TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Sanjeev Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$15K ITF "Exide" Men's Futures, Mar 24-29, 2003, Kolkata, India (hard)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
Final update, Mar 29: Mlynarik wins another title .. Mankad-Uppal also repeats in doubles.

Main Draw:

Round 1:

1 Fred Hemmes (NED)        d.   Tomas Cakl (CZE)         61 62
Q Vadim Davletshin (RUS)   d.   Ajay Ramaswami (IND)     64 57 61
  Alessandro Da Col (ITA)  d.   Baptiste Dupuy (FRA)     75 61
8 Daniel Lesske (GER)      d. W Vinod Kumar Sewa (IND)   64 63
W Kamala Kannan (IND)      d. 4 Jakub Hasek (CZE)        64 61
  Zbynek Mlynarik (AUT)    d. Q Takeshi Itoh (JPN)       57 75 62
  Toshihide Matsui (JPN)   d.   Juraj Hasko (SVK)        64 62
  Jasper Smit (NED)        d. L Jonathan Marray (GBR)    76(6) 64   [Marray replaces #6 Marcaccio]
Q Jerome Almagrida (FRA)   d. 7 David Sherwood (GBR)     64 31 (retd.)
  Vijay Kannan (IND)       d. W Jaco Mathew (IND)        62 62
Q Naoki Arimoto (JPN)      d. Q Sonchat Ratiwatana (THA) 76(14) 67(5) 64
3 Aisam Qureshi (PAK)      d. W Vishal Uppal (IND)       67(1) 61 61
5 Harsh Mankad (IND)       d.   Vinod Sridhar (IND)      63 46 64
Q Marcel Felder (URU)      d.   Manoj Mahadevan (IND)    36 63 62
Q Matwe Middelkoop (NED)   d.   Hiroki Kondo (JPN)       64 62
Q Giuseppe Menga (ITA)     d. 2 Lukas Dlouhy (CZE)       46 62 62

Round 2:

1 Fred Hemmes (NED)        d. Q Vadim Davletshin (RUS)   60 26 64
Q Vadim Davletshin (RUS)   d. 8 Daniel Lesske (GER)      60 62
  Zbynek Mlynarik (AUT)    d. W Kamala Kannan (IND)      60 61
  Jasper Smit (NED)        d.   Toshihide Matsui (JPN)   75 26 64
  Vijay Kannan (IND)       d. Q Jerome Almagrida (FRA)   64 16 62
Q Naoki Arimoto (JPN)      d. 3 Aisam Qureshi (PAK)      63 26 62
Q Marcel Felder (URU)      d. 5 Harsh Mankad (IND)       64 46 62
Q Matwe Middelkoop (NED)   d. Q Giuseppe Menga (ITA)     76(5) 76(2)

Quarterfinals:

Q Vadim Davletshin (RUS)   d. 1 Fred Hemmes (NED)        46 76(5)  (retd. knee) 
  Zbynek Mlynarik (AUT)    d.   Jasper Smit (NED)        64 67(4) 63 
Q Naoki Arimoto (JPN)      d.   Vijay Kannan (IND)       60 36 64 
Q Marcel Felder (URU)      d. Q Matwe Middelkoop (NED)   63 60

Semifinals:

  Zbynek Mlynarik (AUT)    d. Q Vadim Davletshin (RUS)   46 64 62
Q Marcel Felder (URU)      d. Q Naoki Arimoto (JPN)      62 36 61

Final:

  Zbynek Mlynarik (AUT)    d. Q Marcel Felder (URU)      63 64


Doubles Round 1: 1 F.Hemmes/ A.Qureshi d. Sa.Ratiwatana/ So.Ratiwatana 46 75 62 D.Lesske/ J.Smit d. W R.Chitlangiya/ A.Jagnani 36 63 63 3 L.Dlouhy/ J.Hasek d. V.Davletshin/ Y-M.Si 46 62 64 H.Mankad/ V.Uppal d. K.Kannan/ V.Sridhar 63 61 T.Cakl/ J.Hasko d. Q Qualifiers 63 63 4 V.Kannan/ A.Ramaswami d. H.Kondo/ T.Matsui 75 63 W M.Mahadevan/ K.Tembe d. W V.K.Sewa/ A.Viplav 46 61 62 A.D.Col/ G.Menga d. 2 J.Marray/ D.Sherwood 36 64 63 Quarterfinals: D.Lesske/ J.Smit d. 1 F.Hemmes/ A.Qureshi Walkover H.Mankad/ V.Uppal d. 3 L.Dlouhy/ J.Hasek Walkover 4 V.Kannan/ A.Ramaswami d. T.Cakl/ J.Hasko Walkover A.D.Col/ G.Menga d. W M.Mahadevan/ K.Tembe 76(5) 75 Semifinals: H.Mankad/ V.Uppal d. D.Lesske/ J.Smit 76(5) 60 4 V.Kannan/ A.Ramaswami d. A.D.Col/ G.Menga 63 36 75 Final: H.Mankad/ V.Uppal d. 4 V.Kannan/ A.Ramaswami 61 64
Qualifying Rounds Qualifying Finals: 1 Vadim Davletshin (RUS) d. 16 Phodos Kallias (CYP) 36 64 63 11 Marcel Felder (URU) d. 2 Jonathan Marray (GBR) 76(5) 62 3 Sonchat Ratiwatana (THA) d. 12 Kedar Tembe (IND) 60 64 4 Giuseppe Menga (ITA) d. 10 Yew-Ming Si (MAS) 64 06 64 5 Naoki Arimoto (JPN) d. Aditya Madkekar (IND) 61 76(0) Jerome Almagrida (FRA) d. Koji Motomura (JPN) 61 60 9 Matwe Middelkoop (NED) d. 7 Vishal Punna (IND) 62 62 15 Takeshi Itoh (JPN) d. 8 Boy Wijnmalen (NED) 60 62 Qualifying Round 2: 1 Vadim Davletshin (RUS) d. Gurmehar Singh (IND) 75 61 16 Phodos Kallias (CYP) d. Ritesh Chitlangiya (IND) 62 61 2 Jonathan Marray (GBR) d. Saurav Sukul (IND) 62 64 11 Marcel Felder (URU) d. Parantap Chaturvedi (IND) 64 63 3 Sonchat Ratiwatana (THA) d. Kiran Kumar (IND) 75 64 12 Kedar Tembe (IND) d. Amod Wakalkar (IND) 61 64 4 Giuseppe Menga (ITA) d. Sandeep Choudhary (IND) 62 61 10 Yew-Ming Si (MAS) d. Mikhail Ledovskikh (RUS) 64 76(1) 5 Naoki Arimoto (JPN) d. Ishay Hadash (ISR) 64 62 Aditya Madkekar (IND) d. 13 Perry Crockett (AUS) 64 36 63 Jerome Almagrida (FRA) d. 6 Sanchai Ratiwatana (THA) 76(0) 64 Koji Motomura (JPN) d. 14 Valentin Kasatkin (RUS) 64 64 7 Vishal Punna (IND) d. Julien Onclin (BEL) 76(7) 63 9 Matwe Middelkoop (NED) d. Rishi Behl (IND) 63 61 8 Boy Wijnmalen (NED) d. Rahil Syed (IND) 64 63 15 Takeshi Itoh (JPN) d. Robert Jammer-Luhr (GER) 61 60 Qualifying Round 1 (Others had byes): Gurmehar Singh (IND) d. Dhrub Kumar (IND) 60 75 Ritesh Chitlangiya (IND) d. Alon Moses (IND) 62 64 Parantap Chaturvedi (IND) d. Snehashis Mukherjee (IND) 63 62 Kiran Kumar (IND) d. Anuwat Dalodom (THA) 76(4) 30 (retd.) Amod Wakalkar (IND) d. Abhishek Jagnani (IND) 62 63 Mikhail Ledovskikh (RUS) d. Vivian Chhetri (IND) 61 60 Ishay Hadash (ISR) d. Prashant Sawant (IND) 61 61 Aditya Madkekar (IND) d. Rafique Paruthi (IND) 60 60 Jerome Almagrida (FRA) d. Alex Miotto (GBR) 61 64 Koji Motomura (JPN) d. Harsha Midaghala (IND) 60 60 Julien Onclin (BEL) d. Shryansh Sacheti (IND) 60 61 Rishi Behl (IND) d. Anjan Viplav (IND) 57 61 76(6) Rahil Syed (IND) d. Adityapal Bajaj (IND) 26 63 61 Robert Jammer-Luhr (GER) d. Manoj Kumar Sewa (IND) 62 64 -------------------------------------------------------------------------------------- Doubles Qualifying Final: M.Felder/ P.Kallias vs P.Crockett/ V.Punna Tuesday Doubles Qualifying Round 1: P.Crockett/ V.Punna d. A J.Mathew/ A.Wakalkar 61 16 64 [Mathew/Wakalkar replace Middelkoop/Wijnmalen] M.Felder/ P.Kallias d. W V.Chhetri/ G.Singh 61 76(8)
This page made by R. Jayakrishnan ..