TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Sanjeev Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$15K ITF Men's Futures, Mar 17-22, 2003, Mumbai, India (hard)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
Final update, Mar 22: Rohan falls in the final.. Mankad-Uppal win doubles title.

Main Draw:

Seeds:

1 Yeu-Tzuoo Wang (TPE,204)    - withdrawn 
2 Andres Dellatorre (ARG,222) - withdrawn
3 Rogier Wassen (NED,268)     - withdrawn
4 Fred Hemmes (NED,310)
5 Rohan Bopanna (IND,344)
6 Lukas Dlouhy (CZE,407)
7 Jakub Hasek (CZE,459)
5 Rohan Bopanna (IND,344)

Round 1:

Q Jonathan Marray (GBR,739)     d. L Boy Wijnmalen (NED)           76(5) 46 64  [Wijnmalen replaced #1 Y-T.Wang]
  Ajay Ramaswami (IND,622)      d.   Mustafa Ghouse (IND,525)      64 63
  Baptiste Dupuy (FRA,631)      d.   Vinod Sridhar (IND,636)       64 26 64
6 Lukas Dlouhy (CZE,407)        d. W Jaco Mathew (IND,960)         62 60
4 Fred Hemmes (NED,310)         d. Q Marcel Felder (URU,1095)      76(1) 63
  Jasper Smit (NED,586)         d.   Tomas Cakl (CZE,574)          62 75
Q Toshihide Matsui (JPN,694)    d. W Rishi Sridhar (IND,850)       75 64
5 Rohan Bopanna (IND,344)       d. W Parantap Chaturvedi (IND)     63 61
8 Harsh Mankad (IND,463)        d.   Sunil Kumar Sipaeya (IND,542) 63 62
  David Sherwood (GBR,521)      d.   Manoj Mahadevan (IND,656)     64 61
Q Hiroki Kondo (JPN,672)        d. Q Alessandro Da Col (ITA,649)   76(4) 64
Q Daniel Lesske (GER,531)       d. L Naoki Arimoto (JPN)           61 76(1)     [Arimoto replaced #3 R.Wassen]
  Vijay Kannan (IND,557)        d. 7 Jakub Hasek (CZE,459)         46 76(14) 64
  Juraj Hasko (SVK,562)         d. Q Jerome Almagrida (FRA)        61 64
Q Zbynek Mlynarik (AUT,864)     d. W Vishal Uppal (IND,716)        62 61
L Giuseppe Menga (ITA)          d.   Nitin Kirtane (IND,545)       64 63        [Menga replaced #2 A.Dellatorre]

Round 2:

Q Jonathan Marray (GBR,739)     d.   Ajay Ramaswami (IND,622)      60 63
  Baptiste Dupuy (FRA,631)      d. 6 Lukas Dlouhy (CZE,407)        63 64
4 Fred Hemmes (NED,310)         d.   Jasper Smit (NED,586)         64 63
5 Rohan Bopanna (IND,344)       d. Q Toshihide Matsui (JPN,694)    63 20 (conc.)
  David Sherwood (GBR,521)      d. 8 Harsh Mankad (IND,463)        63 61
Q Daniel Lesske (GER,531)       d. Q Hiroki Kondo (JPN,672)        63 61
  Vijay Kannan (IND,557)        d.   Juraj Hasko (SVK,562)         26 64 60
Q Zbynek Mlynarik (AUT,864)     d. L Giuseppe Menga (ITA)          62 64

Quarterfinal:

Q Jonathan Marray (GBR,739)     d.   Baptiste Dupuy (FRA,631)      46 76(7) 64
5 Rohan Bopanna (IND,344)       d. 4 Fred Hemmes (NED,310)         62 63
  David Sherwood (GBR,521)      d. Q Daniel Lesske (GER,531)       75 64
Q Zbynek Mlynarik (AUT,864)     d.   Vijay Kannan (IND,557)        64 64

Semifinal:

5 Rohan Bopanna (IND,344)       d. Q Jonathan Marray (GBR,739)     62 57 62
Q Zbynek Mlynarik (AUT,864)     d.   David Sherwood (GBR,521)      64 75

Final:

Q Zbynek Mlynarik (AUT,864)     d. 5 Rohan Bopanna (IND,344)       76(4) 76(5)


