TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat .. 

ITF Grade-3 Junior International, Feb 3 - 8, 2003, Chandigarh (hard.)

Boys Draw  Girls Draw
Final update, Feb 7: Somdev lifts yet another title .. 14 yr old wins first big title!

Boys Draw:

Round 1:

1 Karan Rastogi (IND)         d.   Barbash Lior (ISR)          63 62
  Divij Sharan (IND)          d. W Siddharth Gulati (IND)      62 57 64
W Anshuman Datta (IND)        d.   Navdeep Singh (IND)         63 61
  Max Joes (GBR) [SE]         d. L Gautam Samrat (IND)         57 64 62
4 Dimitro Tolok (UKR)         d.   Aziz Abdurazakov (UZB)      64 63
Q Amir Weintraub (ISR)        d.   Jamie Murray (GBR)          62 61
  Sanam K. Singh (IND)        d.   Vikas Punna (IND)           62 46 64
  Kirati Siributwong (THA)    d. 7 Rupesh Roy (IND)            64 64
8 Veeraput Doakmaiklee (THA)  d.   Dominik Inglot (GBR) [SE]   62 63
  Prashanth Natarajan (IND)   d. L Gamlieli Moshiko (ISR)      62 26 76(0)
L Alamgir Hossain (BAN)       d. W Jitin Bishnoi (IND)         76(2) 75
3 Chatwinder Singh (IND)      d. W Arjun Talwar (IND)          60 62
  Nicholas Cavaday (GBR)      d. 6 Tushar Liberhan (IND)       61 64
  Morizane Tsubasa (JPN)      d.   Varun Walia (IND)           16 63 64
  Eduard Khan (UZB)           d. L Sumit Prakash Gupta (IND)   62 64
2 Somdev K Dev Varman (IND)   d.   Tristan Farron-Mahon(IRL)   61 63

Round 2:

1 Karan Rastogi (IND)         d.   Divij Sharan (IND)          46 63 64
  Max Joes (GBR) [SE]         d. W Anshuman Datta (IND)        62 61
4 Dimitro Tolok (UKR)         d. Q Amir Weintraub (ISR)        36 63 62
  Sanam K. Singh (IND)        d.   Kirati Siributwong (THA)    64 63
  Prashanth Natarajan (IND)   d. 8 Weerapati Doakmaiklee (THA) 64 57 64 
3 Chatwinder Singh (IND)      d. L Alamgir Hossain (BAN)       61 62
  Nicholas Cavaday (GBR)      d.   Morizane Tsubasa (JPN)      60 61 
2 Somdev K Dev Varman (IND)   d.   Eduard Khan (UZB)           61 64

Quarterfinals:

1 Karan Rastogi (IND)         d.   Max Joes (GBR) [SE]         3-2 (concd.)
4 Dimitro Tolok (UKR)         d.   Sanam K. Singh (IND)        46 61 61
3 Chatwinder Singh (IND)      d.   Prashanth Natarajan (IND)   63 63
2 Somdev K Dev Varman (IND)   d.   Nicholas Cavaday (GBR)      75 60

Semifinals:

4 Dimitro Tolok (UKR)         d. 1 Karan Rastogi (IND)         64 61
2 Somdev K Dev Varman (IND)   d. 3 Chatwinder Singh (IND)      26 63 64

Final:

2 Somdev K Dev Varman (IND)   d. 4 Dimitro Tolok (UKR)         1-2 (retd. medical)

-------------------------------------------------------------------------

Boys Doubles Round 1:

1 N.Cavaday/ M.Jones      d.   K.Siributwong/ W.Daokmaiklee    64 63
  R.Roy/ A.Dutta          d.   B.Lior/ M.Gamlieli              76(4) 26 75
3 J.Murray/ V.Punna       d.   S.P.Gupta/ V.Shokeen            64 64
  A.Roy/ A.Hossain        d. W Paras Thakur/ Manjit Singh      62 63
  J.Bishnoi/ S.Gulati     d.   Ryo Sekigucci/ Tsubasa Morizane 64 63
  C.Singh/ D.Inglot       d. 4 D.Tolok/ T.Farron-Mahon         36 63 60
W S.K.Singh/ Wrik Ganguli d.  N.Singh/ V.Walia                 46 64 64
  Ravid Hezi/ A.Weintraub d. 2 T.Liberhan/ D.Sharan            63 64

Boys Doubles QF:

1 N.Cavaday/ M.Jones      d.   R.Roy/ A.Dutta          61 64
3 J.Murray/ V.Punna       d.   A.Roy/ A.Hossain        64 62
  C.Singh/ D.Inglot       d.   J.Bishnoi/ S.Gulati     63 57 61
  Ravid Hezi/ A.Weintraub d. W S.K.Singh/ Wrik Ganguli 62 67(3) 63

Boys Doubles SF:

3 J.Murray/ V.Punna       d. 1 N.Cavaday/ M.Jones      Walkover
  C.Singh/ D.Inglot       d.   Ravid Hezi/ A.Weintraub 63 63

