TENNIS INDIA -  tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Home Page .. Mahesh Bhupathi Home Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..

.. News/ Notes.. Indian Calendar/Results/Rankings .. Fan Club .. Indian-Tennis Chat .. 

ITF Junior International (Grade-5), Sep 18-23, 2000 - Chennai (hard)

 Boy's Draw  Girls' Draw

Boys' Draw 

Round 1

 1 Vinod Kumar Sewa (IND)             Bye
   S Kishore (IND)              d.    Ankesh Soni (IND)            64 64
   Siddarth Sudhakar (IND)      d.    Siddarth Reddy (IND)         61 61
16 Vivek Chandrasekhar (IND)    d.    Pritish Naga (IND)           63 61
11 Chatwinder Singh (IND)             Bye
   Rishi Behl (IND)             d.    Varun Walia (IND)            61 61
   Anant Sitaram (IND)          d.    M Jayakar (IND)              61 62
 7 Nishank Mishra  (IND)              Bye
 4 Adam Jaya (MAS)                    Bye
   Dheraj Shetty (IND)          d.    Avinash Reddy (IND)          64 62
   Arun Prakash (IND)           d.    SriKrishna Ramanathan (IND)  60 62
 9 Vivek Jhaveri (IND)                Bye
13 Dhrub Kumar (IND)            d.    Rafiq Ahmed (IND)            61 60 
   Tejeshwar Chigateri (IND)    d.    Weng Wah Choo (MAS)          57 62 61
   Vijay Prashanth (IND)        d.    M Harinath (IND)             61 60
 6 Chandera Sekhar Mohanty      d.    Bye
 5 Harshit Sharma  (IND)              Bye
   N Mukundan (IND)             d.    Kunal Goswami (IND)          64 63
   Tara Thantha Suwaniert (THA) d.    Amit Karunakakran (IND)      63 61
10 Nikhil Vijay Murali (IND)          Bye
14 Jaco Mathew (IND)            d.    Ankur Singla (IND)           60 63
   Aravind K Prakash (IND)      d.    Sushant Bihani (IND)         61 75
   Rohan Gajjar (IND)           d.    L. S. Ananth Bhaskar (IND)   60 61
 3 Amanjot Singh (IND)                Bye 
 8 Ravikrishna Palivela (IND)         Bye
   Vikram Aditya Menon (IND)    d.    Sujay Reddy (IND)            61 60
   Rohan Kranti (IND)           d.    Senhur Gautham (IND)         60 61
15 Benjamin Xavier (IND)        d.    V. M. Ranjeet (IND)          63 62
12 Nipun Gupta (IND)            d.    K Manoj Balaji (IND)         76(1) 63
   Akash Sharma (IND)           d.    Rushang Patel (IND)          76(7) 26 63
   Somdev Dev Verman (IND)      d.    Sidharth Sharma (IND)        61 61
2  Shivang Mishra (IND)               Bye

Round 2

 1 Vinod Kumar Sewa (IND)       d.    S Kishore (IND)              61 61
   Siddarth Sudhakar (IND)      d. 16 Vivek Chandrasekhar (IND)    63 64
11 Chatwinder Singh (IND)       d.    Rishi Behl (IND)             76 60
   Anant Sitaram (IND)          d.  7 Nishank Mishra  (IND)        60 46 64
   Dheraj Shetty (IND)          d.  4 Adam Jaya (MAS)              60 60
   Arun Prakash (IND)           d.  9 Vivek Jhaveri (IND)          64 62
   Tejeshwar Chigateri (IND)    d. 13 Dhrub Kumar (IND)            62 26 64
 6 Chandera Sekhar Mohanty(IND) d.    Vijay Prashanth (IND)        61 76(3)
 5 Harshit Sharma  (IND)        d.    N Mukundan (IND)             62 62
   Tara Thantha Suwaniert (THA) d. 10 Nikhil Vijay Murali (IND)    62 64
14 Jaco Mathew (IND)            d.    Aravind K Prakash (IND)      64 63
 3 Amanjot Singh (IND)          d.    Rohan Gajjar (IND)           63 64
 8 Ravikrishna Palivela (IND)   d.    Vikram Aditya Menon (IND)    76(3) 64
15 Benjamin Xavier (IND)        d.    Rohan Kranti (IND)           64 60
12 Nipun Gupta (IND)            d.    Akash Sharma (IND)           64 62
   Somdev Dev Verman (IND)      d. 2  Shivang Mishra (IND)         16 64 62

