Results: ITF Junior Ranking Tourney, Dec 8-13, 1997, Calcutta

(compiled from The Hindu)

Boys' Singles Boys' Doubles Girls' Singles Girls' Doubles
Boys' singles (Round 1) (# in parantheses show top 2 seeds)

Nirmit Shetty (Ind)       bt Lee Ching Nung (Tpe) 7-6 (7-1), 6-3
Hong Tae Kim (Kor)        bt Abhishek Laxminarayan (Ind) 6-3, 6-2
Kedar Shah (Ind)          bt Chang Hsiao Yung (Tpe) 6-3, 6-3
Saif Ali (Ind)            bt Abhijit Mazumdar (Ind) 6-3, 6-4
Manoj Mahadevan (Ind) (1) bt Rajiv Vimal (Ind) 6-2, 6-0
James Aukland (GB)    (2) bt Liao Kuo Hsiang (tpe) 6-2, 6-1
Rohan Bopanna (Ind)       bt Nadeem Kamran Khan (Bng) 6-4, 6-1
M.A. Salman (Ind)         bt Liu Chin Chi (Tpe) 6-3, 6-4

Boys' singles (Round 2)

Nick Greenhouse (GB)      bt Manoj Mahadevan (Ind) 6-3, 7-5
Vijay Kannan (Ind)        bt M. Trudgeon (GB) 6-3, 6-2
J. Aukland (GB)           bt Saif Ali (Ind) 6-2, 6-2
S. Zaman (Ind)            bt Kedar Shah  6-3, 6-1
Kedar Tembe (Ind)         bt Ramesh Bopanna (Ind) 7-5, 4-6, 6-4
Hong Tae kim (Kor)        bt N. Shetty (Ind) 6-1, 4-1 (conceded)
Ravi Kiran Bhatt (Ind)    bt Fu Hsiao Wae (Tpe) 6-2, 6-3
Akshay Jagdale (Ind)      bt M.A. Salman (Ind) 7-5, 6-3

Boys' singles (Quarterfinals)

Nick Greenhouse (GB)      bt S. Zaman (Ind) 6-2, 6-0
Vijay Kannan (Ind)        bt R. Bhatt (Ind) 6-1, 6-2
Kedar Tembe (Ind)         bt A. Jagdale (Ind) 7-5, 6-2
Hong Tae Kim (Kor)        bt James Auckland (GB) 4-6, 6-3, 7-5

Boys' singles (Semifinals):

Vijay Kannan (Ind)        bt Nick Greenhouse (GB) 6-4, 6-2
Hong Tae Kim (Kor)        bt Kedar Tembe (Ind) 3-6, 6-4, 6-4

Boys' singles (Final)

