TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat .. 

ITF "MSLTA" Grade-4 Juniors, Sep 23-29, 2002, Mumbai (hard)

Boys Draw  Girls Draw
Final update on Sep 28: Somdev and Yan Chong Chen repeat titles! .. Thai and Chinese tems win doubles..

Boys Draw:

Boys Singles R1:

1 Karan Rastogi (IND)         d.   Nakul Badopalia (IND)       61 62
  Sung-Kwon Baek (KOR)        d.   Sumeet P Gupta (IND)        75 63
  Rupesh Roy (IND)            d.   M V Abhay Prakash (IND)     62 62
8 Napapong Pongkunsub (THA)   d.   Allen Moses (IND)           62 60
4 Tushar Liberhan (IND)       d. Q Jitin Bishnoi (IND)         63 62
  Xiu Yin (CHN)               d.   Rohan Gide (IND)            46 61 61
  Dannio Yahya (MAS)          d. Q Anshuman Datta (IND)        75 75
5 Divij Sharan (IND)          d. Q Arjun Goutham (IND)         64 46 64
7 Saurabh Kohli (IND)         d.   Vikas Punna (IND)           62 64
Q Siddharth Patil (IND)       d.   Sendhur Gautham (IND)       62 62
  Shantanu Dhaka (IND)        d.   Weeraputt Doakmaiklee (THA) 63 62
3 Chatwinder Singh (IND)      d.   Arka Mondal (IND)           61 63
6 Nihal Advani (IND)          d.   Aaron Fernandes (IND)       61 63
  Li Jian (CHN)               d.   Karthik Raju (IND)          60 60
  Aditya Madkekar (IND)       d.   Sanjay Salian (IND)         62 63
2 Somdev Dev Varman (IND)     d. L Kenia Mehul (IND)           61 61

Boys Singles R2:

1 Karan Rastogi (IND)         d.   Sung-Kwon Baek (KOR)        61 75
  Rupesh Roy (IND)            d. 8 Napapong Pongkunsub (THA)   76(3) 36 76(3)
4 Tushar Liberhan (IND)       d.   Xiu Yin (CHN)               63 62
5 Divij Sharan (IND)          d.   Dannio Yahya (MAS)          46 75 75
7 Saurabh Kohli (IND)         d. Q Siddharth Patil (IND)       61 60
3 Chatwinder Singh (IND)      d.   Shantanu Dhaka (IND)        46 62 30 (retd.)
6 Nihal Advani (IND)          d.   Li Jian (CHN)               75 75
2 Somdev Dev Varman (IND)     d.   Aditya Madkekar (IND)       63 75 

Boys Singles QF:

1 Karan Rastogi (IND)         d.   Rupesh Roy (IND)            62 61
4 Tushar Liberhan (IND)       d. 5 Divij Sharan (IND)          64 76(5)
7 Saurabh Kohli (IND)         d. 3 Chatwinder Singh (IND)      46 64 64
2 Somdev Dev Varman (IND)     d. 6 Nihal Advani (IND)          26 61 61

Boys Singles SF:

1 Karan Rastogi (IND)         d. 4 Tushar Liberhan (IND)       63 60
2 Somdev Dev Varman (IND)     d. 7 Saurabh Kohli (IND)         62 36 60

Boys Singles Final:

2 Somdev Dev Varman (IND)     d. 1 Karan Rastogi (IND)         64 61

--------------------------------------------------------------------------

Boys Doubles R1:

1 S.Kohli/ K.Rastogi          d.   S.Dhaka/ A.Madkekar         62 61
  V.Punna/ C.Singh            d.   A.Goutham/ M.V.A.Prakash    62 63
3 D.Yahya/ N.Advani           d.   S.P.Gupta/ A.Mondal         75 46 60
  L.Jian/ X.Yin               d.   Rewant Dutta (IND)/ S.Patil 60 64
  J.Bishnoi/ S.Gautham        d.   N.Badopalia/ R.Gide         62 36 62
4 N.Pongkunsub/ W.Doakmaiklee d.   J.Jayant/S.V.Reddy          75 63
  S.D.Varman/ R.V.Murugesan   d.   A.Dutta/ R.Roy              46 76(6) 63
2 D.Sharan/ T.Liberhan        d.   A.Moses/ S.Salian           61 60

Boys Doubles QF:

1 S.Kohli/ K.Rastogi          d.   V.Punna/ C.Singh            63 61
  L.Jian/ X.Yin               d. 3 N. Advani/ D.Yayha          75 36 62
4 N.Pongkunsub/ W.Doakmaiklee d.   J.Bishnoi/ S.Gautham        64 64
  S.D.Varman/ R.V.Murugesan   d. 2 D.Sharan/ T.Liberhan        46 64 63

Boys Doubles SF:

  L.Jian/ X.Yin               d. 1 S.Kohli/ K.Rastogi          67(5) 61 63
4 N.Pongkunsub/ W.Doakmaiklee d.   S.D.Varman/ R.V.Murugesan   67(5) 61 62

Boys Doubles Final:

4 N.Pongkunsub/ W.Doakmaiklee d.   L.Jian/ X.Yin               63 62

--------------------------------------------------------------------------

Boys Singles Qualifying Round 1 (others had byes)

Sujay V. Reddy (IND)    d. Honey Rana (IND)           63 63
Arjun Vaidya (IND)      d. Anantha Bhaskar (IND)      61 60
Anshuman Datta (IND)    d. Arnav Jain (IND)           75 61
Siddharth Patil (IND)   d. Anirudha Kulkarni (IND)    26 62 61
Mehul Kenia (IND)       d. Lucky Chawla (IND)         Walkover
J.Jayanth (IND)         d. Aniket Ghaskadvi (IND)     64 36 63
M.Kripakar (IND)        d. Rohan Shah (IND)           63 64
Saurav Sukul (IND)      d. Ajay Selvaraj (IND)        63 64
Vivek Yadav (IND)       d. Sujay Mahadevan (IND)      63 75
M.Jayakar (IND)         d. Krishank Shah (IND)        64 16 62
Mathivanan Jeevan (IND) d. R.Makharia (IND)           46 63 64
A.Chellapa (IND)        d. S.Gulathi (IND)            75 61 

Boys Singles Qualifying Round 2:

Sujay V. Reddy (IND)    d. Ranjeet V. Murugesan (IND) 64 76(3)
Anshuman Datta (IND)    d. Arjun Vaidya (IND)         62 62
Siddarth Patil (IND)    d. ??
Mehul Kenia (IND)       d. ??
Arjun Goutham (IND)     d. M.Kripakar (IND)           61 64
Saurav Sukul (IND)      d. Vivek Yadav (IND)          62 60 
Jitin Bishnoi (IND)     d. ??
Mathivanan Jeevan (IND) d. ??

Boys Qualifying Final Round:

Anshuman Datta (IND)    d. Sujay V. Reddy (IND)       62 62
Siddarth Patil (IND)    d. Mehul Kenia (IND)          63 64
Arjun Goutham (IND)     d. Saurav Sukul (IND)         64 60
Jitin Bishnoi (IND)     d. Mathivanan Jeevan (IND)    63 67(6) 64


