TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat .. 

ITF Grade-3 Junior International, Jan27-Feb01, 2003, Delhi (hard.)

Boys Draw  Girls Draw
Final update, Feb 2: Somdev and Montinee earn Double Crowns!

Boys Draw:

Round 1:

1 Karan Rastogi (IND)        d.   Vikas Punna (IND)          60 61
Q Eduard Khan (UZB)          d. W Wrik Ganguli (IND)         36 60 63
  Nick cavaday (GBR)         d.   Tristan farron-Mahon (IRL) 64 76(5)
8 Dmytro Tolok (UKR)         d.   Sanam K Singh (IND)        63 63 
  Rupesh Roy (IND)           d. 3 Chatwinder Singh (IND)     63 16 63
  Divij Sharan (IND)         d. Q Amir Weintraub (ISR)       64 67(2) 63
  Max Jones (GBR) [SE]       d. Q Vijay S Prashanth (IND)    06 61 76(5)
5 Dmitri Ivanov (UZB)        d. L Jitin Bishnoi (IND)        62 61
6 Gafur Ishmatov (UZB)       d. L Moshika Gamlieli (ISR)     62 64
W Siddharth Gulati (IND)     d. W Sumit Prakash Gupta (IND)  63 76(8)
W Vivek Shokeen (IND)        d.   Michael Wahl (AUT)         57 63 64
Q Domnic Inglot (GBR)        d. 4 Tushar Liberhan (IND)      64 63
  Baris Erguden (TUR)        d. 7 Sunu Wahya Trijati (THA)   62 63
  Navdeep Singh (IND)        d.   Aziz Abdurazakov (UZB)     75 63
  Siributwong Kirati (THA)   d.   Jamie Murray (GBR)         46 63 76(4)
2 Somdev K Dev Verman (IND)  d.   Jong Guk Ho (KOR) [SE]     63 36 61

Round 2:

1 Karan Rastogi (IND)        d. Q Eduard Khan (UZB)          60 62
8 Dmytro Tolok (UKR)         d.   Nick cavaday (GBR)         62 46 62
  Rupesh Roy (IND)           d.   Divij Sharan (IND)         75 61
5 Dmitri Ivanov (UZB)        d.   Max Jones (GBR) [SE]       64 64
6 Gafur Ishmatov (UZB)       d. W Siddharth Gulati (IND)     63 67(8) 63
Q Domnic Inglot (GBR)        d. W Vivek Shokeen (IND)        62 60
  Baris Erguden (TUR)        d.   Navdeep Singh (IND)        64 62
2 Somdev K Dev Verman (IND)  d.   Siributwong Kirati (THA)   64 62

Quarterfinals:

1 Karan Rastogi (IND)        d. 8 Dmytro Tolok (UKR)         64 61
5 Dmitri Ivanov (UZB)        d.   Rupesh Roy (IND)           63 63
6 Gafur Ishmatov (UZB)       d. Q Domnic Inglot (GBR)        64 61
2 Somdev K Dev Verman (IND)  d.   Baris Erguden (TUR)        62 67(6) 60

Semifinals:

5 Dmitri Ivanov (UZB)        d. 1 Karan Rastogi (IND)        62 57 64
2 Somdev K Dev Verman (IND)  d. 6 Gafur Ishmatov (UZB)       64 60

Final:

2 Somdev K Dev Verman (IND)  d. 5 Dmitri Ivanov (UZB)        61 76(2)

-------------------------------------------------------------------------------

Boys Doubles Round 1:

1 S.D.Varman/ K.Rastogi        d.   T.Farron-Mahon/ D.Ivanov     61 61
  M-J.Chung/ J.G.Ho            d.   S.Kirati/ S.W.Trijati        76(2) 36 61
4 G.Ishmatov/ D.Tolok          d.   K.Nanda Kumar/ V.S.Prashanth 76(5) 61
  N.Cavaday/ M.Jones           d.   J.Bishnoi/ S.Gulati          63 36 63
  S.P.Gupta/ R.Roy             d.   A.Abdurazakov/ S.Gautham     63 60
3 V.Punna/ C.Singh             d.   A.Dutta/ W.Ganguly           63 46 76(3)
  D.Inglot/ J.Murray           d.   K.S.Raju/ S.K.Singh          60 61
2 T.Liberhan/ D.Sharan         d.   V.Shokeen/ N.Singh           62 63

Boys Doubles QF:

1 S.D.Varman/ K.Rastogi        d.   M-J.Chung/ J.G.Ho            61 61
  N.Cavaday/ M.Jones           d. 4 G.Ishmatov/ D.Tolok          64 63
3 V.Punna/ C.Singh             d.   S.P.Gupta/ R.Roy             63 46 76(3)
  D.Inglot/ J.Murray           d. 2 T.Liberhan/ D.Sharan         46 64 76(5)

Boys Doubles SF:

1 S.D.Varman/ K.Rastogi        d.   N.Cavaday/ M.Jones           62 64
3 V.Punna/ C.Singh             d.   D.Inglot/ J.Murray           61 64