Vijay Kannan (Ind)        bt Hong Tae Kim (Kor) 6-3, 6-3


Boys' doubles (Round 1) Abhijit Mazumdar & Kedar Tembe (Ind) bt Benjamin Xavier & Mithun Murali (Ind) 7-6 (11-9), 6-4 M.A. Salman & S. Chapekar (Ind) bt Lin Chin Chi & Chang Hsiao Ying (tpe) 6-3, 1-6, 6-4 R. Bopanna & V. Laad (Ind) bt Nadeem Khan & M.H. Khan (Bng) 6-2, 6-4 M. Mahadevan (Ind) & J. Aukland (GB) bt R.K. Bhatti & Nirmit Shetty (ind) 6-3, 6-2 Rohan Saikia & Vijay Kannan (Ind) bt Saif Ali & A. Laxminarayan (Ind) 6-3, 6-3 Lee Yeon Wook & Kim Hing Tae (Kor) bt Lee Chin Nung & Liao Kuo Hsing (Kor) 6-0, 6-1 P. Ravishanker & Dipesh Rao (Ind) bt Fu Hsiao Lee & Chang Wen Lung (Kor) 6-2, 6-3 M. Trudgeon & N. Greenhouse (GB) bt A. Jagdale & K. Shah (Ind) 6-4, 3-6, 6-1 Boys' doubles (Quarterfinals) M. Trudgeon & N. Greenhouse (GB) bt P. Ravishankar & Dipesh Rao (Ind) 6-2, 6-4 V. Laad & R. Bopanna (Ind) bt A. Mazumdar & K. Tembe (Ind) 0-6, 6-2, 6-3 J. Auckland (GB) & M. Mahadevan (Ind) bt M.A. Salman & S. Chapekar (Ind) 6-1, 6-3 V. Kannan & Rohan Saikia (Ind) bt Lee Yeon Wook & Hong Tae Kim (Kor) 6-1, 6-4. Boys' doubles (Semifinals) Rohan Saikia & Vijay Kannan (Ind) bt M. Trudgeon & N. Greenhouse (GB) 6-2, 6-4 J. Auckland (GB) & M. Mahadevan (Ind) bt R. Bopanna & V. Laad (Ind) 6-3, 6-4 Boys' doubles (Finals) M. Mahadevan (Ind) & J. Auckland (GB) bt V. Kannan & R. Saikia ( Ind) 6-3, 5-7, 6-4
Girls' singles (Round 1 - Incomplete) Pallavi Ravikumar (Ind) bt Aparna Sakseria (Ind) 6-0, 6-0 Stutti Smit (Ind) bt Ragini Vimal (Ind) 6-2, 2-6, 6-2 Trishna Williams (Ind) bt Chang Pei Chun (Tpe) 6- 3, 5-7, 6-4 An-Na Lee (Kor) bt Shreyashi Ghosh (Ind) 6-0, 6-0 Hye-Jim Kim (Kor) bt Pooja Deshmukh (Ind) w/o Karishma Patel (Ind) bt Madhubanti Sengupta (Ind) w/o Chen Yu An (Tpe) bt Varsha Reddy (Ind) 6-1, 6-2 Radhika Mandke (Ind) bt Priya Mitra (Ind) 6-0, 6-3 Girls' singles (Round 2) Chen Yu An (Tpe) bt Pallavi Ravikumar (Ind) 6-2, 6-0 Trishna V. Williams (Ind) bt S. Tara (Ind) 6-0, 7-5 Shruti Dhawan (Ind) bt Hye Jim KIm (Kor) 6-1, 6-7 (5-7), 6-2 Radhika Mandke (Ind) bt Stutti Smitt (Ind) 6-2, 6-2 Tuan Wan Ching (Tpe) bt Lin Hsin Ching (Tpe) 6-3, 6-2 Uzma Khan (Ind) bt T. Sri Charanya (Ind) 6-2, 6-0 An-Na Lee (Kor) bt Karishma Patel (Ind) 6-0, 6-3 Gautham Sheetal (Ind) bt Debosmita Mazumdar (Ind) 6-2, 6-2 Girls' singles (Quarterfinals) Radhika Mandke (Ind) bt Chen Yu An (Tpe) 6-2, 4-1 (conceded) An-Na Lee (Kor) bt T. Williams (Ind) 6-0, 6-4 Gautham Sheethal (Ind) bt Tuan Wan Ching (Tpe) 6-2, 6-4 Uzma Khan (Ind) bt Shruti Dhawan (Ind) 6-2, 6-1. Girls' singles (Semifinals) An-Na Lee (Kor) bt Radhika Mandke (Ind) 6-3, 6-2 Uzma Khan (Ind) bt G. Sheetal (Ind) 6-0, 6-7 (15-17), 6-4. Girls' singles (Final) An-Na Lee (Kor) bt Uzma Khan (Ind) 6-1, 6-2
Girls' doubles (Round 1 - Incomplete) Radhika Tulpule & Radhika Mandke (Ind) bt Priya Mitra & Shreyashi Ghosh (Ind) 6-0, 6-1 Ragini Vimal & Reedhina Parekh (Ind) bt T. Sricharanya & Oindrilla Mazumdar (Ind) 7-5, 3-6, 6-0. Girls' doubles (Quarterfinals) Chen Yu An & Tuan Wan Ching (Tpe) bt Ragini Vimal & Reddhina Parekh (Ind) 6-0, 6-1 Chen Hui Lin & Lin Hsing Ching (Tpe) bt S. Tara & D. Mazumdar w/o An-Na Lee & Kim Hye Jin (Kor) bt Radhika Tupule & Radhika Mandke (Ind) 6-4, 6-2 S. Dhawan & G. Sheethal (Ind) bt T. Williams & Uzma Khan (Ind) 6-2, 6-4 Girls' doubles (Semifinals) Lin Hsing Ching & Chan Hoi Lien (Tpe) bt Chen Yu An & Tuan Wan Ching (Tpe) w/o An-Na Lee & Kim Hye Jin (Kor) bt G. Sheethal & S. Dhawan (Ind) 6-1, 6-2 Girls' doubles (Final) Kim Hye Jin & An-Na Lee (Kor) bt Chan Hui Lien & Lin Hsiao Ching (Kor) 6-4, 6-3