TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Sanjeev Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$10K ITF Men's Futures, Jan 6-11 2003, Lucknow, India (grass)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
Final update, Jan 11: Enev does the job .. Handoyo-Suwandi in doubles

Main Draw:

Round 1:

  Rishi Sridhar (IND)            d. 1 Michail Elgin (RUS)            61 61
  Vitali Chvets (BLR)            d. W Bhuwan Chaturvedi (IND)        62 62
W Harsh Mankad (INF)             d. W Gurmehar Singh (IND)           62 60
Q Hendri Susilo Promono (INA)    d. 6 (Q) Suwandi Suwandi (INA)      46 63 76(4)
4 Dong-Hyun Kim (KOR)            d. L Andrey Kojemiakine (RUS)       63 62
  Manoj Mahadevan (IND)          d.   Alexei Ageev (RUS)             63 75
L Vadim Davletshin (RUS)         d.   Jaco Mathew (IND)              61 61
5 Todor Enev (BUL)               d.   Ajay Ramaswami (IND)           62 61
  Alexander Pavliouchenkov (RUS) d. 8 Nitin Kirtane (IND)            63 63
  Tomislav Peric (CRO)           d. L Alexei Sergueev (RUS)          63 36 63
  Rafael Moreno-Negrin (ESP)     d. Q Febi Widhiyanto (INA)          63 63
3 Satoshi Iwabuchi (JPN)         d.   Pavel Lobanov (RUS)            64 76(2)
7 (W) Mustafa Ghouse (IND)       d. Q Jason Torpey (GBR)             64 64
Q Naim Lalji (GBR)               d.   Sergei Krotiouk (RUS)          36 63 62
Q Peter Handoyo (INA)            d.   Vijay Kannan (IND)             63 62
2 (Q) Orest Tereshchuk (UKR)     d. Q Acaymo Medina-Rivero (ESP)     64 61

Round 2:

  Vitali Chvets (BLR)            d.   Rishi Sridhar (IND)            46 62 63
W Harsh Mankad (IND)             d. Q Hendri Susilo Promono (INA)    61 62
4 Dong-Hyun Kim (KOR)            d.   Manoj Mahadevan (IND)          67(6) 64 63
5 Todor Enev (BUL)               d. L Vadim Davletshin (RUS)         63 64
  Tomislav Peric (CRO)           d.   Alexander Pavliouchenkov (RUS) 76(5) 36 63
3 Satoshi Iwabuchi (JPN)         d.   Rafael Moreno-Negrin (ESP)     63 26 64
Q Naim Lalji (GBR)               d. 7 (W) Mustafa Ghouse (IND)       76(3) 64
2 (Q) Orest Tereshchuk (UKR)     d. Q Peter Handoyo (INA)            60 61

Quarterfinals:

W Harsh Mankad (IND)             d.   Vitali Chvets (BLR)            61 63
5 Todor Enev (BUL)               d. 4 Dong-Hyun Kim (KOR)            62 64
3 Satoshi Iwabuchi (JPN)         d.   Tomislav Peric (CRO)           76(2) 64
2 (Q) Orest Tereshchuk (UKR)     d. Q Naim Lalji (GBR)               63 63

Semifinals:

5 Todor Enev (BUL)               d. W Harsh Mankad (IND)             46 62 75
3 Satoshi Iwabuchi (JPN)         d. 2 (Q) Orest Tereshchuk (UKR)     76(5) 60

Final:

5 Todor Enev (BUL)               d. 3 Satoshi Iwabuchi (JPN)         62 62


Doubles Round 1: 1 M.Ghouse/ V.Kannan d. S.Krotiouk/ T.Peric 63 64 H.S.Pramono/ F.Widhiyanto d. N.Kirtane/ T.Steinel-Hansson 76(9) 76(3) S.Iwabuchi/ D.H.Kim d. 3 A.Pavlioutchenkov/ S.Pozdnev 63 64 H.Mankad/ A.Ramaswami d. W V.Punna/ H-T.Yu 63 60 T.Enev/ R.Moreno-Negrin d. S.Mishra/ Y-M.Si 64 60 4 M.Elgin/ P.Lobanov d. W Ash.Singh/ Gur.Singh 76(1) 46 63 V.Chvets/ O.Tereshchuk d. J.Mathew/ R.Sridhar 61 60 2 P.Handoyo/ S.Suwandi d. W M.Mahadevan/ A.Wakalkar 62 64 Quarterfinals: H.S.Pramono/ F.Widhiyanto d. 1 M.Ghouse/ V.Kannan 67(6) 76(6) 67(6) S.Iwabuchi/ D.H.Kim d. H.Mankad/ A.Ramaswami 76(2) 36 76(6) T.Enev/ R.Moreno-Negrin d. 4 M.Elgin/ P.Lobanov 63 62 2 P.Handoyo/ S.Suwandi d. V.Chvets/ O.Tereshchuk 62 63 Semifinals: S.Iwabuchi/ D.H.Kim d. H.S.Pramono/ F.Widhiyanto Walkover 2 P.Handoyo/ S.Suwandi d. T.Enev/ R.Moreno-Negrin 46 63 64 Finals: 2 P.Handoyo/ S.Suwandi d. S.Iwabuchi/ D.H.Kim 64 63
Qualifying Rounds Final Qualifying Round 1 Orest Tereshchuk (UKR) d. 11 Andrey Kojemiakine (RUS) 61 60 2 Suwandi Suwandi (INA) d. 12 Alexei Sergueev (RUS) 76(6) 62 3 Peter Handoyo (INA) d. 9 Vadim Davletshin (RUS) 62 62 Naim Lalji (GBR) d. Jorge Garcia-Marin (ESP) 62 61 15 Hendri Susilo Pramono (INA) d. Alexander Liseenko (RUS) 63 75 Jason Torpey (GBR) d. Shantanu Dhaka (IND) 63 62 7 Febi Widhiyanto (INA) d. Parantap Chaturvedi (IND) 36 62 63 13 Acaymo Medina (ESP) d. Anjan Viplav (IND) 67(5) 62 63 Second Round 1 Orest Tereshchuk (UKR) d. Nipun Gupta (IND) 64 61 11 Andrey Kojemiakine (RUS) d. Devinder Singh Bhusari (IND) 61 63 2 Suwandi Suwandi (INA) d. Ashutosh Singh (IND) 67(5) 63 63 12 Alexei Sergueev (RUS) d. Rajen Mahal (CAN) 64 60 3 Peter Handoyo (INA) d. Frederic Jeanclaude (FRA) 63 64 9 Vadim Davletshin (RUS) d. Hector Tolosana-Berdiel (ESP) 26 63 62 Naim Lalji (GBR) d. 4 Serguei Pozdnev (RUS) 63 75 Jorge Garcia-Marin (ESP) d. 16 Tobias Steinel-Hansson (SWE) 64 64 Alexander Liseenko (RUS) d. 5 Vishal Punna (IND) 75 62 15 Hendri Susilo Pramono (INA) d. Vijayendra Laad (IND) 61 61 Jason Torpey (GBR) d. 6 Shivang Mishra (IND) 16 63 63 Shantanu Dhaka (IND) d. Alexandre Renard (FRA) 63 63 7 Febi Widhiyanto (INA) d. Nishank Mishra (IND) 62 62 Parantap Chaturvedi (IND) d. Sung-Hyuk Yu (KOR) 63 63 Anjan Viplav (IND) d. Marc Pijoan (ESP) 46 63 76(4) 13 Acaymo Medina (ESP) d. Andrey Stepanov (UKR) 75 62 First Round 1 Orest Tereshchuk (UKR) bye Nipun Gupta (IND) d. Kamlesh Shukla (IND) 57 62 64 Devinder Singh Bhusari (IND) d. Girish Mishra (IND) 62 75 11 Andrey Kojemiakine (RUS) d. Alexei Filenkov (RUS) 63 62 2 Suwandi Suwandi (INA) bye Ashutosh Singh (IND) d. Amod Wakalkar (IND) 67(4) 64 75 Rajen Mahal (CAN) d. Shiv Oberoi (CAN) 75 75 12 Alexei Sergueev (RUS) d. Saar Steele (ISR) 63 62 3 Peter Handoyo (INA) bye Frederic Jeanclaude (FRA) d. Vivek Stayajit (IND) 61 63 Hector Tolosana-Berdiel (ESP) d. Vivian Chhetri (IND) 63 63 9 Vadim Davletshin (RUS) d. Hui-Tong Yu (HKG) 61 61 4 Serguei Pozdnev (RUS) bye Naim Lalji (GBR) d. Steven Lockwood (GBR) 57 64 62 Jorge Garcia-Marin (ESP) d. Yasu Minoda (JPN) 63 61 16 Tobias Steinel-Hansson (SWE) d. Saurabh Singh (IND) 64 62 5 Vishal Punna (IND) bye Alexander Liseenko (RUS) d. Harsha Midaghala (IND) 60 60 Vijayendra Laad (IND) d. Sandeep Sharma (IND) 64 57 75 15 Hendri Susilo Pramono (INA) d. Eeshan Lokhande (IND) 62 62 6 Shivang Mishra (IND) bye Jason Torpey (GBR) d. Toufik Hadj-Slimane (ALG) 64 16 64 Shantanu Dhaka (IND) d. Rishi Behl (IND) 61 63 Alexandre Renard (FRA) d. 14 Yoann Villar (BEL) 62 61 7 Febi Widhiyanto (INA) d. Kripakar Mahalingam (IND) 61 60 Nishank Mishra (IND) d. Dhananjay Kawade (IND) 36 76(3) 61 Sung-Hyuk Yu (KOR) d. Yoav Ben Zvi (ISR) 63 63 Parantap Chaturvedi (IND) d. 10 Yew-Ming Si (MAS) 64 63 Marc Pijoan (ESP) d. 8 Marcos Conde (ESP) 67(5) 63 75 Anjan Viplav (IND) d. Serguei Demekhine (RUS) 26 76(4) 76(6) Andrey Stepanov (UKR) d. Levan Vadachkoriya (RUS) 61 63 13 Acaymo Medina (ESP) d. Vivek Shokeen (IND) 63 62
This page made by R. Jayakrishnan ..