TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$10K ITF Futures, Jan 8-13, Jorhat, India (clay)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
(Update on Jan 13 - Gremmelmayr wins it! .. Faz and Dmitri in doubles!)

Main Draw:

Seeds

1 Dmitri Tomashevich (UZB) - 366
2 Juraj Hasko (SLO)        - 449
3 Donovan September (RSA)  - 453
4 Viktor Bruthans (SVK)    - 537
5 Oliver Freelove (GBR)    - 559
6 Vincent Allegre (FRA)    - 562
7 Marwan Zewar (EGY)       - 582
8 Luke Milligan (GBR)      - 617

[Rik DeVoest was ranked #422 - would have been the #2 seed had he
qualified.  Instead he was a lucky loser and went in unseeded]

Round 1

1 Dmitri Tomashevich (UZB) bt Q Ignasi Vila (ESP)        64 36 75
  Anton Kokurin (UZB)      bt   Erik Csarnakovics (SVK)  57 75 76(4)
  Hendri Pramono (INA)     bt Q Michal Varsanyi (SVK)    61 26 63
6 Vincent Allegre (FRA)    bt W Prahlad Srinath (IND)    61 60
4 Viktor Bruthans (SVK)    bt Q Mustafa Ghouse (IND)     62 64
  Fabio Maggi (ITA)        bt   Sergi Arumi (ESP)        64 60
Q Ivan Cerovic (CRO)       bt W Nitin Kirtane (IND)      61 64
  Sergei Krotiuok (RUS)    bt 7 Marwan Zewar (EGY)       63 62
8 Luke Milligan (GBR)      bt W Rahul Rajkhewa (IND)     63 63
  James Nelson (GBR)       bt   James Auckland (GBR)     63 46 63
  Andreas Fasching (AUT)   bt   Tomas Janci (SVK)        62 63
3 Donovan September (RSA)  bt   Dmitri Sitak (RUS)       26 63 64
5 Oliver Freelove (GBR)    bt L Rik Devoest (RSA)        62 36 75
  Denis Gremmelmayr (GER)  bt Q Serguei Vassine (BLR)    63 46 64
  Fred Hemmes (NED)        bt W Syed Fazaluddin (IND)    76(4) 63
  Fabrice Betencourt (FRA) bt 2 Juraj Hasko (SLO)        75 63

Round 2

1 Dmitri Tomashevich (UZB) bt   Anton Kokurin (UZB)      63 46 62
6 Vincent Allegre (FRA)    bt   Hendri Pramono (INA)     61 61
  Fabio Maggi (ITA)        bt 4 Viktor Bruthans (SVK)    60 61
  Ivan Cerovic (CRO)       bt   Sergei Krotiouk (RUS)    61 62
  James Nelson (GBR)       bt 8 Luke Milligan (GBR)      63 32 (retd.)
  Andreas Fasching (AUT)   bt 3 Donovan September (RSA)  61 61
  Denis Gremmelmayr (GER)  bt 5 Oliver Freelove (GBR)    26 62 61
  Fred Hemmes (NED)        bt   Fabrice Betencourt (FRA) 63 16 75

Quarterfinal

6 Vincent Allegre (FRA)    bt 1 Dmitri Tomashevich (UZB) 61 62
  Fabio Maggi (ITA)        bt   Ivan Cerovic (CRO)       64 62
  Andreas Fasching (AUT)   bt   James Nelson (GBR)       75 64
  Denis Gremmelmayr (GER)  bt   Fred Hemmes (NED)        61 76(4)

Semifinals

  Fabio Maggi (ITA)        bt   Vincent Allegre (FRA)    61 76(5)
  Denis Gremmelmayr (GER)  bt   Andreas Fasching (AUT)   63 61 

Final

  Denis Gremmelmayr (GER)  d.   Fabio Maggi (ITA)        76(5) 75

The Original Player list below ..


