TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Sanjeev Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$10K+H ITF Men's Futures, Jan 13-18 2003, New Delhi, India (hard)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
Final update, Jan 18: Vlasov wins it over Bopanna.

Main Draw:

Round 1:

  Tomislav Peric (CRO)           d. 1 Michail Elgin (RUS)            63 64
  Harsh Mankad (IND)             d.   Serguei Pozdnev (RUS)          75 62
Q Alexander Pavliouchenkov (RUS) d.   Nitin Kirtane (IND)            63 76(3)
7 Todor Enev (BUL)               d.   Mustafa Ghouse (IND)           76(6) 64
4 Satoshi Iwabuchi (JPN)         d.   Vijay Kannan (IND)             62 62
Q Pavel Lobanov (RUS)            d.   Ajay Ramaswami (IND)           63 61
  Peter Handoyo (INA)            d.   Vitali Chvets (BLR)            63 64
5 Rohan Bopanna (IND)            d. W Vishal Uppal (IND)             75 64
  Rafael Moreno-Negrin (ESP)     d. 6 Dong-Hyun Kim (KOR)            64 63
Q Vadim Davletshin (RUS)         d. Q Parantap Chaturvedi (IND)      64 62
Q Yew-Ming Si (MAS)              d.   Lauri Kiiski (FIN)             64 16 62
Q Naim Lalji (GBR)               d. 3 Orest Tereshchuk (UKR)         46 64 75
  Sunil Kumar Sipaeya (IND)      d. 8 Suwandi Suwandi (INA)          64 64
W Manoj Mahadevan (IND)          d. Q Alexei Ageev (RUS)             75 46 64
W Vinod Sridhar (IND)            d. Q Frederic Jeanclaude (FRA)      63 62
2 Dmitri Vlasov (RUS)            d. W Ashutosh Singh (IND)           62 62

Round 2:

  Harsh Mankad (IND)             d.   Tomislav Peric (CRO)           76(7) 62
7 Todor Enev (BUL)               d. Q Alexander Pavliouchenkov (RUS) 62 61
Q Pavel Lobanov (RUS)            d. 4 Satoshi Iwabuchi (JPN)         75 76(5)
5 Rohan Bopanna (IND)            d.   Peter Handoyo (INA)            63 64
Q Vadim Davletshin (RUS)         d.   Rafael Moreno-Negrin (ESP)     62 64
Q Naim Lalji (GBR)               d. Q Yew-Ming Si (MAS)              57 76(6) 64
  Sunil Kumar Sipaeya (IND)      d. W Manoj Mahadevan (IND)          64 64
2 Dmitri Vlasov (RUS)            d. W Vinod Sridhar (IND)            61 64

Quarterfinals:

  Harsh Mankad (IND)             d. 7 Todor Enev (BUL)               64 62
5 Rohan Bopanna (IND)            d. Q Pavel Lobanov (RUS)            63 63
Q Vadim Davletshin (RUS)         d. Q Naim Lalji (GBR)               62 62
2 Dmitri Vlasov (RUS)            d.   Sunil Kumar Sipaeya (IND)      76(5) 63

Semifinals:

5 Rohan Bopanna (IND)            d.   Harsh Mankad (IND)             64 46 76(3)
2 Dmitri Vlasov (RUS)            d. Q Vadim Davletshin (RUS)         16 63 63

Final:

2 Dmitri Vlasov (RUS)            d. 5 Rohan Bopanna (IND)            64 61


Doubles Round 1: 1 M.Elgin/ D.Vlasov d. Lauri Kiiski/ M.Mahadevan 61 62 Q H.S.Pramono/ F.Widhiyanto d. W Ash.Singh/ G.Singh 64 62 3 P.Handoyo/ S.Suwandi d. L V.Davletshin/ S.Demekhine 67(4) 61 63 [Dav./Dem. replace (WC) K.Kannan/ R.Sridhar] H.Mankad/ A.Ramaswami d. V.Chvets/ O.Tereshchuk 62 61 T.Enev/ R.Moreno-Negrin d. S.K.Sipaeya/ V.Sridhar 75 76(5) D-H.Kim/ N.Kirtane d. 4 A.Pavliouchenkov/ S.Pozdnev 64 63 M.Ghouse/ V.Uppal d. S.Krotiouk/ T.Peric 64 64 2 R.Bopanna/ V.Kannan d. W P.Chaturvedi/ N.Mishra 62 63 Quarterfinals 1 M.Elgin/ D.Vlasov d. Q H.S.Pramono/ F.Widhiyanto 63 36 75 H.Mankad/ A.Ramaswami d. 3 P.Handoyo/ S.Suwandi 67(4) 64 76(4) D-H.Kim/ N.Kirtane d. T.Enev/ R.Moreno-Negrin walkover M.Ghouse/ V.Uppal d. 2 R.Bopanna/ V.Kannan 46 64 63 Semifinals: H.Mankad/ A.Ramaswami d. 1 M.Elgin/ D.Vlasov 16 64 64 M.Ghouse/ V.Uppal d. D-H.Kim/ N.Kirtane 60 75 Final: M.Ghouse/ V.Uppal d. H.Mankad/ A.Ramaswami 63 64
Qualifying Rounds Final Qualifying Round: 1 Pavel Lobanov (RUS) d. 16 Tobias Steinel-Hansson (SWE) 75 61 Parantap Chaturvedi (IND) d. 2 Sergei Krotiouk (RUS) 76(8) 57 61 10 Yew-Ming Si (MAS) d. 3 Rishi Sridhar (IND) 46 62 10 (retd.) Frederic Jeanclaude (FRA) d. 4 Vishal Punna (IND) 75 76(2) 5 Alexei Ageev (RUS) d. 12 Kedar Tembe (IND) 16 62 64 Naim Lalji (GBR) d. Shantanu Dhaka (USA) 46 61 61 7 Alexander Pavliouchenkov (RUS) d. Marc Pijoan (ESP) 64 76(3) 11 Vadim Davletshin (RUS) d. 8 Febi Widhiyanto (INA) 62 64 Qualifying Round 2: 1 Pavel Lobanov (RUS) d. Levan Vadachkoria (RUS) 64 60 16 Tobias Steinel-Hansson (SWE) d. WC Jason Torpey (GBR) 62 62 2 Sergei Krotiouk (RUS) d. Rajen Mahal (CAN) 61 64 Parantap Chaturvedi (IND) d. 9 Marcos Conde (ESP) 64 61 3 Rishi Sridhar (IND) d. Sidharth Gulati (IND) 62 75 10 Yew-Ming Si (MAS) d. Ritesh Chitlangiya (IND) 64 64 4 Vishal Punna (IND) d. Arun-Prakash Rajagopalan (IND) 76(5) 60 Frederic Jeanclaude (FRA) d. 14 Andrey Kojemiakine (RUS) 46 62 60 5 Alexei Ageev (RUS) d. Saurabh Singh (IND) 63 64 12 Kedar Tembe (IND) d. Shiv Oberoi (CAN) 61 60 Shantanu Dhaka (USA) d. 6 Kamala Kannan (IND) 26 62 62 Naim Lalji (GBR) d. 13 Alexei Sergueev (RUS) 62 61 7 Alexander Pavliouchenkov (RUS) d. WC Alexander Liseenko (RUS) 63 64 Marc Pijoan (ESP) d. 15 Acaymo Medina (ESP) 62 60 8 Febi Widhiyanto (INA) d. Gurmehar Singh (IND) 62 64 11 Vadim Davletshin (RUS) d. Nishank Mishra (IND) 36 62 61 Qualifying Round 1: 1 Pavel Lobanov (RUS) d. Il-Ho Byeon (KOR) 60 60 Levan Vadachkoria (RUS) d. WC Vijay Siwach (IND) 60 60 WC Jason Torpey (GBR) d. WC Narinder Singh (IND) 60 61 16 Tobias Steinel-Hansson (SWE) d. Eeshan Lokhande (IND) 60 60 2 Sergei Krotiouk (RUS) d. Anjan Viplav (IND) 64 76(5) Rajen Mahal (CAN) d. Manchit Madan (IND) 61 60 Parantap Chaturvedi (IND) d. Yasser Arafat Mohammed (IND) 61 60 9 Marcos Conde (ESP) d. Sung-Hyuk Yu (KOR) 63 63 3 Rishi Sridhar (IND) d. Yoann Villar (BEL) 75 63 Sidharth Gulati (IND) d. Kripakar Mahalingam (IND) 61 64 Ritesh Chitlangiya (IND) d. Akash Sharma (IND) 62 64 10 Yew-Ming Si (MAS) d. Steven Lockwood (GBR) 76(3) 64 4 Vishal Punna (IND) d. Udaykumar Reddy (IND) 60 62 Arun-Prakash Rajagopalan (IND) d. Rafique Paruthi (IND) 61 61 Frederic Jeanclaude (FRA) d. Amod Wakalkar (IND) 62 76(2) 14 Andrey Kojemiakine (RUS) d. Alexei Filenkov (RUS) 64 64 5 Alexei Ageev (RUS) d. Serguei Demekhine (RUS) 64 75 Saurabh Singh (IND) d. Nipun Gupta (IND) 64 62 Shiv Oberoi (CAN) d. WC Sujay Reddy (IND) 60 46 64 12 Kedar Tembe (IND) d. Devinder Singh Bhusari (IND) 61 61 6 Kamala Kannan (IND) d. Vijayendra Laad (IND) 62 61 Shantanu Dhaka (USA) d. WC Vivek Shokeen (IND) 62 62 Naim Lalji (GBR) d. Hendri Susilo Pramono (INA) 57 63 61 13 Alexei Sergueev (RUS) d. Dhananjay Kawade (IND) 62 63 7 Alexander Pavliouchenkov (RUS) d. WC Amit Singh (IND) 62 62 WC Alexander Liseenko (RUS) d. Yasu Minoda (JPN) 62 75 Marc Pijoan (ESP) d. Vivian Chhetri (IND) 64 64 15 Acaymo Medina (ESP) d. Dong-Whee Choi (KOR) 76(4) 64 8 Febi Widhiyanto (INA) d. Ravi Krishna Palivela (IND) 76(6) 63 Gurmehar Singh (IND) d. Anand Kumar Anumaganti (IND) 61 61 Nishank Mishra (IND) d. Toufik Hadj-Slimane (ALG) 62 76(4) 11 Vadim Davletshin (RUS) d. WC Jorge Garcia-Marin (ESP) 62 62 -------------------------------------------------------------------------------- Doubles Qualifying Final Round: 1 H.S.Pramono/ F.Widhiyanto d. 2 V.Davletshin/ S.Demekhine 61 67(4) 64 Doubles Qualifying Round 1: 1 H.S.Pramono/ F.Widhiyanto d. V.Punna/ Y-M.Si 64 63 2 V.Davletshin/ S.Demekhine d. W Y.A.Mohammed/ A.Wakalkar 75 63
This page made by R. Jayakrishnan ..