TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat .. 

ITF Grade B2 "GAIL" Asian Closed Juniors, Dec 9-15, 2003, New Delhi (hard)

Boys Draw  Girls Draw
Final update, Dec 13: ArunPrakash and Isha Lakhani signoff from the junior ranks as Asian Champions!

Boys Draw:

Round 1:

1 Karan Rastogi (IND)          d. Q Aditya Madkekar (IND)        62 60
  Cheuk Wai Hui (HKG)          d. Q Wrik Ganguly (IND)           75 62
  Sanam K Singh (IND)          d. W Jitin Bishnoi (IND)          63 46 64
7 Divij Sharan (IND)           d. Q Prateek Shantharaju (IND)    61 63
3 Chu-Huan Yi (TPE)            d. W Kaushik S Raju (IND)         64 61
  Martin Sayer (HKG)           d.   Sidharth Gulati (IND)        63 63
  Sumit Prakash Gupta (IND)    d. W Arnav Jain (IND)             61 61
5 Tushar Liberhan (IND)        d.   Anshuman Datta (IND)         60 61
L Vijit Sehgal (IND)           d. S Nishendiren Sivendiren (SRI) 63 64
L Chun-Yuan Chen (TPE)         d.   Xiao Peng Lai (HKG)          64 62
  Rupesh Roy (IND)             d.   Jeevan M. Nedunchezien (IND) 60 61
4 ArunPrakash Rajagopalan IND  d.   Saurabh Kohli (IND)          64 61
8 Sunu Wahyu Trijati (INA)     d. W Vivek Shokeen (IND)          62 20 Ret.
L Yannick Nelord (IND)         d.   Sidharth Patil (IND)         76(2) 63
  Navdeep Singh (IND)          d. Q Sandeep Kumar (IND)          62 63
2 Somdev K. Dev Varman (IND)   d. L Alon Moses (IND)             61 62

Round 2:

1 Karan Rastogi (IND)          d.   Cheuk Wai Hui (HKG)          63 60
  Sanam K Singh (IND)          d. 7 Divij Sharan (IND)           16 63 63
3 Chu-Huan Yi (TPE)            d.   Martin Sayer (HKG)           63 75
5 Tushar Liberhan (IND)        d.   Sumit Prakash Gupta (IND)    61 61
L Chun-Yuan Chen (TPE)         d. L Vijit Sehgal (IND)           76(10) 61
4 ArunPrakash Rajagopalan IND  d.   Rupesh Roy (IND)             26 63 75
8 Sunu Wahyu Trijati (INA)     d. L Yannick Nelord (IND)         64 61
2 Somdev K. Dev Varman (IND)   d.   Navdeep Singh (IND)          74 64

Quarterfinals:

1 Karan Rastogi (IND)          d.   Sanam K Singh (IND)          64 60
3 Chu-Huan Yi (TPE)            d. 5 Tushar Liberhan (IND)        76(8) 46 64
4 ArunPrakash Rajagopalan IND  d. L Chun-Yuan Chen (TPE)         60 60
2 Somdev K. Dev Varman (IND)   d. 8 Sunu Wahyu Trijati (INA)     60 62

Semifinals:

3 Chu-Huan Yi (TPE)            d. 1 Karan Rastogi (IND)          76(8) 75
4 ArunPrakash Rajagopalan IND  d. 2 Somdev K. Dev Varman (IND)   64 64

Final:

4 ArunPrakash Rajagopalan IND  d. 3 Chu-Huan Yi (TPE)            64 64

---------------------------------------------------------------------------

Boys Doubles R1:

1 A.P.Rajagopalan/ D.Sharan    d. Q S.K.Singh/ J.M.Nedunchezhian 63 63
  C-H.Yi/ C-Y.Chen             d.   P.Shantharaju/ S.Patil       61 62
  S.P.Gupta/ V.A.Menon         d. 3 N.Sivendiran/ S.W.Trijati    26 64 75
  A.Madkekar/ W.Ganguly        d.   A.Jain/ M.Bajpai             63 46 63
  S.Gulati/ J.Bishnoi          d. W Ko.Raju/ Ka.Raju             61 62
  M.Sayer/ C.W.Hui             d. 4 X.P.Lai/ N.Singh             63 63
  T.Liberhan/ S.Kohli          d. W VijaySunder Prashant/ R.Gide 64 64
2 K.Rastogi/ S.K.DevVarman     d.   A.Dutta/ R.Roy               61 61

Boys Doubles QF:

  C-H.Yi/ C-Y.Chen             d. 1 A.P.Rajagopalan/ D.Sharan    64 06 62
  S.P.Gupta/ V.A.Menon         d.   A.Madkekar/ W.Ganguly        63 46 64
  M.Sayer/ C.W.Hui             d.   S.Gulati/ J.Bishnoi          62 76(5)
2 K.Rastogi/ S.K.DevVarman     d.   T.Liberhan/ S.Kohli          75 61

Boys Doubles SF:

