TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$10K ITF Futures, Oct 22-27, Indore, India (clay)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
Final update on Oct 27 -- Sri wins double crown again .. Rohan plays him closely in the final, though.

Main Draw:

Round 1

1 Anton Kokurin (UZB)          d.   Shivang Mishra (IND)           60 62
  Meir Deri (ISR)              d. Q Tomas Janda (CZE)              76(5) 62
  Srinath Prahlad (IND)        d. Q Sushant Bihani (IND)           61 62
5 Jurel Stasiak (AUT)          d. Q Tomas Hladil (CZE)             76(6) 63
4 Mustafa Ghouse (IND)         d. Q Kedar Tembe (IND)              36 63 64
  Eliran Dooyev (ISR)          d.   Srugo Harel (ISR)              75 67(4) 76(5)
  Vinod Sridhar (IND)          d. W Indrakumar Mahajan (IND)       61 60
8 Vladimir Bistryavichus (UZB) d. Q Roy Sichel (ISR)               60 60
7 Manoj Mahadevan (IND)        d.   Vijay Kannan (IND)             62 26 62
  Michal Varsanyi (SLO)        d. W Shryansh Sacheti (IND)         62 63
W Ajay Ramaswamy (IND)         d.   Rishi Sridhar (IND)            64 63
3 Nitin Kirtane (IND)          d.   Shivshankar Kanbargimath (IND) 64 75 
  Kamala Kannan (IND)          d. 6 Ciaran Moore (RSA)             06 16 76(11)
W Sunil Kumar Sipaeya (IND)    d. Q Ashutosh Singh (IND)           62 61
Q Vijayendra Laad (IND)        d. Q Vasudeva Reddy (IND)           46 61 61
  Rohan Bopanna                d. 2 Eyal Erlich (ISR)              46 75 63

Round 2

  Meir Deri (ISR)              d. 1 Anton Kokurin (UZB)            63 36 61
  Srinath Prahlad (IND)        d. 5 Jurel Stasiak (AUT)            63 61
4 Mustafa Ghouse (IND)         d.   Eliran Dooyev (ISR)            63 64
  Vinod Sridhar (IND)          d. 8 Vladimir Bistryavichus (UZB)   63 63
  Michal Varsanyi (SLO)        d. 7 Manoj Mahadevan (IND)          57 76(7) 76(4)
W Ajay Ramaswamy (IND)         d. 3 Nitin Kirtane (IND)            62 61
W Sunil Kumar Sipaeya (IND)    d.   Kamala Kannan (IND)            63 62
  Rohan Bopanna                d. Q Vijayendra Laad (IND)          60 76(2)

Quarterfinals:

  Srinath Prahlad (IND)        d.   Meir Deri (ISR)                75 76(3)
4 Mustafa Ghouse (IND)         d.   Vinod Sridhar (IND)            63 63
W Ajay Ramaswamy (IND)         d.   Michal Varsanyi (SLO)          63 36 64
  Rohan Bopanna                d. W Sunil Kumar Sipaeya (IND)      62 62

Semifinals:

  Srinath Prahlad (IND)        d. 4 Mustafa Ghouse (IND)           76(4) 63
  Rohan Bopanna                d. W Ajay Ramaswamy (IND)           64 75

Finals:

  Srinath Prahlad (IND)        d.   Rohan Bopanna                  76(4) 76(2)


