TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat .. 

ITF Grade B2 "GAIL" Asian Closed Juniors, Dec 9-15, 2002, New Delhi (hard)

Boys Draw  Girls Draw
Final update, Dec 14: Sania and Tai-Wei win singles titles...

Boys Draw:

Round 1:

1 Wang-Cheng Hsieh (TPE)     d. L Jitin Bishnoi (IND)        62 62        [Bishnoi replaced Abraham Ibrahim]
  Brian Hung (HKG)           d.   Woong-Sun Jun (KOR)        76(3) 46 62
  Amanjot Singh (IND)        d. Q Chatwinder Singh (IND)     61 64
7 Kenichiro Nakahara (JPN)   d. W Kartik Raju (IND)          61 60
3 Karan Rastogi (IND)        d.   M. V. Abhay Prakash (IND)  62 62
  Hyun-Joon Suk (KOR)        d.   Natapong Pongkunsub (THA)  46 76(7) 76(0)
  Saurabh Kohli (IND)        d.   Dannio Yahya (MAS)         63 62
  Cheuk-Wai Hui (HKG)        d. 6 Yu-Da Sheih (TPE)          60 67(5) 62
5 Somdev Dev Varman (IND)    d.   Nihal Advani (IND)         64 62
  Divij Sharan (IND)         d.   Anshuman Dutta (IND)       63 63        [Dutta replaced A.Dalodom]
W Rupesh Roy (IND)           d. W Siddharth Gulati (IND)     61 75
4 Hiu-Tung Yu (HKG)          d. Q Ranjeet V. Murugesan (IND) 63 63
8 Tushar Liberhan (IND)      d. Q Punna Vikas (IND)          63 75
  Weerapat Doakmaiklee (THA) d.   Adam Jaya (MAS)            76(9) 75
W Navdeep Singh (IND)        d.   Sun-Yong Kim (KOR)         63 63
2 Tai-Wei Liu (TPE)          d. Q Aditya Madkekar (IND)      62 64

Round 2:

1 Wang-Cheng Hsieh (TPE)     d.   Brian Hung (HKG)           46 63 75
  Amanjot Singh (IND)        d. 7 Kenichiro Nakahara (JPN)   60 61
  Hyun-Joon Suk (KOR)        d. 3 Karan Rastogi (IND)        75 60
  Cheuk-Wai Hui (HKG)        d.   Saurabh Kohli (IND)        64 62
5 Somdev Dev Varman (IND)    d.   Divij Sharan (IND)         46 63 64
4 Hiu-Tung Yu (HKG)          d. W Rupesh Roy (IND)           61 62
  Weerapat Doakmaiklee (THA) d. 8 Tushar Liberhan (IND)      61 06 75
2 Tai-Wei Liu (TPE)          d. W Navdeep Singh (IND)        63 62

Quarterfinals:

1 Wang-Cheng Hsieh (TPE)     d.   Amanjot Singh (IND)        64 62
  Hyun-Joon Suk (KOR)        d.   Cheuk-Wai Hui (HKG)        60 62
4 Hiu-Tung Yu (HKG)          d. 5 Somdev Dev Varman (IND)    63 64
2 Tai-Wei Liu (TPE)          d.   Weerapat Doakmaiklee (THA) 76(3) 62

Semifinals:

  Hyun-Joon Suk (KOR)        d. 1 Wang-Cheng Hsieh (TPE)     63 63
2 Tai-Wei Liu (TPE)          d. 4 Hiu-Tung Yu (HKG)          61 36 61

Finals:

2 Tai-Wei Liu (TPE)          d.   Hyun-Joon Suk (KOR)        62 63

---------------------------------------------------------------------------

Boys Doubles Round 1:

1 T-W.Liu/ Yi-Chang Wu (TPE)       d. W Jayanth Janardhan/ M.V.A.Prakash 64 62
  S.Kohli/ K.Rastogi               d.   Huai-En Chang (TPE)/ K.Nakahara  63 75
3 S.D.Varman/ Am.Singh             d.   N.Pongkunsub/ D.Yahya            76(3) 64
  W-S.Jun/ Y-D.Shieh               d.   R.V.Murugesan/ C.Singh           75 61
  T.Liberhan/ D.Sharan             d.   Ken Chao/Wei Ting Lin (TPE)      62 76(2)
  P.Vikas/ Arun Prakash            d. 4 W.Doakmaiklee/ A.Jaya            62 63
  W.C.Hsieh/ Yi Ming Wu (TPE)      d.   N.Advani/ N.Singh                61 62
2 B.Hung/ C.W.Hui                  d. W A.Dutta/ R.Roy                   63 36 76(5)

Boys Doubles QF:

  S.Kohli/ K.Rastogi               d. 1 T-W.Liu/ Yi-Chang Wu (TPE)       63 46 63
  W-S.Jun/ Y-D.Shieh               d. 3 S.D.Varman/ Am.Singh             16 63 64
  T.Liberhan/ D.Sharan             d.   P.Vikas/ Arun Prakash            63 46 61
  W.C.Hsieh/ Yi Ming Wu (TPE)      d. 2 B.Hung/ C.W.Hui                  36 63 76(6)

