TENNIS INDIA -  tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Home Page .. Mahesh Bhupathi Home Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..

.. News/ Notes .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Fan Club .. Indian-Tennis Chat .. 


$25K ITF Men's Satellites (Leg1, Leg2, Leg3, Leg4, Circuit/ATP pts)

Leg 2, June 12-17/2000, KSLTA Stadium, Bangalore

 Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds 

(Final update on June 17 - Gritty Danai wins it .. Mankad does win doubles with Ramaswamy! .. Courtesy: ITF, Steve Gocha, Indian Newspapers)


Main Draw :

Seeds

1 Danai Udomchoke        (THA,306)
2 Per Thornadtsson       (SWE,463)
3 Vishal Uppal           (IND,634)
4 Harsh Mankad           (IND,690)
5 Barry Fulcher          (GBR,748)
6 Sandeep Kirtane        (IND,779)
7 Vinod Sridhar          (IND,791)
8 Kunj Majmudar          (USA,841)

Round 1

1 Danai Udomchoke (THA)          d.   Shivshankar Kanbargimath (IND) 6-3 6-7(5) 6-3
Q Pracharapol Khamsamarn (THA)   d.   Akshay Vishal Rao (IND)        6-4 64-4 (retd.)
  Patril Stalbark (SWE)          d. Q Kedar Tembe (IND)              6-3 5-7 6-3
7 Vinod Sridhar (IND)            d.   Alexandre Sikanov (RUS)        7-6(3) 6-1
3 Vishal Uppal (IND)             d. Q Sanzaruz Zaman (IND)           7-5 6-3
W Saurav Panja (IND)             d. Q Kamala Kannan (IND)            6-4 6-4
Q Ajay Ramaswamy (IND)           d.   Vikrant Chadha (IND)           6-3 6-4
5 Barry Fulcher (GBR)            d.   Vijendra Laad (IND)            6-3 6-3
6 Sandeep Kirtane (IND)          d.   Manoj Mahadevan (IND)          3-6 6-1 6-2
Q Alex Gavrilov (RUS)            d. W Rishi Sridhar (IND)            6-4 6-0
  Mustafa Ghouse (IND)           d.   Rohan Bopanna (IND)            4-6 7-6(4) 6-2
4 Harsh Mankad (IND)             d. Q JOhn Rom (USA)                 6-3 6-2
  Marian Leysek (SVK)            d. 8 Kunj Majmudar (USA)            6-2 6-3
Q Alok Bhide (IND)               d. W Kedar Shah (IND)               6-4 6-2
  Vijay Kannan (IND)             d.   Gwnael Gueit (FRA)             7-6(3) 6-4 7-6(4)
2 Per Thornadtsson (SWE)         d. W Ravishankar Pathanjali (IND)   6-4 6-4

Round 1

1 Danai Udomchoke (THA)          d. Q Pracharapol Khamsamarn (THA)   6-2 6-2
7 Vinod Sridhar (IND)            d.   Patril Stalbark (SWE)          6-4 6-3
3 Vishal Uppal (IND)             d. W Saurav Panja (IND)             7-6(4) 6-2
Q Ajay Ramaswamy (IND)           d. 5 Barry Fulcher (GBR)            7-5 7-6(3)
Q Alex Gavrilov (RUS)            d. 6 Sandeep Kirtane (IND)          6-1 6-1
4 Harsh Mankad (IND)             d.   Mustafa Ghouse (IND)           6-3 4-6 6-3
  Marian Leysek (SVK)            d. Q Alok Bhide (IND)               6-0 6-0
2 Per Thornadtsson (SWE)         d.   Vijay Kannan (IND)             6-4 6-1

Quarterfinal

1 Danai Udomchoke (THA)          d. 7 Vinod Sridhar (IND)            6-3 6-7(4) 7-6(4)
Q Ajay Ramaswamy (IND)           d. 3 Vishal Uppal (IND)             6-3 6-3
4 Harsh Mankad (IND)             d. Q Alex Gavrilov (RUS)            7-6(4) 6-4
2 Per Thornadtsson (SWE)         d.   Marian Leysek (SVK)            1-6 6-3 6-2

Semifinals

1 Danai Udomchoke (THA)          d. Q Ajay Ramaswamy (IND)           6-3 6-3
4 Harsh Mankad (IND)             d. 2 Per Thornadtsson (SWE)         6-4 1-0 (retd.)