Doubles Round 1 S.Prahlad/ A.Ramaswamy d. 1 R.Bopanna/ V.Kannan 63 36 63 M.Deri/ E.Dooyev d. S.Kanbargimath/ V.Sridhar 63 36 76(8) W T.Janda/ T.Hladil d. 4 A.Kokurin/ V.Bistryavichus 76(2) 36 63 Q D.A.Chowdapalli/ Y.A.Mohammed d. S.Mishra/ R. Sichel 64 76(2) A.Khatib/ M.Varsanyi d. W I.Mahajan/ S.Lodi 16 62 64 3 M.Mahadevan/ R.Sridhar d. V.Laad/ K.Shah 63 60 N.Kirtane/ S.K.Sipaeya d. W K.Kannan/ Arunprakash R. 75 62 2 M.Ghouse/ R.Jrajcovic d. E.Stern/ R.Volkovitzky 76(6) 64 Quarterfinals: S.Prahlad/ A.Ramaswamy d. M.Deri/ E.Dooyev 64 64 W T.Janda/ T.Hladil d. Q D.A.Chowdapalli/ Y.A.Mohammed 61 61 3 M.Mahadevan/ R.Sridhar d. A.Khatib/ M.Varsanyi 62 62 N.Kirtane/ S.K.Sipaeya d. 2 M.Ghouse/ R.Jrajcovic 62 76(6) Semifinals: S.Prahlad/ A.Ramaswamy d. W T.Janda/ T.Hladil 64 75 N.Kirtane/ S.K.Sipaeya d. 3 M.Mahadevan/ R.Sridhar 64 64 Final: S.Prahlad/ A.Ramaswamy d. N.Kirtane/ S.K.Sipaeya 63 60
Qualifying Rounds Qualifying Round Vijayendra Laad (IND) d. Ravikrishna Palivela (IND) 61 76(3) 2 Kedar Tembe (IND) d. Udaykumar Reddy (IND) 63 76(6) Ashutosh Singh (IND) d. Sajid Lodi (IND) 64 62 Tomas Hladil (CZE) d. Raviv Volkovitzky (ISR) 76(6) 64 Vasudeva Reddy (IND) d. W Kedar Shah (IND) 61 62 Sushant Bihani (IND) d. Vivek Jhaveri (IND) 75 61 Roy Sichel (ISR) d. Ata Khatib (GBR) 64 62 Tomas Janda (CZE) d. Elad Stern (ISR) 61 63 Second Round Vijayendra Laad (IND) d. 1 Roger Krajcovic (HUN) 62 62 Ravikrishna Palivela (IND) d. Narandran Ranganathan(IND) 75 63 2 Kedar Tembe (IND) d. Sidharth Sharma (IND) 61 60 Udaykumar Reddy (IND) d. D. Ajay Chowdepalli (IND) 76(6) 63 Sajid Lodi (IND) d. Sukhbir Gill (IND) 63 63 Ashutosh Singh (IND) d. Vishal Gaur (IND) 62 61 Tomas Hladil (CZE) d. W Ankur Singla (IND) 62 61 Raviv Volkovitzky (ISR) d. Nipun Gupta (IND) 75 63 W Kedar Shah (IND) d. Vikas Pandey (IND) 60 61 Vasudeva Reddy (IND) d. W Prabhjeet Singh (IND) 60 60 Vivek Jhaveri (IND) d. Eeshan Lokhande (IND) 63 61 Sushant Bihani (IND) d. Padmanabhan Kannan (IND) 60 60 Ata Khatib (GBR) d. Kunal Bhojwani (IND) 64 62 Roy Sichel (ISR) d. Gurmehar Singh (IND) 63 64 Elad Stern (ISR) d. Vivian Chhetri (IND) 62 62 Tomas Janda (CZE) d. Yasser Arafat Mohammed 61 76(7) First Round (all others had byes) Narandran Ranganathan(IND) d. Sandeep Choudhary (IND) 64 64 Udaykumar Reddy (IND) d. Harish Upendran (IND) 62 63 Ashutosh Singh (IND) d. Kaptan Karsolia (IND) 64 62 Raviv Volkovitzky (ISR) d. Ritsh Chitlangiya (IND) 62 60 Vasudeva Reddy (IND) d. Sangram Chaphekar (IND) 63 75 Sushant Bihani (IND) d. Abhishek Tamhane (IND) 67(6) 76(3) 62 Roy Sichel (ISR) d. Prithvi Vishwanath (IND) 60 62 Tomas Janda (CZE) d. Arunprakash Rajagopalan 60 75 ----- Doubles qualifying: Doubles Qualifying Round 1 Y.A.Mohammed/ A.Chowdepalli d. K.Shah/ A.Tamhane 67(6) 64 64 S.Bihani/ S.Sharma vs A.Singh/ G.Singh
This page made by R. Jayakrishnan ..