  C-H.Yi/ C-Y.Chen             d.   S.P.Gupta/ V.A.Menon         64 62
2 K.Rastogi/ S.K.DevVarman     d.   M.Sayer/ C.W.Hui             61 60

Boys Doubles Final:

2 K.Rastogi/ S.K.DevVarman     d.   C-H.Yi/ C-Y.Chen             62 57 75


Girls Draw: Round 1: 1 Yung-Jan Chan (TPE) d. Nidhi Shah (IND) 61 62 Q Parija Maloo (IND) d. Q Gayatri Krishnan (IND) 63 63 Kartiki Bhat (IND) d. Denise Harijanto (INA) 63 62 5 Madura Ranganathan (IND) d. Ashmitha Easwaramurthi (IND) 76(2) 75 Wang-Ting Liu (CHN) d. 4 Sanaa Bhambri (IND) 60 62 Nungnudda Wannasuk (THA) d. Q Preethi Subramaniam (IND) 75 62 W Krushmi Chedda (IND) d. Sandhya Nagraj (IND) 64 57 76(4) Ayu-Fani Damayanti (INA) d. 7 Nudnida Luangnam (THA) 62 62 8 Ankita Bhambri (IND) d. W Varsha Dutta (IND) 60 61 I-Hsuan Hwang (TPE) d. Sandri Gangothri (IND) 63 63 Pooja Kommireddy (IND) d. W Vishakha Sheoran (IND) 64 64 3 Wen-Hsin Hsu (TPE) d. Vandana Murali (IND) 60 62 6 Shuai Zhang (CHN) d. Parul Goswami (IND) 61 61 Pichittra Thongdach (THA) d. Q Poojashree Venkatesh (IND) 61 60 S. Punam Reddy (IND) d. Marutha Devi (IND) 62 61 2 Isha Lakhani (IND) d. Shweta G Kakhandki (IND) 60 60 Round 2: 1 Yung-Jan Chan (TPE) d. Q Parija Maloo (IND) 60 62 Kartiki Bhat (IND) d. 5 Madura Ranganathan (IND) 63 75 Wang-Ting Liu (CHN) d. Nungnudda Wannasuk (THA) 64 60 Ayu-Fani Damayanti (INA) d. W Krushmi Chedda (IND) 62 63 8 Ankita Bhambri (IND) d. I-Hsuan Hwang (TPE) 75 75 3 Wen-Hsin Hsu (TPE) d. Pooja Kommireddy (IND) 61 61 Pichittra Thongdach (THA) d. 6 Shuai Zhang (CHN) 62 61 2 Isha Lakhani (IND) d. S. Punam Reddy (IND) 60 63 Quarterfinals: 1 Yung-Jan Chan (TPE) d. Kartiki Bhat (IND) 61 63 Wang-Ting Liu (CHN) d. Ayu-Fani Damayanti (INA) 75 36 75 3 Wen-Hsin Hsu (TPE) d. 8 Ankita Bhambri (IND) 62 63 2 Isha Lakhani (IND) d. Pichittra Thongdach (THA) 62 64 Semifinals: 1 Yung-Jan Chan (TPE) d. Wang-Ting Liu (CHN) 64 61 2 Isha Lakhani (IND) d. 3 Wen-Hsin Hsu (TPE) 36 63 62 Final: 2 Isha Lakhani (IND) d. 1 Yung-Jan Chan (TPE) 64 30 (conc.) ------------------------------------------------------------------------- Girls Doubles R1: 1 S.Zhang/ W-T.Liu d. A.Easwaramurthi/ K.Bhat 62 60 S.Gangothri/ S.Nagaraj d. N.Shah/ S.Preethi 64 61 Y-J.Chan/ I.Lakhani d. 3 M.Ranganathan/ V.Murali 60 62 S.P.Reddy/ K.Chheda d. S.G.Kakhandki/ M.Devi 60 64 I-H.Hwang/ W-H.Hsu d. S.Lodha/ P.Kommireddy 62 62 4 P.Thongdach/ N.Luangnam d. W V.Sheoran/ Karina Ahuja 62 63 A.Bhambri/ S.Bhambri d. P.Venkatesh/ P.Maloo 62 61 2 D.Harijanto/ A-F.Damayanti d. W Jilke Nelord/ Neha Rana 60 60 Girls Doubles QF: 1 S.Zhang/ W-T.Liu d. S.Gangothri/ S.Nagaraj 62 61 Y-J.Chan/ I.Lakhani d. S.P.Reddy/ K.Chheda 64 61 I-H.Hwang/ W-H.Hsu d. 4 P.Thongdach/ N.Luangnam 63 63 A.Bhambri/ S.Bhambri d. 2 D.Harijanto/ A-F.Damayanti 63 62 Girls Doubles SF: Y-J.Chan/ I.Lakhani d. 1 S.Zhang/ W-T.Liu 61 64 A.Bhambri/ S.Bhambri d. I-H.Hwang/ W-H.Hsu 63 26 62 Girls Doubles Final: Y-J.Chan/ I.Lakhani vs A.Bhambri/ S.Bhambri 75 06 61
This page made by R. Jayakrishnan ..