Final

1 Danai Udomchoke (THA)          d. 4 Harsh Mankad (IND)             4-6 6-4 6-4


Doubles Round 1 H.Mankad/ A.Ramaswamy d. 1 S.Panja/ S.Kirtane 6-4 7-6(1) P.Stalbark/ P.Thornadtsson d. A.Arun/ S.Kanbargimath 6-3 6-0 3 R.Bopanna/ R.Sridhar d. P.Chaturvedi/ C.S.Mohanty 6-3 6-2 Q A.Wakalkar/ M.Mahadevan d. W A.Choudepalli/ A.Minda 7-5 6-3 D.Udomchoke/ P.Khamsamarn d. G.Gueit/ B.Fulcher 6-4 3-6 6-4 4 V.Chadha/ K.Majmudar d. M.Leysek/ V.Kannan 6-4 6-7(8) 6-4 A.Gavrilov/ A.Sikanov d. W K.Kannan/ A.V.Rao 6-4 6-2 2 M.Ghouse/ V.Uppal d. W V.Laad/ K.Shah 6-2 6-7(3) 6-2 Quarterfinals H.Mankad/ A.Ramaswamy d. P.Stalbark/ P.Thornadtsson 3-6 7-6(4) 6-1 3 R.Bopanna/ R.Sridhar d. Q A.Wakalkar/ M.Mahadevan 6-4 7-6(6) 4 V.Chadha/ K.Majmudar d. D.Udomchoke/ P.Khamsamarn 7-5 7-6(5) 2 M.Ghouse/ V.Uppal d. A.Gavrilov/ A.Sikanov 6-2 6-3 Semifinals H.Mankad/ A.Ramaswamy d. 3 R.Bopanna/ R.Sridhar 6-4 7-6(1) 4 V.Chadha/ K.Majmudar d. 2 M.Ghouse/ V.Uppal 7-6(4) 4-6 6-3 Final H.Mankad/ A.Ramaswamy d. 4 V.Chadha/ K.Majmudar 6-4 7-5
Qualifying Rounds Qualifying First round Sanzaruz Zaman (IND) d. Anup Minda (IND) 6-2 6-2 Avinash Arun (IND) d. Rohan Dalvi (IND) 6-1 6-2 Yasser Mohammed (IND) d. W Sushant Bihani (IND) 6-0 6-3 Amod Wakalkar (IND) d. Vinal Kirthi (IND) 6-3 6-4 Kamala Kannan (IND) d. Vipin Sirpaul (IND) 6-2 6-1 Jagjit Gandhi (IND) d. W Rafique Mohammed (IND) 6-4 6-2 Ravikrishna Palivela (IND) d. Mohana Rasan (MAS) 4-6 6-4 7-6(5) W Vishal Punna (IND) d. Prithvi Vishwanath (IND) 6-3 6-1 Harshit Sharma (IND) d. Ranga Nathan (IND) 6-1 6-0 Karan Doctor (IND) d. Akash Sharma (IND) 6-4 7-6(4) Kedar Tembe (IND) d. R. Venkat 6-2 6-0 Chandrasekhar Mohanty d. Gurmehar Singh (IND) 6-4 6-1 Abhishek Tamhane (IND) d. W Ravikiran Bhat (IND) 6-2 6-3 Saurabh Singh (IND) d. Ankur Singla (IND) 6-1 6-1 Sangram Chapekar (IND) d. W A.Prashant (IND) 6-4 6-0 Pracharpol Khamsamarn (THA) d. W Partha Bhattacharya (IND) 6-4 6-2 Saif Ali (IND) d. M. Jeyakumar (IND) 4-6 6-0 6-2 Alex Gavrilov (RUS) d. Benjamin Xavier (IND) 6-4 6-4 Ashok Raju (USA) d. Mahesh Shivaramakrishnan 6-1 6-4 Mithun Murali (IND) d. Phoemphon Atabut (THA) 6-3 6-4 Anjan Viplav (IND) d. Velmurugan Annamalai (IND) 6-4 1-6 6-1 Ajay Choudapalli (IND) d. Rahul Gandhi (IND) 7-5 