TENNIS INDIA -  tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Home Page .. Mahesh Bhupathi Home Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..

.. News/ Notes.. Indian Calendar/Results/Rankings .. Fan Club .. Indian-Tennis Chat .. 

ITF Junior International (Grade-3), Feb 20-26, 2000 - Dhaka, Bangladesh (hard)

 Boy's Draw  Girls' Draw
(Courtesy: The Hindu, The Independent)

Boys' Draw 


First Round

  Rasmus Noerby (DEN)          bt 1 Ahmed Wahla (PAK)            ???
  Haroutioun Sphian (ARM)      bt   Sunil Kumar (IND)            Score unknown
  Nishank Mishra (IND)         bt   Alamgir Hossain (BNG)        7-5 6-3
  Chandrashekhar Mohanty (IND) bt   Moin Kabir Chowdhury (BNG)   6-2 6-4
  Vivian Chhetri (IND)         bt   Faheem Ahsan Khan (BNG)      6-7 6-3 6-2
  Harshit Sharma (IND)         bt   Shahriar Haider (BNG)        6-1 6-1
  Tu Hiu Tung (HKG)            bt   Nadeem Kamran Khan (BNG)     6-2 6-2
  Taichi Wada (JPN)            bt 2 Amanjot Singh (IND)          ???

Pre-quarterfinals:

  Rasmus Noerby (Den)          bt   Adam Jaya (MAS)              6-3 6-0
  Haroutioun Sophian (ARM)     bt   Vishal Punna (IND)           7-5 1-6 6-4
4 Shivang Mishra (IND)         bt   Nishank Mishra (IND)         6-4 6-2
  Chandrashekhar Mohanty (IND) bt   Karan Doctor (IND)           3-6 7-5 (retd.)
  Stephen Timu (CAN)           bt   Vinod Sewa (IND)             6-3 7-6(4)
  Hiu Tung Yu (HKG)            bt   Palivela Ravikrishna (IND)   6-4 6-1
  Parantap Chaturvedi (IND)    bt   Vivian Chhetri (IND)         6-2 6-1
  Taichi Wada (JPN)            bt   Harshit Sharma (IND)         6-2 7-6(1)

Quarterfinals:

  Rasmus Noerby (Den)          bt   Haroutioun Sophian (ARM)     6-3 2-0 (retd.)
4 Shivang Mishra (IND)         bt   Chandrashekhar Mohanty (IND) 7-6(5) 6-4
  Stephen Timu (CAN)           bt   Hiu Tung Yu (HKG)            7-5 6-2
  Taichi Wada (JPN)            bt   Parantap Chaturvedi (IND)    6-2 3-6 6-1

Semifinals

4 Shivang Mishra (IND)         bt   Rasmus Noerby (DEN)          7-5 6-4
  Stephen Timu (CAN)           bt   Taichi Wada (JPN)            6-4 6-3

Final

  Stephen Timu (CAN)           bt 4 Shivang Mishra (IND)         7-6(4) 7-5

--------------------------------------------------

Boys Doubles

Doubles Pre-quarterfinals:

Anuwat Dolodom (THA)/ A.Jaya  bt V.Chhetri/ Vishal P.          6-3 6-4
S.Mishra/ N.Mishra            bt T.Demianenko (UKR)/ H.Sophian 4-3 (retd.)
Vivek Jhaveri/ Prateem Parekh bt P.Chaturvedi/ A.Singh         7-5 6-3
S.Kumar/ A.Wahla              bt V.Sewa/ H.Sharma              7-5 6-3

Doubles Quarterfinals :

Soeda Go (JPN)/ T.Wada        bt S.Mishra/ N.Mishra            6-0 6-3
S.Kumar/ Ahmed Wahla (PAK)    bt Vivek Jhaveri/ Prateem Parekh 6-4 6-3
Soren Spanner (DEN)/ R.Noerby bt N.K.Khan/ Roni (BNG)          6-2 6-1

Doubles Semifinals:

Chris Kwon (USA)/ S.Timu      bt Go Soeda (JPN)/ T.Wada        6-3 6-4
Soren Spanner (DEN)/ R.Noerby bt S.Kumar/ A.Wahla              6-1 6-2

Doubles Final:

Soren Spanner (DEN)/ R.Noerby bt Chris Kwon (USA)/ S.Timu      7-6(3) 6-3


Girls' Draw First round: Radhika Tulpule (IND) bt Anete Rozkalne (LAT) 6-3 7-6(3) Prariyawan Ratanakrong (THA) bt Geeta Manohar (IND) 6-3 6-3 Nandita Chandrasekar (IND) bt Siniat Jahan Tora (BNG) 6-0 6-1 Nischela Reddy (IND) bt Vishika Chhetri (IND) 6-1 6-2 Sania Mirza (IND) bt Yuri Kasuya (JPN) 6-7(4) 7-6(6) 6-2 Rattiya Hiranrat (THA) bt Liza Pereira (IND) 7-6(7) 6-1 Anca Anastasu (RSA) bt Nandini Perumal (IND) 6-0 6-1 Su-Wei Hsieh (TPE) bt Samrita Sekar (IND) 6-3 7-6(0) Kasuya Oasa (JPN) bt Shefat N Baishakhi (BNG) 6-1 6-2 Keiko Minami (JPN) bt Disha Islam (BNG) 6-2 6-0 Pre-quarterfinals: Karin Coetzee (RSA) bt Radhika Tulpule (IND) 6-0 6-1 Preriyawan Ratanakrong (THA) bt Nandita Chandrasekar (IND) 6-3 6-1 Natsumi Hamamura (JPN) bt Sania Mirza (IND) 7-6(1) 5-7 6-2 Quarterfinals: Karin Coetzee (RSA) bt Preriyawan Ratanakrong (THA) 1-6 6-3 7-6(7) Chani Scheepers (RSA) bt Pichaya Laosirichon (THA) Walkover (injured) Su-Wei Hsieh (TPE) bt Rattiya Hiranrat (THA) 4-6 7-6 6-1 Kumiko Iljima (JPN) bt Natsumi Hamamura (JPN) 7-6 6-2 Semifinals: Chani Scheepers (RSA) bt Karin Coetzee (RSA) 6-4 6-4 Su-Wei Hsieh (TPE) bt Kumiko Iljima (JPN) 6-2 4-6 6-4 Final: Chani Scheepers (RSA) bt Su-Wei Hsieh (TPE) 6-4 6-1 ---------------------------------------------------------- Girls Doubles Double Pre-quarterfinals: K.Coetzee/ C.Scheepers bt R.Tulpule/ A.Anastasu 6-2 6-4 S.Mirza/ A.Rozkalne bt Naomi Cookson (USA)/ D.Islam 6-2 6-0 N.Hamamura/ R.Hiranrat bt S.Sekar/ Sanduni Wijeyratne (AUS) 6-3 6-0 Ghoka Nagata/ Tomoyo Takagishi bt N.Chandrashekhar/ V.Chhetri 3-6 6-3 7-5 Doubles Quarterfinals: K.Coetzee/ C.Scheepers bt S.Mirza/ A.Rozkalne 6-3 6-4 N.Hamamura/ R.Hiranrat bt P.Laosirichon/ L.Pereira walkover (injured) P.Ratanakrong/ S-W.Hsieh bt G.Manohar/ N.Reddy 6-3 6-1 K.Ijima/ Y.Kasuya bt ?? Doubles Semifinals: K.Coetzee/ C.Scheepers bt N.Hamamura/ R.Hiranrat 6-2 4-6 6-2 P.Ratanakrong/ S-W.Hsieh bt K.Ijima/ Y.Kasuya 6-2 6-2 Girls Doubles Final Doubles Final: P.Ratanakrong/ S-W.Hsieh bt K.Coetzee/ C.Scheepers 7-5 7-5
This page made by R. Jayakrishnan ..