Doubles Doubles Round 1: 1 J.Marray/ D.Sherwood d. W K.Tembe/ A.Wakalkar 62 64 A.DaCol/ G.Menga d. Q M.Middlekoop/ B.Wijnmalen 62 64 N.Kirtane/ S.Kirtane d. 3 L.Dlouhy/ J.Hasek 63 16 60 H.Mankad/ V.Uppal d. W S.Kohli/ A.Viplav 64 62 T.Cakl/ J.Hasko d. W K.Kannan/ R.Sridhar 63 67(5) 62 4 V.Kannan/ A.Ramaswami d. M.Mahadevan/ V.Sridhar 63 62 J.Smit/ D.Lesske d. S.K.Sipaeya/ M.Felder 26 75 64 Q V.Davletshin/ Y-M.Si d. 2 R.Bopanna/ F.Hemmes 46 75 63 Quarterfinal: 1 J.Marray/ D.Sherwood d. A.DaCol/ G.Menga 63 76(2) H.Mankad/ V.Uppal d. N.Kirtane/ S.Kirtane 62 75 4 V.Kannan/ A.Ramaswami d. T.Cakl/ J.Hasko 64 62 J.Smit/ D.Lesske d. Q V.Davletshin/ Y-M.Si 76(1) 63 Semifinals: H.Mankad/ V.Uppal d. 1 J.Marray/ D.Sherwood 63 62 J.Smit/ D.Lesske d. 4 V.Kannan/ A.Ramaswami 67(3) 64 64 Final: H.Mankad/ V.Uppal d. J.Smit/ D.Lesske 62 75
Qualifying Rounds Final Qualifying Round: 1 Daniel Lesske (GER) d. 12 Kamala Kannan (IND) 62 75 2 Alessandro Da Col (ITA) d. 11 Boy Wijnmalen (NED) 64 67(5) 63 3 Hiroki Kondo (JPN) d. 9 Naoki Arimoto (JPN) 62 36 62 4 Toshihide Matsui (JPN) d. Arun-Prakash Rajagopalan (IND) 61 64 Jerome Almagrida (FRA) d. 14 Yew-Ming Si (MAS) 64 76(2) 6 Jonathan Marray (GBR) d. 13 Matwe Middelkoop (NED) 62 64 15 Marcel Felder (URU) d. 7 Giuseppe Menga (ITA) 75 61 8 Zbynek Mlynarik (AUT) d. Koji Motomura (JPN) 26 61 63 Qualifying Second Round 1 Daniel Lesske (GER) d. Anjan Viplav (IND) 63 64 12 Kamala Kannan (IND) d. Saurabh Kohli (IND) 62 62 2 Alessandro Da Col (ITA) d. Gurmehar Singh (IND) 63 61 11 Boy Wijnmalen (NED) d. Vivek Jhaveri (IND) 61 63 3 Hiroki Kondo (JPN) d. Amod Wakalkar (IND) 36 61 64 9 Naoki Arimoto (JPN) d. Rafiq Paruthi (IND) 60 61 4 Toshihide Matsui (JPN) d. Robert Jammer-Luhr (GER) 63 64 Arun-Prakash Rajagopalan (IND) d. 16 Kedar Tembe (IND) 64 64 Jerome Almagrida (FRA) d. 5 Vadim Davletshin (RUS) 57 76(1) 63 14 Yew-Ming Si (MAS) d. Vivian Chhetri (IND) 61 64 6 Jonathan Marray (GBR) d. Julien Onclin (BEL) 63 62 13 Matwe Middelkoop (NED) d. Alex Miotto (GBR) 61 61 7 Giuseppe Menga (ITA) d. Pratim Parikh (IND) 62 63 15 Marcel Felder (URU) d. Joshua Fonseca (IND) 60 61 8 Zbynek Mlynarik (AUT) d. Mikhail Ledovskikh (RUS) 64 60 Koji Motomura (JPN) d. 10 Vishal Punna (IND) 62 62 Qualifying First Round (Top seeds had byes) Anjan Viplav (IND) d. Benjamin Xavier (IND) 62 46 62 Saurabh Kohli (IND) d. Manchit Madan (IND) 61 62 12 Kamala Kannan (IND) d. Rishi Behl (IND) 62 63 Gurmehar Singh (IND) d. Harsha Midaghala (IND) 60 60 Vivek Jhaveri (IND) d. Majid Khan (IND) 60 61 11 Boy Wijnmalen (NED) d. Aditya Madkekar (IND) 62 61 Amod Wakalkar (IND) d. Saurav Sukul (IND) 75 64 Rafiq Paruthi (IND) d. Gregie Eldo (IND) 63 62 9 Naoki Arimoto (JPN) d. Vijayendra Laad (IND) 67(4) 61 61 Robert Jammer-Luhr (GER) d. Ritesh Chitlangiya (IND) 62 64 Arun-Prakash Rajagopalan (IND) d. Rewant Datta (IND) 62 62 16 Kedar Tembe (IND) d. Ishai Hadash (ISR) 61 75 Jerome Almagrida (FRA) d. Alon Moses (IND) 61 60 Vivian Chhetri (IND) d. Sandeep Choudhary (IND) 75 64 14 Yew-Ming Si (MAS) d. Prashant Sawant (IND) 60 62 Julien Onclin (BEL) d. Kiran Kumar (IND) 60 62 Alex Miotto (GBR) d. Shreyansh Sacheti (IND) 75 63 13 Matwe Middelkoop (NED) d. Valentin Kassatkine (RUS) 46 75 64 7 Giuseppe Menga (ITA) d. Devashish Chourasia (IND) 60 60 Pratim Parikh (IND) d. Adityapal Bajaj (IND) 61 63 Joshua Fonseca (IND) d. Rahul Sankhla (IND) 62 64 15 Marcel Felder (URU) d. Anish Pulickal (IND) 63 61 8 Zbynek Mlynarik (AUT) d. Nipun Gupta (IND) 60 63 Mikhail Ledovskikh (RUS) d. Rahil Syed (IND) 64 62 Koji Motomura (JPN) d. Perry Crockett (AUS) 61 61 10 Vishal Punna (IND) d. Phodos Kallias (CYP) 26 75 61 ---------------------------------------------------------------------------------- Doubles Qualifying First Round 1 M.Middelkoop/ B.Wijnmalen d. W V.Chhetri/G.Singh 62 64 2 V.Davletshin/ Y-M.Si d. J.Mathew/ V.Punna 36 63 64 Both teams advance to main draw due to a team's withdrawal.
This page made by R. Jayakrishnan ..