Round 3

 1 Vinod Kumar Sewa (IND)       d.    Siddarth Sudhakar (IND)      60 64
   Anant Sitaram (IND)          d. 11 Chatwinder Singh (IND)       61 62
   Arun Prakash (IND)           d.    Dheraj Shetty (IND)          63 63
 6 Chandera Sekhar Mohanty(IND) d.    Tejeshwar Chigateri (IND)    64 64
   Tara Thantha Suwaniert (THA) d.  5 Harshit Sharma  (IND)        36 64 60
14 Jaco Mathew (IND)            d.  3 Amanjot Singh (IND)          06 63 63
15 Benjamin Xavier (IND)        d.  8 Ravikrishna Palivela (IND)   63 75
   Somdev Dev Verman (IND)      d. 12 Nipun Gupta (IND)            76(4) 62

Quarterfinal

   Anant Sitaram (IND)          d.  1 Vinod Kumar Sewa (IND)       76(2) 61
   Arun Prakash (IND)           d.  6 Chandera Sekhar Mohanty(IND) 64 36 62
15 Benjamin Xavier (IND)        d.    Somdev Dev Verman (IND)      62 62
14 Jaco Mathew (IND)            d.    Tara Thantha Suwaniert (THA) 60 63

Semifinal

   Anant Sitaram (IND)          d.    Arun Prakash (IND)           61 46 62
15 Benjamin Xavier (IND)        d. 14 Jaco Mathew (IND)            75 64

Final 

15 Benjamin Xavier (IND)        d.    Anant Sitaram (IND)          76(4) 62


Girls' Draw 1 Pichaya Laosirichon (THA) Bye Medhini Sharma (IND) d. Marutha Devi (IND) 62 57 60 Reddhina Parekh (IND) d. Rai Iciri (IND) 62 60 8 Chen Yee Liaw (MAS) d. Alice Joy (IND) 61 60 3 Sania Mirza (IND) Bye Nivedita Venkatesh (IND) d. Saranya Pattabhi (IND) 61 62 Gayatri Ramesh (IND) d. Swetha Devaraj (IND) 62 62 Isha Lakhani (IND) d. 5 Sasha Abrahan (IND) 63 62 7 Pei Yuin Keng (MAS) d. Preethi Rao (IND) 63 63 Megha Vakaria (IND) d. Priyanka Parekh (IND) 67(3) 64 62 Kamini Murugaboopathy (IND) d. Rati Kumar (IND) 61 75 4 Nandita Chandrasekar (IND) Bye Lata Assudani (IND) d. 6 Samrita Sekar (IND) 61 36 60 Thukknandi Yamini (IND) d. K Swathi (IND) 62 62 Radha Devendrappa (IND) d. Sai Swapna (IND) 61 61 2 Liza Pereira (IND) Bye Round 2 1 Pichaya Laosirichon (THA) d. Medhini Sharma (IND) 60 62 Reddhina Parekh (IND) d. 8 Chen Yee Liaw (MAS) 62 46 63 3 Sania Mirza (IND) d. Nivedita Venkatesh (IND) 62 62 Isha Lakhani (IND) d. Gayatri Ramesh (IND) 60 62 Megha Vakaria (IND) d. 7 Pei Yuin Keng (MAS) 75 63 4 Nandita Chandrasekar (IND) d. Kamini Murugaboopathy (IND) 61 62 Lata Assudani (IND) d. Thukknandi Yamini (IND) 64 64 2 Liza Pereira (IND) d. Radha Devendrappa (IND) 63 63 Quarterfinal 1 Pichaya Laosirichon (THA) d. Reddhina Parekh (IND) 76(2) 61 3 Sania Mirza (IND) d. Isha Lakhani (IND) 61 36 64 Megha Vakaria (IND) d. 4 Nandita Chandrasekar (IND) 67(5) 61 61 2 Liza Pereira (IND) d. Lata Assudani (IND) 62 46 63 Semifinal 1 Pichaya Laosirichon (THA) d. 3 Sania Mirza (IND) 63 67(7) 64 Megha Vakaria (IND) d. 2 Liza Pereira (IND) 75 61 Final Megha Vakaria (IND) d. 1 Pichaya Laosirichon (THA) 62 62
Courtesy: Indian Newspapers .. This page made by R. Jayakrishnan ..