TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat .. 

ITF Grade-3 Junior International, Feb 18-22, Dhaka, Bangladesh (hard)

Boys Draw  Girls Draw

Update after Feb 23 matches:  Clean sweep by Indian kids .. Sunil and Sania win titles!

Boys Draw:

Round 1:

1 Sunil Kumar Sipaeya (IND) d.   Yung Boum Seo (KOR)       62 36 64
  Anuwat Dalomom (THA)      d.   Yi Chang Wu (TPE)         64 60
  Cheuk Wai Hui (HKG)       d.   Chueh Cheng Shih (TPE)    62 61
  Rohan Gajjar (IND)        d.   Yao-Lun Chang (TPE)       60 61
  Igusti Putu Ngurah (INA)  d.   Rishi Behl (IND)          61 67(3) 61
  Wang Cheng Hsieh (TPE)    d.   Arun Prakash (IND)        60 76(5)
  Hyun-Joon Suk (KOR)       d.   Karan Rastogi (IND)       16 60 63
  Stephen Timu (CAN)        d.   Rahul Rajkhewa (IND)      67(5) 63 64
  Nishjank Mishra (IND)     d.   Sratha Saengsuwan (THA)   62 62
  Seong Kwan Kim (KOR)      d. W Amal Roy (BAN)            61 61
  Kai-Lung Chang (TPE)      d.   Mohammed Al Nabhani (OMN) 62 61
  Amanjot Singh (IND)       d.   Billy Timu (CAN)          60 61
  Hiu-Tung Yu (HKG)         d.   Liu Tai Wei (TPE)         57 64 64
  Jong Guk Ho (KOR)         d.   Ivan Kokurin (UZB)        62 61
  Vikrant Sane (IND)        d. W Shahrear Haider (BAN)     62 62
2 Vinod Kumar Sewa (IND)    d. W Alamgir Hussein (BAN)     63 63

Round 2:

1 Sunil Kumar Sipaeya (IND) d.   Anuwat Dalomom (THA)      63 76(5)
  Rohan Gajjar (IND)        d.   Cheuk Wai Hui (HKG)       63 62
  Igusti Putu Ngurah (INA)  d.   Wang Cheng Hsieh (TPE)    62 63
  Hyun-Joon Suk (KOR)       d.   Stephen Timu (CAN)        61 62
  Seong Kwan Kim (KOR)      d.   Nishank Mishra (IND)      62 62
  Kai-Lung Chang (TPE)      d.   Amanjot Singh (IND)       16 60 76(2)
  Jong Guk Ho (KOR)         d.   Hiu-Tung Yu (HKG)         63 36 63
2 Vinod Kumar Sewa (IND)    d.   Vikrant Sane (IND)        62 63

Quarterfinals:

1 Sunil Kumar Sipaeya (IND) d.   Rohan Gajjar (IND)        64 63
  Hyun-Joon Suk (KOR)       d.   Igusti Putu Ngurah (INA)  64 75
  Kai-Lung Chang (TPE)      d.   Seong Kwan Kim (KOR)      60 60
2 Vinod Kumar Sewa (IND)    d.   Jong Guk Ho (KOR)         60 61

Semifinals:

1 Sunil Kumar Sipaeya (IND) d.   Hyun-Joon Suk (KOR)       63 63
  Kai-Lung Chang (TPE)      d. 2 Vinod Kumar Sewa (IND)    76(1) 63

Final:

1 Sunil Kumar Sipaeya (IND) d.   Kai-Lung Chang (TPE)      64 63

----------------------------

Boys Doubles Final:

  W.C.Hsieh/ W.Y.Chang      d.   Amanjot Singh/ K.L.Chang  76(8) 63


Girls Draw: Round 1: (Top three seeds had byes) Erico Wada (JPN) d. W Dyuti Sanchaeeta (BAN) 62 61 Yoo Mi Jung (KOR) d. Tang Phong Montinee (THA) 67(1) 61 64 Ting-Wen Wang (TPE) d. Deki Zam (BHU) 60 60 Rattiya Hiranrat (THA) d. Keiko Minami (JPN) 63 60 Jae Hee Joung (KOR) d. Jessica Hoath (AUS) 63 63 So Jung Kim (KOR) d. Septi Nindya Yutami (INA) 61 64 Maya Stefanie Rosa (INA) d. Shao Yuan Kao (TPE) 63 75 Thassha Vittayaviroj(THA) d. Julian Welford (AUS) 62 64 Yoon-Hee Choi (KOR) d. Ayako Gima (JPN) 63 62 Sasha Abraham (IND) d. Seul Ki Chin (KOR) 46 61 75 Nischela Boda Reddy (IND) d. Sonam Yangchen (BHU) 60 60 Nivedita Venkatesh (IND) d. Aya Shimizu (JPN) 62 62 Yi Chen (TPE) d. W Shefat N. Baishakhi (BAN) 75 62 Round 2: 1 Sania Mirza (IND) d. Eriko Wada (JPN) 61 60 Ting-Wen Wang (TPE) d. Yoo Mi Jung (KOR) 26 62 63 3 Rebecca Dandeniya (GBR) d. Rattiya Hiranrat (THA) 64 63 So Jung Kim (KOR) d. Jae Hee Joung (KOR) 63 76(3) Maya Stefanie Rosa (INA) d. Thassha Vittayaviroj(THA) 06 76(3) 63 Yoon-Hee Choi (KOR) d. 4 Sasha Abraham (IND) 63 76(1) Nischela Boda Reddy (IND) d. Nivedita Venkatesh (IND) 60 60 Yi Chen (TPE) d. 2 Pichaya Laosirichon (THA) 64 61 Quarterfinals: 1 Sania Mirza (IND) d. Ting-Wen Wang (TPE) 61 63 So Jung Kim (KOR) d. 3 Rebecca Dandeniya (GBR) 62 61 Yoon-Hee Choi (KOR) d. Maya Stefanie Rosa (INA) 36 64 63 Yi Chen (TPE) d. Nischela Boda Reddy (IND) 62 60 Semifinals: 1 Sania Mirza (IND) d. So Jung Kim (KOR) 64 63 Yi Chen (TPE) d. Yoon-Hee Choi (KOR) 63 75 Final: 1 Sania Mirza (IND) d. Yi Chen (TPE) 75 63 ---------------------------- Doubles Final: S.J.Kim/ T-I.Wang d. R.Hiranrat/T.Vittayaviroj 57 64 63
This page made by R. Jayakrishnan ..