TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat .. 

ITF Grade-4 Juniors, Jan 22-27, New Delhi (hard)

Boys Draw  Girls Draw

(Update on Jan 27: Shivang and Megha win titles!)

Boys Draw:

Seeds:

 1. Vinod Sewa (IND,69)
 2. Amanjot Singh (IND,110)
 3. Shivang Mishra (IND,114)
 4. Adam Jaya (MAS,152)
 5. Dalodom Anuwat (THA,170)
 6. Chandrasekhar Mohanty (IND,178)
 7. Rahul Rajkhewa (IND,181)
 8. Harshit Sharma (IND,189)
 9. Rohan Gajjar (IND,191)
10. Nishank Mishra (IND,200)
11. Ivan Kovalev (KAZ,214)
12. Dannio Yahya (MAS,270)
13. Ivan Kokurin (UZB,302)
14. Alamgir Wali (PAK,302)
15. Arun R. Prakash (IND,363)
16. Chatwinder Singh (IND,365)

Boys Round 1 (Top 13 seeds have byes into R2, the round of 32)

   Shashank Kulkarni (IND)    d.    Amit Karunakaran (IND)       75 62
   Saurabh Singh (IND)        d.    Harshad Kshirsagar (IND)     62 61
14 Alamgir Wali (PAK)         d.    Nipun Gupta (IND)            36 63 64
   John Siefke (USA)          d.    Aakash Sharma (IND)          63 41 (conc.)
   Karan Rastogi (IND)        d.    Siddharth Desai (IND)        61 60
   Manoj Sewa (IND)           d.    Vikramaditya Menon (IND)     75 16 76(2)
   Jitin Bishnoi (IND)        d.    Vivek Shokeen (IND)          63 63
   Sratha Saengsuwarn (THA)   d. 16 Chatwinder Singh (IND)       61 63
   Vikas Punna (IND)          d.    Mahanandan Tyagi (IND)       64 62
   Somdev K. Dev Varman (IND) d.    Srikrishna Ramanathan (IND)  63 75
   Rishi Behl (IND)           d.    Vivek Chandrasekar (IND)     76(1) 61
   Kshitij Gujarati (IND)     d.    Babar Ali (PAK)              76(5) 76(7)
15 R. Arun Prakash (IND)      d.    Wrik Ganguly (IND)           61 62
   Tushar Liberhan (IND)      d.    Vijay Sunder Prasanth (IND)  63 63
   Manoj K. Balaji (IND)      d.    Diego Palacios (ESP)         60 60
   Damir Zhylkybayev (KAZ)    d.    Arjun Uppal (IND)            63 60
   Vikrant Sane (IND)         d.    Nikesh Singh (IND)           36 64 61
   Jaco T. Mathew (IND)       d.    Yannick Nelord               63 60
   Mohammad Alnabhani (OMN)   d.    Manchit Madan (IND)          63 75

Boys Singles R2

 1 Vinod Sewa (IND)           d.    Shashank Kulkarni (IND)      75 61
   Saurabh Singh (IND)        d. 14 Alamgir Wali (PAK)           63 62
 9 Rohan Gajjar (IND)         d.    John Siefke (USA)            62 64
   Karan Rastogi (IND)        d.  7 Rahul Rajkhewa (IND)         64 63
   Manoj Sewa (IND)           d.  4 Adam Jaya (MAS)              76(4) 46 62
   Sratha Saengsuwarn (THA)   d.    Jitin Bishnoi (IND)          61 63
10 Nishank Mishra (IND)       d.    Punna Vikas (IND)            63 60
 5 Anuwat Dalodom (THA)       d.    Somdev K. Dev Varman (IND)   06 75 62
   Rishi Behl (IND)           d.  6 Chandrashekhar Mohanty (IND) 63 75
11 Ivan Kovalev (KAZ)         d.    Kshitij Gujarati (IND)       62 64
15 R. Arun Prakash (IND)      d.    Tushar Liberhan (IND)        63 60
 3 Shivang Mishra (IND)       d.    Manoj K. Balaji (IND)        62 60
 8 Harshit Sharma (IND)       d.    Damir Zhylkybayev (KAZ)      62 61
   Vikrant Sane (IND)         d. 12 Dannio Yahya (MAS)           76(2) 46 61
   Jaco T. Mathew (IND)       d. 13 Ivan Kokurin (UZB)           64 63
 2 Amanjot Singh (IND)        d.    Mohammad Alnabhani (OMN)     61 62 

Boys Singles R3

   Saurabh Singh (IND)        d.  1 Vinod Sewa (IND)             46 61 75
 9 Rohan Gajjar (IND)         d.    Karan Rastogi (IND)          63 62
   Sratha Saengsuwarn (THA)   d.    Manoj Sewa (IND)             60 60
10 Nishank Mishra (IND)       d.  5 Anuwat Dalodom (THA)         60 62
   Rishi Behl (IND)           d. 11 Ivan Kovalev (KAZ)           75 06 64
 3 Shivang Mishra (IND)       d. 15 R. Arun Prakash (IND)        46 64 75
 8 Harshit Sharma (IND)       d.    Vikrant Sane (IND)           63 64
 2 Amanjot Singh (IND)        d.    Jaco T. Mathew (IND)         62 62

Boys Singles QF

   Saurabh Singh (IND)        d.  9 Rohan Gajjar (IND)           57 61 64
10 Nishank Mishra (IND)       d.    Sratha Saengsuwarn (THA)     75 46 64
 3 Shivang Mishra (IND)       d.    Rishi Behl (IND)             64 62
 2 Amanjot Singh (IND)        d.  8 Harshit Sharma (IND)         64 62

