TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$25K+H ITF Men's 4-week satellites (Leg1, Leg2, Leg3, Leg4, Circuit/ATP pts)

"DLTA" Leg 3, June 21-26, 2004, New Delhi (hard)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
Final update, June 26: Sunil had to retire in the final against Sugiyama.. :-(

Main Draw:

Round 1:

1 Joshua Goodall (USA)         d. Q Dong-Whee Choi (KOR)         63 64
  Ravishankar Pathanjali (IND) d. W Atsufumi Yoshikawa (JPN)     61 36 61
  Kamala Kannan (IND)          d.   Mait Kunnap (EST)            64 62
6 Srinath Prahlad (IND)        d.   Jaco Mathew (IND)            64 75
4 Norikazu Sugiyama (JPN)      d. Q J. Vishnu Vardhan (IND)      64 64
W Wrik Ganguly (IND)           d. Q Yannick Nelord (IND)         76(5) 64
  Rahil Syed (IND)             d. Q Rohan Gide (IND)             57 64 64
  Ajay Ramaswami (IND)         d. 7 David Brewer (GBR)           76(1) 36 62
W Ashutosh Singh (IND)         d. 5 Richard Irwin (GBR)          75 76(5)
Q Luke Campbell (GBR)          d. W Shivang Mishra (IND)         76(4) 36 63
  Sunil Kumar Sipaeya (IND)    d. Q Sidharth Gulati (IND)        62 63
3 Vinod Sridhar (IND)          d.   Vijay Kannan (IND)           63 63
8 Aqeel Khan (PAK)             d.   Saurav Panja (IND)           63 61
Q Hiu-Tung Yu (HKG)            d.   Shehzad Khan (PAK)           62 64
  Mat Lowe (GBR)               d. W Gurmehar Singh (IND)         61 16 63
2 Vishal Uppal (IND)           d.   Ross Hutchins (GBR)          64 60

Round 2:

  Ravishankar Pathanjali (IND) d. 1 Joshua Goodall (USA)         Walkover
  Kamala Kannan (IND)          d. 6 Srinath Prahlad (IND)        62 64
4 Norikazu Sugiyama (JPN)      d. W Wrik Ganguly (IND)           61 63
  Ajay Ramaswami (IND)         d.   Rahil Syed (IND)             63 61
W Ashutosh Singh (IND)         d. Q Luke Campbell (GBR)          61 62
  Sunil Kumar Sipaeya (IND)    d. 3 Vinod Sridhar (IND)          62 75
8 Aqeel Khan (PAK)             d. Q Hiu-Tung Yu (HKG)            64 63
2 Vishal Uppal (IND)           d.   Mat Lowe (GBR)               61 62

Quarterfinals:

  Kamala Kannan (IND)          d.   Ravishankar Pathanjali (IND) 62 63
4 Norikazu Sugiyama (JPN)      d.   Ajay Ramaswami (IND)         63 62
  Sunil Kumar Sipaeya (IND)    d. W Ashutosh Singh (IND)         67(2) 63 64
8 Aqeel Khan (PAK)             d. 2 Vishal Uppal (IND)           46 75 63

Semifinals:

4 Norikazu Sugiyama (JPN)      d.   Kamala Kannan (IND)          61 75
  Sunil Kumar Sipaeya (IND)    d. 8 Aqeel Khan (PAK)             64 36 63

Final:

4 Norikazu Sugiyama (JPN)      d.   Sunil Kumar Sipaeya (IND)    6-0 (Ret. Hip.)


Doubles Doubles Round 1: 1 R.Sridhar/ V.Sridhar d. D.Brewer/ R.Irwin 36 64 64 Q A.Khan/ J.Khan d. J.Goodall/ R.Hutchins 64 (Ret. Med. Hutchins) 4 S.Kohli/ S.K.Sipaeya d. W S.Gulati/ Y.Nelord 75 64 Ash.Singh/ G.Singh d. K.Kannan/ J.Mathew 62 46 76(4) L R.Gide/ K.Kumar d. W Vignesh.P.C./ J.V.Vardhan 36 62 63 [replaced L.Campbell/ T.Patient] 3 V.Kannan/ N.Sugiyama d. M.Kunnap/ R.Pathanjali 46 62 62 A.Yoshikawa/ H-T.Yu d. S.Mishra/ S.Panja 62 63 2 A.Ramaswami/ V.Uppal d. W W.Ganguly/ V.Shokeen 64 63 Doubles QF: 1 R.Sridhar/ V.Sridhar d. Q A.Khan/ J.Khan 63 76(3) Ash.Singh/ G.Singh d. 4 S.Kohli/ S.K.Sipaeya 46 75 61 3 V.Kannan/ N.Sugiyama d. L R.Gide/ K.Kumar 61 61 2 A.Ramaswami/ V.Uppal d. A.Yoshikawa/ H-T.Yu 63 62 Doubles SF: Ash.Singh/ G.Singh d. 1 R.Sridhar/ V.Sridhar 57 64 75 2 A.Ramaswami/ V.Uppal d. 3 V.Kannan/ N.Sugiyama 63 63 Doubles Final: 2 A.Ramaswami/ V.Uppal d. Ash.Singh/ G.Singh 64 76(4)
Qualifying Rounds Qualifying Round 1: 1 Kiran Kumar (IND) bye WC Vivek Shokeen (IND) d. Gregie Eldo (IND) 60 60 WC Nityaesh Natraj (IND) d. Jitender Mehlda (IND) 63 64 13 J. Vishnu Vardhan (IND) d. Pavan Polvarpu (IND) 63 62 2 Yasser Arafat Mohammed (IND) bye Porus Jetli (USA) d. Divyanshu Singh (IND) 36 62 61 WC Sumit Choudhary (IND) d. WC Prateek Kumar (IND) 60 63 10 Rohan Gide (IND) bye 3 Dong-Whee Choi (KOR) bye Aditya Madkekar (IND) d. Rahil Makharia (IND) 46 63 63 Bharath Parthsarathy (IND) d. Vikas Pandey (IND) 76(7) 57 64 11 Pratim Parekh (IND) d. Izreek Randhawa-Singh (IND) 60 60 4 Hiu-Tung Yu (HKG) bye Gautham Samarth (IND) d. Vignesh Pernamalore C. (IND) 63 62 Sandeep Choudhary (IND) d. WC Manga Sriram (IND) 60 62 14 Saurabh Kohli (IND) d. Siddharth Alapathi (IND) 36 64 62 5 Roger Lacaci (ESP) bye WC Vikram Menon (IND) d. Yuvra Haral (IND) 62 60 Sidharth Gulati (IND) d. Prabhjit Singh (IND) 61 30 ret. 15 Jalil Khan (PAK) d. Anupam Sonalkar (IND) 61 60 6 Tim Patient (GBR) bye Sidharth Patil (IND) d. Vishal Gaur (IND) 62 62 Manchit Madan (IND) d. Alon Moses (IND) 76(6) 63 9 Luke Campbell (GBR) bye 7 Jaume Barberan (ESP) bye Ranjeet Viralimurugesan (IND) d. Sandeep Kumar (IND) 60 60 Xiao-Peng Lai (HKG) d. Harish Upendran (IND) 62 20 Ret. 16 Atsufumi Yoshikawa (JPN) d. Rafique Paruthi (IND) 61 62 8 Yannick Nelord (IND) bye Honey Rana (IND) d. Prashant Sawant (IND) 60 61 Anand Kumar Anumaganti (ITA) d. D. Pritish Kumar (IND) 62 62 Vighnesh Venkatesan (IND) d. 12 Shryansh Sacheti (IND) 76(5) 46 75 Qualifying Round 2: WC Vivek Shokeen (IND) d. 1 Kiran Kumar (IND) 62 46 64 13 J. Vishnu Vardhan (IND) d. WC Nityaesh Natraj (IND) 62 62 2 Yasser Arafat Mohammed (IND) d. Porus Jetli (USA) 64 63 10 Rohan Gide (IND) d. WC Sumit Choudhary (IND) 63 63 3 Dong-Whee Choi (KOR) d. Aditya Madkekar (IND) 61 75 11 Pratim Parekh (IND) d. Bharath Parthsarathy (IND) 61 60 4 Hiu-Tung Yu (HKG) d. Gautham Samarth (IND) 60 63 Sandeep Choudhary (IND) d. 14 Saurabh Kohli (IND) 64 57 32 Ret. WC Vikram Menon (IND) d. 5 Roger Lacaci (ESP) 60 62 Sidharth Gulati (IND) d. 15 Jalil Khan (PAK) 64 36 61 6 Tim Patient (GBR) d. Sidharth Patil (IND) 63 76(4) 9 Luke Campbell (GBR) d. Manchit Madan (IND) 60 63 Ranjeet Viralimurugesan (IND) d. 7 Jaume Barberan (ESP) 75 46 64 16 Atsufumi Yoshikawa (JPN) d. Xiao-Peng Lai (HKG) 75 46 63 8 Yannick Nelord (IND) d. Honey Rana (IND) 36 61 62 Vighnesh Venkatesan (IND) d. Anand Kumar Anumaganti (ITA) 63 63 Qualifying Round: 13 J. Vishnu Vardhan (IND) d. WC Vivek Shokeen (IND) 76(5) 6-2 10 Rohan Gide (IND) d. 2 Yasser Arafat Mohammed (IND) 63 40 ret. 3 Dong-Whee Choi (KOR) d. 11 Pratim Parekh (IND) 63 63 4 Hiu-Tung Yu (HKG) d. Sandeep Choudhary (IND) 60 60 Sidharth Gulati (IND) d. WC Vikram Menon (IND) 62 75 9 Luke Campbell (GBR) d. 6 Tim Patient (GBR) 46 76(1) 60 16 Atsufumi Yoshikawa (JPN) d. Ranjeet Viralimurugesan (IND) 63 61 8 Yannick Nelord (IND) d. Vighnesh Venkatesan (IND) 64 46 64 ----------------------------------------------------------------------------------- Doubles Qualifying Round 1: 1 A.Khan/ J.Khan d. R.Makharia/ S.Sacheti 63 63 2 R.Gide/ K.Kumar d. W H.Rana/ D.Singh 62 62 Doubles Qualifying Final: 1 A.Khan/ J.Khan d. 2 R.Gide/ K.Kumar 63 64
This page made by R. Jayakrishnan ..