr. (GBR) 64 30 Ret.Med. Saurav Sukul (IND) d. Fariz Mohammed (IND) 63 63 J. Vishnu Vardhan (IND) d. 6 Shivang Mishra (IND) 76(4) 61 Rohan Gide (IND) d. Honey Rana (IND) 60 63 7 Dmitri Makeyev (KAZ) d. Krishna Karsolia (IND) 62 60 Porus Jetli (USA) d. Rohit Choudhary (IND) 63 62 8 Yew Ming Si (MAS) d. Alon Moses (IND) 62 62 Vijay S. Prashant (IND) d. Ankit Patel (IND) 61 61 Qualifying (third and final round): 1 Ranjeet V-Murugesan (IND) d. Sandeep Choudhary (IND) 62 61 Guillaume Tarralle (FRA) d. Xiao Peng Lai (HKG) 63 61 3 Nitin Kirtane (IND) d. Boris Fetbroyt (USA) 75 61 Nima Roshan (USA) d. Farid Alam (IND) 61 62 Yannick Nelord (IND) d. Saurav Sukul (IND) 63 64 J. Vishnu Vardhan (IND) d. Rohan Gide (IND) 64 62 7 Dmitri Makeyev (KAZ) d. Porus Jetli (USA) 61 61 Vijay S. Prashant (IND) d. 8 Yew Ming Si (MAS) 64 64 -------------------------------------------------------------------------- Doubles Qualifying Round 1: S.Kumar. H.Rana d. V.Kaur/ P.Kumar 62 76(4) S.S.Myneni/ V.Peranamallur-C. d. B.Fetbroyt/ W.Mertz 76(5) 60 Doubles Qualifying Round 2: S.S.Myneni/ V.Peranamallur-C. d. S.Kumar. H.Rana 61 63
This page made by R. Jayakrishnan ..