Boys Doubles SF:

  W-S.Jun/ Y-D.Shieh               d.   S.Kohli/ K.Rastogi               26 62 60
  W.C.Hsieh/ Yi Ming Wu (TPE)      d.   T.Liberhan/ D.Sharan             61 75

Boys Doubles Final:

  W.C.Hsieh/ Yi Ming Wu (TPE)      d.   W-S.Jun/ Y-D.Shieh               76(3) 62

Girls Draw: Round 1: 1 Isha Lakhani (IND) d. Q Porntip Mulsap (THA) 76(5) 62 W Sandhya Nagaraj (IND) d. Lata Assudani (IND) 57 60 61 W Ankita Bhambri (IND) d. Varanya Vijuksanaboon (THA) 61 63 7 So-Jung Kim (KOR) d. I-Hsuan Hwang (TPE) 61 64 3 Wang Ting-Wen (TPE) d. Sandra Sashidharan (IND) 62 61 Heesun Lyoo-Suh (KOR) d. Vandana Murali (IND) 76(2) 62 Kartiki Bhat (IND) d. Sandri Gangotri (IND) 62 61 Montinee Tangphong (THA) d. 5 Sanaa Bhambri (IND) 36 64 63 6 Tara Iyer (IND) d. Nidhi Shah (IND) 61 61 W Parul Goswami (IND) d. Swetha Devaraj (IND) 63 61 Ji-Young Kim (KOR) d. Q Oormila Ram (IND) 61 61 4 Yung-Jan Chan (TPE) d. Pichitra Thongdach (THA) 63 61 Q Marutha Devi (IND) d. 8 Maya Rosa (INA) 76(8) 64 W Madura Ranganathan (IND) d. Krushmi Chheda (IND) 61 64 Yi Chen (TPE) d. Q Priyanka Parekh (IND) 61 61 2 Sania Mirza (IND) d. Thassha Vittayaviroj (THA) 61 75 Round 2: 1 Isha Lakhani (IND) d. W Sandhya Nagaraj (IND) 60 62 W Ankita Bhambri (IND) d. 7 So-Jung Kim (KOR) 06 61 64 Heesun Lyoo-Suh (KOR) d. 3 Wang Ting-Wen (TPE) 61 26 75 Kartiki Bhat (IND) d. Montinee Tangphong (THA) 64 62 6 Tara Iyer (IND) d. W Parul Goswami (IND) 60 61 4 Yung-Jan Chan (TPE) d. Ji-Young Kim (KOR) 62 36 60 Q Marutha Devi (IND) d. W Madura Ranganathan (IND) 75 36 61 2 Sania Mirza (IND) d. Yi Chen (TPE) 75 63 Quarterfinals: W Ankita Bhambri (IND) d. 1 Isha Lakhani (IND) 36 63 75 Kartiki Bhat (IND) d. Heesun Lyoo-Suh (KOR) 63 63 4 Yung-Jan Chan (TPE) d. 6 Tara Iyer (IND) 76(1) 62 2 Sania Mirza (IND) d. Q Marutha Devi (IND) 61 60 Semifinals: W Ankita Bhambri (IND) d. Kartiki Bhat (IND) 64 67(7) 61 2 Sania Mirza (IND) d. 4 Yung-Jan Chan (TPE) 63 62 Final: 2 Sania Mirza (IND) d. W Ankita Bhambri (IND) 63 75 ------------------------------------------------------------------------- Girls Doubles Round 1: 1 S.Mirza/ I.Lakhani d. Hae Youm Bae (KOR)/ H.Lyoo-Suh 62 63 P.Mulsap/ P.Thongdach d. S.Devraj/ Varsha Shivshankar 62 61 3 Y.Chen/ M.Rosa d. P.Goswami/ S.Nagaraj 61 60 K.Chheda/ S.Lodha d. V.Vijuksanaboon/ N.Shah 62 63 A.Bhambri/ S.Bhambri d. V.Murali/ M.Ranganathan 61 64 4 K.Bhat/ T.Iyer d. I-H.Hwang/ S.Sashidharan 62 36 76(5) M.Tangphong/ T.Vittayaviroj d. L.Assudani/ P.Parekh 61 64 J.Y.Kim/ S.J.Kim d. 2 Y.J.Chan/ T.W.Wang 63 62 Girls Doubles QF 1 S.Mirza/ I.Lakhani d. P.Mulsap/ P.Thongdach 76(5) 60 3 Y.Chen/ M.Rosa d. K.Chheda/ S.Lodha 60 64 A.Bhambri/ S.Bhambri d. 4 K.Bhat/ T.Iyer 62 61 J.Y.Kim/ S.J.Kim d. M.Tangphong/ T.Vittayaviroj 62 60 Girls Doubles SF 1 S.Mirza/ I.Lakhani d. 3 Y.Chen/ M.Rosa 67(4) 75 75 J.Y.Kim/ S.J.Kim d. A.Bhambri/ S.Bhambri 64 36 62 Girls Doubles Final: J.Y.Kim/ S.J.Kim d. 1 S.Mirza/ I.Lakhani 76(4) 76(7)
This page made by R. Jayakrishnan ..