TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$10K ITF Futures, Aug 19-24, Delhi, India (hard)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
Final update -- Sunil wins his first futures title!

Main Draw:

Round 1:

1 Rohan Bopanna (IND)           d. Q Sanchai Ratiwatana (THA)      60 64
  Rohan Gajjar (IND)            d. W Partha Bhattacharya (IND)     61 63
  Roy Sichel (ISR)              d. Q Yoav Ben Zvi (ISR)            63 62
7 Eliran Dooyev (ISR)           d.   Kamala Kannan (IND)           76(5) 64
4 Vijay Kannan (IND)            d. W Ashutosh Singh (IND)          64 63
Q Ishay Hadash (ISR)            d.   Assaf Drori (ISR)             76(3) 61
  Stephen Nugent (IRL)          d. Q Amanjot Singh (IND)           63 67(6) 76(9)
  Rishi Sridhar (IND)           d. 6 Ajay Ramaswami (IND)          36 61 21 (ret.)
5 (W) Sunil Kumar Sipaeya (IND) d.   Vinod Sridhar (IND)           64 62
  Attapol Rithiwatanapong (THA) d.   Dekel Valtzer (ISR)           63 61
  Ciaran Moore (RSA)            d.   Shivang Mishra (IND)          67(3) 63 76(3)
Q Moti Maaravi (ISR)            d. 3 Nitin Kirtane (IND)           67(3) 63 62
Q Bhee Witoonpanich (THA)       d. L Saurav Panja (IND)            26 62 61   [Panja replaces Jon Hedman]
  Sonchat Ratiwatana (THA)      d.   Vishal Punna (IND)            36 62 62
W Harsh Mankad (IND)            d. Q Jaco Mathew (IND)             46 64 64
2 Mustafa Ghouse (IND)          d. Q Divij Sharan (IND)            64 63

Round 2:

1 Rohan Bopanna (IND)           d.   Rohan Gajjar (IND)            36 61 64
7 Eliran Dooyev (ISR)           d.   Roy Sichel (ISR)              26 64 60
4 Vijay Kannan (IND)            d. Q Ishay Hadash (ISR)            61 60
  Stephen Nugent (IRL)          d.   Rishi Sridhar (IND)           76(5) 60
5 (W) Sunil Kumar Sipaeya (IND) d.   Attapol Rithiwatanapong (THA) 64 64
  Ciaran Moore (RSA)            d. Q Moti Maaravi (ISR)            62 63
  Sonchat Ratiwatana (THA)      d. Q Bhee Witoonpanich (THA)       64 63
2 Mustafa Ghouse (IND)          d. W Harsh Mankad (IND)            36 76(5) 76(4)

Quarterfinals:

1 Rohan Bopanna (IND)           d. 7 Eliran Dooyev (ISR)           62 61
4 Vijay Kannan (IND)            d.   Stephen Nugent (IRL)          64 60
5 (W) Sunil Kumar Sipaeya (IND) d.   Ciaran Moore (RSA)            64 62
  Sonchat Ratiwatana (THA)      d. 2 Mustafa Ghouse (IND)          64 76(3)

Semifinals:

4 Vijay Kannan (IND)            d. 1 Rohan Bopanna (IND)           57 64 64
5 (W) Sunil Kumar Sipaeya (IND) d.   Sonchat Ratiwatana (THA)      63 64

Finals:

5 (W) Sunil Kumar Sipaeya (IND) d. 4 Vijay Kannan (IND)            63 76(4)


