TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Sanjeev Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$15K+H ITF Men's Futures, Mar 21-26, 2005, Chennai, India (clay)
Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds


Final update, Mar 26: Harsh Mankad wins the title! Bofors-Kannan win doubles!.
See our forum thread for match reports by our own Kumar from Chennai


Main Draw:

Round 1:

L Wang-Chen Hsieh (TPE)       d. Q Ranjeet Virali Murugesan (IND) 63 64    [Hsieh replaced A.Qureshi]
  Konstantin Gruber (AUT)     d. Q Peter Mayer-Tischer (GER)      61 63
S Vinod Sridhar (IND)         d. L Ajay Ramaswami (IND)           64 62    [Ramaswami replaced P.Amritraj]
7 Harsh Mankad (IND)          d. Q Jaco Mathew (IND)              76(2) 63
3 Jamie Delgado (GBR)         d. Q Vishal Uppal (IND)             64 61
Q Jasper Smit (NED)           d. S Adam Fass (USA)                63 64
  Aqeel Khan (PAK)            d.   Ivan Cerovic (CRO)             64 76(2)
6 Melvyn Op Der Heijde (NED)  d. W Vijay Kannan (IND)             64 64
  Kamil Capkovic (SVK)        d. L Nick Monroe (USA)              64 75    [Monroe replaced D.Sherwood]
Q Armin Sandbichler (AUT)     d. Q Woong-Sun Jun (KOR)            63 62
W Rohan Bopanna (IND)         d. W Navdeep Singh (IND)            64 63
4 Sebastien Fitz (GER)        d.   Rainer Eitzinger (AUT)         64 62
8 Fred Hemmes Jr. (NED)       d.   Sunil Kumar Sipaeya (IND)      61 61
Q Denis Istomin (UZB)         d.   Thorsten Popp (GER)            52 Ret.
W Karan Rastogi (IND)         d. L Ravishankar Pathanjali (IND)   62 61    [Pathanjali replaced E.Taino]
2 Simon Greul (GER)           d.   Jakub Hasek (CZE)              67(5) 64 64

Round 2:

L Wang-Chen Hsieh (TPE)       d.   Konstantin Gruber (AUT)        63 36 75
7 Harsh Mankad (IND)          d. S Vinod Sridhar (IND)            64 76(2) 
3 Jamie Delgado (GBR)         d. Q Jasper Smit (NED)              63 64
  Aqeel Khan (PAK)            d. 6 Melvyn Op Der Heijde (NED)     1-2 Ret. 
  Kamil Capkovic (SVK)        d. Q Armin Sandbichler (AUT)        62 63 
W Rohan Bopanna (IND)         d. 4 Sebastien Fitz (GER)           61 64 
Q Denis Istomin (UZB)         d. 8 Fred Hemmes Jr. (NED)          63 63 
W Karan Rastogi (IND)         d. 2 Simon Greul (GER)              46 63 76(3)

Quarterfinals:

7 Harsh Mankad (IND)          d. L Wang-Chen Hsieh (TPE)          62 60
3 Jamie Delgado (GBR)         d.   Aqeel Khan (PAK)               63 61
  Kamil Capkovic (SVK)        d. W Rohan Bopanna (IND)            60 46 67(2)
W Karan Rastogi (IND)         d. Q Denis Istomin (UZB)            36 63 64

Semifinals:

7 Harsh Mankad (IND)          d. 3 Jamie Delgado (GBR)            75 30 Ret.
  Kamil Capkovic (SVK)        d. W Karan Rastogi (IND)            64 62

Final:

