TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Sanjeev Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$10K ITF Men's Futures, Dec 1-6, 2003, Mumbai, India (hard)
Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds


Final update, Dec 6: Harsh Mankad wins it! .. Mustafa-Aisam in doubles.


Main Draw:

Round 1:

1 Rohan Bopanna (IND)        d. Q Ivan Anikanov (UKR)        63 61 
  Jasper Smit (NED)          d.   Farshad Talavar (IRI)      62 63
Q Eduard Khan (UZB)          d. Q Benoit Foucher (FRA)       76(3) 76(2)
5 Sunil Kumar Sipaeya (IND)  d. Q Keder Tembe (IND)          76(1) 46 63
W Vishal Punna (IND)         d. 4 Toshihide Matsui (JPN)     76(4) 64
  Vinod Sridhar (IND)        d.   Mikhail Ledovskikh (RUS)   60 62
Q Dimitriy Makeyev (KAZ)     d.   Nitin Kirtane (IND)        76(7) 62
L Sarvar Ikramov (UZB)       d. 6 Melvyn Op Der Heijde (NED) 61 40 Ret.
8 Michael Ouvarov (GBR)      d.   Yew-Ming Si (MAS)          64 63
  Ajay Ramaswami (IND)       d. W Rishi Behl (IND)           62 75
W Karan Rastogi (IND)        d. L Mohammed Mahazebnia (IRI)  61 60
W Somdev K. Dev Varman (IND) d. 3 Aisam Qureshi (PAK)        63 63
7 Mustafa Ghouse (IND)       d.   Robert Haybittel (AUS)     64 62
Q Adrian Gavrila (ROM)       d. L Jaco Mathew (IND)          64 64
Q Murad Inoyatov (UZB)       d. L Sergei Krotiouk (RUS)      64 46 61
2 Harsh Mankad (IND)         d. Q Manoj Mahadevan (IND)      64 62

Round 2:

  Jasper Smit (NED)          d. 1 Rohan Bopanna (IND)        76(4) 60
5 Sunil Kumar Sipaeya (IND)  d. Q Eduard Khan (UZB)          64 61
  Vinod Sridhar (IND)        d. W Vishal Punna (IND)         62 63
L Sarvar Ikramov (UZB)       d. Q Dimitriy Makeyev (KAZ)     64 64
  Ajay Ramaswami (IND)       d. 8 Michael Ouvarov (GBR)      63 76(2)
W Somdev K. Dev Varman (IND) d. W Karan Rastogi (IND)        61 57 75
7 Mustafa Ghouse (IND)       d. Q Adrian Gavrila (ROM)       63 63
2 Harsh Mankad (IND)         d. Q Murad Inoyatov (UZB)       57 75 60

Quarterfinals:

  Jasper Smit (NED)          d. 5 Sunil Kumar Sipaeya (IND)  26 60 75
  Vinod Sridhar (IND)        d. L Sarvar Ikramov (UZB)       62 62
  Ajay Ramaswami (IND)       d. W Somdev K. Dev Varman (IND) 75 64
2 Harsh Mankad (IND)         d. 7 Mustafa Ghouse (IND)       64 57 64

Semifinals:

  Jasper Smit (NED)          d.   Vinod Sridhar (IND)        63 76(2)
2 Harsh Mankad (IND)         d.   Ajay Ramaswami (IND)       67(4) 62 76(2)

Final:

