TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

ITF Grade-4 Junior International, Sep27-Oct02, 2004, Gurgaon (Clay))

Boys Draws Girls Draws
Update, Oct 2: Vivek with nack-to-back titles; Sandhya takes girls' double crown!

Boys Draws :

Boys Round 1:

1 Sumit Prakash Gupta (IND)    bt   Arthur Tafalla (IND)         61 62
Q Tariq Jacob (IND)            bt   R.K. Praveen (IND)           63 61
  Manish Rao (IND)             bt   Kaushik Das (IND)            75 63
6 Rohan Gide (IND)             bt   Akash Gujarati (IND)         61 62
4 Anshuman Dutta (IND)         bt   Agnel Gladwin (IND)          75 36 76(4)
  Ronak Mehta (IND)            bt   Arun Ramu (IND)              63 64
  Kanagaraj Balakrishnan (MAS) bt Q Akbar Ali Kamil (IND)        61 76(3)
  Krishna Karsolia (IND)       bt 8 Arnav Jain (IND)             46 64 61
5 Tejasvi Rao (IND)            bt Q Nikunj Siwach (IND)          60 64
  Nithyaesh Nataraj (IND)      bt   Navaneetha Kannan (IND)      67(5) 76(6) 61
  A. S. Suresh Krishna (IND)   bt   Anmol Arora (IND)            63 57 62
3 Kaushik Raju (IND)           bt   Vijay Siwach (IND)           60 61
7 Prateek Shantaraju (IND)     bt   Arpit Sharma (IND)           61 61
  Rahul Belwal (IND)           bt Q Pravin Anthony (IND)         63 46 75 
  Peerapach Tupwong (THA)      bt   M. Hariprashath (IND)        60 62
2 Vivek Shokeen (IND)          bt   Nitish Raaj (IND)            64 62 

Boys Round 2:

Q Tariq Jacob (IND)            bt 1 Sumit Prakash Gupta (IND)    36 75 64
6 Rohan Gide (IND)             bt   Manish Rao (IND)             64 64
4 Anshuman Dutta (IND)         bt   Ronak Mehta (IND)            63 67(5) 61
  Krishna Karsolia (IND)       bt   Kanagaraj Balakrishnan (MAS) 60 61
5 Tejasvi Rao (IND)            bt   Nithyaesh Nataraj (IND)      63 62
3 Kaushik Raju (IND)           bt   A. S. Suresh Krishna (IND)   75 62
7 Prateek Shantaraju (IND)     bt   Rahul Belwal (IND)           62 61
2 Vivek Shokeen (IND)          bt   Peerapach Tupwong (THA)      63 62

Boys Quarterfinals:

6 Rohan Gide (IND)             bt Q Tariq Jacob (IND)            76(5) 61
4 Anshuman Dutta (IND)         bt   Krishna Karsolia (IND)       63 62
5 Tejasvi Rao (IND)            bt 3 Kaushik Raju (IND)           64 62
2 Vivek Shokeen (IND)          bt 7 Prateek Shantaraju (IND)     62 62

Boys Semifinals:

6 Rohan Gide (IND)             bt 4 Anshuman Dutta (IND)         62 62
2 Vivek Shokeen (IND)          bt 5 Tejasvi Rao (IND)            61 61

Boys Final:

2 Vivek Shokeen (IND)          bt 6 Rohan Gide (IND)             61 75

----------------------------------------------------------------------


Boys Doubles Round 1: 

1 S.P.Gupta/ A.Dutta          bt   A.Ramu/ A.A.Kamil           63 63
  N.Raaj/ A.Patel             bt   Akash Gujarati/A.Tafalla    61 61
4 M.Hariprasath/ Kau.Raju     bt   N.Kannan/ N.Nataraj         64 64
  P.Anthony/ K.Das            bt   Mesheer Vaswani/ M.Rao      61 62
  K.Balakrishnan/ Anmol Arora bt   R.Belwal/ N.Siwach          Walkover
3 R.Gide/ T.Rao               bt   P.Shantharaju/R.K. Praveen  64 75
  A.Sharma/ A.Jain            bt   K.Karsolia/ T.Jacob         63 76(5)
2 P.Tupwong/ V.Shokeen        bt   R.Mehta/ A.S.S.Krishna      67(5) 63 61

Boys Doubles Quarterfinal: 

1 S.P.Gupta/ A.Dutta          bt   N.Raaj/ A.Patel             64 64
  P.Anthony/ K.Das            bt 4 M.Hariprasath/ Kau.Raju     64 63
3 R.Gide/ T.Rao               bt   K.Balakrishnan/ Anmol Arora 60 61
2 P.Tupwong/ V.Shokeen        bt   A.Sharma/ A.Jain            63 61

Boys Doubles Semifinal: 

1 S.P.Gupta/ A.Dutta          bt   P.Anthony/ K.Das            64 63
3 R.Gide/ T.Rao               bt 2 P.Tupwong/ V.Shokeen        62 60