Doubles Round 1: 1 R.Bopanna/ V.Kannan d. D.A.Chowdapalli/ S.Mishra 64 64 H.Mankad/ A.Ramaswami d. N.Kirtane/ S.Panja 63 64 3 M.Ghouse/ S.K.Sipaeya d. Q I.Peled/ D.Sadovnik 63 76(7) R.Sichel/ D.Valtzer d. W A.Singh/ G.Singh 64 76(2) R.Gajjar/ J.Mathew d. K.Kannan/ R.Sridhar 64 26 64 4 E.Dooyev/ A.Drori d. V.Punna/ V.Sridhar 64 76(4) S.Cooper/ S.Nugent d. W P.Chaturvedi/ D.Sharan 36 64 64 2 San.Ratiwatana/Son.Ratiwatana d. W D.Rao/ A.Singh 64 63 Quarterfinals: H.Mankad/ A.Ramaswami d. 1 R.Bopanna/ V.Kannan 76(5) 67(6) 64 3 M.Ghouse/ S.K.Sipaeya d. R.Sichel/ D.Valtzer 64 60 R.Gajjar/ J.Mathew d. 4 E.Dooyev/ A.Drori 63 26 64 2 San.Ratiwatana/Son.Ratiwatana d. S.Cooper/ S.Nugent 61 64 Semifinals: H.Mankad/ A.Ramaswami d. 3 M.Ghouse/ S.K.Sipaeya 64 67(5) 76(5) R.Gajjar/ J.Mathew d. 2 San.Ratiwatana/Son.Ratiwatana 62 63 Final: H.Mankad/ A.Ramaswami d. R.Gajjar/ J.Mathew 64 64
Qualifying Rounds Results courtesy Steve Gocha .. First Round (1)Saurav Panja (IND) d. Ravi Krishna Palivela (IND) 2-6 7-5 6-2 Yew-Ming Si (MAS) d. B N Rajiv Reddy (IND) 6-1 6-2 Amanjot Singh (IND) d. Prabhjit Singh (IND) 6-1 6-0 Idan Ben Harosh (ISR) d. Kamlesh Shukla (IND) 6-2 6-2 (2)Sanchai Ratiwatana (THA) d. Ankur Singla (IND) 6-2 6-1 Shryansh Sacheti (IND) d. Saurabh Arora (IND) 6-1 6-0 Vivian Chhetri (IND) d. Yasser Arafat Mohammed (IND) 6-7(6) 6-3 6-3 Dori Sadovnik (ISR) d. (WC)Joshua Fonseca (IND) 6-4 6-1 Sean Cooper (IRL) d. (3)Kedar Tembe (IND) 6-0 7-5 Bhee Witoonpanich (THA) d. Su-Hyun Han (KOR) 6-4 6-1 (WC)Dipesh Rao (IND) d. Kamlesh Dave (IND) 6-0 6-0 Manchit Madan (IND) d. Varun Jaipuria (IND) 6-0 6-1 (4)Jaco Mathew (IND) d. Shiv Oberoi (CAN) 5-7 6-1 6-4 Maor Zirkin (ISR) d. Anuwat Dalodom (THA) 6-1 6-2 Devinder Singh Bhusari (IND) d. (WC)Rathindra Kakati (IND) 6-1 6-1 Sandeep Kumar (IND) d. (WC)Narinder Singh (IND) 6-4 6-1 (5)Iram Peled (ISR) d. Anand Kumar (IND) 6-1 6-3 Benjamin Xavier (IND) d. Kush Duggal (IND) 6-0 6-0 Divij Sharan (IND) d. Kshity Dwivedi (IND) 6-2 6-2 Amod Wakalkar (IND) d. Vivek Jhaveri (IND) 6-3 6-3 Gurmehar Singh (IND) d. Amit Singh (IND) 6-3 6-3 Akash Sharma (IND) d. Diego Palagos (ECU) 4-0 ret. Moti Maaravi (ISR) d. D. Ajay Chowdapalli (IND) 2-6 6-0 6-0 (WC)Ravishankar Pathanjali (IND) d. (WC)Parantap Chaturvedi (IND) 6-2 6-4 Ritesh Chitlangiya (IND) d. VM Dharma (IND) 6-0 6-0 Mehdi Sekkat (MAR) d. (WC)Tushar Garg (IND) 2-6 6-1 6-2 Girish Mishra (IND) d. Udaykumar Reddy (IND) 6-4 1-0 ret. Yoav Ben Zvi (ISR) d. Viraj Bhargava (IND) 6-1 6-4 (WC)Tushar Liberhan (IND) d. Vishal Gaur (IND) 6-0 6-0 Ishay Hadash (ISR) d. Nipun Gupta (IND) 6-3 6-2 Abhishek Tamhane (IND) d. Saurav Sukul (IND) 6-1 6-1 Jun-Young Kim (KOR) d. Dityapal Bajaj (IND) 6-1 6-0 Second Round (1)Saurav Panja (IND) d. Yew-Ming Si (MAS) 3-6 7-5 6-3 Amanjot Singh (IND) d. Idan Ben Harosh (ISR) 6-0 6-1 (2)Sanchai Ratiwatana (THA) d. Shryansh Sacheti (IND) 6-2 6-0 Dori Sadovnik (ISR) d. Vivian Chhetri (IND) 6-1 4-6 6-2 Bhee Witoonpanich (THA) d. Sean Cooper (IRL) 6-2 7-6(3) (WC)Dipesh Rao (IND) d. Manchit Madan (IND) 6-2 6-4 (4)Jaco Mathew (IND) d. Maor Zirkin (ISR) 7-5 6-3 Devinder Singh Bhusari (IND) d. Sandeep Kumar (IND) 6-3 6-1 (5)Iram Peled (ISR) d. Benjamin Xavier (IND) 7-5 6-2 Divij Sharan (IND) d. Amod Wakalkar (IND) 0-6 6-2 6-4 Gurmehar Singh (IND) d. Akash Sharma (IND) 6-0 6-2 Moti Maaravi (ISR) d. (WC)Ravishankar Pathanjali (IND) 6-3 6-4 Mehdi Sekkat (MAR) d. Ritesh Chitlangiya (IND) 6-4 6-3 Yoav Ben Zvi (ISR) d. Girish Mishra (IND) 6-2 6-2 Ishay Hadash (ISR) d. (WC)Tushar Liberhan (IND) 7-6(3) 6-3 Jun-Young Kim (KOR) d. Abhishek Tamhane (IND) 1-6 6-3 6-4 Qualifying Round Amanjot Singh (IND) d. (1)Saurav Panja (IND) 6-2 6-3 (2)Sanchai Ratiwatana (THA) d. Dori Sadovnik (ISR) 6-2 6-3 Bhee Witoonpanich (THA) d. (WC)Dipesh Rao (IND) 2-6 6-2 6-1 (4)Jaco Mathew (IND) d. Devinder Singh Bhusari (IND) 6-1 6-1 Divij Sharan (IND) d. (5)Iram Peled (ISR) 6-3 6-1 Moti Maaravi (ISR) d. Gurmehar Singh (IND) 6-2 7-5 Yoav Ben Zvi (ISR) d. Mehdi Sekkat (MAR) 7-6(5) 6-4 Ishay Hadash (ISR) d. Jun-Young Kim (KOR) 6-4 6-4 Doubles First Round (1)Iram Peled/Dori Sadovnik (ISR) d. Nipun Gupta/Kedar Tembe (IND) 6-3 6-4 Su-Hyun Han/Jun-Young Kim (KOR) d. (WC)Partha Sarthi Bhattacharya/Tushar Garg (IND) 7-5 6-2
This page made by R. Jayakrishnan ..