.. Leander Paes Page ... Mahesh Bhupathi Page .. Fan Club .. Daily News/Notes .. Indian-Tennis Chat ..

Results: ITF Futures (satellite), Jan/12/98-Jan/16/98, Indore

(compiled from various newspapers .. updated Jan/16/98)
Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds

Main Draw : Singles (Round 1)
1-Vadim Kutsenko (Uzb)     bt Kyle Rudman (RSA) 6-7 (1-7), 6-0, 6-1
2-James Delgado (GBR)      bt Sandeep Kirtane (Ind) 6-7 (5-7), 6-2, 7-6 (7-0)
Ali Hamadeh (Leb)          bt 3-Jonathan Erlich (Isr) 4-6, 7-6 (7-5), 6-3
4-Dmitri Tomashevich (Uzb) bt Alex Bose (Ger) 6-1, 6-0
5-Andrew Rueb (US)         bt Q-Anthony Old (NZ) 6-0, 6-3
6-Noam Okun (Isr)          bt Harsh Mankad (Ind) 6-4, 6-3
7-Prahlad Srinath (Ind)    bt Q-Lior Kristal (Isr) 6-3, 6-4
8-Matej Pampoulov (Aut)    bt Donovan September (Rus) 6-3, 6-3
Nitin Kirtane (Ind)        bt Q-Bhaskar Chaudhary (Ind) 6-1, 5-5 (retired) 
Q-Andrej Bizjak (Slo)      bt Q-Robert Nita (Rom) 7-6 (7-4), 6-7 (10-8), 6-4
Stanslav Pribylov (Rus)    bt Q-Shailesh Dhoble (Ind) 6-4, 6-4
David Morente (Spa)        bt Q-Shriranga Sudhakar (Ind) 6-4, 6-2
Q-Iain Bates (GBR)         bt Gildas Villard (Fra) 6-2, 7-6 (7-1)
Todd Meringoff (US)        bt Vishal Uppal (Ind) 3-6, 6-4, 6-4
Andrej Krasevec (Slo)      bt Vijay Kannan 2-6, 6-2, 7-6 (7-4)
Miha Gregorc (Slo)         bt Patrik Erhardt (Ger) 6-0, 3-4 (conceded)

Singles (Round 2)

1-Vadim Kutsenko (Uzb)     bt Q-Andre Bizjak 6-4, 6-4
2-James Delgado (GBR)      bt Nitin Kirtane (Ind) 6-1, 6-2
4-Dmitri Tomashevich (Uzb) bt Miha Gregorc 6-3, 4-6, 6-2
5-Andrew Rueb (US)         bt David Morente (Spa) 6-3, 6-4
6-Noam Okun (Isr)          bt Q-Iain Bates (GBR) 3-6, 6-4, 6-0
7-Prahlad Srinath (Ind)    bt Andrej Krasevec (Slo) 6-4, 6-4
8-Matej Pompoulov (Aut)    bt Stanslav Pribylov (Rus) 4-6, 6-1, 7-6 (7-5)
Todd Meringoff (US)        bt Ali Hamadeh (Leb) 7-6 (7-5), 6-7 (2-7), 6-3
Singles (Quarterfinal)
1-Vadim Kutsenko (Uzb)     bt 8-Matej Pampoulov (Aut) 1-6, 6-3, 7-5
2-James Delgado (GBR)      bt 7-Prahlad Srinath (Ind) 7-6 (8-6), 7-6 (7-4)
5-Andrew Rueb (US)         bt 4-Dmitri Tomashevich (Uzb) 7-6 (7-5), 4-6, 6-4
Todd Meringoff (US)        bt 6-Noam Okun (Isr) 6-1, 6-4
Singles (Semifinal)
5-Andrew Rueb (US)         bt 1-Vadim Kutsenko (Uzb)  6-4, 6-1
Todd Meringoff (US)        bt 2-James Delgado (GBR) 6-3, 2-6, 6-2
Singles (Final)
5-Andrew reub (US)         bt Todd Meringoff (US) 6-3, 6-4

Doubles (round 1)
Ali Hamadeh & Andrew Rueb           bt Andrej Bizjak & Andrej Krasevec 7-5, 6-2
James Delgado & Kyle Rudman         bt Robert Nita & Matej Pampoulov 4-6, 6-3, 6-1
Ian Bates & Anthony Old             bt Stanislav Pribylov & Andrei Youznyi 7-6 (8-6), 6-0
Vijay Kannan & Vishal Uppal         bt Bikrm Saluja (Ind) & Sukhkeep Saluja (Ind) 6-2, 6-2
Lior Kristal & Donovan September    bt Shailesh Dhoble & Rohan Wadehra (Ind) 7-5, 6-3
Vadim Kutsenko & Dmitri Tomashevich bt Miha Gregorc & David Morente  w/o
Nitin Kirtane & Sandeep Kirtane     bt Rishi Sridhar (Ind) & Anand Radhakrishnan 6-1, 7-5
Jonathan Erlich and Noam Okun       bt Harsh Mankad and Mustafa Ghouse (Ind) 6-1, 7-5
Doubles Quarterfinals

Ali Hamadeh & Andrew Rueb           bt James Delgado & Kyle Rudman 5-7, 7-6 (7-5), 6-2
Anthony Old & Iain Bates            bt Vijay Kannan & and Vishal Uppal 6-4, 6-2
Vadim Kutsenko & Dmitri Tomashevich bt Lior Kristal & Donovan September 6-3, 6-1
Jonathan Erlich & Noam Okun         bt Sandeep Kirtane & Nitin Kirtane  6-3, 6-7 (4-7), 6-4

Doubles semifinals

Ali Hamadeh & Andrew Rueb           bt Anthony Old & Ian Bates  w/o
Jonathan Erlich & Noam Okun         bt Vadim Kutsenko & Dmitri Tomashevich 7-6 (7-4), 6-2
Doubles Finals
Ali Hamadeh & Andrew Reub           bt Jonathan Erlich & Noam Okun 7-6 (7-3), 6-4

Qualifying Rounds
Singles Qualifier - Only final round results available
                  - winners advance to the 32-men main draw.

Sriranga Sudhakar (Ind)  bt Andrei Youznyi (Rus) 1-6, 6-3, 6-3
Sailesh Dhoble (Ind)     bt Anand Radhakrishnan (Ind) 2-6, 6-4, 6-4
Bhaskar Choudhary (Ind)  bt Praveen Kumar (Ind) 4-6, 6-1, 6-3
Andrei Bizjak (Slo)      bt Andrei Mishin (Rus) 6-4, 6-0
Robert Nita (Rom)        bt Michal Polasek (Rus) 6-1, 6-3
Anthony Old (NZ)         bt Vinod (Ind) 6-4, 6-0
Lior Kristal (Isr)       bt Kenji Yamaoto (Jpn) 6-7(5), 6-3, 6-3
Iain Bates (GBR)         bt Rohan Wadehra (Ind) 6-4, 6-4




Doubles qualifiers Results not available.
This page made by R. Jayakrishnan