2 Harsh Mankad (IND)         d.   Jasper Smit (NED)          76(0) 63


Doubles Doubles Round 1: 1 M.Ghouse/ A.Qureshi d. Q Ash.Singh/ A.Wakalkar 76(3) 63 J.Mathew/ Y.M.Si d. L P.DeBonneville/ M.Mohazebnia 63 64 3 K.Kannan/ M.Mahadevan d. M.Inayatov/ D.Isaev 57 76(5) 76(3) W R.Behl/ S.Kohli d. M.Ledovskikh/ T.Lomtatidze 75 64 V.Punna/ V.Sridhar d. Q E.Khan/ D.Makeyev 63 64 S.Ikramov/ S.Krotiouk d. 4 J.Smit/ M.O.D.Heijde 63 Ret. (MODH Med.) K.Rastogi/ S.K.D.Varman d. W M.Madkekar/ A.Viplav 63 61 2 A.Ramaswami/ S.K.Sipaeya d. W N.Kirtane/ Sandeep Kirtane 63 75 Doubles Quarterfinals: 1 M.Ghouse/ A.Qureshi d. J.Mathew/ Y.M.Si 75 46 62 3 K.Kannan/ M.Mahadevan d. W R.Behl/ S.Kohli 63 63 V.Punna/ V.Sridhar d. S.Ikramov/ S.Krotiouk 62 75 2 A.Ramaswami/ S.K.Sipaeya d. K.Rastogi/ S.K.D.Varman W/O (KR cramps) Doubles SF: 1 M.Ghouse/ A.Qureshi d. 3 K.Kannan/ M.Mahadevan 63 64 2 A.Ramaswami/ S.K.Sipaeya d. V.Punna/ V.Sridhar 61 64 Doubles Final: 1 M.Ghouse/ A.Qureshi d. 2 A.Ramaswami/ S.K.Sipaeya 76(6) 26 75
Qualifying Rounds Qualies Round 1 1 Sarvar Ikramov (UZB) d. Saurav Sukul (IND) 62 62 Dias Doskarayev (KAZ) d. Krishnan Ranganathan (IND) 61 60 Dmitriy Makeev (KAZ) d. Purav Raja (IND) 64 75 Gurmehar Singh (IND) d. Philippe de Bonnevie (FRA) 76(4) 60 2 Sergei Krotiouk (RUS) d. Rohan Gide (IND) 76(4) 60 Ala Tehrani (GBR) d. Prashant Sawant (IND) 61 62 Indra Kumar Mahajan (IND) d. Yuvraj Haral (IND) 60 61 Benoit Foucher (FRA) d. Pratim Parakh (IND) 64 63 3 Nick Crawley (GBR) d. Sanjay Salian (IND) 60 61 Timur Lomtatidze (RUS) d. Arjun Talwar (IND) 57 64 76(8) WC Vikram Menon (IND) d. Anatha L.S. Bhaskara (IND) 61 61 14 Eduard Khan (UZB) d. Srinath Prahlad (IND) 26 25 retd. 4 Murad Inoyatov (UZB) d. Jack Baker (GBR) 64 64 Amod Wakalkar (IND) d. Sandeep Choudhary (IND) 61 62 Vijayendra Laad (IND) d. Allon Moses (IND) 75 63 10 Kamala Kannan (IND) d. Harish Upendran (IND) 76(3) 63 5 Jaco Mathew (IND) d. Anish Pulickal (IND) 64 61 Sidharth Patil (IND) d. Ashutosh Singh (IND) 63 63 Julian Svitolin (UKR) d. Renouk Wijemanne (SRI) 57 75 40 Ret. Ivan Anikanov (UKR) d. 11 Rozbeh Kamran (IRI) 67(5) 76(5) 61 6 Mohammed Mohazebnia (IRI) d. Anjan Viplav (IND) 57 62 64 Artem Isaev (RUS) d. Sujay Reddy (IND) 62 64 Daigo Sakurai (JPN) d. Shryansh Sacheti (IND) 61 62 13 Adrian Gavrila (ROM) d. Ritesh Chitlangiya (IND) 76(3) 64 7 Denis Isaev (UZB) d. Aditya Rao (IND) 60 60 WC Amit Karunakaran (IND) d. Karthik Krishnamoorthy(IND) 60 60 Manchit Madan (IND) d. Sham Pednekar (IND) 76(3) 75 12 Manoj Mahadevan (IND) d. WC Saurabh Kohli (IND) 57 63 64 8 Kedar Tembe (IND) d. Pulkit Arora (USA) 60 60 Vignesh Venkatesan (IND) d. Philippe Santini (FRA) 60 62 Aditya Madkekar (IND) d. Yaroslav Sorokin (UKR) 64 63 Ranjeet V. Murugesan (IND) d. 9 Gafur Ishmatov (UZB) 57 64 63 Round 2: 1 Sarvar Ikramov (UZB) d. Dias Doskarayev (KAZ) 62 42 Ret. Dimitriy Makeyev (KAZ) d. Gurmehar Singh (IND) 63 60 2 Sergei Krotiouk (RUS) d. Ala Tehrani (GBR) 61 64 Benoit Foucher (FRA) d. Indra Kumar Mahajan (IND) 61 64 Timur Lomtatidze (RUS) d. 3 Nick Crawley (GBR) 64 61 14 Eduard Khan (UZB) d. WC Vikram Menon (IND) 60 62 4 Murad Inoyatov (UZB) d. Amod Wakalkar (IND) 63 63 Vijayendara Laad (IND) d. 10 Kamala Kannan (IND) 26 76(6) 64 5 Jaco Mathew (IND) d. Sidharth Patil (IND) 61 64 Ivan Anikanov (UKR) d. Julian Svitolin (UKR) 76(5) 61 6 Mohammed Mahazebnia (IRI) d. Artem Isaev (RUS) 63 60 13 Adrian Gavrila (ROM) d. Daigo Sakurai (JPN) 60 61 7 Denis Isaev (Uzb) d. WC Amit Karunakaran (IND) 62 60 12 Manoj Mahadevan (IND) d. Manchit Madan (IND) 61 Ret. 8 Keder Tembe (IND) d. Vignesh Venkatesan (IND) 76(6) 60 Ranjeet V. Murugesan (IND) d. Aditya Madkekar (IND) 63 63 Round 3: Dimitriy Makeyev (KAZ) d. 1 Sarvar Ikramov (UZB) 75 63 Benoit Foucher (FRA) d. 2 Sergei Krotiouk (RUS) 63 36 64 14 Eduard Khan (UZB) d. Timur Lomtatidze (RUS) 63 46 64 4 Murad Inoyatov (UZB) d. Vijayendara Laad (IND) 46 64 63 Ivan Anikanov (UKR) d. 5 Jaco Mathew (IND) 46 75 63 13 Adrian Gavrila (ROM) d. 6 Mohammed Mahazebnia (IRI) 61 63 12 Manoj Mahadevan (IND) d. 7 Denis Isaev (Uzb) 63 75 8 Keder Tembe (IND) d. Ranjeet V. Murugesan (IND) 46 62 64 --------------------------------------------------------------------------- Doubles Qualifying Round 1: W Ash.Singh/ A.Wakalkar d. S.Sukul/ A.Tehrani 60 63 E.Khan/ D.Makeyev d. P.DeBonneville/ M.Mohazebnia 63 62 Both winning teams and DeBonneville/Mohazebnia made the main draw due to withdrawals.
This page made by R. Jayakrishnan ..