TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat .. 

ITF Grade-4 Junior International, Feb 05-10, Kolkata (hard-gravel)

Boys Draw  Girls Draw

(Final upate on Feb 10: Sunil and Sania win the singles titles!)

Boys Draw:

Boys Round 1 (Top 15 seeds had byes)

   Samrat Ghosh (IND)           d. 16 Damir Zhylkybayev (KAZ)      76(5) 46 61
   Karan Rastogi (IND)          d.    S.N. Amrit (IND)             63 36 63
   Rishi Behl (IND)             d.    Srikrishna Ramanthan (IND)   63 62
   Vivek Chandrasekar (IND)     d.    Avigyan Mitra (IND)          60 61
   Tejeshwar P. Chigateri (IND) d.    Saurav Sukul (IND)           36 63 62
   Nikesh Singh (IND)           d.    Inder Kumar Mahajan (IND)    36 76(2) 75
   Sratha Saengsuwarn (THA)     d.    Vijay Sundar Prasanth (IND)  62 63
   Justin Daniel Seow (MAS)     d.    Nirvick Mohinta (IND)        60 62
   Vikram Aditya Menon (IND)    d.    Sujai Mahadevan (IND)        64 62
   P. Vikas (IND)               d.    Varun Oberoi (IND)           64 61
   Manoj Sewa (IND)             d.    Wai Kin Khoong (MAS)         63 36 63
   Somdev K. Dev Varman (IND)   d.    S. Burman (IND)              60 60
   Amit Karunakaran (IND)       d.    Indradeep Mitra (IND)        26 64 61
   John Siefke (USA)            d.    Dhruv Kumar (IND)            64 26 62
   Jiunn Chung Yan (MAS)        d.    Rewant Dutta (IND)           62 63
   Sabyasachi Bose (IND)        d.    Rijit Chatterjee (IND)       61 60

Boys Round 2

 1 Sunil Kumar Sipaeya (IND)    d.    Samrat Ghosh (IND)           61 61
   Karan Rastogi (IND)          d. 15 Nipun Gupta (IND)            62 62
   Rishi Behl (IND)             d.    Alamgir Wali (PAK)           64 62
 8 Gusti P Ngurah (INA)         d.    Vivek Chandrasekhar (IND)    61 64
 4 Shivang Mishra (IND)         d.    Tejeshwar P Chigateri (IND)  57 63 76(4)
   Mohammed Al Nabhani (OMN)    d.    Nikesh Singh (IND)           63 75
   Ivan Kokurin (UZB)           d.    Sratha Saengsuwarn (THA)     57 64 10 (conc.)
 7 Nishank Mishra (IND)         d.    Justin Daniel Seow (MAS)     60 60
 6 Rohan Gajjar (IND)           d.    Vikramaditya Menon (IND)     46 64 76(2)
   Arun Prakash R. (IND)        d.    P Vikas (IND)                61 61
   Vikrant Sane (IND)           d.    Manoj Sewa (IND)             63 57 75
 3 Amanjot Singh (IND)          d.    Somdev K Dev Varman (IND)    60 76(5)
 5 Chandrasekhar Mohanty (IND)  d.    Amit Karunakaran (IND)       75 64
   Chatwinder Singh (IND)       d.    John Siefke (USA)            64 63
   Jiunn Chung Yan (MAS)        d.    Jaco T Mathew (IND)          26 64 62
 2 Vinod Kumar Sewa (IND)       d.    Sabyasachi Bose (IND)        61 61

Boys Round 3 (other results not known - other seeds seem to have won)

 1 Sunil Kumar Sipaeya (IND)    d.    Karan Rastogi (IND)          61 62
   Chatwinder Singh (IND)       d.  5 Chandrasekhar Mohanty (IND)  63 16 76(5)
 2 Vinod Kumar Sewa (IND)       d.    Jiunn Chung Yan (MAS)        60 62

Boys Quarterfinals:

