TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat .. 

ITF Grade-4 Juniors, Sep 24-29, Mumbai (hard)

Boys Draw  Girls Draw

Final update on Sep 29:  Isha wins title again .. Karan goes down to Dominic.

Boys Draw:

Boys Singles Round 1:  (Some results missing - will hopefully get them later)

 1 Amanjot Singh (IND)         d.    M Abhayprakash (IND)        62 62
   Dominic Stockler (SUI)      d.    Denny Eldo (IND)            60 60
   Kartik Subramanium (IND)    d.    Amrit Rupsinghe (SRI)       57 63 63
   Somdev Dev Varman (IND)     d.    Ahad Ebrahim (HKG)          61 60
WC Amit Karunakaran (IND)      d.    Emanuel Prabovo (INA)       36 62 76
   Jiten Bishnoy (IND)         d.    Imran Mohammad (IND)        62 63
   Inder Kumar Mahajan (IND)   d.    Amol Roy (IND)              62 62
 8 R. Arun Prakash (IND)       d.    Vikas Bhargava (IND)        61 60
 3 Anuwat Daldom (THA)         d.    Kshitij Gujarathi (IND)     62 60
   Kiran Kumar (IND)           d.    Vivek Bakuni (IND)          64 36 62
   Babu Lal Sree (BAN)         d.    Rewant Datta (IND)          64 36 62
   Vikas Punna (IND)           d.    Oshada Wijemanne (SRI)      63 75
   Divij Sharan (IND)          d.    Vikrant Sane (IND)          16 62 64
   G Arun (IND)                d.    Aniket Ghaskadvi            62 61
   Sanjay Salian (IND)         d.    Ankur Singla (IND)          61 62
 7 Sratha Saengsuwaran (THA)   d.    Haris Ernada (INA)          61 61
 6 Al Imron (INA)              d.    Aditya Madkekar (IND)       63 16 64
   Vijaysunder Prashanth (IND) d.    L. K. P. Pawan (IND)        60 60
   Arjun Vaidya (IND)          d.    Krishank Shah (IND)         46 64 60
   Rishi Behl (IND)            d.    Shahriar Haider (BAN)       62 61
   Kripakar Mahalingam (IND)   d.    Emmannuel Franklyn (SRI)    63 62
   Arka Mondal (IND)           d.    Anupam Soalkar (IND)        61 60
 2 Rohan Gajjar (IND)          d.    Akash Sharma (IND)          76 62

Boys Singles Round 2: 

   Dominic Stockler (SUI)      d.  1 Amanjot Singh (IND)         46 61 61 
15 Somdev Dev Varman (IND)     d.    Kartik Subramanium (IND)    64 62
WC Amit Karunakaran (IND)      d.    Jiten Bishnoy (IND)         64 62
 8 R. Arun Prakash (IND)       d.    Inder Kumar Mahajan (IND)   62 75
 3 Anuwat Doldom (IND)         d.    Kiran Kumar (IND)           60 60
   Vikas Punna (IND)           d.    Babu Lal Sree (BAN)         60 62
   Divij Sharan (IND)          d.    G Arjun (IND)               62 64
 7 Sratha Saengsuwarn (THA)    d.    Sanjay Salian (IND)         62 60
 6 Al Imron (INA)              d.    Vijaysunder Prashanth (IND) 64 63
10 Rishi Behl (IND)            d.    Arun Vaidya (IND)           63 62
   Arka Mondal (IND)           d.    Kripakar Mahalingam (IND)   60 61
 4 Karan Rastogi (IND)         d.    Natapong Ponkungsub (THA)   62 62
 5 Jaco Mathew (IND)           d.    Dhruv Kumar (IND)           60 61
WC Tushar Liberhan (IND)       d.    Dinuka Ranaveera (SRI)      61 61
   Saurabh Kohli (IND)         d.    Nihal Advani (IND)          63 62
 2 Rohan Gajjar (IND)          d.    Emmanuel Prakaso (INA)      62 62

Boys Singles Round 3:

   Dominic Stockler (SUI)      d. 15 Somdev Dev Varman (IND)     64 63
 8 Arun Prakash (IND)          d. WC Amit Karunakaran (IND)      63 63
 3 Daldom Anuwat (THA)         d.    Vikas Punna (IND)           60 62
 7 Sratha Saengsuwarn (SRI)    d.    Divij Sharan (IND)          26 64 63
10 Rishi Behl (IND)            d.  6 Al Imron (INA)              46 63 64
 4 Karan Rastogi (IND)         d.    Arka Mondal (IND)           60 61
 5 Jaco Mathew (IND)           d. WC Tushar Liberhan (IND)       63 62
 2 Rohan Gajjar (IND)          d.    Saurabh Kohli (IND)         60 (ret.)

