TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Sanjeev Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$10K+H ITF "Syndicate Bank" Men's Futures, Feb 23-28, 2004, Delhi, India (hard)
Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds


Final update, Feb 28: Aisam wins another title (unbeaten in three straight futures in India) .. Ghouse-Uppal in doubles!


Main Draw:

Round 1:

1 Todor Enev (BUL)        d.   Filip Aniola (POL)      61 64
Q Dmitriy Mazur (UZB)     d. Q Rainer Eitzinger (AUT)  76(3) 75
Q Ajay Ramaswami (IND)    d. W Vishal Punna (IND)      63 64
8 Febi Widhiyanto (INA)   d.   Dusan Karon (CZE)       62 61
3 Orest Tereshchuk (UKR)  d.   Vinod Sridhar (IND)     46 63 76(5)
  Sunil K. Sipaeya (IND)  d.   Vijay Kannan (IND)      62 64
  Filip Urban (POL)       d. Q Markus Egger (AUT)      63 64
6 Yordan Kanev (BUL)      d.   Norikazu Sugiyama (JPN) 64 63
5 Alexey Kedriouk (KAZ)   d.   Prima Simpatiaji (INA)  64 64
  Patrick Schmolzer (AUT) d. Q Jaco Mathew (IND)       67(1) 62 61
W Tushar Liberhan (IND)   d.   Mustafa Ghouse (IND)    63 62
4 Rohan Bopanna (IND)     d. Q Denis Isaev (UZB)       60 75
7 Xin-Yuan Yu (CHN)       d. W Divij Sharan (IND)      64 64
Q Nitin Kirtane (IND)     d.   Karim Maamoun (EGY)     46 63 63
Q Sarvar Ikramov (UZB)    d.   Vishal Uppal (IND)      62 76(1)
2 Aisam Qureshi (PAK)     d. W Ashutosh Singh (IND)    61 76(11)

Round 2:

1 Todor Enev (BUL)        d. Q Dmitriy Mazur (UZB)     06 62 63
8 Febi Widhiyanto (INA)   d. Q Ajay Ramaswami (IND)    63 76(4)
3 Orest Tereshchuk (UKR)  d.   Sunil K. Sipaeya (IND)  61 36 61
  Filip Urban (POL)       d. 6 Yordan Kanev (BUL)      76(13) 62
5 Alexey Kedriouk (KAZ)   d.   Patrick Schmolzer (AUT) 64 62
4 Rohan Bopanna (IND)     d. W Tushar Liberhan (IND)   64 62
7 Xin-Yuan Yu (CHN)       d. Q Nitin Kirtane (IND)     63 64
2 Aisam Qureshi (PAK)     d. Q Sarvar Ikramov (UZB)    46 63 64

Quarterfinals:

1 Todor Enev (BUL)        d. 8 Febi Widhiyanto (INA)   61 62
3 Orest Tereshchuk (UKR)  d.   Filip Urban (POL)       75 67(5) 76(5)
5 Alexey Kedriouk (KAZ)   d. 4 Rohan Bopanna (IND)     63 63
2 Aisam Qureshi (PAK)     d. 7 Xin-Yuan Yu (CHN)       76(4) 64

Semifinals:

1 Todor Enev (BUL)        d. 3 Orest Tereshchuk (UKR)  16 63 63
2 Aisam Qureshi (PAK)     d. 5 Alexey Kedriouk (KAZ)   67(5) 64 64

Final:

2 Aisam Qureshi (PAK)     d. 1 Todor Enev (BUL)        63 64


Doubles Doubles Round 1: 1 A.Kedriouk/ O.Tereshchuk d. W Wrik Ganguly/ Vikas Punna 61 64 Q N.Kirtane/ M.Mahadevan d. D.Karol/ K.Maamoun 76(5) 62 M.Inoyatov/ D.Mazur d. 4 A.Ramaswami/ S.K.Sipaeya 63 36 64 Q K.Kannan/ V.Sridhar d. T.Enev/ Y.Kanev 26 76(2) 62 P.Simpatiaji/ F.Widhiyanto d. Y.Wang/ X-Y.Yu 64 36 61 W R.Roy/ D.Sharan d. 3 R.Bopanna/ V.Kannan 63 46 64 W S.Mishra/ Gurmehar Singh d. P.Schmolzer/ N.Sugiyama 75 16 76(5) 2 M.Ghouse/ V.Uppal d. F.Aniola/ F.Urban 67(3) 64 64 Doubles Quarterfinals: 1 A.Kedriouk/ O.Tereshchuk d. Q N.Kirtane/ M.Mahadevan 63 46 63 M.Inoyatov/ D.Mazur d. Q K.Kannan/ V.Sridhar 75 57 64 P.Simpatiaji/ F.Widhiyanto d. W R.Roy/ D.Sharan 62 75 2 M.Ghouse/ V.Uppal d. W S.Mishra/ Gurmehar Singh 64 61 Doubles Semifinals: 1 A.Kedriouk/ O.Tereshchuk d. M.Inoyatov/ D.Mazur 63 75 2 M.Ghouse/ V.Uppal d. P.Simpatiaji/ F.Widhiyanto 64 75 Doubles Final: 2 M.Ghouse/ V.Uppal d. 1 A.Kedriouk/ O.Tereshchuk 76(4) 64
Qualifying Rounds Round 1: 1 Rainer Eitzinger (AUT) d. Saurabh Kohli (IND) 61 60 Masatoshi Miyazaki (JPN) d. Faris Khatib (GBR) 75 62 Kamala Kannan (IND) d. Dmitri Lomakin (RUS) 64 62 12 Yu Wang (CHN) d. Ranjeet Viralimurugesan (IND) 75 64 2 Ajay Ramaswami (IND) d. Jitin Bishnoi (IND) 76(3) 64 Tom Jordan (GBR) d. Ashwin Sivaramakrishnan (IND) 67(6) 63 61 Kirill Krioukov (RUS) d. Amod Wakalkar (IND) 61 64 11 Joji Miyao (JPN) d. Simon Roberts (GBR) 16 75 63 3 Dimitri Mazur (UZB) d. Christian Kern (AUT) 63 61 Tatsuji Koiwa (JPN) d. Varun Walia (IND) 64 67(5) 64 Gurmehar Singh (IND) d. Anton Tsymbalov (KAZ) 76(5) 60 Divyanshu Singh (IND) d. 15 Kris Nathan (USA) 63 62 4 Sarvar Ikramov (UZB) d. Ritesh Chitlangiya (IND) 61 62 Shryansh Sacheti (IND) d. Vikas Punna (IND) 61 62 Rupesh Roy (IND) d. Denis Salimsakov (UZB) 62 62 9 Dong-Whee Choi (KOR) d. Gursharan Singh (IND) 26 63 61 5 Markus Egger (AUT) d. Kedar Tembe (IND) 63 75 Atsushi Kanayama (JPN) d. Rafique Parathi (IND) 64 63 Sanam K. Singh (IND) d. Anantha L.S. Bhaskara (IND) 63 62 16 Dmitriy Makeev (KAZ) d. Wrik Ganguly (IND) 64 63 6 Phodos Kallias (CYP) d. Izreek Randhawa-Singh (IND) 61 61 Artem Isaev (RUS) d. Manoj Mahadevan (IND) 36 62 76(5) Max Raditschnigg (AUT) d. David Moore (GBR) 62 61 10 Jaco Mathew (IND) d. Vikram Chitkara (IND) 62 60 7 Stefan Wiespeiner (AUT) d. Rahil Syed (IND) 61 64 Aditya Madkekar (IND) d. Dityapal Bajaj (IND) 60 62 Ajay Selvaraj (IND) d. Vivek Shokeen (IND) 76(3) 64 13 Denis Isaev (UZB) d. Julien Onclin (BEL) 61 63 8 Murad Inoyatov (UZB) d. Yannick Nelord (IND) 62 63 Shivang Mishra (IND) d. Bernhard Beussner (AUT) 64 67(3) 63 Nitin Kirtane (IND) d. Sandeep Choudhary (IND) 63 62 14 Eduard Khan (UZB) d. Vikram Menon (IND) 76(4) 57 61 Round 2: 1 Rainer Eitzinger (AUT) d. Masatoshi Miyazaki (JPN) 63 62 12 Yu Wang (CHN) d. Kamala Kannan (IND) 63 76(5) 2 Ajay Ramaswami (IND) d. Tom Jordan (GBR) 61 61 11 Joji Miyao (JPN) d. Kirill Krioukov (RUS) 61 76(5) 3 Dimitri Mazur (UZB) d. Tatsuji Koiwa (JPN) 62 60 Gurmehar Singh (IND) d. Divyanshu Singh (IND) 61 60 4 Sarvar Ikramov (UZB) d. Shryansh Sacheti (IND) 62 60 Rupesh Roy (IND) d. 9 Dong-Whee Choi (KOR) 63 63 5 Markus Egger (AUT) d. Atsushi Kanayama (JPN) 64 36 76(5) Sanam K. Singh (IND) d. 16 Dmitriy Makeev (KAZ) 76(7) 63 6 Phodos Kallias (CYP) d. Artem Isaev (RUS) 61 60 10 Jaco Mathew (IND) d. Max Raditschnigg (AUT) 64 63 7 Stefan Wiespeiner (AUT) d. Aditya Madkekar (IND) 63 62 13 Denis Isaev (UZB) d. Ajay Selvaraj (IND) 61 61 8 Murad Inoyatov (UZB) d. Shivang Mishra (IND) 61 63 Nitin Kirtane (IND) d. 14 Eduard Khan (UZB) 61 64 Qualifying Round: 1 Rainer Eitzinger (AUT) d. 12 Yu Wang (CHN) 62 61 2 Ajay Ramaswami (IND) d. 11 Joji Miyao (JPN) 76(4) 64 3 Dimitri Mazur (UZB) d. Gurmehar Singh (IND) 60 63 4 Sarvar Ikramov (UZB) d. Rupesh Roy (IND) 67(4) 63 63 5 Markus Egger (AUT) d. Sanam K. Singh (IND) 60 75 10 Jaco Mathew (IND) d. 6 Phodos Kallias (CYP) 63 63 13 Denis Isaev (UZB) d. 7 Stefan Wiespeiner (AUT) 75 76(5) Nitin Kirtane (IND) d. 8 Murad Inoyatov (UZB) 36 75 63 --------------------------------------------------------------------------- Doubles Qualifying Round 1: N.Kirtane/ M.Mahadevan d. 1 J.Mathew/ V.Punna 63 64 2 K.Kannan/ V.Sridhar d. P.Kallias/ S.Wiespeiner 62 64 Doubles Qualifying Final: Both teams to main draw, as one team withdrew there.
This page made by R. Jayakrishnan ..