 1 Sunil Kumar Sipaeya (IND)    d.  8 Gusti P Ngurah (INA)         63 76(3)
 7 Nishank Mishra (IND)         d.  4 Shivang Mishra (IND)         61 64
 3 Amanjot Singh (IND)          d.  6 Rohan Gajjar (IND)           64 63
 2 Vinod Kumar Sewa (IND)       d.    Chatwinder Singh (IND)       36 60 62

Boys Semifinals:

 1 Sunil Kumar Sipaeya (IND)    d.  7 Nishank Mishra (IND)         63 60
 2 Vinod Kumar Sewa (IND)       d.  3 Amanjot Singh (IND)          60 64

Boys Final:

 1 Sunil Kumar Sipaeya (IND)    d.  2 Vinod Kumar Sewa (IND)       63 75

-------------------------------------------

Boys Doubles Round 2:

R Gajjar/ V Sane          bt A Prakash/ J.Siefke       61 61
J.T.Mathew/ Somdev Varman bt S.Mishra/ N.Mishra        62 63
M.Sewa/ D.Kumar           bt A.Singh/ C.S.Mohanty      63 63
V.Sewa/ S.K.Sipaeya       bt R.Bhel/ K.Rastogi         63 46 62

Boys Doubles semifinals:

V.Sewa/ S.K.Sipaeya       bt R Gajjar/ V Sane          62 75
M.Sewa/ D.Kumar           bt J.T.Mathew/ Somdev Varman 64 64

Boys Doubles Final:

V.Sewa/ S.K.Sipaeya       d. M.Sewa/ D.Kumar           64 64


Girls Draw: Girls Round 1 (The top six seeds seem to have had byes) Julianne Welford (AUS) d. Devanshi Rajgarhia (IND) 61 60 Tanya Ahuja (IND) d. Sharmistha Chaudhuri (IND) 60 75 Sandy Gumulya (Ina) d. Priyanka Parekh (IND) 63 60 Jessica Hoath (AUS) d. Nivedita Venkatesh (IND) 63 26 61 Maya Stefanie Rosa (INA) d. Preeti Rao (IND) 61 63 Ragini Vimal (IND) d. Pooja Mitra (IND) 60 61 Reddhina Parekh (IND) d. Soma Banerjee (IND) 61 60 Samrita Sekar (IND) d. Nansi Jharna (IND) 61 62 Septi Nindya Yutami (INA) d. Kartika Halim (INA) 61 26 62 Thukkaindi Yamini (IND) d. Sharanya Pattabi (IND) 63 63 Girls Round 2 (partial results) 1 Sania Mirza (IND) d. Julianne Welford (AUS) 60 62 Sandy Gumulya (Ina) d. 3 Nandita Chandrasekhar (IND) 62 61 Reddhina Parekh (IND) d. 4 Rebecca Dandeniya (GBR) 76(2) 63 Thukkaindi Yamini (IND) d. 2 Megha vakharia (IND) 63 26 76(5) Girls Quarterfinals: 1 Sania Mirza d. 5 Sasha Aberaham (IND) 60 63 Sandy Gumulya (Ina) d. Maya Stefanie Rosa (INA) 16 62 62 Reddhina Parekh (IND) d. 6 Nischala Boda Reddy (IND) 61 63 Thukkaindi Yamini (IND) d. Samrita Sekar (IND) 75 62 Girls Semifinals: 1 Sania Mirza d. Sandy Gumulya (Ina) 76(6) 60 Reddhina Parekh (IND) d. Thukkaindi Yamini (IND) 61 63 Final: 1 Sania Mirza d. Reddhina Parekh (IND) 61 64 --------------------------------- Girls Doubles Round 2: S.Mirza/ M.S.Rosa bt P.Parekh/ R.Vimal 62 67 61 N.Chandrasekhar/ J.Hoath bt D.Rajgarhia/ T.Ahuja 61 61 K.Halim/ J.Welford bt S.Sekar/ P.Rao 76 36 63 S.Gumulya/ S.N.Yutami bt S.Banerjee/ S.Chaudhuri 61 60 Girls Final: S.Gumulya/ S.N.Yutami bt S.Mirza/ M.S.Rosa 64 16 64
This page made by R. Jayakrishnan ..