Quarterfinals:

   Dominic Stockler (SUI)      d.  8 Arun Prakash (IND)          62 61
 3 Daldom Anuwat (THA)         d.  7 Sratha Saengsuwarn (SRI)    64 (retd.)
 4 Karan Rastogi (IND)         d. 10 Rishi Behl (IND)            61 61
 2 Rohan Gajjar (IND)          d.  5 Jaco Mathew (IND)           61 60

Semifinals:

   Dominic Stockler (SUI)      d.  3 Daldom Anuwat (THA)         75 63
 4 Karan Rastogi (IND)         d.  2 Rohan Gajjar (IND)          64 36 62

Final:

   Dominic Stockler (SUI)      d.  4 Karan Rastogi (IND)         64 61


------------------------------------------

Boys Doubles R1 -- results missing

Boys Doubles R2:

1 A.Daldom/ N.Pongkansub     d.   R.Gajjar/ K.Rastogi        64 46 62
  D.Ranaweera/ D.Kumar       d.   A.Singla/ J.Bishnoi        61 62
  S.D.Varman/ J.Matthew      d.   ??                         60 61
  A.Sharma/ A.Singh          d.   E.Franklyn/ Nischendiran.S 64 76(5)
  A.Karunakaran/ N.Advani    d.   V.Punna/ K.Subramanium     46 64 60
  V.Sane/ A.Prakash          d.   I.K.Mahajan/ A.Madkekar    62 61
  D.Sharan/ M.V.A.Prakash    d.   D.Kawade/ K.Gujarathi      26 61 63
2 R.Behl/ S.Saengsuwarn      d.   T.Liberhan/ S.Kohli        75 46 63 

Boys Doubles Quarterfinals:

1 A.Daldom/ N.Pongkansub     d.   D.Ranaweera/ D.Kumar       61 60
  S.D.Varman/ J.Matthew      d.   A.Sharma/ A.Singh          63 61
  V.Sane/ A.Prakash          d.   A.Karunakaran/ N.Advani    36 75 61
2 R.Behl/ S.Saengsuwarn      d.   D.Sharan/ M.V.A.Prakash    63 61

Boys Doubles Semifinals:

1 A.Daldom/ N.Pongkansub     d.   S.D.Varman/ J.Matthew      76(4) 36 63 
  V.Sane/ A.Prakash          d. 2 R.Behl/ S.Saengsuwarn      62 60

Boys Doubles Final:

1 A.Daldom/ N.Pongkansub     d.   V.Sane/ A.Prakash          76(3) 63


Girls Draw: Girls Singles Round 1: (Others had byes) Kartiki Bhat (IND) d. Sonali Sanap (IND) 75 61 Sagarika Phadke (IND) d. Sandhya Nagraj (IND) 64 75 Sandri Gangotri (IND) d. Afreen Jahan (IND) 60 60 Nupoor Desai (IND) d. Shefat Baishakhi (BAN) 57 03 Iciri Rai (IND) d. Kanisha Mehata (IND) 61 61 Preeti Sharan (IND) d. Toshi Sinha (IND) 60 63 Johanne Fernandes (IND) d. Priyanka Mehta (IND) 63 16 76 Vandana Murali (IND) d. Nawthali Silva (SRI) 61 60 Poona Reddy (IND) d. Spandana Palvri (IND) 60 60 Varsha Shivshankar (IND) d. Anuradha Gurang (IND) 75 64 Sandra Shashidharan (IND) d. Marwah Manjyot (IND) 62 64 Nidhi Shah (IND) d. J Paramanathan (IND) 60 63 Asha Nandkumar (IND) d. Nanci Jharna (IND) 61 64 Neena Sharma (IND) d. Moniza Siddique (IND) 63 62 Satvika Saboo (IND) d. Apurva Shukla (IND) 62 61 Girls Singles Round 2: Kartiki Bhat (IND) d. 1 Megha Vakharia (IND) 64 64 13 Sanaa Bambri (IND) d. Sagarika Phadke (IND) 61 76(6) 10 Krushmi Chedda (IND) d. Sandri Gangotri (IND) 57 64 61 8 Nandita Chandrashekar (IND) d. Noopur Desai (IND) 63 60 3 Rebecca Dandeniya (IND) d. Iciri Rai (IND) ???? 75 63 Shraddha Lodha (IND) d. Preeti Sharan (IND) ???? ????? 16 Johanne Fernandes (IND) d. Nivedita Venkatesh (IND) 62 62 6 Maya Roza (INA) d. Vandana Murali (IND) 46 62 61 7 Lata Asudani (IND) d. Poonam Reddy (IND) 26 75 62 12 Preeti Rao (IND) d. Varsha Shivshankar (IND) 63 76(3) Sandra Sashidharan (IND) d. ?? 4 Diana Julianto (INA) d. Divya Gopal (IND) 63 60 5 Sasha Abraham (IND) d. Nidhi Shah (IND) 61 61 11 Isha Lakhani (IND) d. Aska Nandakumar (IND) 60 62 Anuja Parekh (IND) d. Neena Sharma (IND) 60 64 2 Pichaya Laosiricion (THA) d. Satvika Saboo (IND) 63 62 Girls Singles Round 3: Kartiki Bhat (IND) d. 13 Sanaa Bhambri (IND) 75 64 8 Nandita Chandrasekhar (IND) d. 10 Krushmi Chedda (IND) 62 62 3 Rebecca Dandeniya (GBR) d. Shraddha Lodha (IND) 60 61 6 Rosa Maya (INA) d. 16 Johanne Fernandes (IND) 61 64 7 Lata Assudani (IND) d. 12 Preeti Rao (IND) 61 61 4 Diana Julianto (INA) d. Sandra Sashidharan (IND) 63 61 11 Isha Lakhani (IND) d. 5 Sasha Abraham (IND) 63 62 2 Pichaya Laosirichon (THA) d. Anuja Parekh (IND) 61 60 Quarterfinals: Kartiki Bhat (IND) d. 8 Nandita Chandrasekhar (IND) 63 61 3 Rebecca Dandeniya (GBR) d. 6 Rosa Maya (INA) 64 62 4 Diana Julianto (INA) d. 7 Lata Assudani (IND) 61 61 11 Isha Lakhani (IND) d. 2 Pichaya Laosirichon (THA) 61 64 Semifinals: 3 Rebecca Dandeniya (GBR) d. Kartiki Bhat (IND) 57 64 64 11 Isha Lakhani (IND) d. 4 Diana Julianto (INA) 60 46 75 Final: 11 Isha Lakhani (IND) d. 3 Rebecca Dandeniya (GBR) 75 61 ---------------------------------------------------- Girls Doubles Round 1: 1 M.Rosa/ D.Julianto d. K.Chheda/ V.Murali 64 64 N.Jharna/ N.Shah d. M.Siddiqui/Neena Sharma 26 60 61 3 S.Bhambri/ P.Laosirichon d. Sa.Phadke/ Kanisha Mehta 61 61 S.Lodha/ J.Fernandes d. J.Paramanthan/ N.deSilva 63 63 I.Rai/S.Sashidharan d. M.Marwah/ D.Gopal 62 60 4 P.Rao/ N.Chandrasekhar d. S.Pattabhi/ N.Venkatesh 75 61 A.Gurung/ S.Sanap d. A.Shukla/ Prajakta Bhide 63 60 L.Assudani/ I.Lakhani d. 2 M.Vakharia/ S.Abraham 64 63 Girls Doubles Quarterfinals: 1 M.Rosa/ D.Julianto d. N.Jharna/ N.Shah 61 61 3 S.Bhambri/ P.Laosirichon d. S.Lodha/ J.Fernandes 60 75 4 P.Rao/ N.Chandrasekhar d. I.Rai/S.Sashidharan 64 46 61 L.Assudani/ I.Lakhani d. A.Gurung/ S.Sanap 60 62 Girls Doubles Semifinals: 3 S.Bhambri/ P.Laosirichon d. 1 M.Rosa/ D.Julianto 61 76(2) 4 P.Rao/ N.Chandrasekhar d. L.Assudani/ I.Lakhani 64 76(6) Final: 3 S.Bhambri/ P.Laosirichon d. 4 P.Rao/ N.Chandrasekhar 26 62 62
This page made by R. Jayakrishnan ..