TENNIS INDIA -  tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Home Page .. Mahesh Bhupathi Home Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..

.. News/ Notes.. Indian Calendar/Results/Rankings .. Fan Club .. Indian-Tennis Chat .. 

ITF Junior International (Grade-4), Jan 24-29, 2000 - New Delhi (hard)

 Boy's Draw  Girls' Draw
(Final Update on Jan 28 .. Sunil Kumar and Shuai Peng win titles! .. Courtesy: PTI, Newspapers)

Boys' Draw 


Seeds (Jan 17 ITF world junior rankings and DOB shown):

1. Akshay Vishal Rao    (IND,111 - May/15/82)
2. Omar Behroozian      (UAE,149 - Jan/16/82)
3. Raymond Benc         (PHI,153 - Jun/22/82)
4. Shivang Mishra       (IND,157 - Feb/10/83)
5. Karan Doctor         (IND,165 - May/25/82)
6. Palivela Ravikrishna (IND,174 - Jun/11/83)
7. Alok Bhide           (IND,242 - Feb/04/82)
8. Sunil Kumar          (IND,245 - Apr/04/83)

   Direct Entry Cut-Off (around #611 in ITF world junior list)

Round 1 

1 Akshay Vishal Rao (IND)    d.   Ashutosh Singh (IND)       6-2 6-2
  Vishal Punna (IND)         d. Q Dhananjay Kawade (IND)     4-6 6-1 6-4
  Vinod Sewa (IND)           d.   Makhmood Akhundjanov (UZB) 6-1 6-2
5 Karan Doctor (IND)         d.   Harshit Sharma (IND)       4-6 6-2 6-1
  Parantap Chaturvedi (IND)  d. 3 Raymond Benc (SWE/PHI)     7-6(4) 6-3
  Adam Jaya (MAL)            d.   Ritesh Chitlangiya (IND)   5-7 7-5 6-1
  Chandrasekar Mohanty (IND) d.   Anuwat Dalodom (THA)       6-1 6-1
6 Palivela Ravikrishna (IND) d.   Zoltan Bus (Rom)           6-2 6-1
8 Sunil Kumar (IND)          d. L Siddharth Sudhakar (IND)   6-0 6-3
  Amanjot Singh (IND)        d. Q Pratim Parekh (IND)        7-6(5) 6-3
  Nishank Mishra (IND)       d. W Nipun Gupta (IND)          4-6 6-4 6-1
Q Raian Luchici (ROM)        d. 4 Shivang Mishra (IND)       6-4 6-2
7 Alok Bhide (IND)           d. L Zachary Tan (MAL)          6-2 6-2
Q Uros Kuhar (SLO)           d. L Dhruv Kumar (IND)          6-1 6-1
  Vivek Jhaveri (IND)        d.   Radu Mangiurea (ROM)       0-6 6-4 7-5
2 Omar Behroozian (UAE)      d. W Vipin Sirpaul (IND)        6-1 6-2

  Wildcard Benjamin Xavier was a late arrival .. Replaced by Z.Tan

Round 2

  Vishal Punna (IND)         d. 1 Akshay Vishal Rao (IND)    6-2 6-4
  Vinod Sewa (IND)           d. 5 Karan Doctor (IND)         6-2 6-2
  Parantap Chaturvedi (IND)  d.   Adam Jaya (MAL)            6-1 6-1
  Chandrasekar Mohanty (IND) d. 6 Palivela Ravikrishna (IND) 6-3 6-0
8 Sunil Kumar (IND)          d.   Amanjot Singh (IND)        6-3 6-2
Q Raian Luchici (ROM)        d.   Nishank Mishra (IND)       6-2 6-2
Q Uros Kuhar (SLO)           d. 7 Alok Bhide (IND)           6-2 6-1
2 Omar Behroozian (UAE)      d.   Vivek Jhaveri (IND)        6-4 6-3.

Quarterfinals

  Vishal Punna (IND)         d.   Vinod Sewa (IND)           6-3 1-6 6-3
  Parantap Chaturvedi (IND)  d.   Chandrasekar Mohanty (IND) 3-6 6-1 6-4
8 Sunil Kumar (IND)          d. Q Raian Luchici (ROM)        6-3 6-2
Q Uros Kuhar (SLO)           d. 2 Omar Behroozian (UAE)      3-6 6-4 6-2

Semifinals

  Parantap Chaturvedi (IND)  d.   Vishal Punna (IND)         7-5 6-1
8 Sunil Kumar (IND)          d. Q Uros Kuhar (SLO)           6-1 6-2

