TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$10K ITF "MTNL" Men's Futures, Nov 5-10, Delhi, India (hard)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
Final update, Nov 9: Vinod Sridhar wins his maiden futures title against Ajay!

Main Draw:

Round 1:

Q Yew-Ming Si (MAS)         d. 1 Mustafa Ghouse (IND)      67(9) 76(4) 63
Q Jaco Mathew (IND)         d. Q Andrea Agazzi (ITA)       46 61 76(4)
  Rishi Sridhar (IND)       d.   Hayato Furukawa (JPN)     26 62 64
7 Jan Masik (CZE)           d. L Vijayendra Laad (IND)     63 61     [Laad replaced C.Persico]
  Pavel Ivanov (RUS)        d. 4 Vijay Kannan (IND)        64 46 64
  Ajay Ramaswami (IND)      d.   Rohan Gajjar (IND)        63 61
  Vishal Uppal (IND)        d. Q D. Ajay Chowdapalli (IND) 62 64
Q Kedar Tembe (IND)         d. 5 Nitin Kirtane (IND)       64 62
6 Boris Borgula (SVK)       d. Q Anton Kokurin (UZB)       61 61
  Vinod Sridhar (IND)       d.   Vishal Punna (IND)        62 76(8)
  Evgueni Smirnov (RUS)     d. W Shivang Mishra (IND)      63 76(7)
  Pavel Lobanov (RUS)       d. 3 Sunil Kumar Sipaeya (IND) 61 61
8 Manoj Mahadevan (IND)     d. W Saurabh Singh (IND)       63 75
Q Joseph Huber (AUT)        d. Q Chatwinder Singh (IND)    61 62
W Kamala Kannan (IND)       d. W Arun-Prakash Rajagopalan  62 64
2 Juraj Hasko (SVK)         d.   Harsh Mankad (IND)        64 63

Round 2:

Q Jaco Mathew (IND)         d. Q Yew-Ming Si (MAS)         63 7(4)
  Rishi Sridhar (IND)       d. 7 Jan Masik (CZE)           64 64
  Ajay Ramaswami (IND)      d.   Pavel Ivanov (RUS)        46 61 76(3)
Q Kedar Tembe (IND)         d.   Vishal Uppal (IND)        75 64
  Vinod Sridhar (IND)       d. 6 Boris Borgula (SVK)       61 62
  Pavel Lobanov (RUS)       d.   Evgueni Smirnov (RUS)     75 63
8 Manoj Mahadevan (IND)     d. Q Joseph Huber (AUT)        62 63
2 Juraj Hasko (SVK)         d. W Kamala Kannan (IND)       63 67(5) 64

Quarterfinals:

Q Jaco Mathew (IND)         d.   Rishi Sridhar (IND)       76(5) 63
  Ajay Ramaswami (IND)      d. Q Kedar Tembe (IND)         63 64
  Vinod Sridhar (IND)       d.   Pavel Lobanov (RUS)       64 26 61
2 Juraj Hasko (SVK)         d. 8 Manoj Mahadevan (IND)     64 76(6)

Semifinals:

  Ajay Ramaswami (IND)      d. Q Jaco Mathew (IND)         62 63
  Vinod Sridhar (IND)       d. 2 Juraj Hasko (SVK)         64 63

Final:

  Vinod Sridhar (IND)       d.   Ajay Ramaswami (IND)      62 64


Doubles Round 1: 1 V.Kannan/ V.Uppal d. W P.Chaturvedi/ D.Sharan 63 60 R.Gajjar/ M.Mahadevan d. B.Borgula/ J.Hasko 36 63 76(3) 4 K.Kannan/ R.Sridhar d. D.A.Chowdapalli/ K.Tembe 63 67(6) 75 W Y.A.Mohammed/ A.Wakalkar d. Q A.Djabarov/ A.Viplav 63 36 63 N.Kirtane/ S.Panja d. S.K.D.Varman/ J.Mathew 61 62 3 A.Ramaswami/ S.K.Sipaeya d. A-P.Rajagopalan/ V.Sridhar 64 64 A.Kokurin/ P.Lobanov d. W Vis.Punna/ Ash.Singh 64 64 2 P.Ivanov/ E.Smirnov d. S.Mishra/ Y-M.Si 63 67(5) 75 Quarterfinals: 1 V.Kannan/ V.Uppal d. R.Gajjar/ M.Mahadevan 63 76(2) W Y.A.Mohammed/ A.Wakalkar d. 4 K.Kannan/ R.Sridhar 46 76(2) 76(3) N.Kirtane/ S.Panja d. 3 A.Ramaswami/ S.K.Sipaeya 64 64 A.Kokurin/ P.Lobanov d. 2 P.Ivanov/ E.Smirnov 62 67(5) 75 Semifinals: 1 V.Kannan/ V.Uppal d. W Y.A.Mohammed/ A.Wakalkar 46 64 62 N.Kirtane/ S.Panja d. A.Kokurin/ P.Lobanov 61 64 Final: 1 V.Kannan/ V.Uppal d. N.Kirtane/ S.Panja 62 64
Qualifying Rounds Qualifying Round Chatwinder Singh (IND) d. Yassir Bouyahya (MAR) 64 76(9) 2 Anton Kokurin (UZB) d. Eric Scherer (GER) 62 64 Joseph Huber (AUT) d. Dhananjay Kawade (IND) 63 63 4 Jaco Mathew (IND) d. WC Vikas Punna (IND) 63 64 5 Yew-Ming Si (MAS) d. WC Shriranga Sudhakar (IND) 64 64 11 D. Ajay Chowdapalli (IND) d. 6 Albert Ballesta (ESP) 67(4) 61 63 10 Andrea Agazzi (ITA) d. 7 Vijayendra Laad (IND) 64 61 9 Kedar Tembe (IND) d. WC Shantanu Dhaka (USA) 63 61 Second Round Yassir Bouyahya (MAR) d. Ala Tehrani (GBR) 36 61 63 Chatwinder Singh (IND) d. Ritesh Chitlangiya (IND) 16 76(5) 64 2 Anton Kokurin (UZB) d. Vivian Chhetri (IND) 61 64 Eric Scherer (GER) d. Vladimir Portnov (RUS) 36 64 64 Dhananjay Kawade (IND) d. Shryansh Sacheti (IND) 61 63 Joseph Huber (AUT) d. Dityapal Bajaj (IND) 63 64 4 Jaco Mathew (IND) d. WC Parantap Chaturvedi (IND) 61 64 WC Vikas Punna (IND) d. Kripakar Mahalingam (IND) 46 60 61 5 Yew-Ming Si (MAS) d. Yasser Arafat Mohammed (IND) 64 63 WC Shriranga Sudhakar (IND) d. Vivek Shokeen (IND) 64 62 6 Albert Ballesta (ESP) d. Arjun Gautam (IND) 61 36 64 11 D. Ajay Chowdapalli (IND) d. Wrik Ganguly (IND) 63 63 7 Vijayendra Laad (IND) d. Divij Sharan (IND) 64 64 10 Andrea Agazzi (ITA) d. Amod Wakalkar (IND) 76(5) 63 WC Shantanu Dhaka (USA) d. Ashutosh Singh (IND) 62 36 63 9 Kedar Tembe (IND) d. WC Sidharth Gulati (IND) 60 62 First Round Ala Tehrani (GBR) d. 1 Stephen Nugent (IRL) 76(1) 64 Yassir Bouyahya (MAR) d. Nakul Badopalia (IND) 61 60 Chatwinder Singh (IND) d. Sandeep Choudhary (IND) 75 62 Ritesh Chitlangiya (IND) d. Nipun Gupta (IND) 46 64 62 2 Anton Kokurin (UZB) d. Jaime Pinto (CHI) 63 62 Vivian Chhetri (IND) d. Bhuvan Chaturvedi (IND) 63 62 Vladimir Portnov (RUS) d. Benjamin Xavier (IND) 61 62 Eric Scherer (GER) d. Ranjeet V. Murugesan (IND) 63 60 Shryansh Sacheti (IND) d. 3 Somdev K. Dev Varman (IND) 64 67(3) 63 Dhananjay Kawade (IND) d. Rathindra Kakati (IND) 61 57 64 Dityapal Bajaj (IND) d. WC Varun Giri (IND) 67(1) 63 63 Joseph Huber (AUT) d. Yannick Nelord (IND) 62 63 4 Jaco Mathew (IND) d. Saurav Panja (IND) 31 (retd.) WC Parantap Chaturvedi (IND) d. Bhupesh Pandey (IND) 61 61 WC Vikas Punna (IND) d. Amit Singh (IND) 75 63 Kripakar Mahalingam (IND) d. Anantha L.S. Bhaskara (IND) 64 62 5 Yew-Ming Si (MAS) d. Jakub Ondrias (SVK) 76(4) 64 Yasser Arafat Mohammed (IND) d. Kamil Filali (MAR) 63 64 Vivek Shokeen (IND) d. Saurav Sukul (IND) 26 62 53 (retd.) W Shriranga Sudhakar (IND) d. Artour Djabarov (RUS) 63 75 6 Albert Ballesta (ESP) d. Narinder Singh (IND) 62 62 Arjun Gautam (IND) d. Clint Lee (USA) 75 62 Wrik Ganguly (IND) d. Joachim Kovacs (AUT) 26 63 64 11 D. Ajay Chowdapalli (IND) d. Thierry Randon (BRA) 75 62 7 Vijayendra Laad (IND) d. Rafique Paruthi (IND) 61 62 Divij Sharan (IND) d. Akash Sharma (IND) 62 53 (def.) Amod Wakalkar (IND) d. Eeshan Lokhande (IND) 61 60 10 Andrea Agazzi (ITA) d. Anjan Viplav (IND) 62 64 WC Shantanu Dhaka (USA) d. 8 Olivier Mauger (FRA) 30 (retd.) Ashutosh Singh (IND) d. WC Rishi Behl (IND) 46 75 62 WC Sidharth Gulati (IND) d. WC Jaiyakar Mahalingam (IND) 64 63 9 Kedar Tembe (IND) d. Namesh Bajpai (IND) 62 60 ------------------------------------------------------------------------------ Doubles Qualifying Final Round A.Djabarov/ A.Viplav d. Y.Bouyahya/ K.Filali 64 62 Doubles Qualifying First Round A.Djabarov/ A.Viplav d. WC Vik.Punna/ Cha.Singh 63 67(9) 63 Y.Bouyahya/ K.Filali d. A.Ballesta/ E.Scherer 76(2) 67(4) 64
This page made by R. Jayakrishnan ..