TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$25K ITF Men's 4-week satellites (Leg1, Leg2, Leg3, Leg4, Circuit/ATP pts)

"CLTA" Leg 2, June 9-14, 2003, Chandigarh (hard)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
Final update, June 14 -- Prakash beats Vijay in the final .. Vijay_Saurav win doubles.

Main Draw:

Round 1:  (June 9 ranks shown -- entry based on ranks 4 weeks back)

Q Takeshi Ito (JPN)             d. 1 Sunil-Kumar Sipaeya (IND,537) 16 76(5) 63
  Vishal Uppal (IND,1030)       d. Q Janosch Blaha (GER)           16 60 20 (retd.)
  Febi Widhiyanto (INA,764)     d.   Manoj Mahadevan (IND,706)     62 62
5 Tomer Suissa (ISR,634)        d. Q Kedar Tembe (IND)             62 62
3 Vijay Kannan (IND,601)        d. Q Hiu-Ting Yu (HKG)             75 63
  Hayato Furukawa (JPN,1097)    d. Q Dong-Whee Choi (KOR)          63 61
  Prima Simpatiaji (INA,913)    d.   Rohan Gajjar (IND,931)        62 76(2)
6 Vinod Sridhar (IND,683)       d.   Rishi Sridhar (IND,867)       64 64
  Mustafa Ghouse (IND,906)      d. 7 Katsushi Fukuda (JPN,733)     64 46 75
W Stephen Amritraj (USA,NR)     d. Q Sanchai Ratiwatana (THA)      76(4) 60
Q Yeu Ming Si (MAS)             d. W Akash Sharma (IND)            61 75
4 Ajay Ramaswami (IND,609)      d. S Daniel Kiernan (GBR,1355)     63 (retd.)
8 Eliran Dooyev (ISR,696)       d. W Saurabh Singh (IND)           61 75
W Chatwinder Singh (IND)        d.   Vishal Punna (IND,945)        75 16 75
L Jaco Mathew (IND)             d.   Sonchat Ratiwatana (THA,726)  67(3) 64 63
2 Prakash Amritraj (IND,596)    d. Q Kamala Kannan (IND)           60 63

Round 2:

Q Takeshi Ito (JPN)             d.   Vishal Uppal (IND,1030)       61 76(6) 
  Febi Widhiyanto (INA,764)     d. 5 Tomer Suissa (ISR,634)        46 64 62 
3 Vijay Kannan (IND,601)        d.   Hayato Furukawa (JPN,1097)    76(4) 62 
6 Vinod Sridhar (IND,683)       d.   Prima Simpatiaji (INA,913)    36 61 63 
  Mustafa Ghouse (IND,906)      d. W Stephen Amritraj (USA,NR)     62 36 75 
4 Ajay Ramaswami (IND,609)      d. Q Yeu Ming Si (MAS)             63 64
8 Eliran Dooyev (ISR,696)       d. W Chatwinder Singh (IND)        62 62
2 Prakash Amritraj (IND,596)    d. L Jaco Mathew (IND)             64 62

Quarterfinals:

  Febi Widhiyanto (INA,764)     d. Q Takeshi Ito (JPN)             16 76(4) 76(5)
3 Vijay Kannan (IND,601)        d. 6 Vinod Sridhar (IND,683)       64 61
  Mustafa Ghouse (IND,906)      d. 4 Ajay Ramaswami (IND,609)      36 76(5) 63
2 Prakash Amritraj (IND,596)    d. 8 Eliran Dooyev (ISR,696)       62 64

Semifinals:

3 Vijay Kannan (IND,601)        d.   Febi Widhiyanto (INA,764)     64 64
2 Prakash Amritraj (IND,596)    d.   Mustafa Ghouse (IND,906)      64 32 (retd.)

Final:

2 Prakash Amritraj (IND,596)    d. 3 Vijay Kannan (IND,601)        63 61


Doubles Round 1: 1 P.Amritraj/ S.Amritraj (W) d. P.Vishal/ K.Tembe 62 76(6) M.Mahadevan/ R.Sridhar d. D.Kiernan/ A.Ramaswami 61 33 (retd.) 3 V.Kannan/ S.Panja d. H.Furukawa/ T.Suissa 63 61 H-S.Pramono/ F.Widhiyanto d. Q A.Singh/ A.Wakalkar 46 63 63 K.Kannan/ V.Sridhar d. W A.Sharma/ A.Viplav 75 63 4 Sanchai R./ Sonchat R. d. E.Dooyev/ M.Maaravi 64 62 J.Mathew/ Y-M.Si d. W Ch.Singh/ Sau.Singh 62 63 2 M.Ghouse/ V.Uppal d. K.Fukuda/ T.Itoh 46 63 62 Quarterfinals: 1 P.Amritraj/ S.Amritraj (W) d. M.Mahadevan/ R.Sridhar 26 76(6) 3 V.Kannan/ S.Panja d. H-S.Pramono/ F.Widhiyanto 76(4) 46 63 4 Sanchai R./ Sonchat R. d. K.Kannan/ V.Sridhar 63 62 2 M.Ghouse/ V.Uppal d. J.Mathew/ Y-M.Si 26 75 62 Semifinals: 3 V.Kannan/ S.Panja d. 1 P.Amritraj/ S.Amritraj (W) 46 64 76(9) 2 M.Ghouse/ V.Uppal d. 4 Sanchai R./ Sonchat R. 21 (retd.) Final: 3 V.Kannan/ S.Panja d. 2 M.Ghouse/ V.Uppal Walkover
Qualifying Rounds Qualifying Round 1 Sanchai Ratiwatana (THA) d. Gurmehar Singh (IND) 67(3) 63 63 2 Kamala Kannan (IND) d. Aditya Madkekar (IND) 63 61 3 Yew-Ming Si (MAS) d. Saurabh Kohli (IND) 63 62 Hiu-Tung Yu (HKG) d. Arjun Gautam (IND) 60 62 Janosch Blaha (GER) d. 5 Jaco Mathew (IND) 64 76(2) 10 Dong-Whee Choi (KOR) d. 6 Hendri Susilo Pramono (INA) 64 36 76(5) 13 Takeshi Itoh (JPN) d. 7 Moti Maaravi (ISR) 75 (retd.) 8 Kedar Tembe (IND) d. 15 Ashutosh Singh (IND) 46 62 63 Round 2: 1 Sanchai Ratiwatana (THA) d. WC Nirmit Shetty (IND) 61 61 Gurmehar Singh (IND) d. Anjan Viplav (IND) 61 46 63 2 Kamala Kannan (IND) d. Ashwin Sivaramakrishnan (IND) 61 63 Aditya Madkekar (IND) d. 14 Shivang Mishra (IND) 63 64 3 Yew-Ming Si (MAS) d. WC Arjun Talwar (IND) 60 63 Saurabh Kohli (IND) d. Vijayendra Laad (IND) 61 36 64 Hiu-Tung Yu (HKG) d. 4 Ling Lu (HKG) 63 61 Arjun Gautam (IND) d. WC Varun Walia (IND) 64 76(2) 5 Jaco Mathew (IND) d. WC Izreek Randhawa (IND) 60 62 Janosch Blaha (GER) d. Parantap Chaturvedi (IND) 64 63 6 Hendri Susilo Pramono (INA) d. Brian Hung (HKG) 76(4) 75 10 Dong-Whee Choi (KOR) d. Vikramaditya Menon (IND) 64 61 7 Moti Maaravi (ISR) d. Amit Karunakaran (IND) 61 63 13 Takeshi Itoh (JPN) d. WC Vivek Shokeen (IND) 61 61 8 Kedar Tembe (IND) d. Saurav Sukul (IND) 60 30 (retd.) 15 Ashutosh Singh (IND) d. Takehito Suzuki (JPN) 63 61 Round 1: 1 Sanchai Ratiwatana (THA) bye WC Nirmit Shetty (IND) d. Yohan Samawi (INA) 63 63 Anjan Viplav (IND) d. Anantha L.S. Bhaskara (IND) 62 67(6) 62 Gurmehar Singh (IND) d. Dannio Yahya (MAS) 64 75 2 Kamala Kannan (IND) bye Ashwin Sivaramakrishnan (IND) d. Prabhjeet Singh (IND) 57 63 40 (retd.) Aditya Madkekar (IND) d. Shryansh Sacheti (IND) 61 63 14 Shivang Mishra (IND) d. J. Vishnu Vardhan (IND) 64 57 62 3 Yew-Ming Si (MAS) bye WC Arjun Talwar (IND) d. Ajay Selvaraj (IND) 63 64 Vijayendra Laad (IND) d. Manchit Madan (IND) 63 46 62 Saurabh Kohli (IND) d. 9 Saurav Panja (IND) [WC] 75 26 62 4 Ling Lu (HKG) bye Hiu-Tung Yu (HKG) d. WC Sidharth Gulati (IND) 61 62 WC Varun Walia (IND) d. Sandeep Choudhary (IND) 46 64 63 Arjun Gautam (IND) d. 11 Anuwat Dalodom (THA) 63 63 5 Jaco Mathew (IND) d. Shahank Kulkarni (IND) 62 62 WC Izreek Randhawa (IND) d. Sujay Reddy (IND) 36 61 64 Parantap Chaturvedi (IND) d. Wrik Ganguly (IND) 62 62 Janosch Blaha (GER) d. 12 Tobias Huelsen (GER) 62 64 6 Hendri Susilo Pramono (INA) d. Ranjeet V Murugesan (IND) 64 16 75 Brian Hung (HKG) d. Amod Wakalkar (IND) 63 62 Vikramaditya Menon (IND) d. Kripakar Mahalingam (IND) 61 64 10 Dong-Whee Choi (KOR) d. Davinder Singh Bhusari (IND) 61 75 7 Moti Maaravi (ISR) d. Imranov Mohammad (IND) 61 60 Amit Karunakaran (IND) d. WC Rishi Behl (IND) Walkover WC Vivek Shokeen (IND) d. Pawan Polavarapu (IND) 64 75 13 Takeshi Itoh (JPN) d. Jaiyakar Mahalingam (IND) 60 60 8 Kedar Tembe (IND) d. Yasser Arafat Mohammed (IND) 61 61 Saurav Sukul (IND) d. Kiran Kumar (IND) 63 76(4) Takehito Suzuki (JPN) d. Richard Crabtree (GBR) Walkover 15 Ashutosh Singh (IND) d. Ritesh Chitlangiya (IND) 46 62 63 ----------------------------------------------------------------------------- Doubles Final Qualifying: 2 Ash.Singh/ A.Wakalkar d. 1 R.Crabtree/ Y.A.Mohammed [WC] 64 64 Doubles Qualifying Round 1: 1 R.Crabtree/ Y.A.Mohammed [WC] d. B.Hung/ L.Lu 64 63 2 Ash.Singh/ A.Wakalkar d. A.Dalodom/ P.Simpatiaji 46 62 61
This page made by R. Jayakrishnan ..