7 Harsh Mankad (IND)          d.   Kamil Capkovic (SVK)           62 61


Doubles Doubles Round 1: 1 H.Mankad / S.K.Sipaeya d. M.Inotyatov/ D.Istomin 64 63 W K.Rastogi/ Ash.Singh d. T.Popp/ J.Smit 36 64 60 I.Cerovic/ K.Gruber d. 3 F.Hemmes/ M.OpDerHeijde 76(2) 21 retd. A.Khan/ N.Monroe d. Q D.Eitzinger/ P.Oswald 63 64 R.Bopanna/ V.Kannan d. W A.Dutta/ Vasudev Reddy 62 64 4 S.Greul/ P.Mayer-Tischer d. K.Kannan/ R.Pathanjali 64 63 K.Capkovic/ J.Hasek d. J.Mathew/ V.Sridhar 62 63 2 A.Ramaswami/ V.Uppal d. W Gur.Singh/ Nav.Singh 61 62 Doubles QF: W K.Rastogi/ Ash.Singh d. 1 H.Mankad / S.K.Sipaeya 76(2) 36 63 I.Cerovic/ K.Gruber d. A.Khan/ N.Monroe 76(5) 64 R.Bopanna/ V.Kannan d. 4 S.Greul/ P.Mayer-Tischer 64 62 2 A.Ramaswami/ V.Uppal d. K.Capkovic/ J.Hasek 75 64 Doubles SF: I.Cerovic/ K.Gruber d. W K.Rastogi/ Ash.Singh 61 62 R.Bopanna/ V.Kannan d. 2 A.Ramaswami/ V.Uppal 63 64 Doubles Final: R.Bopanna/ V.Kannan d. I.Cerovic/ K.Gruber 64 36 76(5)
Qualifying Rounds Qualifying Round 1: 1 Kyu-Tae Im (KOR) d. Christoph Steiner (AUT) 63 62 Armin Sandbichler (AUT) d. D. Pritish Kumar (IND) 60 60 Saurabh Singh (IND) d. Rohit Choudhary (IND) 62 62 12 RaviShankar Pathanjali (IND) d. Ashutosh Singh (IND) 61 62 2 Jasper Smit (NED) d. Yogesh Phogat (IND) 60 60 Vijay Sundar Prashanth (IND) d. Pavan Polavarapu (IND) 61 64 Martin Fischer (AUT) d. WC Arindam Datta (IND) 62 75 11 Mathew Hanlin (GBR) d. Gajapathy Pillai (IND) 60 61 3 Vishal Uppal (IND) d. WC Vikram Chitkara (IND) 64 63 WC Vijay Siwach (IND) d. Suresh Kumar (IND) 75 60 Yew Ming-Si (MAS) d. Jitin Bishnoi (IND) 63 62 15 Andrei Somov (RUS) d. WC Kaushik Raju (IND) 36 76(5) 61 4 Nick Monroe (USA) d. Porus Jetli (USA) 61 60 Patrick Tierro (PHI) d. Fariz Mohammed (IND) 64 62 Saurav Sukul (IND) d. Myalikkuli Mamedkuliev (TKM) 61 60 14 Jaco Mathew (IND) d. Sandeep Chaudhary (IND) 61 62 5 Ajay Ramaswami (IND) d. Anantha Bhaskar L. S. (IND) 63 64 Ajay Selvaraj (IND) d. Anirudh Thammanna (IND) 61 62 Richard Wire (GBR) d. Oieksandr Mantrov (UKR) 64 64 9 Denis Istomin (UZB) d. Arjun Goutham (IND) 60 62 6 Tai-Wei Liu (TPE) d. Vighnesh Venkatesan (IND) 62 64 Ranjeet Virali Murugesan (IND) d. WC Rohan de Silva (SRI) 61 62 Shivang Mishra (IND) d. WC Nikunj Siwach (IND) 62 64 16 Kai-Lung Chang (TPE) d. Rahil Syed ((IND) 62 60 7 Peter Mayer-Tischer (GER) d. Phillip Oswald (AUT) 62 67(4) 61 Oleg Ogorodov (UZB) d. Artem Nikitin (RUS) 62 61 Sun-Yong Kim (KOR) d. Ashwin Sivaramakrishnan (IND) 61 63 10 Murad Inoyatov (UZB) d. WC Purav Raja (IND) 62 61 8 Woong-Sun Jun (KOR) d. Harshana Godamanna (SRO) 64 64 Nitin Kirtane (IND) d. Gurmehar Singh (IND) 61 75 Wang-Cheng Hsieh (TPE) d. Rafiqu Paruti (IND) 61 60 Tetsuhiko Yamamoto (JPN) d. 13 Kamala Kannan (IND) 63 57 63 Qualifying Round 2: Armin Sandbichler (AUT) d. 1 Kyu-Tae Im (KOR) 63 57 62 12 RaviShankar Pathanjali (IND) d. Saurabh Singh (IND) 76(2) Ret. 2 Jasper Smit (NED) d. Vijay Sunder Prasanth (IND) 67 (3) 75 60 Martin Fischer (AUT) d. 11 Mathew Hanlin (GBR) 36 64 61 3 Vishal Uppal (IND) d. WC Vijay Siwach (IND) 61 60 Yew Ming-Si (MAS) d. 15 Andrei Somov (RUS) 63 63 4 Nick Monroe (USA) d. Patrick Tierro (PHI) 61 60 14 Jaco Mathew (IND) d. Saurav Sukul (IND) 60 63 5 Ajay Ramaswami (IND) d. Ajai Selvaraj (IND) 64 62 9 Denis Istomin (UZB) d. Richard Wire (GBR) 63 63 Ranjeet Virali Murugesan (IND) d. 6 Tai-Wei Liu (TPE) 16 62 62 Shivang Mishra (IND) d. 16 Kai-Lung Chang (TPE) 62 64 7 Peter Mayer-Tischer (GER) d. Oleg Ogorodov (UZB) 64 64 Sun-Yong Kim (KOR) d. 10 Murad Inoyatov (UZB) 62 16 63 8 Woong-Sun Jun (KOR) d. Nitin Kirtane (IND) 62 76(5) Wang-Cheng Hsieh (TPE) d. Tetsuhiko Yamamoto (JPN) 63 20 Ret. Qualifying Final Round: Armin Sandbichler (AUT) d. 12 RaviShankar Pathanjali (IND) 62 62 2 Jasper Smit (NED) d. Martin Fischer (AUT) 64 62 3 Vishal Uppal (IND) d. Yew Ming-Si (MAS) 76(4) 64 14 Jaco Mathew (IND) d. 4 Nick Monroe (USA) 46 61 61 9 Denis Istomin (UZB) d. 5 Ajay Ramaswami (IND) 62 61 Ranjeet Virali Murugesan (IND) d. Shivang Mishra (IND) 76(3) 75 7 Peter Mayer-Tischer (GER) d. Sun-Yong Kim (KOR) 62 61 8 Woong-Sun Jun (KOR) d. Wang-Cheng Hsieh (TPE) 64 62 ------------------------- Doubles Qualifying Round 1: R.Eitzinger/ P.Oswalkd d. 1 T-W.Liu/ Y-M.Si 76(2) 64 2 W-S.Jun/ S-Y.Kim d. W A.Goutham/ K.Raju 62 62 Doubles Qualifying Final: R.Eitzinger/ P.Oswalkd d. 2 W-S.Jun/ S-Y.Kim 20 Ret. (Kim Med.)
This page made by R. Jayakrishnan ..