TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$25K+H ITF Men's 4-week satellites (Leg1, Leg2, Leg3, Leg4, Circuit/ATP pts)

Leg 4, Nov 29 - Dec 3, 2004, New Delhi (hard)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
Final update, Dec 3: Gruber beats Ramaswami in the final .. Ghouse-Uppal win doubles!

Main Draw:

Round 1:  (The seeds had byes)

  Vivek Shokeen (IND)       d.   Vishal Punna (IND)        64 61
  Davor Kuseta (CRO)        d.   Joseph Huber (AUT)        64 62
  Patrick John Tierro (PHI) d.   Andreas Fasching (AUT)    63 76(2)
  Rick Schalkers (NED)      d.   Mohammed Shabaan (EGY)    76(4) 62
  Adam Fass (USA)           d.   Sherif Sabry (EGY)        64 46 62
  Ajay Ramaswamy (IND)      d.   Sascha Kloer (GER)        75 60
  Divij Sharan (IND)        d.   Kamala Kannan (IND)       63 60
  Vijay Kannan (IND)        d.   Sergei Krotiouk (RUS)     76(5) 36 63

Round 2:

1 Simon Greul (GER)         d.   Vivek Shokeen (IND)       61 63
  Davor Kuseta (CRO)        d. 7 Vishal Uppal (IND)        76(0) 64
3 Konstantin Gruber (AUT)   d.   Patrick John Tierro (PHI) 64 62
6 Stefano Ianni (ITA)       d.   Rick Schalkers (NED)      46 63 62
  Adam Fass (USA)           d. 8 Sunil Kumar (IND)         76(3) 64
  Ajay Ramaswamy (IND)      d. 4 Norikazu Sugiyama (JPN)   76(4) 76(3)
5 Tobias Koeck (AUT)        d.   Divij Sharan (IND)        61 62
  Vijay Kannan (IND)        d. 2 Alexey Kedriouk (KAZ)     64 76(7)

Quarterfinals:

1 Simon Greul (GER)         d.   Davor Kuseta (CRO)        62 63
3 Konstantin Gruber (AUT)   d. 6 Stefano Ianni (ITA)       10 (Ret. Fever)
  Ajay Ramaswamy (IND)      d.   Adam Fass (USA)           61 76(8)
  Vijay Kannan (IND)        d. 5 Tobias Koeck (AUT)        63 61

Semifinals:

3 Konstantin Gruber (AUT)   d. 1 Simon Greul (GER)         61 62
  Ajay Ramaswamy (IND)      d.   Vijay Kannan (IND)        63 76(10)

Final:

3 Konstantin Gruber (AUT)   d.   Ajay Ramaswamy (IND)      64 64


Doubles Round 1: S.Ianni/ T.Koeck d. 1 A.Kedriouk/ S.Krotiouk 64 61 3 S.Greul/ P.Mayer-Tischer d. V.Punna/ S.K.Sipaeya 76(5) 46 64 4 A.Ramaswami/ K.Kannan d. K.Gruber/ D.Makeyev 76(4) 62 2 M.Ghouse/ V.Uppal d. V.Kannan/ N.Sugiyama 62 61 Round 2: 3 S.Greul/ P.Mayer-Tischer d. S.Ianni/ T.Koeck 10 (Ret. SI fever) 2 M.Ghouse/ V.Uppal d. 4 A.Ramaswami/ K.Kannan 63 75 Final: 2 M.Ghouse/ V.Uppal d. 3 S.Greul/ P.Mayer-Tischer 63 64
Qualifying Rounds No qualifying rounds for the final leg of satellite circuits. There was a playoff for the final two spots among four players tied in circuit points (see the link to point tally page above). Here are the results. Punna Vishal (IND) d. Marcel Miron (ROM), walkover Davor Kuseta (CRO) d. Rupesh Roy (IND), 76(1) 62
This page made by R. Jayakrishnan ..