TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat .. 

ITF Grade-4 Juniors, Jan 13-18, Colombo, Sri Lanka (hard)

Boys Draw  Girls Draw

(Amanjot wins the title over Jacco Matthew)

Boys Draw:

Boys Singles R1:

 Amanjot Singh (Ind)        bt Saurabh Singh (Ind)           62 61
 Nishan Rajakaruna (Sri)    bt Suranga Liyanage (Sri)        62 60
 S.Kishor (Ind)             vs Jannio Yahya (Mas)            no show??
 Wang Cheng Hsieh (Tpe)     bt Hussein Nazif (Mdv)           60 60
 Oshada Wijemanne (Sri)     bt Chatwinder Singh (Ind)        walkover
 Upendra Walgamapaya (Sri)  bt Sohan Dharmaraja (Sri)        60 61
 Yi Min Wu (Tpe)            bt Justin Danil Seow (Mas)       61 62
 Tai Wei Liu (Tpe)          bt Udita Ranaweera (Sri)         60 61
 Dinuka Ranaweera (Sri)     bt Ken Chao (Tpe)                61 61
 Udith Wickramasinghe (Sri) bt Rishi Behl (Ind)              walkover
 Yao Lun Chang (Tpe)        bt C. Avantha Suranimala (Sri)   60 60
 Dannio Yahya (Mas)         bt Dinusha Wijesuriya (Sri)      60 60
 Jaco Mathew (Ind)          bt John Seifke (USA)             60 61
 Harshana Godamanne (Sri)   bt John D Cooney (Sri)           61 61
 Emmanuel Franklyn (Sri)    bt Dilshad Abeygunawardana (Sri) 63 26 64
 Anuwat Dalodom (Tha)       bt Nishendiran Sivendiran (Sri)  61 63

Boys’ Singles R2

 Amanjot Singh (Ind)        bt Nishan Rajakaruna (Sri)       61 61
 Wang Cheng Hsieh (Tpe)     bt S.Kishor (Ind)                walkover?
 Oshada Wijemanne (Sri)     bt Oshada Wijemanne (Sri)        62 63
 Tai Wei Liu (Tpe)          bt Yi Min Wu (Tpe)               64 61
 Dinuka Ranaweera (Sri)     bt Udith Wickramasinghe (Sri)    61 62
 Yao Lun Chang (Tpe)        bt Yahya Dannio (Mas)            63 75
 Jaco T. Mathew (Ind)       bt H.Godamanna (Sri)             61 60
 Anuwat Dalodom (Tha)       bt Emmanuel Franklyn (Sri)       30 (retd.)

Boys Quarterfinals

 Amanjot Singh (Ind)        bt Wang Cheng Hsieh (Tpe)        63 16 61
 Tai Wei Liu (Tpe)          bt Upendra Walgamapaya (Sri)     62 61
 Yao Lun Chang (Tpe)        bt Dinuka Ranaweera (Sri)        63 57 75
 Jaco T. Mathew (Ind)       bt Anuwat Daladom (Tha)          63 64

Boys Semifinals

 Amanjot Singh (Ind)        bt Tai Wei Liu (Tpe)             57 75 61
 Jaco T. Mathew (Ind)       bt Yao Lun Chang (Tpe)           16 60 62

Boys single finals

 Amanjot Singh (Ind)        bt Jaco Mathew (Ind)             62 64

------------

Boys doubles finals

Jaco Mathew (India)/Yahya Dannio (Malaysia) bt
  Liu Tai Wei/Ching Yao Lun (Taiwan)                     76 67 76


Girls Draw: Girls Singles R1 (all others had byes or walkovers) Shao Yun Kao (Tpe) bt Nadira De Silva (Sri) 60 60 Suwini Fernando (Sri) bt Samanthi Wijesekara (Sri) 64 06 75 Chieh Chen (Tpe) bt Mahesha Seneviratne (Sri) 61 60 Girls R2 Pichaya Laosirichon (Tha) bt Nawchali De Silva (Sri) 62 62 Wado Eriko (Jpn) bt Vindya Dayananda (Sri) 64 60 Ting Wen Wang (Tpe) bt Shao Yun Kao (Tpe) 63 46 64 Ayako Tamura (Jpn) bt Suwini Fernando (Sri) 60 62 Montinee Tangphong (Tha) bt Chieh Chen (Tpe) 60 63 Thassha Vittayaviroj (Tha) bt Chun-Ning Tseng (Tpe) 61 61 Chen Yi (Tpe) bt Diana Alles (Sri) 60 60 Nanditha Chandrasekar (Ind) bt Erangi Dias (Sri) 60 60 Girls QF Pichaya Laosirichon (Tha) bt Wado Eriko (Jpn) 62 61 Ting Wen Wang (Tpe) bt Ayako Tamura (Jpn) 61 62 Montinee Tangphong (Tha) bt Thassha Vittayaviroj (Tha) 62 36 63 Chen Yi (Tpe) bt Nanditha Chandrasekar (Ind) 60 76(4) Girls' Semifinals: Pichaya Laosirichon (Tha) bt Ting Wen Wang (Tpe) 63 60 Montinee Tangphong (Tha) bt Chen Yi (Tpe) 64 36 61 Girls Singles Final: Pichaya Laosirichon (Tha) bt Montinee Tangphong (Tha) 61 62 --------------------------------------- Girls doubles final: Tseng Chun Ming/Tin Wang Wen (Taiwan) bt Kao Shao/Chen Yi (Taiwan) 63 36 76
This page made by R. Jayakrishnan ..