Boys Doubles Final:

3 J.Murray/ V.Punna       d.   C.Singh/ D.Inglot       75 26 63


Girls Draw: Girls Round 1: 1 Montinee Tangphong (THA) d. Sandri Gangotri (IND) 62 61 Elina Arutyunova (UZB) d. Kate Polunina (UKR) 62 64 I-Hsuan Hwang (TPE) d. Krushmi Chheda 62 61 8 Anastasia Zhukova (RUS) [Q] d. Efrat Zlotikman (ISR) 64 16 60 4 Thassha Vitayaviroj (THA) d. Q Machal Bar (ISR) 60 60 Ettie Gans (ISR) d. W Amanpreet Kaur (IND) 62 62 Vandana Murali (IND) d. Shefat N Baishakhi (BAN) 63 63 Parul Goswami (IND) d. 6 Marutha Devi (IND) 63 16 63 5 Wen-Hsin Hsu (TPE) d. W Vindya Dayananda (SRI) 60 61 Q Eleonora Sitdjimeleva (UZB) d. Q Shraddha Lodha (IND) 61 36 61 Klaudyna Kasztelaniec (POL) d. W Taskeen Bains (IND) 60 63 3 Sanaa Bhambri (IND) d. Elena Volobueva (RUS) 64 67(5) 63 7 Yana Nemerovski (ISR) d. Asha Nandakumar (IND) 60 62 Jung-Yoon Shin (KOR) d. Nidhi Shah (IND) 61 62 Iryana Tsymbal (UKR) d. Daniella Cohan (ISR) 63 62 2 Jennifer Debodt (BEL) d. Bhavani Trimurthi (IND) 76(5) 36 61 Girls Round 2: 1 Montinee Tangphong (THA) d. Elina Arutyunova (UZB) 61 61 8 Anastasia Zhukova (RUS) [Q] d. I-Hsuan Hwang (TPE) 64 76(2) 4 Thassha Vitayaviroj (THA) d. Ettie Gans (ISR) 63 76(1) Parul Goswami (IND) d. Vandana Murali (IND) 36 64 63 5 Wen-Hsin Hsu (TPE) d. Parul Goswami (IND) 64 63 3 Sanaa Bhambri (IND) d. Klaudyna Kasztelaniec (POL) 62 62 7 Yana Nemerovski (ISR) d. Jung-Yoon Shin (KOR) 63 61 Iryana Tsymbal (UKR) d. 2 Jennifer Debodt (BEL) 60 61 Quarterfinals: 1 Montinee Tangphong (THA) d. 8 Anastasia Zhukova (RUS) [Q] 62 61 4 Thassha Vitayaviroj (THA) d. Parul Goswami (IND) 62 60 3 Sanaa Bhambri (IND) d. 5 Wen-Hsin Hsu (TPE) 61 60 7 Yana Nemerovski (ISR) d. Iryana Tsymbal (UKR) 60 61 Semifinals: 4 Thassha Vitayaviroj (THA) d. 1 Montinee Tangphong (THA) 64 64 3 Sanaa Bhambri (IND) d. 7 Yana Nemerovski (ISR) 64 26 76(10) Final: 3 Sanaa Bhambri (IND) d. 4 Thassha Vitayaviroj (THA) 76(5) 64 ------------------------------------------------------------------------ Girls Doubles Round 1: 1 T.Vittayaviroj/ M.Tangphong BYE E.Zlotikman/ Y.Nemerovski d. K.Polunina/ K.Kasztelaniec 64 64 3 K.Chheda/ E.Arutyanova BYE W-H.Hsu/ I-H.Hwang d. S.N.Baishakhi/ A.Kaur 61 61 Yana Parfenuk/ Oormila Ram d. N.Shah/ P.Goswami 63 26 75 4 J-Y.Shin/ A.Zhukova d. T.Bains/ Paul Bahaar 61 62 S.Lodha/ E.Sitdjimeleva d. M.Bar/ E.Gans 64 76(6) 2 J.Debodt/ D.Cohen BYE Girls Doubles QF: E.Zlotikman/ Y.Nemerovski d. 1 T.Vittayaviroj/ M.Tangphong 60 60 W-H.Hsu/ I-H.Hwang d. 3 K.Chheda/ E.Arutyanova 76(5) 62 4 J-Y.Shin/ A.Zhukova d. Yana Parfenuk/ Oormila Ram 61 62 2 J.Debodt/ D.Cohen d. S.Lodha/ E.Sitdjimeleva 62 63 Girls Doubles SF: E.Zlotikman/ Y.Nemerovski d. W-H.Hsu/ I-H.Hwang 64 64 4 J-Y.Shin/ A.Zhukova d. 2 J.Debodt/ D.Cohen 61 30 (concd.) Girls Doubles Final: E.Zlotikman/ Y.Nemerovski d. 4 J-Y.Shin/ A.Zhukova Walkover
This page made by R. Jayakrishnan ..