6-1 Abhishek Jagnani (IND) d. Joshua Fonseca (IND) 6-3 6-4 Aloke Bhide (IND) d. Ishraque Gulrays (IND) 6-2 6-1 John Rom (USA) d. Jaidev Punjabi (IND) 7-6(3) 6-4 Jacco Mathew (IND) d. Vivek Bhakuni (IND) 6-4 6-3 Nathan McLain (USA) d. Parantap Chaturvedi (IND) 4-6 7-6(4) 7-6(5) W Tejeshwar Chigateri (IND) d. Nipun Gupta (IND) 6-4 6-2 Mukundan Nandakumar (IND) d. W Nirmit Shetty (IND) walkover Ajay Ramaswamy (IND) d. Arun Prakash Rajagopalan 6-1 6-1 Amogha Shivram (IND) d. Rohan Kranti (IND) 6-3 6-2 Avinash reddy (IND) d. Allen Dunn (USA) 6-0 6-1 Second round: Sanzaruz Zaman (IND) d. Avinash Arun (IND) 6-3 6-1 Yasser Mohammed (IND) d. Amod Wakalkar (IND) 3-6 6-3 7-6(12) Kamala Kannan (IND) d. Jagjit Gandhi (IND) 6-2 6-2 W Vishal Punna (IND) d. Ravikrishna Palivela (IND) 6-3 6-4 Karan Doctor (IND) d. Harshit Sharma (IND) 6-4 2-6 7-5 Kedar Tembe (IND) d. Chandrasekhar Mohanty (IND) 4-6 6-1 6-2 Saurabh Singh (IND) d. Abhishek Tamhane (IND) 6-2 6-0 Pracharpol Khamsamarn (THA) d. Sangram Chapekar (IND) 6-1 6-0 Alex Gavrilov (RUS) d. Saif Ali (IND) ?? Ashok Raju (USA) d. Mithun Murali (IND) 6-4 2-6 6-4 Ajay Choudapalli (IND) d. Anjan Viplav (IND) 6-4 1-6 6-1 Alok Bhide (IND) d. Abhishek Jagnani (IND) 6-1 6-4 John Rom (USA) d. Jaco Mathew (IND) 5-7 6-1 6-1 Nathan Mclain (USA) d. W Tejeshwar Chigateri (IND) 6-3 6-3 Ajay Ramaswamy (IND) d. Mukundan Nandakumar (IND) 6-3 6-1 Avinash Reddy (IND) d. Amogha Shivaram (IND) 6-4 6-1 Third round (eight to the main draw) Sanzaruz Zaman (IND) d. Yasser Mohammed (IND) 6-3 1-6 6-3 Kamala Kannan (IND) d. W Vishal Punna (IND) 6-4 6-3 Kedar Tembe (IND) d. Karan Doctor (IND) 6-1 6-0 Pracharpol Khamsamarn (Tha) d. Saurabh Singh (IND) 6-4 6-2 Alex Gavrilov (Rus) d. Ashok Raju (USA) 6-1 6-1 Alok Bhide (IND) d. Ajay Choudepalli (IND) 6-4 6-3 John Rom (USA) d. Nathan Mclain (USA) 6-2 6-2 Ajay Ramaswamy (IND) d. Avinash Reddy (IND) 6-2 6-2 ----------------------------------- Doubles Qualifying Round 1 M.Mahadevan/ A.Wakalkar d. W S.Bihani/ J.Punjabi 6-2 6-2 R.Pathanjali/ V.Sridhar d. J.Rom/ A.Jagnani 6-4 6-4 Doubles Qualifying Round 2 (one team to the main draw) M.Mahadevan/ A.Wakalkar d. R.Pathanjali/ V.Sridhar 6-1 7-6(0)
Courtesy: Indian Newspapers .. This page made by R. Jayakrishnan ..