.. Leander Paes Page ... Mahesh Bhupathi Page .. Fan Club .. Daily News/Notes .. Indian-Tennis Chat ..

Partial Results: ITF Futures (satellite), Dec/28/97-Jan/3/98, New Delhi

(compiled from various newspapers .. updated Jan/3/98)
Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds

Main Draw : Round 1 1-Vadim Kutsenko (Uzb) b Q-Iain Bates (GBR) 6-4, 6-4 2-Lior Mor (Isr) b WC-Vasudeva Reddy 6-4, 7-5 3-James Delgado (GBR) b WC-Vishal Uppal 6-1, 6-1 4-Jonathan Erlich (Isr) b Kyle Rudman (SA) 6-4, 7-6 (8-6) 5-Dmitri Tomashevich (Uzb) b Gildas Villard (Fra) 6-0, 6-3 6-Marcus Hilpert (Ger) b LL-Ravikiran Bhatt (India) 6-3, 6-2 7-Andrews Rueb (USA) b LL-Shailesh Dhoble (Ind) 6-2, 6-3 8-Noam Akun (Isr) b Q-Ali Hamadeh (Leb) 7-6 (7-4), 6-4 Alex Bose (Ger) b Q-Vikrant Chadha (Ind) 6-3, 6-4 Rainer Gunther (Ger) b Stanislav Prybilov (Rus) 6-4, 6-0 Andrej Krasevec (Slo) b WC-Harsh Mankad (Ind) 6-4, 6-3 Q-Lior Kristal (Isr) b Patrik Erhardt (Ger) 6-4, 6-1 Matej Pompoulov (Aut) b Donovan September (SA) 6-2, 7-6 (7-5) Q-Andrej Bizjak (Slo) b Q-Robert Nita (Rom) 6-3, 6-3 Prahlad Srinath (Ind) b Q-Andrei Youznyi (Rus) 6-4, 6-2 WC-Gaurav Natekar (Ind) b Q-David Morente (Esp) 7-5, 7-5
Singles Round-2 
1-Vadim Kutsenko (Uzb)     bt Alex Bose (Ger) 5-7, 6-1, 6-4
2-Lior Mor (Isr)           bt Q-Andrej Bizjak (Slo) 6-1, 6-0
3-James Delgado (GBR)      bt Gunther Rainer (Ger) 6-1, 6-4
4-Jonathan Erlich (Isr)    bt WC-Gaurav Natekar 1-6, 6-1, 6-1
5-Dmitri Tomashevich (uzb) bt Q-Lior Kristal (Isr) 6-3, 6-2
6-Marcus Hilpert (Ger)     bt Andrej Krasevec (Slo) 7-5, 6-4
7-Andrew Rueb (US)         bt Prahlad Srinath 6-1, 6-2
8-Noam Akun (Isr)          bt Matej Pompoulov (Aut) 7-6 (7-5), 1-6, 6-3

Qarterfinals 

1-Vadim Kutsenko (Uzb)     bt 7-Andrew Rueb (US) 6-2, 1- 6, 6-3
6-Marcus Hilpert (Ger)     bt 3-James Delgado (GBR) 6-3, 7-5
5-Dmitri Tomashevich (Uzb) bt 4-Jonathan Erlich (Isr) 7-6 (8-6), 6-3
2-Lior Mor (Isr)           bt 8-Noam Okun (Isr) 6-2, 6-0
Semifinals

1-Vadim Kutsenko (Uzb)     bt 6-Marcus Hilpert (Ger) 6-3, 3-0 (conceded, arm pain)
5-Dmitri Tomashevich (Uzb) bt 2-Lior Mor (Isr) 6-7 (2-7), 7-5, 6-2
Finals
1-Vadim Kutsenko (Uzb)     bt 5-Dmitri Tomashevich (Uzb) 6-4, 6-4
  (Kutsenko gets 12 points and $1300 for the title)
Doubles (first round)

Ali Hamadeh & Andrew Rueb          bt Matej Pampoulov & Donovan September 6-3, 6-4
Vasudeva Reddy & Amod Wakalkar     bt Andrej Bizjak & Andrej Krasevec 6-3, 1-6, 6-3
Jonathan Erlich & Noam Okun        bt Anand Radhakrishnan & Rishi Sridhar 6-2, 6-2
Marcus Hilpert & Rainer Gunther    bt Vikrant Chadha & Gaurav Natekar 6-0, 2-0 (conceded)
Alex Bose & Todd Meringoff         bt Miha Gregorc & David Morente 7-5, 6-2
Vadim Kutsenko & Dmitri Tomashevic bt Syed Fazaluddin & Prahlad Srinath 6-4, 7-5
Nitin Kirtane & Sandeep Kirtane    bt Saurav Panja & Vishal Uppal 7-6 (7-5), 7-6 (7-3)
James Delgado & Lior Mor           bt Robert Nita & Lior Kristal 6-2, 6-2
Doubles (Quarterfinals)