Final:

1 S.D.Varman/ K.Rastogi        d. 3 V.Punna/ C.Singh             62 61


Girls Draw: Round 1: 1 Montinee Tangphong (THA) d. Daniella Cohen (ISR) 60 63 Elena Volobueva (RUS) d. Rachael Porsz (GBR) 62 63 W Vandana Murali (IND) d. Denice Harijanto (INA) 16 63 64 5 Madura Rangathan (IND) d. Elina Arutyunova (UZB) 62 64 3 Wei-Hsin Hsu (TPE) d. Q Aya Oasa (JPN) 60 60 Krushmi Chheda (IND) d. L Michal Bar (ISR) 64 62 Kate Polunina (POL) d. Efrat Zlotikman (ISR) 64 46 64 6 Ankita Bhambri (IND) d. Nidhi Shah (IND) 62 63 7 Yana Nemerovski (ISR) d. Shefat N. Baishakhi (BAN) 62 64 Q Klaudyna Kasztelaniec (POL) d. Parul Goswami (IND) 75 64 Q Jung-Yoon Shin (KOR) d. W Vindya Dayananda (SRI) 75 61 4 Sanaa Bhambri (IND) d. L Eleonara Sitdjimeleva (UZB) 60 62 8 Anastasia Zhukova (RUS) d. Thassha Vitayaviroj (THA) 46 76(3) 62 Q Irina Tsymbal (UKR) d. Ettie Gans (ISR) 57 61 60 Marutha Devi (IND) d. W Pooja Kommireddy (IND) 36 63 62 2 Jennifer Debodt (BEL) d. W Shivika Burman (IND) 61 61 Round 2: 1 Montinee Tangphong (THA) d. Elena Volobueva (RUS) 61 62 5 Madura Rangathan (IND) d. W Vandana Murali (IND) 75 64 3 Wei-Hsin Hsu (TPE) d. Krushmi Chheda (IND) 61 62 6 Ankita Bhambri (IND) d. Kate Polunina (POL) 62 75 7 Yana Nemerovski (ISR) d. Q Klaudyna Kasztelaniec (POL) 61 75 4 Sanaa Bhambri (IND) d. Q Jung-Yoon Shin (KOR) 60 64 Q Irina Tsymbal (UKR) d. 8 Anastasia Zhukova (RUS) 16 76(1) 63 2 Jennifer Debodt (BEL) d. Marutha Devi (IND) 62 62 Quarterfinals: 1 Montinee Tangphong (THA) d. 5 Madura Rangathan (IND) 60 60 6 Ankita Bhambri (IND) d. 3 Wei-Hsin Hsu (TPE) 63 76(6) 4 Sanaa Bhambri (IND) d. 7 Yana Nemerovski (ISR) 63 26 62 Q Irina Tsymbal (UKR) d. 2 Jennifer Debodt (BEL) 63 62 Semifinals: 1 Montinee Tangphong (THA) d. 6 Ankita Bhambri (IND) Walkover 4 Sanaa Bhambri (IND) d. Q Irina Tsymbal (UKR) 62 62 Final: 1 Montinee Tangphong (THA) d. 4 Sanaa Bhambri (IND) 76(3) 46 63 ------------------------------------------------------------------------------- Girls Doubles Round 1: 1 M.Tangphong/ T.Vitayaviroj d. E.Arutyanova/ J-Y.Shin 46 62 61 K.Polunina/ I.Tsymbal d. S.Burman/ B.Tirumurti 60 63 3 Y.Nemrovski/ E.Zlotikman d. N.Shah/ E.Sitdjemileva 63 61 J.Debodt/ E.Volobueva d. T.Datla/ P.Goswami Walkover S.N.Baishakhi/ V.Dayananda d. K.Chheda/ S.Lodha 62 36 76(3) 4 S.Bhambri/ M.Ranganathan d. D.Cohen/ R.Porsz 61 63 D.Harijanto/ K.Kasztelaniec d. W-H.Hsu/ A.Oasa 64 75 M.Devi/ V.Murali d. 2 E.Gans/ A.Zhukova 61 63 Girls Doubles QF: 1 M.Tangphong/ T.Vitayaviroj d. K.Polunina/ I.Tsymbal 60 63 3 Y.Nemrovski/ E.Zlotikman d. J.Debodt/ E.Volobueva 75 75 4 S.Bhambri/ M.Ranganathan d. S.N.Baishakhi/ V.Dayananda 62 61 D.Harijanto/ K.Kasztelaniec d. M.Devi/ V.Murali 16 64 60 Girls Doubles SF: 1 M.Tangphong/ T.Vitayaviroj d. 3 Y.Nemrovski/ E.Zlotikman 26 61 61 4 S.Bhambri/ M.Ranganathan d. D.Harijanto/ K.Kasztelaniec 76(3) 62 Girls Doubles Final: 1 M.Tangphong/ T.Vitayaviroj vs 4 S.Bhambri/ M.Ranganathan 61 61
This page made by R. Jayakrishnan ..