Boys Doubles Final: 

1 S.P.Gupta/ A.Dutta          bt 3 R.Gide/ T.Rao               46 63 60


Girls Draws Girls Singles Round 1: 1 Sandhya Nagraj (IND) BYE Aarthi Duraisamy (IND) bt Amoolya Raghunath (IND) 62 60 Punchanok Khunpitak (THA) bt Neena Sharma (IND) 61 63 6 Asha Nandakumar (IND) (Q) bt Q Anushka Kapoor (IND) 60 61 3 Shweta G. Kakhandki (IND) bt J. Grace Hannah (IND) 62 36 64 Shalini Sahoo (IND) bt Yamini Alla (IND) 61 61 Karina Ahuja (IND) bt Q Amrita Seth (IND) 60 76(4) 8 Poojashree Venkatesh (IND) bt Sayali Bhilare (IND) 60 60 7 Preethi Subramaniam (IND) bt Q Varsha Shivshankar (IND) 61 61 Tejaswini Datla (IND) bt Renuka keswani (IND) 60 61 Parija Maloo (IND) bt Oormila Ram (IND) 76(5) 61 4 Pooja Kommireddi (IND) bt W Shilpi Jaiswal (IND) 60 61 5 Ashmitha Easwaramurthi (IND) bt W K. Sumana (IND) 62 62 Vishakha Sheoran (IND) bt Niroshita Madanala (IND) 76(4) 64 W Neha Rana (IND) bt W Lizeth King (AUS) 63 63 2 Sandri Gangothri (IND) bt Akshitha B. Raj (IND) 75 60 Girls Singles Round 2: 1 Sandhya Nagraj (IND) bt Aarthi Duraisamy (IND) 76(3) 61 Punchanok Khunpitak (THA) bt 6 Asha Nandakumar (IND) (Q) 63 60 3 Shweta G. Kakhandki (IND) bt Shalini Sahoo (IND) 62 61 8 Poojashree Venkatesh (IND) bt Karina Ahuja (IND) 61 64 7 Preethi Subramaniam (IND) bt Tejaswini Datla (IND) 02(conc.) Parija Maloo (IND) bt 4 Pooja Kommireddi (IND) 26 63 64 5 Ashmitha Easwaramurthi (IND) bt Vishakha Sheoran (IND) 62 63 2 Sandri Gangothri (IND) bt W Neha Rana (IND) 61 63 Girls Singles Quarterfinals: 1 Sandhya Nagraj (IND) bt Punchanok Khunpitak (THA) 63 61 3 Shweta G. Kakhandki (IND) bt 8 Poojashree Venkatesh (IND) 61 62 7 Preethi Subramaniam (IND) bt Parija Maloo (IND) 61 62 2 Sandri Gangothri (IND) bt 5 Ashmitha Easwaramurthi (IND) 75 61 Girls Singles Semifinals: 1 Sandhya Nagraj (IND) bt 3 Shweta G. Kakhandki (IND) 62 64 7 Preethi Subramaniam (IND) bt 2 Sandri Gangothri (IND) 64 60 Girls Final: 1 Sandhya Nagraj (IND) bt 7 Preethi Subramaniam (IND) 63 63 ------------------------------------------------------------------------ Girls Doubles Round 1: 1 S.Nagraj/ V.Murali BYE A.Duraisamy/ G.Hannah bt N.Madanala/Neena Sharma 63 75 S.Sahoo/ S.Jaiswal bt 4 O.Ram/ A.Easwaramurthi 67(6) 63 76(4) N.Rana/ V.Sheoran bt L.King/ S.Bhilare 61 (Retd.) P.Khunpitak/ A.Nandakumar bt Y.Alla/ A.Raghunath 64 62 3 S.G.Kakhandki/ P.Subramaniam bt A.B.Raj/ K.Ahuja 64 63 A.Kapoor/ A.Seth bt R.Keswani/ K.Sumana 62 63 2 S.Gangothri/ P.Kommireddy bt P.Maloo/ P.Venkatesh 63 62 Girls Doubles Quarterfinals: 1 S.Nagraj/ V.Murali bt A.Duraisamy/ G.Hannah 61 62 N.Rana/ V.Sheoran bt S.Sahoo/ S.Jaiswal 64 46 61 3 S.G.Kakhandki/ P.Subramaniam bt P.Khunpitak/ A.Nandakumar 61 62 2 S.Gangothri/ P.Kommireddy bt A.Kapoor/ A.Seth 62 60 Girls Doubles Semifinals: 1 S.Nagraj/ V.Murali bt N.Rana/ V.Sheoran 61 62 3 S.G.Kakhandki/ P.Subramaniam bt 2 S.Gangothri/ P.Kommireddy 64 62 Girls Doubles Final: 1 S.Nagraj/ V.Murali bt 3 S.G.Kakhandki/ P.Subramaniam 76(5) 46 64
This page made by R. Jayakrishnan ..