Final

8 Sunil Kumar (IND)          d.   Parantap Chaturvedi (IND)  7-5 6-1

--------------------------------------------------

Boys Doubles

Boys Doubles Round 1

1 C.S.Mohanty/ K.Doctor d.   N.Gupta/ Z.Bus            6-3 6-4
  A.Singh/ P.Chaturvedi d.   O.Behroozian/ H.Ali       7-6(5) 6-1
3 A.Bhide/ R.Benc       d.   M.Akhundjanov/ M.Z.Ruslan 6-3 6-0
  P.Vishal/ V.Jhaveri   d.   P.Ravikrishna/ R.Kranti   7-5 4-6 6-2
  B.Xavier/ S.Sudhakar  d.   V.Chandrasekhar/ U.Kuhar  6-3 6-3
4 V.Sewa/ H.Sharma      d.   R.Luchici/ R.Mangiurea    7-5 6-2
  S.Mishra/ N.Mishra    d.   Z.Tan/ J.Adam             6-1 1-6 6-3
2 A.V.Rao/ S.Kumar      d.   R.Chitlangiya/ D.Anuwat   6-3 6-4 

Boys Doubles Quarterfinals

1 C.S.Mohanty/ K.Doctor d.   A.Singh/ P.Chaturvedi     6-4 6-3
  Vishal.P/ V.Jhaveri   d. 3 A.Bhide/ R.Benc           3-6 6-4 6-4
  B.Xavier/ S.Sudhakar  d. 4 V.Sewa/ H.Sharma          6-4 6-7(7) 6-3
2 A.V.Rao/ S.Kumar      d.   S.Mishra/ N.Mishra        6-3 6-4

Boys Doubles Semifinals

1 C.S.Mohanty/ K.Doctor d.   Vishal.P/ V.Jhaveri       6-0 6-1
2 A.V.Rao/ S.Kumar      d.   B.Xavier/ S.Sudhakar      7-5 6-3

Boys Doubles Finals

1 C.S.Mohanty/ K.Doctor d. 2 A.V.Rao/ S.Kumar          6-3 4-6 6-4

--------------------------------------------------

Qualifying Rounds --

Round 3:

Pratim Parekh (IND)       d. Saurav Sukul (IND)        6-1 6-2
Uros Kuhar (SLO)          d. Siddharth Sudhakar (IND)  6-2 1-6 6-3
Dhananjay Kawade (IND)    d. Dhruv Kumar (IND)         6-3 6-2
Raian Luchici (ROM)       d. Zachari Tan (MAL)         6-1 6-3

Round 2:

Saurav Sukul (IND)        d. Vivek Chandrasekhar (IND) 6-1 6-3
Pratim Parekh (IND)       d. Sukhbir Sahota (GBR)      6-3 6-1
Siddharth Sudhakar (IND)  d. Gursharan Singh (IND)     6-2 6-3
Uros Kuhar (SLO)          d. Rohan Kranti (IND)        7-5 6-4
Dhruv Kumar (IND)         d. Varun Giri (IND)          7-6(4) 6-4
Dhananjay Kawade (IND)    d. Mahanandan Tyagi (SWE)    6-3 3-6 7-5
Raian Luchici (ROM)       d. Arka Mondal (IND)         6-2 6-3
Zachari Tan (MAL)         d. Aditya Rao (IND)          6-1 7-6 (7-3)

Round 1:

Vivek Chandrasekhar (IND) d. Tushar Garg (IND)         6-7(4) 6-2 6-1
Saurav Sukul (IND)        d. Devesh Poddar (USA)       6-0 6-2
Pratim Parekh (IND)       d. Jaco T. Mathew (IND)      6-3 6-3
Sukhir Sahota (GBR)       d. Akash Sharma (IND)        6-0 7-6(6)
Siddharth Sudhakar (IND)  d. Rishi Behl (IND)          6-4 6-1
Gursharan Singh (IND)     d. Vikram Kant (IND)         6-1 6-0
Rohan Kranti (IND)        d. Wrik Ganguly (IND)        6-1 6-1
Uros Kuhar (SLO)          d. Rohit Raju (IND)          6-1 6-2
Dhruv Kumar (IND)         d. Brijesh Lodha (IND)       7-6(4) 6-3
Varun Giri (IND)          d. Sandeep Choudhury (IND)   2-6 6-3 6-3
Dhananjay Kawade (IND)    d. Dityapal Bajaj (IND)      6-2 6-1
Mahanandan Tyagi (IND)    d. Deep Singh (IND)          6-2 6-4
Raian Luchici (ROM)       d. Arjun Uppal (IND)         6-1 6-1
Arka Mondal (IND)         d. Viraj Bhargava (IND)      6-1 7-5
Zachari Tan (MAL)         d. Ankur Singla (IND)        6-7(2) 7-6(5) 6-2
Aditya Rao (IND)          d. Hayat Ali (KUW)           6-1 4-6 6-4