Boys Singles SF

10 Nishank Mishra (IND)       d.    Saurabh Singh (IND)          61 63
 3 Shivang Mishra (IND)       d.  2 Amanjot Singh (IND)          62 64

Boys Singles Final

 3 Shivang Mishra (IND)       d. 10 Nishank Mishra (IND)         75 76(4)

----------------------------

Boys Doubles Round 1:

V.Sewa/ C.Mohanty   d. M.Tyagi (SWE)/ C.Singh       63 61
K.Rastogi/ R.Behl   d. R.Rajkhewa/ S.Saengsuwarn    63 64
S.Mishra/ N.Mishra  d. Wrik Ganguly/Tushar Liberhan 61 62
A.Wali/ A.Dalodom   d. J.T.Mathew/ S.D.Varman       67(5) 75 64
V.Menon/ N.Gupta    d. A.Jaya/ M.Sewa               67(2) 63 76(4)
A.Mohammad/ D.Yahya d. B.Ali/ Ivan Kovalev (Kaz)    64 61
A.Prakash/ J.Siefke d. R.Gajjar/ V.Sane             75 16 61
A.Singh/ H.Sharma   d. I.Kokurin/ D.Zhyulkbayev     61 62

Boys Doubles SF

V.Sewa/ C.Mohanty   d. S.Mishra/ N.Mishra           64 61
A.Prakash/ J.Siefke d. V.Menon/ N.Gupta             62 36 76(2)

Boys Doubles Final

A.Prakash/ J.Siefke d. V.Sewa/ C.Mohanty            76(6) 26 64


Girls Draw: Seeds: 1. Sania Mirza (IND,105) 2. Pichaya Laosirichon (THA,145) 3. Mehga Vakharia (IND,148) 4. Nandita Chandrasekar (IND,157) 5. Rebecca Dandeniya (GBR,158) 6. Sasha Abraham (IND,164) 7. Boda Nischela Reddy (IND,219) 8. Rattiya Hiranrat (THA,244) Girls Round 1 1 Sania Mirza (IND) Bye ? Parul Goswamy (IND) d. Harleen Uppal (IND) 62 61 Preeti Rao (IND) d. Samrita Sekar (IND) 46 62 63 Sandy Gumulya (INA) d. 8 Rattiya Hiranrat (THA) 64 63 3 Megha Vakharia (IND) d. Ankita Bhambri (IND) 64 61 Kartika Halim (INA) d. Vishika Chhetri (IND) 75 36 61 Maya A. Stefani Rosa (INA) d. Sharanya Pattabi (IND) 16 62 60 5 Rebecca Dandeniya (GBR) d. Mansi Modi (IND) 61 60 6 Sasha Abraham (IND) d. Nivedita Venkatesh (IND) 60 60 Chen Yee Liaw (MAS) d. Ayako Tamura (JPN) 75 61 Lata Assudani (IND) d. Olexandra Verkhnyatska (UKR) 60 62 4 Nandita Chandrasekar (IND) d. Anjini Kant (IND) 60 61 7 Nischela Boda Reddy (IND) d. Eriko Wada (JPN) 60 60 Sanaa Bhambri (IND) d. Olga Dzuba (KAZ) 63 61 Septi Nindya Yutami (INA) d. Summer Bhullar (IND) 60 60 2 Pichaya Laosirichon (THA) d. Neha Palpher (IND) 60 60 Girls Round 2 1 Sania Mirza (IND) d. Parul Goswami (IND) 61 60 Sandy Gumulya (INA) d. Preeti Rao (IND) 63 36 62 3 Megha Vakharia (IND) d. Halim Kartika (INA) 62 62 5 Rebecca Dandeniya (GBR) d. Maya A. Stefani Rosa (INA) 64 61 6 Sasha Abraham (IND) d. Chen Yee Liaw (MAS) 46 75 61 Lata Assudani (IND) d. 4 Nandita Chandrasekar (IND) 64 64 Sanaa Bhambri (IND) d. 7 Nischela Boda Reddy (IND) 26 75 63 2 Pichaya Laosirichon (Tha) d. Septi Nindya Yutami (INA) 61 62 Girls QF Sandy Gumulya (INA) d. 1 Sania Mirza (IND) 64 57 64 3 Megha Vakharia (IND) d. 5 Rebecca Dandeniya (GBR) 51 (retd.) 6 Sasha Abraham (IND) d. Lata Assudani (IND) 61 61 2 Pichaya Laosirichon (Tha) d. Sanaa Bhambri (IND) 64 62 Girls SF 3 Megha Vakharia (IND) d. Sandy Gumulya (INA) 63 60 2 Pichaya Laosirichon (Tha) d. 6 Sasha Abraham (IND) 63 36 62 Girls Singles Final 3 Megha Vakharia (IND) d. 2 Pichaya Laosirichon (Tha) 64 64 ------------------------------------ Girls Doubles R1 M.A.S.Rosa/ K.Halim d. C.Y.Liaw/ L.Assudani 63 60 A.Bhambri/ S.Bhambri d. S.Gumulya/ S.N.Yutami 61 26 63 S.Pattabi/ N.Venkatesh d. R.Dandeniya/ E.Wada 76(6) 63 Girls Doubles QF: 1 S.Mirza/ S.Abraham d. M.A.S.Rosa/ K.Halim 64 62 N.Chandrasekar/ A.Tamura d. P.Rao/ S.Sekar 16 75 62 A.Bhambri/ S.Bhambri d. N.B.Reddy/ O.Dzyuba 62 76(3) 2 P.Laosirichon/ R.Hiranrat d. S.Pattabi/ N.Venkatesh 61 60 Girls Doubles Final: 1 S.Mirza/ S.Abraham d. 2 P.Laosirichon/ R.Hiranrat 61 76(2)
This page made by R. Jayakrishnan ..