Doubles Round 1 (not in draw order) 1 S.Panja/ S.Prahlad bt Baret (Aus)/ R.Rajkhewa 63 63 O.Freelove/ J.Nelson bt T.Janci/ M.Varsanyi (SLO) 75 67(4) 76(5) R.Devoest/ H.Pramono bt F.Maggi/ A.Youzhny 61 46 75 V.Bruthans/ J.Hasko bt M.Ghouse/ F.Hemmes 36 62 61 J.Auckland/ D.September bt V.Allegre/ F.Betencourt 46 61 64 B.Wibowo/ S.Wiryawan bt Zewar Edy (Egy)/ A.Kokurin 75 63 R.Bopanna/ V.Kannan bt N.Kirtane/ M.Mahadevan 46 75 76(6) F.Syed/ D.Tomashevich bt S.Krotiouk/ Nourmatov (Rus) 57 60 62 Quarterfinals: O.Freelove/ J.Nelson bt 1 S.Panja/ S.Prahlad 76(3) 63 R.DeVoest/ H.Pramono bt V.Bruthans/ J.Hasko Walkover B.Wibowo/ S.Wiryawan bt J.Auckland/ D.September 61 62 F.Syed/ D.Tomashevich bt R.Bopanna/ V.Kannan 76(3) 64 Semifinals: O.Freelove/ J.Nelson bt R.DeVoest/ H.Pramono 76(3) 75 F.Syed/ D.Tomashevich bt B.Wibowo/ S.Wiryawan 57 62 75 Final: F.Syed/ D.Tomashevich bt O.Freelove/ J.Nelson 36 75 64
Qualifying Rounds India F1 qualifying (results courtesy: Steve Gocha) Singles Seeds: 1. Dmitri Tomashevich 2. Rik de Voest 3. Oliver Freelove 4. Iker Bilbao 5. Vijay Kannan 6. Mustafa Ghouse 7. Thomas Higgins 8. Ignasi Vila 9. Bonit Wiryawan 10. Manoj Mahadevan 11. Peter Scharler 12. Rohan Bopanna 13. Andrei Youzhny 14. Nick Greenhouse 15. Michal Varsanyi 16. Sergi Arumi First Round (1)Dmitri Tomashevich bye Prithvi Vishwanath bye Sulistyo Wibowo d. Daniel Amaral 5-7 6-1 6-3 (9)Bonit Wiryawan bye (2)Rik de Voest bye Tushaar Gautham bye Ivan Cerovic d. Ronald Nano 6-3 6-3 (11)Peter Scharler bye (3)Oliver Freelove bye Amit Wadhwani bye Patrick Knobloch d. Andrew Swinson 6-4 6-1 (13)Andrei Youzhny bye (4)(WC)Iker Bilbao bye Parsa Samii bye Serguei Vassine d. (WC)Kedar Shah 6-2 6-2 (12)Rohan Bopanna bye (5)Vijay Kannan bye Daniel Kunz bye Siddhartha Verma bye (16)(WC)Sergi Arumi bye (6)Mustafa Ghouse bye Anand Radhakrishnan bye Rouslan Nourmatov d. Vladimir Bistryavichus 7-5 6-1 (10)Manoj Mahadevan bye (7)Thomas Higgins bye Alexander Karpenko bye Pedro Paulo Marin-Gedda d. Pawel Kozac 6-2 1-6 6-0 (15)Michal Varsanyi bye (8)(WC)Ignasi Vila bye D. Ajay Cowdapalli bye Yevgeny Kanischev bye (14)Nick Greenhouse bye Second Round (1)Dmitri Tomashevich d. Prithvi Vishwanath 6-2 6-1 (9)Bonit Wiryawan d. Sulistyo Wibowo 6-4 6-1 (2)Rik de Voest d. Tushaar Gautham 6-4 6-2 Ivan Cerovic d. (11)Peter Scharler 7-6(4) 6-4 (3)Oliver Freelove d. Amit Wadhwani 6-0 6-1 Patrick Knobloch d. (13)Andrei Youzhny 6-4 3-6 6-3 (4)(WC)Iker Bilbao d. Parsa Samii 6-4 6-2 Serguei Vassine d. (12)Rohan Bopanna 1-6 6-4 6-1 (5)Vijay Kannan d. Daniel Kunz 6-1 6-4 (16)(WC)Sergi Arumi d. Siddhartha Verma 6-2 6-2 (6)Mustafa Ghouse d. Anand Radhakrishnan 