Girls' Draw Seeds (Jan 17 ITF world junior rankings and DOB shown): 1. Shuai Peng (CHN,138 - Jan/16/86) 2. Liza Pereira (IND,149 - May/10/83) 3. Aibika Kalasarieva (KYR,216 - Jun/09/84) 4. Rattiya Hiranrat (THA,259 - Nov/08/83) 5. Montinee Tungphong (THA,286 - Apr/30/85) 6. Anna Schupak (UZB,309 - Feb/07/83) 7. Sania Mirza (IND,376 - Nov/11/86) 8. Thassa Vittayaviroj (THA,386 - Jun/10/86) Round 1 1 Shuai Peng (CHN) d. Ayako Tamura (JPN) 6-0 6-0 Pei Yuin Keng (MAL) d. Monika Goel (IND) 6-1 6-0 Vishika Chhetri (IND) d. Aparna Singh (IND) 7-6(4) 6-7(4) 6-1 7 Sania Mirza (IND) d. Radhika Rauji (IND) 6-3 6-0 Nandita Chandrasekhar d. 3 Aibika Kalsarieva (KYR) 6-4 3-6 6-4 Samrita Shekar (IND) d. Enriko Wada (JPN) 6-2 6-0 Chen Yee Liaw (MAL) d. Anjani Kant (IND) 6-0 6-1 6 Anna Schupak (UZB) d. Sai Swapna (IND) 6-2 7-6(5) Ankita Bhambri (IND) d. 5 Montinee Tungphong (THA) 6-2 6-3 Yan Ze Xie (CFN) d. Sweta Dadhwal (IND) 6-0 6-0 Isha Chopra (IND) d. Kalpita Raje (IND) 6-2 6-2 4 Rattiya Hiranrat (THA) d. Nandini Perumal (IND) 6-0 6-2 8 Thassa Vittayaviroj (THA) d. Anete Rozkalne (LAT) 6-0 6-4 Geeta Manohar (IND) d. Dhanashree Giri (IND) 6-0 6-0 Rati Kumar(IND) d. Olexandra Verkhniatska (UKR) 6-3 6-3 2 Liza Pereira (IND) d. Nischela Reddy (IND) 6-1 6-1 Round 2 1 Shuai Peng (CHN) d. Pei Yuin Keng (MAL) 4-6 6-3 6-3 7 Sania Mirza (IND) d. Vishika Chettri (IND) 6-2 6-2 Samrita Sekhar (IND) d. Nandita Chandrashekhar (IND) 7-5 6-4 6 Anna Schupak (UZB) d. Chen Yee Liaw (MAL) 6-1 6-3 Yan Ze Xie (CHN) d. Ankita Bhambri (IND) 6-4 6-0 4 Rattiya Hiranrat (THA) d. Isha Chopra (IND) 6-0 6-3 Geeta Manohar (IND) d. 8 Thassa Vittayaviroj (THA) 6-4 7-6(2) 2 Liza Pereira (IND) d. Rati Kumar (IND) 6-3 6-3 Quarterfinal 1 Shuai Peng (CHN) d. 7 Sania Mirza (IND) 6-0 6-4 Samrita Sekhar (IND) d. 6 Anna Schupak (UZB) 7-5 6-2 Yan Ze Xie (CHN) d. 4 Rattiya Hiranrat (THA) 6-2 7-6(5) 2 Liza Pereira (IND) d. Geeta Manohar (IND) 6-4 6-1 Semifinals 1 Shuai Peng (CHN) d. Samrita Sekhar (IND) 6-1 6-1 Yan Ze Xie (CHN) d. 2 Liza Pereira (IND) 7-5 6-4 Final 1 Shuai Peng (CHN) d. Yan Ze Xie (CHN) 6-1 6-4 ---------------------------------------------------------- Girls Doubles Girls Doubles Round 1 E.Wada/ R.Hiranrat d. R.Kumar/ O.Verkhniatska 6-4 6-2 S.Sekar/ A.Tamura d. V.Chetri/ N.Chandrasekar 6-1 6-0 G.Manohar/ A.Bhambri d. S.Mirza/ N.Reddy 3-6 7-6(2) 6-3 P.Y.Keng/ C.Y.Liaw d. S.Swapna/ N.Perumal 6-3 6-0 Girls Doubles Quarterfinals 1 L.Pereira/ A.Rozkaine d. E.Wada/ R.Hiranrat 6-2 6-3 4 M.Tungphong/ T.Vittayaviroj d. S.Sekar/ A.Tamura 6-3 6-2 3 A.Shchupak/ A.Kalsarieva d. G.Manohar/ A.Bhambri 6-4 1-6 6-2 2 S.Peng/ Y.Z.Xie d. P.Y.Keng/ C.Y.Liaw 6-2 6-4 Girls Doubles Semifinals 1 L.Pereira/ A.Rozkaine d. 4 M.Tungphong/ T.Vittayaviroj 6-3 6-3 2 S.Peng/ Y.Z.Xie d. 3 A.Shchupak/ A.Kalsarieva 6-4 6-2 Girls Doubles Final 2 S.Peng/ Y.Z.Xie d. 1 L.Pereira/ A.Rozkaine 6-0 6-3 --- No qualifiers for girls, it appears.
Courtesy: Indian Newspapers .. This page made by R. Jayakrishnan ..