Girls Draw: Girls Singles R1: 1 Sanaa Bhambri (IND) d. Varsha Shivshankar (IND) 63 62 Eun-Hee Sung (KOR) d. Swetha Devraj (IND) 62 61 Sandra Sashidharan (IND) d. Shuang Wu (CHN) 76(7) 61 5 Kartiki Bhat (IND) d. Anuja Parikh (IND) 61 60 4 Ji Young Kim (KOR) d. Parul Goswami (IND) 62 64 Q Porntip Mulsap (THA) d. Johann Fernandes (IND) 63 75 Qing Yue (CHN) d. Q Nai-Yu Wang (TPE) 64 62 Madura Ranganathan (IND) d. 8 Lata Assudani (IND) 62 26 63 7 Nidhi Shah (IND) d. L Sonali Sanap (IND) 46 63 76(3) Soon-Mi Seo (KOR) d. Vandana Murali (IND) 64 63 Varanya Vijuksanaboon (THA) d. Q Sandhya Nagraj (IND) 63 63 3 Yan Chong Chen (CHN) d. Jharna Nansi (IND) 60 60 Q Shuai Zhang (CHN) d. 6 Krushmi Chheda (IND) 75 60 Asha Nandakumar (IND) d. Sharanya Pattabi (IND) 62 06 62 Pichitra Thongdach (THA) d. Shraddha Lodha (IND) 60 62 2 Heesun Lyoo-Suh (KOR) d. Sandri Gangotri (IND) 60 61 Girls Singles R2: 1 Sanaa Bhambri (IND) d. Eun-Hee Sung (KOR) 62 63 5 Kartiki Bhat (IND) d. Sandra Sashidharan (IND) 75 76(3) Q Porntip Mulsap (THA) d. 4 Ji Young Kim (KOR) 64 (retd.) Qing Yue (CHN) d. Madura Ranganathan (IND) 61 63 Soon-Mi Seo (KOR) d. 7 Nidhi Shah (IND) 62 61 3 Yan Chong Chen (CHN) d. Varanya Vijuksanaboon (THA) 64 60 Q Shuai Zhang (CHN) d. Asha Nandakumar (IND) 62 62 Pichitra Thongdach (THA) d. 2 Heesun Lyoo-Suh (KOR) 75 64 Girls Singles QF: 1 Sanaa Bhambri (IND) d. 5 Kartiki Bhat (IND) 64 75 Qing Yue (CHN) d. Q Porntip Mulsap (THA) 63 63 3 Yan Chong Chen (CHN) d. Soon-Mi Seo (KOR) Walkover Pichitra Thongdach (THA) d. Q Shuai Zhang (CHN) 62 64 Girls Singles SF: 1 Sanaa Bhambri (IND) d. Qing Yue (CHN) 57 61 75 3 Yan Chong Chen (CHN) d. Pichitra Thongdach (THA) 26 75 76(5) Girls Singles Final: 3 Yan Chong Chen (CHN) d. 1 Sanaa Bhambri (IND) 61 60 --------------------------------------------------------------------------- Girls Doubles R: 1 J-Y.Kim/ H.Lyoo-Suh BYE S.Sashidharan/ L.Assudani d. M.Ranganathan/ A.Nandakumar 62 61 3 K.Chheda/ S.Pattabi d. S.Gangotri/ S.Lodha 76(3) 61 P.Thongdach/ P.Mulsap d. S.Wu/ S.Zhang 63 75 E-H.Sung/ S-M.Seo d. A.Parikh/ J.Fernandes 60 62 4 Y.C.Chen/ Q.Yue d. K.Bhat/ S.Nagraj 62 61 V.Vijuksanaboon/ N-Y.Wang d. S.Devraj/ V.Shivshankar 75 75 2 J.Nansi/ N.Shah d. D.Mulay/ S.Phadke 46 75 64 Doubles QF: S.Sashidharan/ L.Assudani d. 1 J-Y.Kim/ H.Lyoo-Suh Walkover P.Thongdach/ P.Mulsap d. 3 K.Chheda/ S.Pattabi 62 61 4 Y.C.Chen/ Q.Yue d. E-H.Sung/ S-M.Seo 61 63 V.Vijuksanaboon/ N-Y.Wang d. 2 J.Nansi/ N.Shah 62 62 Doubles SF: P.Thongdach/ P.Mulsap d. S.Sashidharan/ L.Assudani 76(7) 63 4 Y.C.Chen/ Q.Yue d. V.Vijuksanaboon/ N-Y.Wang 61 60 Doubles Final: 4 Y.C.Chen/ Q.Yue d. P.Thongdach/ P.Mulsap 60 62 --------------------------------------------------------------------------- Girls Qualifying Round 1 (others had byes): Neena Sharma (IND) bt Manjot Marwah (IND) 61 62 Aishwarya Jadhav (IND) bt Moneeza Siddique (IND) 61 63 Brinda Dayal (IND) bt Aditi Vasant (IND) 63 61 Girls Qualifying Round 2: Nai-Yu Wang (TPE) bt ?? Sonali Sanap (IND) bt Kanishka Mehta (IND) 61 62 Shauai Zhang (CHN) bt ?? Marutha Devi (IND) bt Natasha Shetty (IND) 60 60 Sandhya Nagaraj (IND) bt Priyanka Mehta (IND) 62 61 Daksha Mulay (IND) bt ?? Porntip Mulsap (THA) bt Prajkta Bhide (IND) 60 60 Sagarika Phadke (IND) bt Aarthi Duraisami (IND) 62 60 Girls Singles Qualifying Final Round: Nai-Yu Wang (TPE) bt Sonali Sanap (IND) 75 75 Porntip Mulsap (THA) bt Sagarika Phadke (IND) 64 63 Shauai Zhang (CHN) bt Marutha Devi (IND) 63 63 Sandhya Nagaraj (IND) bt Daksha Mulay (IND) 64 62
This page made by R. Jayakrishnan ..