6-3 6-3 Rouslan Nourmatov d. (10)Manoj Mahadevan 6-2 3-6 7-5 (7)Thomas Higgins d. Alexander Karpenko 6-3 6-2 (15)Michal Varsanyi d. Pedro Paulo Marin-Gedda 6-4 2-6 6-1 (8)(WC)Ignasi Vila d. D. Ajay Cowdapalli 6-3 6-3 (14)Nick Greenhouse d. Yevgeny Kanischev 6-1 6-0 Qualifying Round (1)Dmitri Tomashevich d. (9)Bonit Wiryawan 7-5 7-5 Ivan Cerovic d. (2)Rik de Voest 4-6 6-1 6-3 (3)Oliver Freelove d. Patrick Knobloch 6-1 6-0 Serguei Vassine d. (4)(WC)Iker Bilbao 6-4 6-2 (16)(WC)Sergi Arumi d. (5)Vijay Kannan 6-4 6-3 (6)Mustafa Ghouse d. Rouslan Nourmatov 3-6 6-2 7-6(5) (15)Michal Varsanyi d. (7)Thomas Higgins 6-2 6-3 (8)(WC)Ignasi Vila d. (14)Nick Greenhouse 6-2 6-1
Original Player list Entry List as of December 19th close. There may have been many withdrawals by Jan 8th. Not clear why only very few Indians have entered. --------------- Name Nation Ranking Information Priority Main Draw 1 SPOTTL Martin AUT 385 2 HASKO Juraj SVK 449 3 SEPTEMBER Donavan RSA 453 4 BRUTHANS Viktor SVK 537 5 ALLEGRE Vincent FRA 562 6 ZEWAR Marwan EGY 582 7 SLOVIC Aleksander YUG 606 8 MILLIGAN Luke GBR 617 9 GREMELMAYR Denis GER 626 10 NELSON James GBR 655 11 FASCHING Andreas AUT 673 12 KROTIOUK Sergei RUS 674 13 HEMMES Fred NED 691 14 CSARNAKOVICS Erik SVK 697 15 KARANUSIC Roko CRO 699 16 PRAMONO Hendri-Susilo INA 704 17 BETENCOURT Fabrice FRA 766 18 MAGGI Fabio ITA 792 19 JANCI Tomas SVK 804 20 AUCKLAND James GBR 850 Alternates 21 VIOR Israel ESP 857 22 SMIRNOV Evgueni RUS 859 23 KOKURIN Anton UZB 864 24 SITAK Dmitri RUS 869 25 SRIDHAR Maharishi IND 875 26 BILBAO Iker ESP 890 27 DOBLE Jordanne FRA 894 28 KANNAN Vijay IND 910 29 HIGGINS Thomas "Tom" GBR 931 30 LIVRAGHI Mattia ITA 945 31 NESTICKY Josef CZE 955 32 STRENGBERGER Thomas AUT 969 33 VILA-VILA Ignacio ESP 969 34 BATES Iain GBR 1000 35 OSABNIK Bostjan SLO 1012 36 VLASKI Alexandar YUG 1012 37 WIRYAWAN Bonit INA 1027 38 BEIRNAERT Nick BEL 1051 39 SCHARLER Peter AUT 1078 40 POGACNIK Matjaz SLO 1120 41 VLIEGEN Kristof BEL 1120 42 BERENDIJAS Tomas SLO 1151 43 BOPANNA Rohan IND 1151 44 ARUMI-ROMEU Sergi ESP 1175 45 GREENHOUSE Nick GBR 1175 46 SHAH Kedar IND 1175 47 VARSANYI Michal SVK 1175 48 WAFA Mohamed EGY 1175 49 BOSIO Christophe MON 1238 50 KOCH Dieter GER 1238 51 CEROVIC Ivan CRO 1332 52 KIMMERLING Ibrahim GER 1332 53 KNOBLOCH Patrick GER 1332 54 NOURMATOV Rouslan RUS 1332 55 OBRADOVIC Vladimir YUG 1332 56 PICCARI Alessandro ITA 1332 57 SICCO Mikael FRA 1332 58 STRAKA Christian GER 1332 Withdrawals 62 ZHU Ben-Qiang CHN 411 63 MAZANY Norbert HUN 474 64 BEARDSLEY Jonathan USA 689 65 ZHANG Yu CHN 763 66 YANG Jing-Zhu CHN 1078
This page made by R. Jayakrishnan ..