Ali Hamedeh & Andrew Rueb          bt Vasudev Reddy & Amod Wakalkar 6-0, 6-3
Jonathan Erlich & Noam Okun        bt Marcus Hilpert & Gunther Rainer 6-4, 6-3
Vadim Kutsenko & Dmitri Tomashevic bt Alex Bose & Todd Meringoff 6-2, 6-3
James Delgado & Lior Mor           bt Nitin Kirtane & Sandeep Kirtane 2-6, 6-2, 6-3

Doubles (Semifinals)
3-Jonathan Erlich & Noam Okun      bt 1-Ali Hamadeh & Andrew Rueb 7-5, 3-6, 6-2
2-James Delgado & Lior Mor         bt 4-Vadim Kutsenko & Dmitryi Tomashevich 6-4, 6-4
Doubles (Finals)
3-Jonathan Erlich & Noam Okun      bt 2-James Delgado & Lior Mor 6-7 (4), 7-6 (4), 7-6(1)

Qualifying Rounds
Qualifier - Round 1 (Only one result known) Vikrant Chadha (Ind) bt Vijay Kannan (Ind) Qualifier - Round 2 Iain Bates (Gbr) bt Miha Gregorg (Slo) 3-6, 7-6 (6), 6-4 Rajesh Vohra (Ind) bt Andrei Mishin (Rus) 3-6, 7-6 (2), 6-3 David Morente (Esp) bt Rishi Sridhar (Ind) 6-4, 6-3 Vivek Satyajit (Ind) bt Siddharth Verma (Ind) 6-4, 6-4 Andrei Youznyi (Rus) bt Todd Meringoff (USA) 6-4, 7-5 Praveen Kumar (Ind) bt Prithvi Vishvanath (Ind) 6-2, 6-3 Ali Hamadeh (Leb) bt Syed Fazaluddin (Ind) 6-4, 6-7(3), 6-3 Sriranga Sudhakar (Ind) bt K Shivshanker (Ind) 7-5, 6-7(4), 6-2 Andrej Bizjak (Slo) bt Naveen Jolly (Ind) 6-0, 6-0 Shailesh Dhoble (Ind) bt Kenji Yamamoto (Jpn) 6-3, 6-2 Vikranth Chadha (Ind) bt Anthony Old (NZ) 6-7(3), 6-4, 6-4 Kristall Lior (Isr) bt Amanjeet Singh Gill (Ind) 6-7(2), conceded Ravi Bhaya bt S.Dhodi Singh (Ind) w/o Ravikiran Bhat (Ind) bt Sandeep Kirtane (Ind) w/o Saurav Panja (Ind) bt Nitin Kirtane (Ind) w/o Robert Nita (Rom) bt ???? Qualifier (Final) V. Chadha (Ind) bt Ravikiran Bhat (Ind) 6-1, 6-4 Andrej Bizjak (Slo) bt Shailesh Dhoble (Ind) 6-3, 5-7, 6-2 Robert Nita (Rom) bt Ravi Bhaya (Ind) 6-1, 6-4 Kristal Lior (Isr) bt Saurav Panja (Ind) 7-6, 7-5 Iain Bates (Gbr) bt Rajesh Vohra (Ind) 3-6, 7-6, 6-3 David Morente (Esp) bt Vivek Satyajit (Ind) 6-3, 6-2 Andrei Youznyi (Rus) bt Praveen Kumar (Ind) 6-1, 6-3 Ali Hamadeh (Leb) bt Shriranga Sudhakar (Ind) 6-0, 6-2 Lucky losers to the singles main draw: Shailesh Dhoble, Ravikiran Bhat
Doubles qualifiers Janmeet Singh & Rajesh Vohra bt Pribylov & A. Youznyi 6-4, 6-3 Pampoulov & D. September bt I. Bates and Rudman 6-3, 6-1 Doubles final qualifier matchup Matej Pampoulov & Donovan September bt Janmeet Singh & Rajesh Vohra 6-1, 6-3
This page made by R. Jayakrishnan ..